Naše kníhkupectvá sú otvorené :-)
A v nich najlepšie knižné darčeky pre všetkých. Viac info
Xmas
A okraje máš kde? - Juraj Čokyna
A okraje máš kde?
11,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Ďalšie formáty

11,90 €

Dočasne vypredané,
opäť bude 20.1.2021

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Na Slovensku žijú desaťtisíce detí, ktoré nemajú šancu mať sa v živote dobre. Tisícky detí prepadávajú už v prvom ročníku a základnú školu nikdy nedokončia. Učitelia im nevedia pomôcť a ani učiteľom v ich snahe nikto nepomáha. Aká je vlastne štartovacia čiara týchto detí a aké metódy môžu učitelia využívať? Čo všetko dokáže zmeniť jeden učiteľ a ako by sa mal zmeniť systém vzdelávania na Slovensku?

Kniha A okraje máš kde? do hĺbky skúma príčiny zlyhaní znevýhodnených detí, ich rodičov, učiteľov, ale aj štátu a prináša aj riešenia. Jej autor Juraj Čokyna nie je vedec ani dlhoročný učiteľ. Školstvo je však preňho životným poslaním a snaží sa do tejto problematiky hlboko preniknúť. Prostredníctvom Teach for Slovakia učil dva roky deti z chudobného prostredia, začal o svojich skúsenostiach písať blogy a nakoniec aj knihu. Vďaka jeho skúsenostiam je táto kniha plná príbehov a aj zrozumiteľných návodov a dá sa jej veriť.

Denník N vydal niekoľko úspešných vzdelávacích príručiek pre stredné školy. Myslíme však aj na učiteľov, ktorí učia v tom najťažšom prostredí v okrajových školách plných demotivovaných a pre zle nastavený školský systém vopred odpísaných detí. Preto sme vydali aj knihu Juraja Čokynu A okraje máš kde? Táto kniha je určená všetkým frustrovaným učiteľom, ale aj tým, ktorí sa nevzdávajú, potrebujú len pomôcť dostať sa z rutiny, prekonať smútok z toho, že deti nedokázali posunúť. Môže byť dobrou pomôckou pre ľudí, ktorí majú možnosť zlepšiť zákony a systém nášho školstva.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha

Dočasne vypredané,
opäť bude 20.1.2021

E-knihy a audioknihy

PDF
EPUB
MOBI
8,39 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
208
Hmotnosť
417 g
Rok vydania
2019
Väzba
flexi väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
N Press
Rozmer
160×234 mm
ISBN
9788099925060
Naše katalógové číslo
681899
Sklenený zvon - Sylvia Plath
Práve čítam
Sklenený zvon

Moje meno je Zuzana. Som človek, ktorý snáď premýšľa úplne nad všetkým a prehnane špekuluje. Rada si všímam detaily, ktoré iným unikajú. Nadovšetko milujem fotografovanie. Neprestávam čítať, zbožňujem chémiu, fascinuje ma lexikológia a tiež mám v obľube kávy pitie. Po nekonečnom čítaní, majstrovského diela, Malého princa, zostáva na prvej priečke stupnice, mojich obľúbených kníh. Zbieram odznaky a sklenené fľašky. Píšem si denník, ktorý nosím, hádam všade so sebou. Som jednoducho len malou bytosťou, vo veľkom svete človečenstva a zverstva.

Zuzana Bránická
Kníhkupec - čašník
29. augusta 2020

Kniha Juraja Cokynu je potrebná. Vsade. Prinasa prehlad, statistiky, miestami aj zufalstvo, skutocne pribehy, rady i motivaciu menit nasu krajinu. Je nevyhnutná zmena, narocna a aj taka, ktorej vysledok sa nas priamo netyka. Vacsia otvorenost a najvacsmi laska musi prist. Nech sa nikto nedostane na okraj nasich zaujmov. Dokazat pomoct tym, co to potrebuju. A mnohe dalsie dolezitosti, ktore si niekedy ani neuvedomujeme. Toto je ozaj povinne citanie!

Čítaj viac
Kníhkupec - čašník
7. apríla 2020

Juraj Čokyna je mladý účastník programu Teach for Slovakia, kde sa ľudia rôznych profesií prihlásia, dostanú tréning a sú vyslaní do rôznych škôl, kde učia deti. V tom však príde šok, vytriezvenie a naskytá sa otázka: ako je možné, že niektoré deti sú už od základnej školy odsúdené na neúspech?
Táto kniha by sa dala zaradiť do didaktiky, vďaka školskému prostrediu, zároveň však má nádych autobiografie keďže opisuje zážitky autora počas dvoch rokov jeho života. Autor rozoberá príbehy svojich žiakov a názorne ukazuje, že všetko nie je také ružové, ako by sa mohlo zdať. Pomenúva aj príčiny, okrem toho však navrhuje aj riešenie s odvolaním na rôzne prieskumy (ktoré sú veľmi dobre ozdrojované). Miestami som však mala pocit, že riešenia jednotlivých problémov (ktoré sám ponúka) najmä zpočiatku berie ako ľahko vyriešiteľné, mala som pocit, že nehľadí na prostriedky a úsilie ktoré by bolo potrebné vynaložiť na ich odstránenie. S týmto pocitom som zápasila až do konca knihy, kde prichádza vytriezvenie aj zo strany autora, ktorý svoj idealistický postoj aj sám prizná.
Kniha zachádza do hĺbky nielen rómskej problematiky ale najmä extrémnej chudoby. Zisťujeme, že slovenský školský systém nikdy nie je na strane týchto detí. Rozprávanie je zaujímavé nielen pre angažovaných, ale aj pre laikov (ako som aj ja), ktorí majú záujem nazrieť do tohto sveta, koniec koncov všetci by sme sa mali snažiť pochopiť ostatných.

Čítaj viac

Marketingový analytik v Martinuse, ktorého superschopnosťou je tváriť sa, že dátam rozumie

Róbert Zymberi
Marketingový analytik
26. decembra 2019

Ale vážne, toto je najlepšia kniha o vzdelávaní žiakov zo sociálne slabšieho prostredia, akú si môžete prečítať

Skvelé príhody, výborné riešenie situácií, aké si nikto z nás nevie ani predstaviť a prehľadne navrhnuté riešenia.

A konečne viem, akí muži nosia úzke rifle!

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,9 / 5

36 hodnotení

33
2
1
0
0

Ivana
23.5.2020
Hlbší pohľad na život rómskych detí
Oceňujem autora za autentický pohľad do vnútra školstva v rómskej komunite. Vecne pomenúva problémy školstva, s ktorými sa tiahne už dlhé roky. Školstvo napreduje len zásluhou kreatívnych a ochotných učiteľov. Poukazuje aj na predsudky "gadžov" voči rómskym deťom, ktoré za to nemôžu, kde sa narodili, dokonca ani ich rodičia. Búra predsudky o vysokých dávkach v hmotnej núdzi a spomína aj organizácie, ktoré sa snažia s tým niečo zmysluplné spraviť. Čítaj viac
Lubica Liskova
16.5.2020
Overený nákup
Pre mňa osobne veľmi poučné, trefné. Získala som nové poznatky o rómskej problematike na Slovensku. Ľahké čítanie, napísané z vlastnej skúsenosti. Čítaj viac
5
11.5.2020
Kniha bola pre mňa jedna veľká facka... Pomohla mi pochopiť, zaujímať sa a zmeniť postoj... Jasné, že som neni rasista, ale názor na Rómov z osád máme na Slovensku viac menej podobný... A to len preto, že sú nám podsuvané polopravdy. Túto knihu by si mali povinne prečítať VŠETCI a až keď všetci pochopia dokážeme na Slovensku niečo zmeniť...Kniha sa veľmi dobre číta, osobne by som ju prijala dlhšiu, s viac konkrétnymi príbehmi...,ale inak vyborna. Čítaj viac
11
Frankissstein - Jeanette Winterson
Práve čítam
Frankissstein

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Hana
2.2.2020
Skvelá
Mladému novinárovi, ktorý si vyskúšal učiteľský chlebíček rovno v pomerne drsných podmienkach, sa podarilo dostať do zhruba 200 stranovej knižky všetko. Tlieskam mu. Toto nie je kniha iba o Rómoch. Toto je kniha o efektívnom riešení rómskeho problému, o našom školstve, ktoré nezlyháva iba pri týchto deťoch, ale aj pri našich školáčikoh, ktorí v septembri nastúpia do triedy s naďsením a odhodlaním a v drvivej väčšine je cela radosť do konca júna zadupaná a zo školy sa stáva len nepríjemná povinnosť. Kniha má viacero rovín: je to úprimné rozprávanie mladého muža, ktorý prišiel do školy v Šarišských Bohdanovciach plný ideálov a dostal pár slušných faciek, ocitol sa na hranici svojich síl, ale našiel spôsob, ktorý fungoval; je to skvelý návod na to, ako to celé robiť lepšie - a tu si dal autor naozaj prácu a nezaprel v sebe novinára, ktorý si podobne dohľadať zdroje, štúdie a reálne vyskúšané a fungujúce metódy; a je to aj pohľad do života najchudobnejších Rómov, ktorý pomáha pochopiť, prečo zostávajú zacyklení a prečo sú stále tam, kde sú. Zároveň ponúka možnosti, ako to zmeniť. Nie idealistické a naivné, ale opierajúce sa o reálne výsledky vo svete a niektorých častiach Slovenska.
Juraj Čokyna je napriek návrhom a postrehom, ktoré sa zdajú príliš renovlučné, príliš drahé a nad ktorými asi väčšina učiteľov, podhodnotených, frustrovaných a vyhoretých ohrnie nosom, predsa len realista, jeho nová perspektíva sa mi veľmi páči a otvorila mi v mnohom oči. Z tejto knihy by sa vedeli poučiť všetci, ktorí tvoria naše školstvo. Treba si však vedieť priznať chyby a veci prijímať, namiesto kritiky v štýle: “čo nás už len má čo poučovať nejaký mladý frkan, ktorý má zrazu patent na rozum po krátkom pôsobení v jednej škole.” Juraj si nevybral ľahké hosťovanie kdesi na bratislavskej základke - odmakal si dva roky na mieste, kde sa asi málokto vyberie dobrovoľne. A hlavne - autor nekritizuje učiteľov v štýle “ja to viem najlepšie”, ako dokazuje aj citát na záver mojich nadšených ovácií na adresu jeho práce a tejto khihy :-):
“ Skúsenosť z iných krajín však hovorí jednoznačne - ak nepomôžeme učiteľom, minieme zbytočne veľa energie, peňazí a času bez toho, sby sme pomohli deťom...

Výsledky našich detí sa zhoršujú nie preto, že nemáme dobrých učiteľov. Zhoršujú sa, lebo učiteľom nedávame šancu zlepšovať sa. Odnášajú si to naše deti. Nie je to fér. Skúsme si to zapamätať. A poďme to konečne zmeniť.”
Čítaj viac
11

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Hana
2.2.2020
Aaaa, takto to vyzerá, keď omylom odošlem text pred kontrolou. Ospravedlňujem sa za preklepy :-) Čítaj viac
František
6.1.2020
Skvelé, skvelé, skvelé.
Ak vás zaujíma problematika vzdelávania a záleží vám na budúcnosti nášho školstva, potom nad touto knihou nemusíte váhať.
Vrelá vďaka autorovi a každému, kto akýmkoľvek spôsobom prispel ku vzniku tejto knihy.
Čítaj viac
Zuzana
31.12.2019
Výborná kniha, ktorá vysvetľuje, prečo deti z chudobného a nepodnetného prostredia nebudú iné ako ich rodičia, ak sa im nepomôže. Čítaj viac
Vani
26.12.2019
Perfektná!
...úprimná, inšpiratívna, podnetná, taká, ktorá nás donúti zamyslieť sa - presne taká je táto kniha. Odporúčam každému, táto kniha otvára oči a aj srdcia. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia