Orgia - Gábor Zoltán
Orgia
12,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ďalšie formáty

12,99 €

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Tento titul bol vydaný s podporou Fondu na podporu umenia

Viac o knihe

Minulosť ešte nikdy nebola tak blízko, ešte nikdy tak veľmi nebolela, ako v dokumentárnom románe Gábora Zoltána.

Po zvrhnutí admirála Horthyho sa v Maďarsku začal skutočný hon na Židov. Masové deportácie. Krvavé jatky. Orgie. Ich vykonávateľmi boli takzvaní nyilašovci zo strany Šípových krížov, obyčajní ľudia, niečí susedia, priatelia a známi. Krátko pred koncom druhej svetovej vojny, na prelome rokov 1944 a 1945, sa už k Budapešti blížil front, no vražedná mašinéria naďalej bezchybne fungovala. Deportácie z obkľúčeného mesta však už neboli možné, a tak sprievody nevinných ľudí pochodovali centrom hlavného mesta a ich životy zakrátko končili v mrazivých vodách Dunaja.
Uprostred tohto šialenstva stojí továrnik Renner a jeho obrovská osobná tragédia, ktorá je chrbticou románu Orgia. Gábor Zoltán však neúprosne a presne portrétuje aj tých najvyšších nyilašovských predstaviteľov pričom pred nami s chladným pozorovateľským odstupom otvára peklo, ktoré stvorili vlastnými rukami a hlavami.
Gábor Zoltán napísal román, no všetko v ňom je pravda. Počas príprav na knihu sa opieral o hlbokú znalosť maďarských archívov, ale aj o výpovede nespočetných svedkov nyilašovského besnenia, pričom nevynechal ani obete týchto zverských činov.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
12,99 €

Posielame do šiestich dní

E-knihy a audioknihy

PDF
EPUB
MOBI
8,99 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Kúpte spolu
27,98 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
3685 hodín čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×210 mm
Hmotnosť
505 g
ISBN
9788082031433
Rok vydania
2019
Edícia
Dejiny
Naše katalógové číslo
677165
Téma
zabíjanie, krutosť, druhá svetová vojna
Štýl
vojnový, tragický, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,1 / 5

11 hodnotení

5
4
1
0
1

7
31.8.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Drsné svedectvo o holokauste o druhej svetovej vojne v Maďarsku avšak nie prostredníctvom výpovedí z koncentračných táborov prináša dokumentárny román maďarského autora Gábora Zoltána - Orgia. Názov naozaj hovorí za všetko. Ak ste doteraz definovali zlo, vojnu či holokaust prostredníctvom nacistického Nemecka, tak tu zistíte, že ani satelity vtedajšej Tretej ríše pri genocíde obyvateľstva nezaostávali. Neslávne známe Šípove kríže (alebo nyilašovci) boli antisemitskou fašistickou stranou pôsobiacou v Maďarsku. Prvotne odmietali akúkoľvek spojitosť s Nemeckom, neskôr sa však stali jeho prívržencami. Táto kniha prináša necenzúrované a otrasné svedectvá ich vyčíňania v rokoch 1944-1945. Len dodám, že ich poznávacím znamením a "chuťovkou" bolo sexuálne násilie a hádzanie obetí do vôd Dunaja. Aj kvôli tomu môžete v Budapešti na brehu Dunaja vidieť pamätníky vo forme topánok - ako memento týchto hrôzostrašných udalostí, pri ktorých zahynulo viac ako 50 000 ľudí (bez zarátania deportácií). Štýl, akým je kniha písaná je však dosť náročný. Časté je skákanie v deji, rozprávačoch a v knihe sa premelie naozaj neuveriteľné množstvo postáv. Vopred teda upozorňujem na náročnosť a tiež na surovosť Čítaj viac
14
Vojak - Jay Morton
Práve čítam
Vojak

Najradšej mám dva typy ľudí - tých, ktorí milujú čítanie kníh a tých, ktorí milujú zvieratá. Sama spĺňam obe kritériá. Mám mačku Elišku, psa Tobyho a knižnicu plnú kníh, ktorá sa neustále rozrastá. Vyštudovala som medicínu a považujem sa skôr za introvertného človeka. Ideálny večer je pre mňa strávený pri šálke teplého čaju, aromalampe a dobrej knihe (vítaný je aj partner sediaci vedľa mňa, s ktorým sa môžem o moje dojmy podeliť :D). Nemám rada pocit nedokončenej práce (aj nedočítanej knihy), nevyžiadané rady a komentáre na moju osobu, či koníčky a spôsob života. Radím sa medzi realistov, ale od známej spisovateľky som si požičala motto “Čo sa ešte neskončilo dobre, to sa ešte neskončilo”, ktorým sa snažím riadiť. Verím, že jej to neprekáža, no mne toto motto už v živote dalo viac, ako som očakávala :-). Rovnako sa riadim mottom “Proste maj trochu viery”.

Alica Dúbravská
10.5.2021
Orgia
Mnohi z citatelov, ktori o sebe tvrdia, ze citaju knihy na temu 2.svetovej vojny, de facto citaju rôzne fiktivne, pripadne skutocnostou inspirovane romany, v ktorych sa nacista zamiluje do zidovky, prekonaju mnozstvo prekazok a predsudkov, pribeh sa stastne skonci a je to. Alebo citaju skutocne pribehy z koncentracnych taborov a akosi prirodzene davaju rovnitko medzi druhu svetovu vojnu a holokaust. Nie, druha svetova vojna nebola len o holokauste, preto ja citam aj knihy mimo tohto tematickeho zaradenia. Prave kniha Orgia je perfektne spracovany dokumentarny roman, kde autor priamo, bez servitky na ustach opisuje surove spôsoby, brutalnosti, zvratenosti, podlosti, ktore pachali nyilašovci a tiez spôsob ich fungovania. Je velmi znepokojive, ze kniha Orgia nie je autorova fantazia, je to akesi zhrnutie poznatkov, ktore nadobudol studium archivnych dokumentov. Tato kniha rozhodne nie je pre kazdeho, citlive povahy, ci romanticke duse - neodporucam Vam po tomto pribehu siahnut. Naopak, odporucam ho kazdemu, pre koho je druha svetova vojna viac nez len holokaust. Čítaj viac
Ivan
6.3.2021
Posledne 3 roky citam prevazne knihy s tematikou 2. sv. vojny alebo z obdobia studenej voljny. Orgia je napisana velmi priamo a zaroven odkaz, ktory po za sebou zanechava je bolestivy a na zamyslenie.

"Kto nepozna svoju historiu je odsudeny ju prezit znovu" ...
Čítaj viac
20
21.7.2020
Hlboko znepokojujúci a surový dokumentárny román opisujúci násilie, mučenie, znásilňovanie a zabíjanie počas druhej svetovej vojny skupinami nyilašovcov, ktorého čítanie som musela niekoľkokrát prerušiť, aby som sa pokúsila stráviť beštialitu obyčajných ľudí, ktorí zostúpili do hlbín krutosti a svoje konanie považovali za morálne akceptovateľné.
Ak Vás zaujíma problematika druhej svetovej vojny, určite odporúčam prečítať, keďže o týchto udalostiach v Maďarsku veľa kníh napísaných nie je, pripravte si však žalúdok...nejde o ľahké čítanie.
Čítaj viac
6
3.4.2020
MUDr. Jozef Chlebana
Niečo neskutočné, ako toto vôbec Boh mohol dovoliť. Nikdy nepochopím, kde sa v ľuďoch berú také zverstvá. Keď vôbec môžem hovoriť, či to vôbec ľudia sú. Vôbec vymyslieť takého ukrutné spôsoby likvidácie svojich blížnych (členovia Šípových krížov sa cítili veľkými kresťanmi) to nemôže vymyslieť normálny človek. V porovnaní s tým, čo vyvádzali Nilaši v Maďarsku, by som našich slovenských gardistov považoval za ľudomilov, a to je už čo povedať. Túto knihu by som dal v školách za povinné čítanie, aby naša mládež bola informovaná, že niečo podobné by sa mohlo stať hocikedy aj v týchto časoch. Vždy sa treba poučiť z histórie. Autor všetko, čo napísal, počul od ľudí, ktorí vtedy žili. A veľmi sa hanbím aj za svojho rodáka z Košíc Ferenca Szálaszyho. Nazval by som ho jedine monštrom. Čítaj viac
Helena Tothová
4.1.2020
Orgia
Teraz čítam túto knihu,neviem kedy ju dočítam lebo som ju už viackrát položila,je pre mňa úplný horor,o to je ťažšie ,že je pravdivé. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
27,98 €

„Čím viac pomlčiek v knihe, tým menej myšlienok.“

A. Schopenhauer