Vianoce
Chování - Robert M. Sapolsky
Chování
41,11 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Chování

Biologie člověka v dobrém i ve zlém

Vydavateľstvo
Argo, Dokořán, 2019

Ďalšie formáty

E-kniha
18,49 €

Proč se chováme tak, jak se chováme? Tuto otázku se pokoušeli zodpovědět mnozí badatelé a už rozmanitost způsobů, pomocí nichž ji lze uchopit, naznačuje, že se jedná o úkol velmi zapeklitý. Jedni se zaměřují na neurobiologii...

Čítaj viac

Proč se chováme tak, jak se chováme? Tuto otázku se pokoušeli zodpovědět mnozí badatelé a už rozmanitost způsobů, pomocí nichž ji lze uchopit, naznačuje, že se jedná o úkol velmi zapeklitý. Jedni se zaměřují na neurobiologii...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

41,11 €

Bežná cena Bežne 42,25 €

Ušetríte 3 %
Stíhame do Vianoc
Posielame do 12 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Proč se chováme tak, jak se chováme? Tuto otázku se pokoušeli zodpovědět mnozí badatelé a už rozmanitost způsobů, pomocí nichž ji lze uchopit, naznačuje, že se jedná o úkol velmi zapeklitý. Jedni se zaměřují na neurobiologii, jiní se soustředili hormony, další preferují geny, někteří zase kladou na první místo výchovu či další vlivy prostředí, které na nás přímo či zprostředkovaně působí už od okamžiku početí. Všechno jsou to ale jen škatulky, které společně tvoří jediný celek. Ten ve své monumentální knize rozplétá americký biolog Robert Sapolsky, jenž čtenáři představuje původ našeho chování od prvních sekund, v nichž hraje hlavní roli aktivita různých oblastí mozku, přes hodiny až dny, kdy jsou stěžejní hormony, až k tisícům a milionům let, během nichž naše chování formovala evoluce. Autor se však neomezuje jen na holý biologický popis a dokládá, že na naše chování působí nespočet faktorů, o nichž často nemáme ani tušení a jejichž prostřednictvím lze naší zdánlivou racionalitou snadno manipulovat, což má často tragické důsledky. Pokud si ale naše slabosti i přednosti uvědomíme, můžeme se alespoň pokusit jednat správně, byť to leckdy nebývá vůbec snadné.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
Argo, Dokořán
Posielame do 12 dní
41,11 €
-3 %

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Dokořán
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
18,49 €
Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
744
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
152×230 mm
Hmotnosť
1396 g
ISBN
9788073639471
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
677081
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Argo, Dokořán

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

6 hodnotení

6
0
0
0
0

Tomas
17.1.2021
Chovani
Kniha knih. Krasne, ucelene.. Autor musel preluskat stovky knih a vedeckych platkov. Naplna uz len ked sa nanu pozeram ;). A ked ju citam, nestiham si robit poznamky.. Čítaj viac
9
2.12.2020
Touto knihou som zavŕšila svoju tohtoročnú Goodreads výzvu v počte prečítaných kníh a zo všetkých bola táto naozaj najväčšia výzva. Myslela som si, že keď mám načítaného Kahnemana, Arielyho, pár kníh od neurobiológov, ktorí sa mi snažili vysvetliť, ako funguje detský mozog, som pripravená na Sapolskeho :))) A Sapolsky vedel, aká je to naivná predstava, preto sa v jeho knihe nachádzajú dodatky = rýchlokurz na témy neuróny, hormóny a gény. Veľmi stručné lekcie, ale nabité informáciami, aby človek nebol stratený v hlavnom texte. Aj tak som občas bola.

Kniha je celá o tom, čo spôsobuje naše najhoršie a najlepšie správanie. V prvej časti knihy vysvetľuje biológiu, ktorá za všetkým stojí. Ako humanitne vzdelaný človek som sa začala cítiť istejšie v druhej polovici, kde sa od samotnej biológie posunul viac k tomu, čo naše prejavy správania narobia v spoločnosti (pri dichotómii my verzus oni som už naozaj zbystrila pozornosť), ako funguje altruizmus, politika, náboženstvo, vojny a mier.

Veľmi veľa faktov ma prekvapovalo, pôsobilo mierne depresívne, pretože aj keď sa človek snaží správať v niektorých oblastiach čo najlepšie a myslí si, že to robí, biológia mozgu ho práveže nasmeruje k tomu horšiemu správaniu. Ale Sapolsky radí, ako s tým narábať. Knižka mi zrušila aj nejaké tie mýty o adrenalíne a oxytocíne.

Sapolsky mi pripadá ako skvelý učiteľ. Vie sprostredkovať svoju oblasť so zanietením, dávať príklady a uvádzať súvislosti, ktoré pomôžu zorientovať sa aj v náročnom obsahu. Je argumentačne dobre vybavený, často nesúhlasil s existujúcimi teóriami a štúdiami, veľmi presvedčivé z jeho strany, ale či aj všetko oprávnené už posúdiť neviem, lebo naozaj zachádzal do podrobností odboru. A popritom všetkom dokázal byť neuveriteľne vtipný. Skutočne si nepamätám, kedy som čítala knihu, v ktorej sa dalo smiať na poznámkach pod čiarou, lebo boli vtipné a ironické, alebo v ktorej sa autor akademik dokáže tak často smiať sám na sebe a nebrať sa vážne. Teda odľahčene sa dokážu brať viacerí, ale tie uletené poznámky som videla naozaj prvý raz.

A ponaučenie pre mňa do budúcnosti - nekupuj si PDF. Nie, ak tam sú grafy, tabuľky a schémy. Nikdy. NIKDY! Radšej si priplať za papier.
Čítaj viac

Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia