Knihy
E-knihy

Dievča v modrom plášti

Fragment, 2018
4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Fragment, 2018

Píše sa rok 1943 a v nacistami okupovanom Amsterdame vládne prídelový systém. Mladučká Hanneke sa však vyzná. Na čiernom trhu sa pohybuje ako ryba vo vode a dokáže zaobstarať väčšinu vecí, ktoré ľudia potrebujú. Pri jednej z donášok ju jej pravidelná...

Čítaj viac

12,38 €

Bežná cena Bežne 12,99 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Výnimočný príbeh o statočnosti obyčajných ľudí, o láske, smútku a živote v ťažkých časoch.

Píše sa rok 1943 a v nacistami okupovanom Amsterdame vládne prídelový systém. Mladučká Hanneke sa však vyzná. Na čiernom trhu sa pohybuje ako ryba vo vode a dokáže zaobstarať väčšinu vecí, ktoré ľudia potrebujú. Pri jednej z donášok ju jej pravidelná zákazníčka požiada o pomoc. Nechce zohnať mäso či kávu, chce, aby Hanneke našla židovské dievča, ktoré ukrývala. Vzala si len svoj modrý plášť a zmizla nevedno kam. Hanneke sprvu ani neuvažuje o tom, že by sa do nebezpečného pátrania pustila, ale keď položí prvú otázku a dostane na ňu odpoveď, chce zrazu vedieť viac. Postupne je vtiahnutá do pavučiny tajomstiev a ohromujúcich odhalení, ktoré ju zavedú až do centra študentského protifašistického odboja... Skvelo napísaná kniha, ktorá na pozadí skutočných udalostí rozpráva výnimočný príbeh o statočnosti obyčajných ľudí, o láske, smútku a živote v ťažkých časoch.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Dievča v modrom plášti - Monica Hesse
Vlak na slobodu - Ivan A. Backer
24,67 €
Ušetríte 1,22 €

Recenzie, kritiky

Dievča v modrom plášti je silný a presvedčivý príbeh, ktorý sa odohráva na pozadí temných a nebezpečných udalostí 2. svetovej vojny. Je to zaujímavý a pútavo napísaný pohľad na rozhodnutia, ktoré ľudia vrátane tých dospievajúcich v čase vojny robili. Vyvážená kombinácia smútku a strát, nových lások a nádeje.
Kristin Hannahová, autorka New York Times bestselleru Slávik

Mozaika viny a rezignácie, narastajúcej zodpovednosti a neplánovaného hrdinstva. Hannekino dospievanie ovplyvnené tragickými udalosťami je silnou pripomienkou toho, ako vojna ničí a mení naše každodenné sny. Každý prekvapivý okamih v tomto úžasnom románe je napísaný tak dojemne a silno, že uveríte každému slovu.
Elizabeth Weinová, autorka New York Times bestselleru Krycie meno Verity

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Girl in the Blue Coat
Rozmer
145×205 mm
ISBN
9788056604472
Vekové odporúčanie
15+
Počet strán
312
Hmotnosť
510 g
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
305070
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Fragment

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,8 / 5

9 hodnotení

3
3
2
0
1

6.4.2019
Slabá
Mám rada skutočné aj vymyslené príbehy z rôznych krajín v tomto ťažkom období. Ale aj napriek snahe som sa musela nútiť dočítať knihu. Nebavila ma ale zvedavosť zvíťazila, chcela som vedieť ako kniha skončí. Končí inak, ako čitateľ očakáva čo je asi jediné pozitívum na tejto knihe. Autorka sa dlho motá v jednom kruhu a samotné rozuzlenie deja je zhrnuté asi v 30 stranách na konci knihy. Za mňa slabé, ale niekomu sa môže páčiť.
Čítaj viac
1.4.2019
Mám rada knihy, z ktorých sa dozviem niečo o živote v minulých obdobiach a preto, keď som videla na poličke v našej knižnici medzi novinkami túto knihu hneď som si ju musela požičať. Ale a aj napriek tomu, že ma príbeh zaujal už prvými vetami som knihu nedočítala. Mrzí ma to, pretože som veľmi túžila vedieť ako to celé dopadne, lenže pre mňa osobne veľmi rušivo pôsobili slová a slovné spojenia, ktoré sa prekladateľka rozhodla ponechať v originálnom znení bez vysvetliviek. V niektorých prípadoch mi tak prišlo, že mi uniká niečo dôležité a ja mám rada veci pod kontrolou. Nehovorím, že treba všetko preložiť, pretože ja chápem, že sa to nedá, ale možno by bolo vhodné použiť nejaké vysvetlivky aspoň v závere knihy.
Čítaj viac
Ellie Smith
11.10.2018

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Vojnový román, ktorý sa odohráva v pomerne netypickom prostredí pre tento typ románov - v Amsterdame. Páčilo sa mi priblíženie odboja tamojších obyvateľov, odvahu mladých študentov a zobrazenie záchrany židovských detí. Taktiež poukázanie na potrebu zachytiť hrôzy vojny pre budúce generácie, veľakrát s rizikom nasadenia vlastného života. Veľkým lákadlom bol pre mňa aj fakt, že dej prináša detektívnu zápletku, keď hlavná hrdinka pátra po stratenom dievčati. Autorkin štýl je veľmi jednoduchý, začítala som sa rýchlo a napriek vážnej téme bolo čítanie príjemné a miestami dokonca aj dosť napínavé. Vojna je zobrazená na pozadí príbehu, a aj keď konanie osôb veľmi ovplyvňuje, jej vyobrazenie je jemné, nezachádza do podrobností ani nedeprimuje. Knihu by som preto odporučila predovšetkým ľuďom, ktorí si o vojne sem-tam niečo radi prečítajú, ale neočakávajú faktami nabitý román.
Čítaj viac
Veronika
27.8.2018
Odporúčam
Hoci zápletka bola vymyslená, je založená na skutočných historických udalostiach. Aj keď už som čítala viacero kníh z tohto obdobia, autorka za zamerala na toto obdobie z iného uhla pohľadu, ako som bola zvyknutá, a ukázala na historické detaily, o ktorých som nikdy predtým nepočula. Veľmi zaujímavé čítanie. Odporúčam!
Čítaj viac
Lenka
16.8.2018
Skvelá kniha
Úžasne napísaná kniha! Držala ma v napätí od prvej strany. Občas som sa prichytila, že ani nedýcham ako čakám, čo bude ďalej. Určite odporúčam prečítať.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Dievča v modrom plášti - Monica Hesse
Vlak na slobodu - Ivan A. Backer
24,67 €
Ušetríte 1,22 €

„Keď som objavil knižnice, bolo to ako mať Vianoce každý deň.“

Jean Fritz