Cisár - Ryszard Kapuściński
Cisár
11,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Cisár

Ryszard Kapuściński
Impérium - Ryszard Kapuściński
Impérium - Ryszard Kapuściński
Šachinšach - Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński (1932 – 2007) vyštudoval históriu na Varšavskej univerzite v roku 1955, ale od počiatku sa upísal novinárstvu, predovšetkým reportáži. Publikoval v mnohých poľských novinách v časopisoch, ale ozajstnú slávu doma i v zahraničí mu priniesli jeho početné reportážne knihy,...

Absynt, 2017
2 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Absynt, 2017
Preklad

Ďalšie formáty

E-kniha
8,39 €

„Chcel som napísať knižku o mechanizme diktatúry, o tom, aká je moc vo svojej podstate demoralizujúca, skorumpovaná a deformujúca,“ povedal o svojej knižke Cisár majster reportážneho žánru Ryszard Kapuściński. Autokratickí vládcovia, revolúcie...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

11,99 €

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

„Chcel som napísať knižku o mechanizme diktatúry, o tom, aká je moc vo svojej podstate demoralizujúca, skorumpovaná a deformujúca,“ povedal o svojej knižke Cisár majster reportážneho žánru Ryszard Kapuściński.

Autokratickí vládcovia, revolúcie, neznáme a vzdialené krajiny. To všetko spája knihy Ryszarda Kapuścińského, ktorý bol vždy v správnom čase na správnom mieste.
Jeho kniha Cisár, to je na jednej strane vynikajúca reportážna sonda do hĺbky Etiópie pod neobmedzenou vládou cisára Hajle Sillaseho, a na strane druhej je to mimoriadne kvalitná próza prešpikovaná satirou a iróniou, ktoré sú Ryszardovi Kapuścińskému vlastné v každej jeho knihe.
Etiópia v knihe Cisár je však najmä nadčasovou metaforou fungovania totalitných štátov po celom svete. Včerajších. Dnešných. A celkom iste aj tých zajtrajších.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
11,99 €

Posielame do piatich dní

E-knihy a audioknihy

PDF
EPUB
MOBI
8,39 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Kúpte spolu
Cisár - Ryszard Kapuściński
Eben - Ryszard Kapuściński
24,98 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
152
Hmotnosť
150 g
Rok vydania
2017
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Absynt
Rozmer
115×185 mm
ISBN
9788082030009
Naše katalógové číslo
277289

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

14 hodnotení

8
4
1
1
0

4
7.10.2020
Zatiaľ jedna z najzaujímavejších Absyntoviek vôbec
Overený nákup
Haile Selassie bol v mnohých smeroch osvietený a reformný vládca (čo je samo o sebe v Afrike veľmi zriedkavý jav), ale ako to už chodí, tak nejako sa z neho stal dikátor a to prakticky bez toho, aby o tom vedel. Úplne ma dostala forma, akou bola táto kniha písaná, úplne som si vedel predstaviť tých aktérov, ako to tým svojím opatrným a bojazlivo-mlžiacim spôsobom komentujú naživo. Fantastický zmysel pre sarkazmus a iróniu sa tiahne celou knihou, ale zároveň sú tam momenty, kedy vám prebehnú zimomriavky. Za najsilnejší zážitok považujem fakt, že na konci knihy mi toho cisára bolo skoro až ľúto, tak som sa vedel zžiť s tými palácovými intrigami. :) Čítaj viac
Báčik z Chochoľova stále žije
24.12.2019
Magický žurnalizmus
Keďže Absynt už niekoľko rokov sľubuje vydanie ďalšej knihy od Ryszarda Kapuscinskeho a stále nič, rozhodol som sa zahnať absyntečné, pardón abstinenčné príznaky po Kapuscinského magickom žurnalizme re-readingom niektorej z jeho doteraz v slovenčine vydaných kníh. Kapuscinski je môj najobľúbenejší non-fiction autor, aj keď ako dobre vieme, v jeho prípade je to menej NON a viac FICTION, čo však mne osobne vôbec nevadí.

Ale ako sa rozhodnúť, ktorú knihu čítať, keď všetky sú rovnako skvelé? Samozrejme, ako prvé mi napadla klasika - žrebovanie z klobúka. No kde taký klobúk v dnešnej dobe nájsť? Posledný klobúk v našej rodine patril dedovi z otcovej strany. A tak na rad musela prísť metóda „slepej baby“. Zamieriť so zatvorenými očami a vystrčeným ukazovákom k poličke s Kapuscinského knihami, ktoré mám doma v obývačke, sa mi sprvu zdalo ako vynikajúce a pritom jednoduché riešenie môjho problému. Hneď vzápätí sa ukázalo, ako príšerne som sa mýlil. Cestou ku knihám som stúpil na deťmi voľne pohodené kocky z lega a potom skákajúc na jednej nohe som takmer narazil do televízora. V tej chvíli som si uvedomil, že pre výber knihy musím zvoliť oveľa pragmatickejší prístup a tak som samozrejme siahol po tej najtenšej, ktorou je kniha Cisár. Aj tak som už svojou váhavosťou pri voľbe knihy stratil veľa času, ktorý som mohol radšej tráviť jej čítaním. Tak ako vy ste strávili veľa času čítaním tejto recenzie a zatiaľ ste sa nič nedozvedeli. 1:1.

Škoda, že po tomto dlhom infantilnom úvode mi už nezostáva miesto na riadnu recenziu a tak aspoň uvediem moju obľúbenú pasáž z knihy, ktorá je rovnako ako celá kniha nadčasová a aj dnes platná na viacerých miestach vo svete. Napríklad si viem ľahko predstaviť, že niečo podobné by mohol povedať náš dosluhujúci predseda parlamentu, prinajmenšom by bol schopný si niečo také myslieť.
„...náš pán vychádzal z predpokladu, že ani najlojálnejšej tlače netreba dávať poddaným príliš veľa, pretože by sa z toho mohol vytvoriť návyk čítať a odtiaľ je už len krok k návyku myslieť. A vieme predsa, aké to spôsobuje problémy, trápenia, komplikácie a starosti. Pretože, priznajme si, niečo môže byť lojálne napísané, ale nelojálne prečítane, niekto začne čítať lojálne články a neskôr dostane chuť na nelojálne, a tak sa vydá na cestu, ktorá ho bude odďaľovať od trónu, odťahovať od rozvoja a privedie ho k vzbúrencom.“

Hodnotenie: 10/10
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Cisár - Ryszard Kapuściński
Eben - Ryszard Kapuściński
24,98 €

„Knihy pokladám za najlepšiu výzbroj na cestu životom a ľutujem všetkých inteligentných ľudí, ktorí ich nemajú.“

Maurois Montaigne