Ani ryba, asi rak - Martin Kubuš

12,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ani ryba, asi rak

Biznis celebritiek – predvádzanie vlastného nezáživného ega v knižných publikáciách. Ako vzniká kniha rozhovorov so známymi celebritami a celebritkami, ktoré v hojných počtoch... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2017
237 strán
3-4 hodiny čítania

Biznis celebritiek – predvádzanie vlastného nezáživného ega v knižných publikáciách. Ako vzniká kniha rozhovorov so známymi celebritami a celebritkami, ktoré v hojných počtoch zapĺňajú regály kníhkupectiev? ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Biznis celebritiek – predvádzanie vlastného nezáživného ega v knižných publikáciách.

Dnešná doba nás zaplavuje nielen množstvom nepodstatných informácií, ale aj množstvom nezaujímavých životov, ktoré sa na nás valia z regálov kníhkupectiev. Herečka, speváčka, moderátorka, rosnička, nevýrazné celebritky sa v dnešných časoch často prezentujú a pretŕčajú za každú cenu. Ak k tomu primixujeme ambicióznu novinárku, ktorá chce napísať pikantný príbeh o hercovi, dostaneme príbeh Ani ryba, asi rak.
Život Jonatána v malomestskom prostredí v rozvrátenej rodine nemôže byť náplňou knižného trháka. Herec, známy zabávač a účastník tanečnej šou je gay. Novinárka chce postaviť úspech svojej knihy práve na inakosti. Nie je však jedinou supičkou, ktorá sa chce priživiť na pohasínajúcej hviezde, a tak sa dej skomplikuje. Začínam panikáriť. Absolvovali sme už dve sedenia, dve predpoludnia stál na stole medzi nami diktafón, nič mu neušlo, a on nie a nie načať tému s veľkým „T“. Ľudia ho predsa poznajú. Vedia, že je to (vlastne že to bol) herec, no, ruku na srdce, najviac si ho pamätajú za to, že je teplý. Je teplý herec a šoumen, no zatiaľ na mňa nepôsobí nijako výstredne, teda ak nerátam tie výlevy z detstva, ktoré zanietene nazýva „obrazy‟. Ako sa vyhrážal včera, dnes sa opäť rozkecal o škole. Zdá sa, že na čudných ľudí mal naozaj šťastie. Ak nerátame všetkých spolužiakov, mentálne labilnú družinárku a priblblý zlozvyk vyháňať decká cez veľkú prestávku na chodbu, kde sa mali organizovane prechádzať v kruhu ako dobytok, zatiaľ čo dozor nad nimi šibrinkoval dlhým ukazovátkom, ich triedna bola hotová star.
Čítať viac
Počet strán
237
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×195 mm
Hmotnosť
330 g
ISBN
9788022208383
Rok vydania
2017
Naše katalógové číslo
260425
Štýl
psychologický, filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
24,55 €

Hodnotenia

2,8 / 5

9 hodnotení

2
1
1
3
2

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

33
15.4.2020
Pozitívum tejto knihy je štýl písania, kniha sa rýchlo a ľahko číta. A to je tak asi všetko. Nechápem, o čo v knihe ide, dej je nudný a negraduje. Hlavná postava na mňa pôsobí rozpoluplne, neverím jej sexuálnu orientáciu. Linda vôbec nepôsobí ako profesionálna novinárka, ale skôr ako študentka, ktorá robí rozhovor do školských novín. Jediná zápletka je na konci knihy, ale je unáhlená a dostatočne nevysvetlená, bohužiaľ knihu a dojem z nej to nezachránilo. Čítať viac
Gabriela
Neoverený nákup
10.12.2019
A pritom to vyzeralo tak sľubne..
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha "Ani ryba, asi rak" ma príjemne oslovila milou obálkou a ešte príjemnejšie, keď som uvidela neznámeho slovenského autora. Vravím si: daj šancu novým spisovateľom! zaslúžia si to! podpor ich!
Nuž, aj majster tesár sa niekedy utne. Kniha je napísaná sčítaným inteligentným človekom, bohužiaľ, tam končia všetky plusy. Dej je plytký, akoby sám autor písal brak o tom ako píše niekto brak. Rozprávač Linda je neskutočne zle vykreslená vymyslená postava. Chlap, čo nepozná ženy, by nemal o žene písať tak, akoby si myslel že prekukol všetky jej tajomstvá. Aspoň vidieť, že vy chlapi si o ženách myslíte len to, aké sme cundry. Ďakujem pekne, ani nemusím byť feministka.
Čo chcel touto knihou básnik povedať? Priznať sa k vlastnej orientácii? K bolesti z detstva? K samovražedným myšlienkam? Nabudúce treba prehodnotiť, či takéto zápisky si nenechá autor sám pre seba, alebo maximálne pre svojho psychológa.
Kiežby bola kniha lepšie napísaná, možno by ani nebola tak kriticky každým ohodnotená.
Som smutná, že takúto podpriemernú knihu vydalo vydavateľstvo Tatran. Ale bohužiaľ, nie všetky diela budú vždy to pravé orechové.
Neodporúčam, ale kto má chuť si oddýchnuť pri takejto zbytočnej literatúre - nech sa páči.
Čítať viac
Mars
Neoverený nákup
28.9.2019
Ani román, asi brak
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prvotina Martina Kubuša bezmála vyvoláva zmes úplne protichodných pocitov, ako po literárnej, tak sémantickej stránke. Iskierky nádeje na dobré čítanie sú vzápätí hasené autorovými prehnanými nápadmi. Avšak pekne po poriadku.
Najprv to pozitívne: vidno, že autor je sčítaný muž s vynikajúcou slovnou zásobou a je veľmi zbehlý v štylistike. Množstvo viac i menej známych, ba dokonca až neznámych, slovných spojení či fráz svedčí o hĺbke jeho erudície. Lenže tu je zároveň možné hneď aj čosi vytknúť: kniha sa tak snaží zachovávať do poslednej bodky vysokú štylizovanosť jazyka, až to prechádza do neprirodzenosti. Inými slovami, neubehne strana, na ktorej by nebola nejaká tá ľudová fráza či úslovie, prípadne nejaké autorové štylistické nóvum. Román je pritom písaný denníkovou formou hlavnej hrdinky popretkávanou zápiskami z interview so známym hercom. Pán Kubuš sa snažil vniesť do jazyka až toľko ozdôb, že nič nepôsobí odrazu prirodzene: herec na to ešte má ospravedlnenie, vraví, že tak ozdobne sa naučil vyjadrovať zo starých platní narozprávaných Jamrichom. Avšak novinárka Linda, ktorá s ním vedie rozhovory a jeho básnickými ozdobami opovrhuje, sa v skutočnosti vyjadruje presne rovnako ozdobne a archaicky ako on. A pritom my čitatelia sa vlastne dostávame do jej denníkových zápiskov: a každému je hneď jasné, že denník žiadnej ženy by nemohol vyzerať tak, ako Lindin. Tu hovorím stále iba o literárno-umeleckej stránke, ktorá je dosť prepálená. Tu by bolo možno poradiť autorovi: menej je niekedy viac. Človek priam vidí, ako sa trápil s každou vetou, aby bola štylisticky dokonalá. A to je kameň úrazu: tie vety sú až tak dokonalé, že jazyk sa od čitateľa vzďaľuje a pôsobí príliš vyumelkovane a cudzo.
Čo sa týka samotnej sémantickej stránky, začnime opäť s pozitívami: novinárka Linda teda robí exkluzívne interview s niekdajším hercom, teraz zalezeným čudákom Jonatánom, ktorý je známy vo verejnosti predovšetkým svojou homosexualitou a dúfa, že z knihy, ktorú o ňom na základe rozhovorov napíše, vytrieska čo najviac peňazí. Pozitívum vidno v pasážach, kde Jonatán rozpráva o svojom detstve a láske k svojmu najlepšiemu kamarátovi, ktorý pre neho znamenal celý svet. Tieto rozprávania sú nesmierne nežné a láskyplné, až človek Jonatánovi závidí také vzácne priateľstvo. Toto sú najkrajšie a najpodarenejšie momenty knihy a autor vynikajúco vystihol vznikajúce priateľstvo aj prvú neopätovanú lásku. Cítiť tu hĺbku zážitku, obraz situácie sa tu vyskladáva úchvatne presným a vyváženým spôsobom.
O to viac čitateľa zaráža, prečo na iných miestach pán Kubuš podobnú vyváženosť nepoužil a situácie tzv. úplne prepískol, až udalosti pôsobili nereálne a postavy nedôveryhodne. Uveďme pár príkladov: najväčšou tragédiou knihy je jej hlavná hrdinka Linda, ktorá nepôsobí vôbec ako investigatívna novinárka, ale, s prepáčením, len ako hlúpa šľapka. Dievča tak nízkej inteligencie, intelektuálnej aj emočnej, sa len tak nevidí a človek by povedal, že nevyštudovala novinárčinu, ale vyšla skôr z osobitnej školy. Je absolútne iracionálna, chýba jej novinárska chladnokrvnosť a riadi sa len svojimi emóciami a pudmi. Okrem toho v nej už nič ďalej nenájdete a ničím nezaujme. Jej postava je taká plochá a jednorozmerná, naskrze prázdna a dehumanizovaná, až máte pocit, že autor si na nej filtruje akúsi svoju mizogýniu (nenávisť k ženám). Nebudem hovoriť o podrobnostiach, ale v závere už Linda koná tak neuvážene až zversky impulzívne, keď má zachovať chlad a rozvahu, že to nie je magický realizmus, ale skôr rozprávka. Autor sa navyše stavia do role morálneho sudcu v zmysle biblického výroku (na Bibliu sa vôbec rád odvoláva): "Moja je pomsta, ja odplatím". Zo ženy Lindy sa tak v priebehu románu stáva karikatúra ženy, len akési pudové, hlúpe, smiešne stvorenie, ktoré autor vo svojej mizogýnii skarikaturuje ad absurdum a zošle na ňu ako samosudca "zaslúžené Božie tresty". Čudujem sa, že nikto ešte nekomentoval ohyzdný portrét ženy a ženskosti, aký nám autor predstavuje.
Žiaľ, keď nefunguje hlavná postava, pozrime sa aspoň na objekt jej skúmania, herca a gaya Jonatána. Ako som spomínal, pasáže s jeho kamarátom z detstva sú vykreslené nádherne. Lenže fakt, že Jonatán je gay a dookola sa kniha šprtá v jeho orientácii, nemožno ignorovať. Jeho postava je modelovaná veľmi jednorozmerne rovnako ako Lindina, no narozdiel od Lindy, s Jonatánom autor sympatizuje. Práve on je ten, koho zachránil biblický výrok "ako muža a ženu ich stvoril", keď odmietol mať homosexuálne kontakty potom, čo mu jeden chlap natrhol análny otvor, pričom svoju jedinú sexuálnu skúsenosť opisuje ako "uhorku v zadku". Toto mu celé stačilo na to, aby sekol s minulosťou a obrátil sa k Bohu. Dáva to zmysel? A čo potom jeho citová náklonnosť k mužom? Čo kamarát z detstva, keď sa to celé začalo? Netúži vari ani po citovom zblížení s iným mužom? Tu musíme ísť do Katechizmu Katolíckej cirkvi, ktorý pán Kubuš doslova v knihe cituje, a kde je napísané, že homosexuálne cítenie nie je hriechom, ale homosexuálny styk už áno, pričom ide o ťažkú nezriadenosť. Inými slovami, pasáže o Jonatánovom detstve a jeho kamarátovi sú napísané nádherne a živo len preto, lebo Katechizmus Katolíckej cirkvi homosexuálne city a náklonnosť ešte povoľuje. A paradoxne práve tam pán Kubuš dosiahol najväčšiu hĺbku a keby celý román písal voľne a nepodriaďoval ho morálnej teológii, mohol byť jeho počin hodný pozornosti. Lenže dospelý Jonatán, muž, ktorý by už potreboval k citom aj nejaký ten fyzický dotyk, jednoznačne mužov odmieta a štíti sa ich, súc dobrý Boží služobník: preto, narozdiel od nešťastnej Lindy, sa spisovateľ opäť zahrá na Všemocného Boha a Jonatán nájde vyslobodenie a vykúpenie. A nejde o to, či je homosexualita morálna alebo nie, autor tejto recenzie tiež zastáva názor, že nie je a treba sa proti nej ohradiť, len tak mimochodom, tu ide o niečo celkom iné: že Jonatán nie je postava z mäsa a kostí, nie je postava s prirodzeným psychickým a duševným vývinom: je to len postava dobrá pre vysvetľovanie Katechizmu. A tak je Jonatán v konečnom dôsledku rovnako neuveriteľný ako Linda. Kým Linda doplatila na autorov mizogýnny postoj, Jonatán doplatil na dogmatický. A je to hrozná škoda, pretože kresťanská morálka sa dala predstaviť aj v pozitívnom svetle, Jonatánov psychický vývoj a skúsenosti mohli logicky poukázať na to, že isté veci nefungujú a naozaj môžu byť len medzi mužom a ženou: to sa však nestalo, autor si zvolil miesto poctivej psychologizácie a vývinu ohromnú skratku: žiadne Jonatánove boje s orientáciou, žiadne ďalšie negatívne skúsenosti, žiadna túžba nie sexovať, ale skrátka byť plnohodnotne milovaný: Jonatán je proste, aby som to autorovými štylistickými bohemizmami povedal, "prázdna skořápka".
Argument pre tradičnú rodinu je v tomto diele veľmi slabý, lebo je vystavaný na nepevných základoch: len na základe "jednej uhorky v zadku". A to je celé. Toto dielo mohlo byť hlboké, toto dielo mohlo ukázať večné morálne a Božie zákony, avšak to neurobilo: svojou skratkovitosťou a povrchnosťou opovrhlo niečím bez toho, aby predostrelo relevantné argumenty, logické situácie a psychologický vývoj.
Ale čo už žiadať? Dej je ku koncu plný toľkých náhod a nečakaných situácii, že tu už nemožno ani hovoriť o nejakom magickom realizme, teda realite plnej zvláštnych náhod, ale skôr o rozprávke, teda nereálnosti. Uplatní sa starý princíp: zlo bude porazené, dobro zvíťazí. Možno pán Kubuš dúfal, že na excentrizmus tém a štýlu pritiahne čítateľov, ale miesto toho trafil celkom vedľa a nie je jasné, pre koho tú knihu písal okrem seba: slušný kresťan ju čítať nebude, pre ateistu zas bude príliš povrchná a bezpredmetná. Nečudo teda, že nie je ani komerčným úspechom, keďže nemá cieľového čítateľa.
Striedanie priamej reči a dialógov nápadne pripomína Dostojevského. Lenže kým ruský klasik realizmu dialógmi rezal do živého, a priamou rečou komentoval podstatné, Martin Kubuš dialógmi rozoberá povrchné a priamou rečou komentuje nereálne. Je to nevydarený debut, ale čo už: odporúčal by som celým srdcom autorovi nevešať hlavu, pretože iskierky nepochybného talentu iste neraz preblesli románom, už som na ne vyššie upozornil. Ak nabudúce štylistickú stránku nepreženie a sémantickú rozpracuje do väčšej, ale naozaj omnoho väčšej hĺbky, môže ešte napísať kopu dôstojných diel hodných spomínania. Ani ryba, asi rak takým dielom však nie je.
Čítať viac
Lucka
Neoverený nákup
24.7.2017
Ani ryba, asi rak
Vidieť, že je to autorova prvotina a na niektorých miestach sa stráca vo svojich myšlienkach, v snahe vypovedať všetko, čo mu leží na srdci. Takisto niektoré pasáže pôsobia na mňa rušivo, napríklad Lindina úvaha o tom, ako nás jazyk obmedzuje, čo môže niektorých čitateľov viesť k tomu, že autorovia "neveria postavy".
Celkovo ma však kniha zaujala, mala správne gradovanie a záver vo mne zanechal niekoľko otázok. Odporúčam ako oddychové čítanie a dúfam, že autor ešte niečo vydá. :)
Čítať viac
Maťo
Neoverený nákup
2.5.2017
Katarzia či coming out????
Téma knihy sa na prvý pohľad možno zdá aktuálna, ale povedzme si otvorene, v skutočnosti nie je. Lepší autori lepšie spracovali danú problematiku a prvoplánovo nevyzdvihovali gay problematiku, ale iné hodnoty možno aj gay hrdinov. Zápletka je triviálna. Redaktorka z Bratislavy by v reálnom mediálnom svete neprežila. Knihu som bohužiaľ z vyššie uvedených dôvodov nedočítal. Prečítal som asi 25 strán. Ďalej sa to už nedalo. Kniha je napísaná veľmi povrchne a bez neznalosti problematiky. Autor nemá predstavu o mediálnej sfére a o gay komunite nemá ani poňatia. O tejto komunite iba sníva, pretože život, ktorý žije mu neumožňuje do neho aktívne vstúpiť. Myslím si, že román je iba jeho forma coming outu. Nevie sa vyrovnať so svojou orientáciou, ktorú dlhodobo skrýva. Román je jeho katarzia. Potreboval to pravdepodobne dostať zo seba von a nevedel ako, tak zvolil takúto formu. Sklamalo ma i vydavateľstvo Tatran. Vždy som ho považoval za renomované, ktoré vydáva hodnotnú literatúru. Preto ma prekvapilo, že vydalo takto zle a povrchne napísanú knihu. Čítať viac
Meelee
Neoverený nákup
26.4.2017
Názor čitateľa
Autor nevie o čom píše, text je príliš "rozprávkový" resp. ani zďaleka neodraza realitu. Neviem si predstaviť, že by niekto takto zmyslal, kniha bola pre mňa necitatelna. Čítať viac
Martin
Neoverený nákup
2.3.2017
Názor čitateľa
Neverím autorovi hlavnú postavu. Neviem si predstaviť, že by takto skutočne rozmýšľala moderná Bratislavčanka, ktorá sa navyše pohybuje v mediálnom prostredí a po každých piatich vetách by sa pozastavovala nad tým, že je niekto gej. Príbeh je zaujímavý, posolstvo skvelé, štýl hladký, ale hlavná postava rozmýšľa a vyjadruje sa ako dobrosrdečný dvadsaťpäťročný mladík, ktorého zaujíma análny sex a rád by sa naň opýtal, pretože vo veku 25 rokov ho prvýkrát vypustili z jaskyne, a on ešte nevidel internet. Čítať viac
Sedembodka
Neoverený nákup
27.2.2017
Výbornááááááá
Táto kniha má všetko, čo kniha má mať. Pútavý dej a najmä stupňujúce sa napätie, ktoré čitateľa núti čítať ďalej. Ja som sa s knihou zžila, hltala som každé slovo a bola som v neustálom očakávaní toho, ako bude príbeh pokračovať. Už dávno som nečítala knihu, ktorá by ma tak bavila. Jednoducho PERFEKTNÉ čítaníčko.
Teším sa na ďalšie knihy od M. Kubuša :)
Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
24,55 €

„Všetci sme rovnakí rôznym spôsobom.“

Chyžná - Nita Prose
Chyžná
Nita Prose