Knihy
E-knihy

Islám a budoucnost tolerance

Vydavateľstvo
Volvox Globator, 2016

Sam Harris a Mádžid Nawáz napsali svou knížku jako pozvánku pro každého, kdo se chce připojit k této naléhavě potřebné debatě: Je islám náboženstvím míru, nebo války? Je toto náboženství ochotné reformovat se? Proč se zdá, že tolik muslimů přitahuje...

Čítaj viac

11,15 €

Bežná cena Bežne 11,70 €

Ušetríte 5%

Posielame do 8 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Sam Harris a Mádžid Nawáz napsali svou knížku jako pozvánku pro každého, kdo se chce připojit k této naléhavě potřebné debatě: Je islám náboženstvím míru, nebo války? Je toto náboženství ochotné reformovat se? Proč se zdá, že tolik muslimů přitahuje extremismus? Co znamenají slova islamismus, džihádismus a fundamentalismus v současném světě?

Kniha je pozoruhodná šířkou a hloubkou své analýzy, a navíc je tento dialog mezi věhlasným ateistou a bývalým radikálem o to více překvapivý svou oboustrannou slušností. Harris a Nawáz vytvořili něco skutečně nového: zabývají se totiž jednou z nejpřitažlivějších otázek naší doby – a to odvážně a s plným nasazením – a opravdu se jim to daří.

Kniha Islám a budoucnost tolerance byla vydána s jasným cílem podnítit širokou veřejnou diskusi vlastním příkladem. Ve světě rozpolceném neporozuměním a násilím Harris a Nawáz ukazují, jak mohou dva lidé s různými názory najít společné východisko.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Islám a budoucnost tolerance - Sam Harris, Mádžíd Nawáz
After: Bozk - Anna Todd
25,57 €
Ušetríte 3,03 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
130
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Volvox Globator
Rozmer
142×207 mm
ISBN
9788075110732
Naše katalógové číslo
258658
Hmotnosť
240 g
Rok vydania
2016

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

2,0 / 5

1 hodnotenie

0
0
0
1
0

Marek
3.9.2017
Slabé
Moslimský slniečkar (alebo slniečkarský moslim, ako chcete) a západný ateista diskutujú o islamizme, džihádizme, terorizme a možnej reforme islamu. V diskusii má Sam Harris jasne navrch, kým jeho moslimský spoludiskutujúci mláti prázdnu slamu, špekuluje, relativizuje, porovnáva neporovnateľné a márne sa snaží presvedčiť (možno i sám seba), že reforma islamu je možná, lebo, podľa neho, neexistuje správny výklad Koránu. Na základe toho sa vraj otvára cesta k pluralizmu, tým pádom aj k sekularizácii, demokracii a ľudským právam. Lenže jeho základná premisa je omyl. Nawáz sa mylne domnieva, že neexistuje správny výklad Koránu. Toto je omyl, ktorému veria mnohí ľudia. V skutočnosti sa Korán dá správne interpretovať a kľúčom je v tomto prípade Mohamedov životopis Sírat Rasúl Alláh od arabsko-islamského historika Ibn Isháka, neskôr zrevidovaného ďalším arabsko-islamským historikom Ibn Hišámom. Kým kapitoly Koránu sú zoradené podľa dĺžky, od najdlhších kapitol po najkratšie, spomínaný Mohamedov životopis je písaný chronologicky. Po jeho prečítaní je možné zoradiť kapitoly Koránu do pôvodného poradia a interpretovať koránové verše správne. Tým pádom zaniká priestor pre pluralizmus, resp. pre ľubovoľný výklad veršov, a tým aj priestor pre sekularizáciu, demokraciu a ľudské práva. Ďalším Nawázovým omylom je predstava, že islam sa dá reformovať. Viacerí politicky nekorektní znalci islamu tvrdia, že islam sa reformovať nedá, a majú na to nepriestrelné argumenty. Čisto teoreticky, reforma islamu by znamenala popretie niektorých častí učenia Mohameda, čo by sa podľa práva šaría mohlo rovnať rúhaniu, a za to je podľa šaríe trest smrti. Snahy o reformu islamu sú zbytočné a k ničomu nepovedú. Jediným riešením je ideologická porážka islamu. K tej dôjsť môže, a možný spôsob jej vykonania načrtol Ali Sina v knihe Jak porozumět Mohamedovi a muslimumům. Táto kniha, tento rozhovor medzi ateistom a bývalým radikálom, je len výmena argumentov a názorov, šaškovaním s pojmami a definíciami a bezbrehým špekulovaním. Očakávam, že bude mať aj nejaké pokračovania, lebo jej záver práve to naznačuje. Oveľa zaujímavejším námetom na rozhovor by bol rozhovor medzi Alim Sinou a Mádžidom Nawázom. S jeho argumentami by si Mádžid neporadil. PS: kniha vyšla aj v tlačenej podobe.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Islám a budoucnost tolerance - Sam Harris, Mádžíd Nawáz
After: Bozk - Anna Todd
25,57 €
Ušetríte 3,03 €

„Nikdy nesúď knihu podľa filmu.“

J.W. Eagan