Vitajte v Martinuse, súhlasíte s ukladaním cookies?
Aby sme vám vedeli čo najlepšie odporúčať knižky, a tiež na marketingové účely, potrebujeme si do vášho prehliadača uložiť údaje – takzvané koláčiky alebo cookies. Tieto údaje zdieľame aj s tretími stranami a dávame na ne dobrý pozor. Súhlasíte s ich uložením?
Guy Montag je požiarnik. Jeho prácou je ničiť najzakázanejší tovar v spoločnosti, tlačené knihy, spolu s domami, kde sú ukryté. Montag nikdy nepochybuje o správnosti pálenia a troskách, ktoré po sebe zanecháva. Každý deň sa vracia do svojho sivého domu...
Guy Montag je požiarnik. Jeho prácou je ničiť najzakázanejší tovar v spoločnosti, tlačené knihy, spolu s domami, kde sú ukryté. Montag nikdy nepochybuje o správnosti pálenia a troskách, ktoré po sebe zanecháva. Každý deň sa vracia do svojho sivého domu, kde jeho žena celé dni trávi v salóniku s televíznymi „príbuznými“ a tlačí na Montaga, aby pracoval ešte usilovnejšie a zarobil im tak na štvrtú televíznu stenu. Jej nudný a nenaplnený život stojí v priamom protiklade so životom ich susedky Clarissy – dievčiny, ktorú fascinujú myšlienky v zakázaných knihách a ktorá sa oveľa viac zaujíma o dianie vo svojom okolí. Keď však Montag začne svoju výstrednú susedku bližšie spoznávať, dozvie sa o minulosti, v ktorej ľudia nežili v strachu a nevnímali svet cez bezvýznamné táračky v televízii. Clarissina prítomnosť v Montagovi prebudí pochybnosti o správnosti pálenia kníh a spustí lavínu udalostí, ktoré otrasú samotnými základmi jeho života. Román 451 stupňov Fahrenheita je kultové dielo svetovej literatúry, ktoré posolstvo zaváži práve dnes oveľa viac, než kedykoľvek v minulosti.
451 stupňov Fahrenheita. Teplota, pri ktorej sa knižný papier vznieti a horí... V Bradburyho desivej vízii budúcnosti požiarnici nehasia požiare, ale sami ich zakladajú, aby pálili knihy. Spoločnosť v románe 451 stupňov Fahrenheita pokladá spokojnosť a zdanlivý pocit šťastia za najvyššie priority. Triviálne informácie sú prijateľné, vedomosti a vlastné myšlienky už nie. Požiarny kapitán Beatty to vysvetľuje na nasledujúcom príklade: „Podsuň ľuďom súťaže, v ktorých môžu vyhrávať, keď doplnia správne slová do populárnych piesní, alebo mien hlavných miest, keď správne odpovedajú na otázky, koľko kukurice sa vypestovalo v Iowe v minulom roku. A budú šťastní, lebo fakty tohto druhu sa nemenia. Zahrň národ klubmi a večierkami, akrobatmi a kúzelníkmi, prúdovými autami, motorkami a helikoptérami, sexom a heroínom. Nepodsúvaj im žiadne vrtkavé veci ako filozofiu či sociológiu – táto cesta vedie k melanchólii.“
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
Dnes, keď existujú e-knihy, sa stále viac sa učíme, že kniha nie je len zhluk písmen vytlačených na papieri: je to dielo nezávislé od toho, v akej forme (fyzickej, elektronickej) existuje. No je určite jednoduchšie a intenzívnejšie predstaviť si horiacu knihu (štátom regulovaný biznis) ako symbol sveta, ktorý rezignoval: požiarnici viac nehasia, ale podpaľujú, a najväčším zločinom je vlastniť knihu, pričom ostatné zločiny sú zrazu bežnou súčasťou života. Ako milovníkovi kníh sa mi myšlienka knihy naozaj páčila, ale jej štýl ma za srdce nechytil. Vám ju ale odporúčam, najmä preto, aby ste si názor utvorili sami.
Nemám rada nespravodlivosť, aroganciu, povýšenosť a keď sa ubližuje deťom, starým ľuďom a zvieratkám /som zvieratkomil, viem, že nedokážem spasiť svet, ale keď sa dá, pomôžem/.
Už sa vám stalo, že ste po prečítaní knihy jednoducho stratili reč? Lebo ak nie, mne práve áno! O tejto knihe som už dávno vedela, že je právom zaraďovaná medzi "kultové knihy" svojej doby. Ale jej "Veľkosť" človek ocení až vtedy, keď si ju prečíta. Geniálne, úžasné, nadčasové dielo, jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala.
Ak si myslíte, že táto kniha je o knihách, tak sa mýlite! Knihy sú tu len predmet, niečo, čo treba zničiť, spáliť, potupiť, zatratiť. Táto kniha je o "Človeku". O našich túžbach a predstavách. O našich slabostiach, o tom, ako sa nechávame manipulovať, ako konáme podľa toho, čo nám kto povie. Ako nám diktujú, čo je správne, čo máme robiť, ako sa máme správať, čo máme jesť a čo si máme obliekať. Čo je spoločensky prijateľné, čo sa nepatrí a nemôže. Ako si zakrývame oči nad bolesťami a trápeniami sveta, nevidíme, nepočujeme. Jednoducho nechceme, lebo takto je to jednoduchšie. Lebo takto to je a takto to bude. Lebo takto to niekto povedal. Ak niekto vybočí z radu, tak ho verejne upálime. Bolo to tak, je to tak a bude to tak!
Táto kniha je o nás. Je tak mrazivo nadčasová, že keď si ju prečítate nadobúdate pocit, že ju autor dopísal len včera.
Žiaľ, veľmi ma mrzí a bolí to, že aj dnes v dobe zdravého, ľudského rozumu sa nič nezmenilo. Že aj dnes sa vedú "križiacke vojny" proti knihám. Aj dnes by sme najradšej niektoré knihy upálili. V mene môjho vlastného "Názoru", lebo len ten je správny. V mene všeobecne uznávanej spoločenskej "Pravdy", lebo len tá jedna je tá pravá. V mene "Záujmu" mocných, lebo len to je to, čo sa počíta.
Z každého, maličkého ohníka v srdci knihy sa môže zapáliť poriadna vatra v tom našom, ľudskom. A o to vlastne ide. Tak tie ohníky nehasme!
Kultový román vydalo tento rok s predslovom autora, revidovaným prekladom a parádnou obálkou vydavateľstvo Plus. 451 stupňov Fahrenheita je teplota, pri ktorej horí papier. V temnej vízii budúcnosti existujú požiarnici, ktorí ohňom ničia knihy. Príbeh požiarnika Montaga, ktorý sa vzoprel systému, vás zasiahne svojimi myšlienkami a pointou, prinúti zamyslieť sa a hľadať paralely v dnešnom svete.
O tejto knihe som veľa počula a preto som sa rozhodla že ju skúsim prečítať. Bola zaujímavá pohltila má a nemohla som ju pustiť z rúk kým som nebola na konci. Páčila sa mi je taká nadčasová. Čítaj viac
Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.
Celkom zaujímavý námet, ktorý mi trochu pripomínal film Equilibrium z roku 2002. Len škoda, že celá situácia a fungovanie sveta budúcnosti neboli prepracovanejšie a nešli do hĺbky. Čítaj viac
Veľmi som sa na túto nadčasovú knihu tešila, ale vskutku ma ničím neprekvapila. Nemôžem povedať, že by to bol premarnený čas, ale očakávala som od príbehu, ktorý je priamo zameraný na to, čo všetci milujeme-na knihy- niečo viac. Chápem, čo všetko chcel autor týmto dielom povedať. Ako sú knihy v našich životoch dôležité. Jednak v nich nájdeme nádej, vieru, slobodu myslenia. Dokážeme sa pri romantickom príbehu vžiť do hlavných postáv a zabudnúť na okolitý svet a jeho problémy. Inokedy sa stávame detektívmi, ktorí sa nezastavia, kým nenájdu vraha. Alebo sú naše srdcia naplnené láskyplnou poéziou.
Presne pochopenie, čo pre nás knihy robia, som očakávala v tomto diele. Napriek tomu som sa dočítala len načrtnutých a nedokončených problémov spoločnosti.
100 ľudí-100 chutí. Kniha bola dobrá, ale neprekvapila ma ako som očakávala :) Čítaj viac
Táto kniha je síce skromná na kvantitu strán, ale pokiaľ ide o hĺbku myšlienky na nich obsiahnutej, tak je úplne skvelá. Akurát sa neviem úplne jasne rozhodnúť, či dopadla dobre alebo zle... Čítaj viac
Veľmi nadčasová a zaujímavá kniha, avšak tam to u mňa aj skončilo.
Nerád kritizujem diela podobne tomuto, avšak u mňa ten zážitok nefungoval, nehovoriac o konci, pri ktorom som očakával, že ma dostane, ale nič také sa nekonalo.
Možno som ešte "nedorástol", aby som si tento štýl vychutnal, ale celkovo to bolo pre mňa nezáživné a horko ťažko som knihu dočítal.
100 ľudí, 100 chutí, u mňa 2/5 :) Čítaj viac
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Tak ako 1984 aj táto kniha je nadčasová a jej obsah by mal patriť k všeobecnému prehľadu priemerne inteligentného človeka. Kniha nám približuje kam sa môže spoločnosť dostať stálym prispôsobovaním sa menšinám a nadraďovaním práv minority nad práva majority. Samozrejme autor musel zájsť do extrémov aby si ľudia uvedomili isté skutočnosti a dokázali nájsť určité paralely so súčasnosťou.
Je smutné pozorovať aj dnešné mazanie komentárov, príspevkov a blokovanie ľudí na internete kvôli ich odlišným názorom a postojom. Veď tak to celé začína, či nie ? Čítaj viac
Chyba u mna bola asi v tom, ze tuto knihu som cital hned po Orwellovom diele 1984, ktory sa mi pacil ovela viac ako Fahrenheit 451. Kratky, nezazivny, musel som sa namahat s jej docitanim. Čítaj viac
Na začiatku knihy som bola zmätená a dokopy som si pamätala len jednu jedinú vec - povolanie Montaga. Avšak akonáhle som sa začítala pomaly, pomalinky mi začalo dochádzať, že hoc bola táto kniha napísana v minulom storočí približovala sa k dnešnej dobe až desivo blízko s prirovaniami ako ľudia majú čim ďalej tým väčší problém sústrediť sa na dlhšiu dobu. Musím ale dodať, že koniec bol veľkým sklamaním. Všetko nasvedčovalo veľkolepému ukončeniu príbehu, lenže ten sme nedostali. Odhliadnuc od toho to bolo veľmi zaujímavé a oči otvárajúce čítanie. 4/5 ? Čítaj viac
Maja Dianova
6.12.2018
Kult
Skvelá, dych vyrážajúca kniha . Konečne som sa rozhodla si ju znovu prečítať (po ix rokoch). A znovu ma dostala jej múdrosť a nadčasovosť. Táto kniha je jedným z pokladov mojej knihovničky. Musíte si to prečítať !!! Čítaj viac
Matúš Hoľko
2.9.2018
Zaujímavá kniha, ale...
čo do rozsahu síce útla, ale autor v nej akoby "niekoľkými ťahmi" dokázal vykresliť distopickú budúcnosť, v ktorej ľudia už nemali čas získavať informácie zdĺhavým čítaním - požadovali len skrátenú verziu, a potom len skrátenú verziu už skrátenej verzie, prípadne minutovú reportáž, kde bude zhrnuté všetko podstatné - až nakoniec dobrá vláda zasiahla a zakázala knihy. Nie všetky, len tie, ktoré by sa mohli niekoho dotknúť (napr. nejakej menšiny, fanúšikov niekoho alebo niečoho iného...), alebo vyprovokovať niekoho k zbytočne náročnému a stresujúcemu rozmýšľaniu - teda okrem návodov a schválených učebníc asi všetky ostatné... Autor reagoval na rychlý nástup televízie, ktorá hrozila, že zavrie knižnice a zblbne väčšinu ľudí bezduchou masovou zábavou. S odstupom viac ako 60 rokov si našťastie môžeme povedať, že to najhoršie sa nenaplnilo. Dokonca paradoxne za hrozbu dnešných dní možno považovať trend, keď ľudia opúšťajú relatívne rešpektované televízne spravodajstvo v prospech konšpiračných bludov a zdravotíckych nezmyslov, ktoré si prečítajú (!!!) na internete.
Väčšinou nepíšem hodnotenia ku knihám, ktoré ma nejak nenadchli, ale prednedávnom som narazil na myšlienku (pri čítaní inej knihy), ktorá obnažila to čo mi vadilo na Fahrenheitovi, ktorého som nedávno tiež prečítal. Autor akoby predpokladal, že ľudia, ktorí vedia čítať a písať, bažia po veľkých myšlienkach, alebo vedomostiach, ktoré by rozšírili ich obzory (a kratochvíle ako televízia, ktoré im v tom bránia sú predzvesťou ľudského úpadku). Ale čo keď to nie je pravda ? Čo ak si ozaj chcú prečítať len návod ako poskladať skrinku z ikey, alebo o spisahaniach (najlepšie organizovaných zo zahraničia), či o tom ako si vyliečia rakovinu celaskonom a schudnú mávnutím čarovného prútika - a o nič iné by nemali záujem aj keby nemali ľahko dostupné bludy na internete, či bezduchú televíznu zábavu. Hrozbou distopických rozmerov nemôže byť televízia ani internet, či facebook sú ňou vždy len ľudia - dnes, pred 60 rokmi, alebo pred 100 rokmi... Bez ohľadu na to či čítame knihy, alebo nie Čítaj viac
Citadella Publishing je mladé vydavateľstvo, ktoré vzniklo v roku 2013. Bolo založené za účelom priniesť čitateľom zaujímavé tituly z histórie, osobného rozvoja, self-help, motivačnej literatúry, pedagogiky a zdravého životného štýlu..
Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde môžete okrem iného zbierať knihomoľské odznaky, či zvyšovať si svoju knihomoľskú úroveň.