Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Marie Curie-Sklodowská a sila snívať - Susanna Leonard, Ikar, 2023

16,11 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Marie Curie-Sklodowská a sila snívať

Životný príbeh výnimočnej osobnosti svetovej vedy

Paríž 1891. Marie od detstva snívala, že jedného dňa sa vymaní zo stiesnených pomerov v poľskej vlasti okupovanej cárskym Ruskom. Jej sen sa splní po dvadsiatich rokoch... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2023
352 strán
5 hodín čítania

Paríž 1891. Marie od detstva snívala, že jedného dňa sa vymaní zo stiesnených pomerov v poľskej vlasti okupovanej cárskym Ruskom. Jej sen sa splní po dvadsiatich rokoch... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
16,90 €

16,11 €

-5 %
Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Už žiadne bla bla bla o chudnutí - Matúš Špirko, Coach of People, 2023

Viac o knihe

Paríž 1891. Marie od detstva snívala, že jedného dňa sa vymaní zo stiesnených pomerov v poľskej vlasti okupovanej cárskym Ruskom. Jej sen sa splní po dvadsiatich rokoch. Marie prichádza študovať na Sorbonu. Ako žena si však miesto na výslní vedy musí tvrdo vybojovať. Marie vie, čo chce. Nedbá na intrigy mužského sveta, púšťa sa do prelomového výskumu a začína žiť podľa predstáv. Po čase nájde v príťažlivom fyzikovi Pierrovi Curiem životnú lásku, aká nemá páru. S manželom dosiahnu prevratné úspechy, no zaplatia privysokú cenu. Marie ešte netuší, aké tragické rany jej osud prichystal. Vedkyňa, rebelka, milujúca žena – príbeh o skvelej osobnosti, ktorá zmenila svet.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Madame Curie und die Kraft
Počet strán
352
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
402 g
ISBN
9788055187716
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1831043
Vydanie
1
Štýl
životopisný, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

13 hodnotení

9
2
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

2

Milujem čítanie kníh, ktorých dej ma unáša do knižného sveta. Nájdete ma aj ako knihomolky_spod_tatier na ig.

Jana Imrichova
Overený zákazník
5.5.2023
Sila snívať
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Silná. Pracovitá. Ambiciózna. Nebojácna. Nezastaviteľná. Presne taká bola. Marie, Maňa.
Žena, ktorú poznáme ako nositeľku 2 Nobelových cien v oblasti vedy, no nepoznáme ju ako ženu "so silou snívať".

V 1.polovici knihy dej plynie pomalšie, niekedy som ho mala chuť zrýchliť a prepnúť na odchod do Paríža, na ktorý som sa nevedela dočkať.
No potom som si uvedomila, že presne tak to malo byť napísané - so všetkým, čo vyformovalo Maňu na Marie, ktorá sa dostáva na štúdium do Paríža.

2.časť knihy mi už plynula dynamicky. Autorka poodhaľuje život Marie, ktorá sa vydáva rozhodnými krokmi na cestu vedkyne. Ona. Ako ŽENA. Čo bolo v tom čase neslýchané. Čo si vyslúžilo nevôľu, nedôveru, výsmech i mlčanie.

Bolo zaujímavé čítať o dvoch vedcoch, navyše manželoch, ktorí sú tak nesmierne hlboko prepojení po osobnej i pracovnej stránke, vymykajú sa profilu bežných vedcov, robia svoju prácu tak zanietene a zdolávajú nesmierne ťažké osobné i vonkajšie prekážky.

Kniha nám pútavo odkrýva aj historicko-spoločenskú situáciu, v ktorej sa Marie musela prebojovať a zastať si svoje miesto ako žena študentka, vedkyňa, ešte k tomu manželka a matka. Napriek tomu sa všade zväčša spomínalo len meno jej manžela - jej bolo opomenuté alebo sa spomínala ako jeho asistentka. Pri niektorých situáciách mi padala sánka od údivu.

Susanne Leonard píše príbeh jednoducho, no naozaj pútavo, až návykovo. Štýl je citlivý, veselý i smutný, občas až trpký. Tak ako bol aj Mariin život.

Návšteva miest v Paríži, kde madam Curie študovala a pracovala, vo mne, rovnako ako táto kniha, zanechali hlboký dojem.
Odporúčam ju každému, kto si chce prečítať životopis inšpiratívnej ženy, ktorá v mnohom zmenila svet vedy a otvorila bránu do nej aj iným
ženám.
Čítať viac
Ľubica
Neoverený nákup
3.5.2023
Marie Curie Sklodowska
Kniha približuje čitateľovi krásny životný príbeh Marie, ktorá ako každé dieťa má svoje sny.
Je veľmi cieľavedomá a v dospelosti sa jej aj podarí si tie sny splniť.
Skvelé čítanie, hlavne pre ženské čitateľky.
Ľubinka - vaša verná čitateľka
Čítať viac
29.3.2023
Marie Curie-Sklodowska
Zaujímavá kniha o zaujímavej osobnosti. V príbehu sledujeme skoro celý život malej Mani, ktorá postupne dospieva, nájde si životnú lásku. Neskôr sa zameráme na výskum, ktorého by som možno očakával trošku viac.
Príbeh jej však krásne napísaný (beletristickou formou) a obsahuje mnoho skrytých informácií, ktoré som ja osobne nevedel. Odporúčam. Super 4/5.
Čítať viac
Janka
Neoverený nákup
14.3.2023
Marie Curie Sklodowska
Kniha opisuje mladosť a školské časy madam Sklodowskej, samozrejme jej rodinu a úspechy. Vrelo odporúčam najmä ženám, dobre sa číta.. Čítať viac
14
Overený zákazník
1.3.2023
Životný príbeh výnimočnej osobnosti svetovej vedy
----- S Albertom Einsteinom som sa prechádzala po Engadine, prevzala som druhú Nobelovu cenu, za chémiu, švédsky kráľ mi pobozkal ruku a na hrdlo mi zavesil zlatú medailu – no ja som stále sedela na lavičke, stále som sa spytovala Pierra, kedy už konečne príde domov... -----

Riadila sa heslom, že iba snívať nestačí, ale treba si sny aj plniť. Marie Curie-Sklodowská vyrastala v 19.storočí, v skromných pomeroch rodiny poľského učiteľa a keďže chcela odmalička študovať na univerzite, musela za svoj sen tvrdo bojovať...

----- Na to, aby človek sníval, potrebuje inšpiráciu, obraznosť, fantáziu, no na to, aby si vysnívaný sen splnil, musí mať obrovskú energiu a silu. -----

Marie Curie-Sklodowská a sila snívať je nesmierne čítavý, pútavý príbeh o jedinečnej žene. O jej detstve a formovaní, o nezlomnej vôli a inteligencii. O jej odhodlaní, vlastenectve. O jej láske k Pierrovi Curiemu, o jej role manželky a matky.
Chvíľami sa neveriacky pri čítaní zastavíte a poviete si – ako to táto žena dokázala všetko zvládať?!

Vo vedeckej línii sledujeme jej štúdium na Sorbonne, jej diskusie o symetrii, magnetizme, kryštálových štruktúrach. O žiarení, rádioaktivite a objavení nových prvkov polónium a rádium. O získaní Nobelových cien...

----- Žena dostala cenu za vedecký výskum? Neslýchané! Kde vzala čas na to, aby sa popri domácnosti a výchove dieťaťa venovala vede? Neuveriteľné! Žena má doktorát z fyziky? Nehorázne! Manželský pár spoločne skúma rádioaktivitu? Manželské spolužitie vo fyzikálnom laboratóriu? To azda nie! Aby napokon žena objavila rádioaktívne prvky rádium a polónium? To tu ešte nebolo! Také čosi bolo pre novinárov i pre verejnosť ťažko stráviteľné. A Marie s Pierrom zasa ťažko znášali záujem novinárov i verejnosti... -----

Popri tejto vedeckej linke je aj silná rodinná. Ukazuje postavenie dievčat a žien v spoločnosti. A skvele približuje ťažký život vo vtedajšom Poľsku, ktoré bolo v područí cárskeho Ruska a ako sa Poliaci snažili odolať útlaku Rusov. Ako sa usilovali udržať poľské tradície, zvyky, svoju reč...

Madam Curie zomrela ráno 4. júla 1934 počas pobytu v sanatóriu vo Švajčiarsku, vo francúzskom kantóne. Ošetrujúci lekár uviedol ako príčinu smrti pernicióznu anémiu s mimoriadne závažným priebehom. Kostná dreň poškodená rádioaktívnym žiarením už nebola schopná produkovať červené krvinky. Podľa neho bolo priam neuveriteľné, že sa vôbec dožila šesťdesiatsedem rokov.

Bola presvedčená, že vedecké objavy si vyžadujú obete. Jej hrdinský postoj čiastočne vysvetľuje, že bola ochotná vystaviť vplyvu nebezpečného žiarenia aj sama seba.
Čítať viac
3

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
Overený zákazník
23.4.2022
Příběh Marie začíná v Polsku, poznáváme její dětství, její rodinu. V té době, kolem roku 1875, to nebylo ve Varšavě snadné, neboť byla pod Ruskou nadvládou. Nelehký život se odrážel i ve vzdělání, obzvláště děvčata nemohla dále studovat. Ty, které měly štěstí, se dostaly do Francie na Sorbonnu. Jen pár vyvolených dívek tam tenkrát mohlo studovat.

Miluji vše, co se týká Francie, takže když se Marie ocitla v Paříži, příběh mě pohltil ještě víc. Moc mě bavilo sledovat, jak se seznámila s budoucím manželem, co vše tomu předcházelo, než se vzali, jaký spolu vedli život, jak spolu dokázali pracovat.

V příběhu se navíc dozvíme spoustu informací z doby před více jak sto lety. Je zde popsán začátek používání jízdního kola, ale také to, jak se chovala společnost ve Francii k ženám, že opravdu nebylo jednoduché pro ně studovat. Také situace v Polsku je zde velmi dobře vylíčena.

Poslední dobou jsem si velmi oblíbila zbeletrizované životopisy. Nenásilnou formou se dozvídám pro mě tolik nových informací, a to mě na tom opravdu baví. Věřím, že kdybych si tento příběh přečetla ve škole, když jsme probírali chemickou tabulku prvků, a právě objev Marie Curie, tak by mě chemie více bavila a látka více pohltila.

Krásný příběh o cestě ženy, která dokázala získat dvě Nobelovy ceny.

I přesto všechno mám s knihou problém. Absolutně mi nesedl styl, jakým je psaná. Je hodně jednoduchý. Některé výrazy tam byly jako pěst na oko. Celé to bylo zbytečně natahované. Opakovaly se stále stejné věty. Vyprávění typu – někoho potkám, sednu si s ním na lavičku a za 10 minut mu řeknu celý svůj život mě úplně neberou. I přesto platí, že jsem se dozvěděla spoustu pro mě nových informací, neboť jsem o Marie Curie v podstatě vůbec nic nevěděla a rozhodně i dál budu zbeletrizované životopisy vyhledávat.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„A najdôležitejšia vec, ktorú by ste si mali zapamätať: pravidlá neexistujú.“

Sila podvedomia - Kimberly Friedmutter, 2020
Sila podvedomia
Kimberly Friedmutter