Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Tiene v kresle - Gerdur Kristný, Klára Štefanovičová (ilustrátor), BRAK, 2022

13,50 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Tiene v kresle

Štrnásťročná Eyja sa s rodičmi práve nasťahovala do nového bytu. Keď sa však pozrie von oknom, vydesí sa. Priamo oproti domu leží veľký cintorín plný náhrobkov a krížov.... Čítať viac

Vek
12+
Vydavateľstvo
BRAK, 2022
148 strán
2 hodiny čítania

Štrnásťročná Eyja sa s rodičmi práve nasťahovala do nového bytu. Keď sa však pozrie von oknom, vydesí sa. Priamo oproti domu leží veľký cintorín plný náhrobkov a krížov. Nepríjemní susedia... Atmosféru v novom domove nevylepší ani kožené kreslo... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,50 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 14 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Čakáme na Vianoce - Elena Slobodová, Fortuna Libri, 2023
Tiene v kresle - Gerdur Kristný, Klára Štefanovičová (ilustrátor), BRAK, 2022
13,50 €

Viac o knihe

Štrnásťročná Eyja sa s rodičmi práve nasťahovala do nového bytu. Keď sa však pozrie von oknom, vydesí sa. Priamo oproti domu leží veľký cintorín plný náhrobkov a krížov. Nepríjemní susedia... Atmosféru v novom domove nevylepší ani kožené kreslo, ktoré si ocko kúpi v starožitníctve. Hoci rodičom sa kreslo veľmi páči, Eyja od prvej chvíle cíti, že je s ním spojené niečo nevítané – niečo zlé. Možnože v sebe skrýva viac ako len zväzok listov, do ktorých si jedno dievča vylialo svoj žiaľ pred deväťdesiatimi rokmi, keď v Reykjavíku zúrila epidémia španielskej chrípky. Pomocnú ruku Eyji podá Sölvi – chlapec, ktorý je všetko len nie obyčajný kamarát.
Čítať viac
Počet strán
148
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×200 mm
Hmotnosť
271 g
ISBN
9788097417451
Rok vydania
2022
Edícia
Alma
Vekové odporúčanie
12+
Naše katalógové číslo
1664159
Ilustrácie
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
BRAK
Pre koho
pre deti a mládež
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

8 hodnotení

6
0
0
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

28

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
19.12.2022
Zaujímavý príbeh
Štrnásťročná Eyja sa presťahuje s rodičmi do nového bytu a otec si kúpi v starožitníctve kreslo. Lenže potom, čo v ňom párkrát sedí, začne chradnúť a v zlom stave leží v nemocnici. Eyja tuší, že za všetkým je to zvláštne kreslo, až raz v ňom nájde staré listy. Komu patrili? Aby toho nebolo málo, ona sama sa snaží včleniť do nového školského kolektívu, spoznáva zvláštneho chlapca Sölviho, ktorý i bez mobilu a dohody stále vie, kde sa s ňou stretnúť. Podarí sa im premôcť kreslo a odhaliť tajomstvá?
Trošku temný, smutný, magický i romantický je príbeh v tejto knihe pre mládež od takých 10-12 rokov, ale určite si pri ňom oddýchnu aj dospelí. Áno, dospelí budú príbeh vnímať trošku ináč, ale pre dospievajúcich môže byť veľmi pútavý, magický a tajomný. Autorka vytvorila zaujímavý príbeh, ktorý sa číta veľmi dobre, nevyznieva lacno a v čitateľovi zanechá rôznu spleť emócií. Cintorín, duchovia a zvláštne situácie môžu byť vhodnou voľbou čítania počas dušičiek, ale určite nič nepokazíte ani tým, keď si ju vychutnáte v hociktorom mesiaci v roku.
Vo svojej kategórii patrí táto kniha určite k tým lepším a ja ju hodnotím veľmi pozitívne.
Čítať viac
13.11.2022
Tiene v kresle
Čítanie knihy som si nechávala na dušičkové obdobie a zhltla som ju za jeden večer. :)
Kniha je vhodná aj pre dospelááákov. Nápad s tajomným kreslom a ešte tajomnejším chlapcom oceňujem, ale kniha vo mne nezanechala dojem. Nemusí byť zlá, je oddychová a z tohto pohľadu ju odporúčam. :)
Čítať viac
22.9.2022
Ideálna na jesenno/zimné čítanie.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Toto bola veľmi krásna kniha, ktorú budem čítať asi každý rok niekedy na prelome jesene a zimy. A prečo? Lebo tento príbeh bol naozaj magický a výborne sa hodil do sychravého a chladného počasia, kedy máme chuť ľahnúť si pod deku s horúcim čajom a dobrou knihou - presnou takouto, ktorá je vo svojej podstate miestami i smutná, ale tiež oddychová, plná živých opisov úprimného dospievajúceho dievčaťa, ktoré má tak trošku bujarú fantáziu a strach z cintorínov i duchov.

Mladé štrnásťročné dievča menom Eyja sa s rodičmi presťahuje do nového bytu. Všetko by bolo v úplnom poriadku, keby výhľad z jej izby nebol priamo na cintorín. Navyše si jej otec v starožitníctve kúpil kreslo, po ktorom vždy túžil, ale Eyji na ňom niečo nesedí. Pôsobí na ňu hrôzostrašne a má pocit, že keď sa nikto nepozerá, kreslo svojím spôsobom ožíva. Alebo sa to deje len v jej hlave? Všetko sa ešte viac zamotá, keď v útrobách kresla nájde staré listy. Medzitým sa však Eyja snaží zapadnúť v škole, nájsť si kamarátky, viac spoznať okolie. Popritom stretáva chlapca menom Sölvi, ktorý sa jej zapáči. Sölvi je tak trochu podivín, nemá mobil, ale vždy sa s Eyjou stretne aj bez toho, aby sa na tom vopred dohodli. Podnetov k zapájaniu našej fantázie je tu teda neúrekom a my spoločne s Eyjou zažijeme veľmi zaujímavý príbeh.

No darmo, títo islandskí autori "to vedia". Navodiť v čitateľovi tú pravú chladnú atmosféru, aj pokiaľ sa nachádza doma pekne v teplúčku. Celý príbeh je vyrozprávaný z pohľadu štrnásťročnej Eyji a jej opisy a vnímanie reality presne korešponduje s jej vekom, nič nie je silené a opisy jej pocitov mi prídu uveriteľné. Jej rozprávanie je priamočiare, úprimné a nič zbytočne "nenaťahuje". Čo sa mi tiež páčilo, bol jej krásny vzťah s rodičmi. V knihe sa stretneme s viacerými témami, akými sú láska, či už medzi rodičmi ale aj priateľmi, duševnou i fyzickou stratou, vyrovnávaním sa s novým prostredím a nazrieme tiež do histórie a jej nevypovedaných tajomstiev. Aj keď je kniha určená primárne mladším čiateľom, myslím si, že je to výborné čítanie pre akékoľvek vekové ročníky.
Čítať viac
25.8.2022
Príjemne mrazivé :)
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Je jedno, či máte 14 rokov, ako knižná hrdinka Eyja alebo ste už dávno dospelí. Stručný opis deja vraví za všetko. Buď zaujme, alebo nie. Mňa zdrapil ako hladnú mačku. :D Iba nerozumiem, prečo knižka vyšla počas leta. Je ako stvorená pre dušičko-halloweenské až vianočné obdobie. Taký október by jej zaručil vypredané regály, ale zase nie každý číta podľa ročných období ako ja a spomínané obdobie je tu coby dup. :D

V Reykjavíku poletujú snehové vločky a Vianoce s Novým Rokom sú za rohom. Dobrú náladu ale potláča neopísateľný skôr nepríjemný pocit. Cintorín, ktorý nikdy v noci nepôsobí inak ako temne a nebezpečne, a na ktorý má priateľská Eyja výhľad z okna svojej detskej izby, vrhá tieň na celý dom a zneisťuje ju. Bol dobrý nápad presťahovať sa a ešte na takéto miesto? Rodinu čaká nová životná etapa a okrem novej školy a spolužiakov priniesla aj záhadného priateľa v modrej bunde. Sölvi sa vždy zjavil vtedy, keď ho najviac potrebovala. Bol trochu zvláštny, veď nemal ani mobil či e-mailovú adresu, ale čo na tom záleží? Načúval, pomáhal a tiež očaril.

Kniha je písaná rečou človeka, ktorý rastie do dospelosti. Veľmi mi vyhovovali stručné opisy, ako keď vám dieťa rozpráva, čo sa mu prihodilo počas dňa a nemá potrebu o tom básniť a rozvíjať to. Inak by to vlastne ani nemalo byť, keď je rozprávačkou samotná Eyja.

Od kedy si hlava rodiny, milujúci otec, kúpil starožitné ošúchané kreslo, začínajú sa diať podivné veci. Nohy kresla majú tvar vtáčích drápov, a keď sa nikto nedíva zúrivo ryjú do podlahy. Teda aspoň tak sa Eyji zdá. Myslela si, že má vidiny. Kreslo predsa nemôže byť živé! Stále je tu však ten zvláštny pocit, ktorý jej našepkával, že niečo nie je v poriadku. Musela som sa pousmiať, ako na mňa kniha pôsobila. Nevedela som ju pustiť z rúk a čítala som ako drak vždy, keď sa dalo. Najlepšie to bolo pred spaním - z detsky hororovej atmosféry ma miestami mrazilo. Bolo to také príjemné a neškodné mrazenie a také ja rááád. :D Chcela som čo najskôr vedieť, kto je v skutočnosti „kde sa vzal, tu sa vzal“ záhadný kamarát Sölvi a O ČO, SAKRA, IDE TOMU KRESLU? :D Viac nebudem prezrádzať. Knižka je útla a skrýva v sebe krásny tajomný príbeh, ktorý stojí za prečítanie. Nechajte sa ním strhnúť ako ja a verím, že budete milo prekvapení a spokojní.

Stále mi nie je jasné, kam Martinus chodí na ten výpočet času, keď uvádza, že napr. „218 stranovú knihu prečítate za 3 hodiny.“ :D Som rada, že to u mňa nehrozí. Bolo by mi ľúto prečítať túto 148 stranovú tieňom zahalenú krásku behom jedného dňa. Vďaka pomalšiemu čítaniu, ktoré ponúkalo dlhšie zotrvanie v magickej príťažlivosti som si užila príjemne napínavú a trošku detektívnu atmosféru. Tiež úžasné ochladenie posledných troch dní, dážď a mordorská obloha boli časom ako stvoreným pre čítanie Tieňov v kresle.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Slová sú, podľa môjho nie tak skromného názoru, naším najväčším nevyčerpateľným zdrojom mágie. Schopné spôsobovať zranenia aj naprávať ich.“