Kuchárka z Castamaru (1. časť) - Fernando J. Múñez

19,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kuchárka z Castamaru (1. časť)

Clarino tajomstvo

Clara Belmonteová, ktorá vyrastala vo vzdelanej rodine váženého lekára, sa obáva o svoju budúcnosť, pretože po náhlej otcovej smrti ostala bez prostriedkov a ochrany. Zároveň... Čítať viac

1. diel série
Kuchárka z Castamaru
Vydavateľstvo
Fortuna Libri, 2022
432 strán
6 hodín čítania

Clara Belmonteová, ktorá vyrastala vo vzdelanej rodine váženého lekára, sa obáva o svoju budúcnosť, pretože po náhlej otcovej smrti ostala bez prostriedkov a ochrany. Zároveň trpí vážnou chorobou: len čo opustí uzavreté miestnosti alebo vyjde... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

19,90 €

Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Pútavý, zmyselný, spletitý príbeh - začiatok španielskej ságy rodu Castamarovcov.

Španielsko v roku 1720. Clara Belmonteová, ktorá vyrastala vo vzdelanej rodine váženého lekára, sa obáva o svoju budúcnosť, pretože po náhlej otcovej smrti ostala bez prostriedkov a ochrany. Zároveň trpí vážnou chorobou: len čo opustí uzavreté miestnosti alebo vyjde na otvorené priestranstvo, prepadne ju záchvat paniky. Našťastie má mimoriadny dar – prekvapuje výnimočným kulinárskym talentom, varí s vášňou a dokáže vyčariť tie najlahodnejšie a najnápaditejšie jedlá.

Vďaka výborným odporúčaniam sa zamestná ako pomocná kuchárka v honosnom sídle vojvodu z Castamaru. Kulinárske špeciality vzbudia vojvodov záujem a novou kuchárkou je očarený. Prísne spoločenské pravidlá však nedovoľujú bližšie vzťahy medzi aristokraciou a služobníctvom. Vojvoda obdarúva Claru vzácnymi kuchárskymi knihami a necháva v nich odkazy. Clara mu na ne odpovedá originálnymi pochúťkami. Čoskoro sa však začnú šíriť klebety a Clara sa stáva tŕňom v oku dlhoročnej správkyne, ktorej sa nepáči, ako sa panstvo pod vplyvom novej kuchárky mení...

Podľa knihy bol natočený aj seriál Kuchárka z Castamaru, ktorý mal na Netflixe premiéru v roku 2021.
Čítať viac
Originálny názov
La Cocinera de Castamar
Počet strán
432
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
608 g
ISBN
9788057302773
Rok vydania
2022
Edícia
Fortuna Litera
Naše katalógové číslo
1639239
Štýl
romantický, historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Španielsko
1. diel série
Kuchárka z Castamaru
Vydavateľstvo
Fortuna Libri
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

11 hodnotení

6
1
3
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

20
19.12.2022
Názor čitateľa
Historické romance bežne nečítam. Keď som si ale všimol, že túto knihu napísal muž (pretože typicky tento žáner píšu ženy) a odohráva sa v historickom Španielsku, tak som si povedal, že ju skúsim. Trošku som sa obával, že to bude typická presladená červená knižnica, ale som veľmi milo prekvapený. Kuchárka z Castamaru je niečo medzi historickou romancou a historickým románom. Je písaná jednoducho a tak, aby každý čitateľ všetko pochopil a nič neostalo nevypovedané. To ju síce robí predvídateľnou, ale o to dostupnejšou širokému publiku. Autor sa nenechal uniesť príbehom, drží sa historických súvislostí a popri sledovaní hlavnej dejovej linky nám objasňuje reálie z dejín Španielska. Postáv je v knihe pomerne dosť. Text písaný z pohľadu Clary tvorí možno 50% knihy, zvyšok sú ostatné postavy. Nie som si istý či to bolo naozaj nutné, ale v zásade mi to neprekážalo. Myslím, že si autor mohol odpustiť dlhé vymenovávanie toho, čo všetko sa podávalo na hostine. Kniha síce obsahuje miestami telenovelové prvky a nespadol som z nej na zadok, ale čítanie som si veľmi užil. Odporúčam hlavne milovníkom histórie, Španielska a dobrého jedla. Teším sa druhý diel. Čítať viac
14

Čitateľka od roku 1993, lovkyňa antikvariátnych pokladov a milovníčka ilustrácií bookstagram @mrs.columbo.loves.reading

Irisa Krížiková
Overený zákazník
23.11.2022
Od Kuchárky z Castamaru som čakala ľúbostný príbeh o zakázanej láske medzi zamestnankyňou a majiteľom panstva, historickú romancu z prostredia šľachtického sídla. Alebo možno niečo na spôsob Downton Abbey poprášené španielskym temperamentom.
Po dočítaní konštatujem, že to všetko tam je, ale skôr v náznakoch, pretože väčšinu priestoru si uzurpuje hlavný záporák (a vedľajšie postavy okolo neho).
Podtitul Clarino tajomstvo sa mi teda nezdá výstižný, skôr by som ho nazvala Intrigy markíza de Sota, pretože ten neustále kuje pikle, aby naplnil svoje ciele.
Príbeh šikovnej kuchárky Clary, ktorá trpí agorafóbiou, tak potláča do úzadia práve toto intrigánčenie. Rozprávanie je často retrospektívne, aby mal čitateľ ucelený obraz o tom, čo mu predchádzalo. Vďaka tomu síce spoznáme mnohé postavy do väčšej hĺbky, no je to na úkor romantickej linky. Obe hlavné postavy sa na stránkach knihy objavujú omnoho sporadickejšie, než by mi bolo milé. Dúfam však, že pokračovanie to napraví.
Ak máte chuť na nenáročný historický román, kde gro netvorí ľúbostný príbeh, tak možno práve pre Vás bude Kuchárka z Castamaru to pravé. Má to síce jemný telenovelový nádych, ale neskĺzava do trápnosti alebo melodrámy.
Čítať viac
10
21.11.2022
Kuchárku z Castamaru som najskôr zaregistrovala ako pripravovaný seriál, a keď som zistila, že príbeh pôvodne vyšiel ako kniha, vedela som, že si ho chcem určite prečítať. Aj podľa traileru, aj podľa obsahu to vyzeralo presne ako niečo, čo ma bude baviť. Po dočítaní som však trochu v rozpakoch, čo si o knihe vôbec myslím.

Napriek tomu, že kniha sa volá Clarino tajomstvo a celá séria Kuchárka z Castamaru, pripadalo mi, že Clara je úplne vedľajšia postava. V podstate iba hádam, že tým jej tajomstvom bol fakt, že trpí panickým strachom z otvorených priestorov - čo sa dozvieme ako v anotácii, tak aj v priebehu prvých dvoch strán knihy, pretože k inému tajomstvu sme sa zatiaľ nedostali. Dej sa skôr zameriaval na intrigy služobníctva a správkyne a hlavne na pomstu Diegovi, o ktorú sa snaží jeden zo šľachticov.

Celkovo sa kniha nečítala zle. Určite by som ocenila zoznam postáv, pretože kniha je napísaná z viacerých pohľadov a značne by to uľahčilo orientáciu, ale inak sa príbeh čítal príjemne. Keď som sa do knihy ponorila, stránky naozaj ubiehali rýchlo. Problémom bolo skôr "prinútiť sa" knihu otvoriť. Autorov štýl mi asi úplne nesadol, jednotlivé opisy boli pomerne nudné a jeho rozprávanie ma nedokázalo strhnúť.

Veľmi ma prekvapilo, že menšie zápletky, ktoré mohli byť zaujímavým dynamickým prvkom príbehu, sa vyriešili v podstate úplne jednoducho a rýchlo, bez akejkoľvek drámy a hlavná zápletka pomsty skončila, dá sa povedať, uprostred, pričom druhý diel zatiaľ neexistuje. Každopádne, ak bude, asi si ho prečítam, aj keď ma autor zatiaľ úplne nepresvedčil. Príbeh sám o sebe mohol byť veľmi zaujímavý a zábavný, avšak spracovaním ma až tak veľmi nezaujal.

Napriek mojej miernej kritike má kniha naozaj výborné hodnotenia a Netflix podľa nej stihol natočiť 12-dielny seriál. Zaujímavé je, že do prvých 20 min seriálu sa zmestila cca polovica knihy, takže očakávam, že tvorcovia seriálu budú musieť v priebehu zvyšných dielov improvizovať a príbeh obohatiť o viacero zápletiek.
Čítať viac
9

Knihomoľ od vtedy ako som sa naučila čítať.

Iveta Vangľová
Overený nákup
20.11.2022
Knihu odporučam. Ešte som ju nedočítala, ale dlho trvá trvať nebude. A nedočkavo budem čakať na druhý diel.
Zážitok z knihy je aj chuťový, lebo málikto sa ovládne pri čítaní, čo všetko sa tu varí a pripravuje.
Život na španielskom šľachtickom hrade je pre mňa neznámy a nový. A to čo sa tam deje nedovolí knihu odložiť. A samozrejme hlavným hrdinom držať palce... Preto rýchlo pripravte ďalší diel, prosím.
Čítať viac
7
17.11.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Clara Belmonteová je dcérou významného lekára, no po jeho smrti sa musí postaviť na vlastné nohy a postarať sa sama o seba. Nemá to jednoduché, pretože následkom posledných udalostí si Clara vybudovala panický strach z otvoreného priestranstva. Dostáva sa však do Castamarského sídla, kde pracuje ako pomocná sila a za krátku chvíľu očarí svojimi kulinárskymi schopnosťami nie len celú spoločnosť, ale aj samotného dona Diega De Castamar. To však nie je po chuti správkyni sídla doni Úrsule, ktorá už roky intriguje aj proti majordómovi sídla, donovi Melqíadesovi. Intrigy však nie sú len výstrelkom zamestnancov, ale vo veľkom sa rozbiehajú aj v tých najvyšších kruhoch.

Toto nie je žáner kníh, po ktorom bežne siaham, ale na túto som sa nechala zlákať. Rada si sem tam rozšírim obzory o niečo, čo bežne nečítam a tento krát som urobila naozaj dobre. Príbeh Clary ma nesmierne bavil. Honosné španielske sídlo, prvá polovica 18. storočia a intrigy vo všetkých vrstvách spoločnosti. Autor tu taktiez naznačuje viacero spoločenských problémov doby, ako je otroctvo a postavenie černochov.

Autor vytvoril zaujímavú hlavnú postavu, ktorá je síce vzdelaná, ale okolnosti ju nútia s pokorou prijať prácu, ktorá by z pohľadu spoločnosti mohla byť pre ňu podradná. Ona sa do nej však púšťa s nadšením a radosťou, lebo od mala holduje kuchárskemu umeniu. Nie je však vykreslená presladene a zromantizovane a postavená do roly Popolušky, ale vie sa postaviť sama za seba a vie, kedy byť tak správne drzá. Páčili sa mi ale najmä vedľajšie postavy a to doňa Úrsula a don Melqíades, ktorí mali zaujímavé pozadie a viedli voči sebe svoj vlastný tichý boj o postavenie v dome.

Myslím, že keby sa tohto námetu chopila žena, išlo by o bežnú sladkú romancu. Práve fakt, že sa príbehu zhostil muž, tomu dodalo na dôveryhodnosti a je z toho vydarený historicko-spoločenský román. Intrigy tu pôsobia reálne a premyslene a nie malicherne a naznačená romantická linka je sympatická, no nie silená.

Priznávam, že knihu som si užila viac, než som čakala a určite nevyvechám ani druhý diel, keďže ide o dilógiu. Som veľmi zvedavá na finálne rozuzlenie rozohratých strategických partií a na to, čo ešte Clare prinesie život v Castamarskom sídle.
Čítať viac
20

Ďalšie knižné recenzie nájdete aj na mojom instagramovom profile - @knizny.svet :)

Knižný Svet
Overený zákazník
29.10.2022
Séria z Netflixu - aj takéto označenie dostala táto sága. V texte môže čitateľ nájsť mnoho pekných myšlienok. Príbeh je obohatený spomienkami z minulosti - najmä detstva Clary - a celkovo dej sa nesie v príjemnej atmosfére daného obdobia. Bavilo ma čítať príbeh z kulinárskeho prostredia, kde sa spomínajú samé chutné recepty a maškrty od výmyslu sveta.

Celé to dotvára prostredie Španielska z roku 1720 a honosného sídla vojvodu z Castamaru. Priam fantasticky opísaná 1. časť ságy rodu Castamarovcov.

Začiatok čítania ma vtiahol do deja okamžite a rovnako rýchlo som sa stotožnila aj s hlavnou hrdinkou. Pôsobila na mňa zaujímavo a páčil sa mi spôsob jej premýšľania, konania a pod.

Autorov štýl písania mi sadol už len tým, ako krásne celý príbeh vymyslel a prepracoval do detailov. Napriek svojim 430 stranám sa kniha číta neuveriteľne rýchlo. Prekvapil ma aj záver a záverečné kapitoly. Jednoducho dobré čítanie. Dávam plný počet hviezdičiek.

Nechýba zaujímavá zápletka, intrigy, boj o moc, napätie, pútavý príbeh plný tajomstiev. Ak chcete siahnuť po niečom fakt skvelom, toto je správna voľba! Teším sa na pokračovanie série.
Čítať viac

Čítať viac

„Garretovi Grahamovi som dovolila naplniť ma najdeštruktívnejším pocitom, aký ľudstvo pozná - nádejou. “

Návrh - Elle Kennedy
Návrh
Elle Kennedy