Les miznúcich hviezd - Kristin Harmel

17,59 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Les miznúcich hviezd

Jona, ktorú ešte ako malé dievčatko uniesla jej bohatým nemeckým rodičom záhadná žena a vychovávala ju v neľútostnej divočine východnej Európy, sa v roku 1941 ocitá v lesoch na... Čítať viac

Vydavateľstvo
Fortuna Libri, 2022
384 strán
5-6 hodín čítania

Jona, ktorú ešte ako malé dievčatko uniesla jej bohatým nemeckým rodičom záhadná žena a vychovávala ju v neľútostnej divočine východnej Európy, sa v roku 1941 ocitá v lesoch na pomedzí Poľska a Bieloruska sama. Jej osamelú existenciu naruší stretnutie... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
18,90 €

17,59 €

-7 %
Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Sugestívny príbeh o mladej žene, ktorá počas druhej svetovej vojny využíva svoje poznanie divočiny, aby pomohla židovským utečencom zmiznúť pred nacistami – až kým všetko neohrozí tajomstvo z jej minulosti.

Jona, ktorú ešte ako malé dievčatko uniesla jej bohatým nemeckým rodičom záhadná žena a vychovávala ju v neľútostnej divočine východnej Európy, sa v roku 1941 ocitá v lesoch na pomedzí Poľska a Bieloruska sama. Jej osamelú existenciu naruší stretnutie so skupinou Židov utekajúcich pred nacistickým terorom. Ohromená sa od nich dozvedá, čo sa deje vo vonkajšom svete, a prisľúbi, že ich naučí všetko, čo vie, o prežití v lese. Na odplatu dostane prekvapivé lekcie, ako si otvoriť srdce po rokoch izolácie. Keď ju však zradia a utečie do mestečka okupovaného Nemcami, jej minulosť a prítomnosť sa stretnú v šokujúcej kolízii, ktorá môže všetko zmeniť.
Čítať viac
Originálny názov
The Forest of Vanishing Stars
Počet strán
384
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
564 g
ISBN
9788057302582
Rok vydania
2022
Edícia
Fortuna Litera
Naše katalógové číslo
1639165
Štýl
vojnový, historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Fortuna Libri
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,8 / 5

13 hodnotení

4
3
5
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

10
21.11.2022
Už z anotácie mi bolo jasné, že toto bude veľmi originálny príbeh, ktorý prináša opäť niečo nové a nevšedné v žánri vojnových románov. To ma na nej lákalo a zároveň po jej dočítaní mi tá jej nevšednosť a inakosť zrejme aj trochu prekážala. Od začiatku má kniha špecifickú atmosféru tajomna s kopou nevysvetliteľných vízií a predpovedí. Postava jasnovidky ako osoby veľmi vzdelanej, múdrej ale zato komplikovanej, bola určite veľmi originálna a neobyčajná. Do deja priniesla mnoho duchovna a zvláštností, ktoré sa mne osobne do vojnového románu nehodili. Celé sa to autorka neskôr snažila zakomponovať do udalostí, ktoré sa reálne v tej dobe a na tom mieste udiali, napriek tomu mi ale celý príbeh pripadal ako rozprávka, aj keď o hrôzostrašných veciach.

Prežívanie Židov a partizánskych skupín v lese bolo zaujímavé, aj to, ako sa hlavná hrdinka snažila každému pomôcť, poradiť a naučiť, ako prežiť v divočine. Tejto časti bolo v knihe venovaného najviac priestoru a postupne som nadobudla dojem, že sa situácie a myšlienky začali opakovať. Chvíľu bol dej ozvláštnený o jej pobyt v civilizácií, to však netrvalo dlho.

Hlavná postava Jona, dievča vyrastajúce a žijúce v lese, bola veľmi sympatickou postavou, aj keď v určitom zmysle aj veľmi naivnou. Samozrejme, odvaha a zručnosti na prežitie jej nechýbali, ale vzhľadom na jej (ne)skúsenosti so životom s inými ľuďmi, boli jej reakcie a správanie na môj vkus nie veľmi hodnoverne spracované. V určitom zmysle bola jej postava sformovaná dokonale, v inom veľmi povrchne.

Aj keď mne kniha úplne nesadla, vidím, že romantickým a citlivým dušiam sa veľmi páči a odporúčajú ju. Autorka chce prostredníctvom knihy prinášať lásku, pochopenie a porozumenie, veľký priestor venuje aj náboženským myšlienkam a citátom, ktoré nás majú nasmerovať k správnym rozhodnutiam. Komu nevadia nepravdepodobné náhodné stretnutia a ľahko predvídateľné momenty a má rád dojemné a romantické čítanie, pre tých bude určite Les miznúcich hviezd tou správnou voľbou.
Čítať viac
10
19.11.2022
„Si bojovníčka. Si hrdinka, si záchrankyňa. Si opatrovateľka a darkyňa života. A si žena, čo prebudila srdce, o ktorom som si už myslel, že bude naveky spať.“

V hĺbke Nalibockého lesa sa ukrývali ľudia, ktorí mali predovšetkým jeden druhého a mnohí ani to. Boli nútení utiecť zo svojich domovov, vidieť smrť svojich blížnych, žiť v getách a hladovať. Neustále museli utekať pred smrťou. Prežiť mohli len z darov lesa, ktorý ich nie len nakŕmil, ale aj ochránil pred očami nebezpečenstva. A tak v tomto lese vzniklo sebestačné spoločenstvo, v ktorom sa zrodila aj láska. Taká láska, ktorú možno nájsť len uprostred tmy, kde sa nič nedá predstierať. Taká, ktorá sa rodí z bolesti a zo zúfalstva, ale i z nádeje.

Les miznúcich hviezd patrí opäť do kategórie príbehov z druhej svetovej vojny. Ale ja túto kategóriu delím na dve podkategórie. Príbehy o koncentračných táboroch a iné príbehy z tej doby. Táto kniha spolu s Knihou stratených mien patrí medzi tie iné. Iné preto, lebo nám autorka ukazuje osudy ľudí aj mimo koncentračných táborov. Opisuje nám napríklad život ľudí, ktorí museli prežiť v lesoch. A to bolo pre mňa v tomto prípade veľmi fascinujúce.

Na záver si dovolím citovať autorkine slová.
Nezabúdajme na minulosť. Nezabúdajme na hrdinov, ktorí bojovali, aby ostatní mohli prežiť. Nezabúdajme byť láskaví k svojim blížnym. Buďte milí, ak je to možné a azda sa nám podari stáť pri sebe. A hádam dokážeme vybudovať lepšiu budúcnosť sveta (Harmelová 2020).
Čítať viac
16

Milujem knihy. Verím, že nie čitateľ si vyberá knihu, ale každá kniha nás osloví a príde k nám práve vtedy, kedy potrebujeme. A ak nie, ešte nedozrel jej čas :) Hovorí sa: "Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si!" :) https://knihujeme-s-veron.webnode.sk/

Veronika Posová
Overený nákup
26.10.2022
V tomto nádhernému príbehu dostanete okrem zaujímavého deja aj stručnú príručku prežitia v lese, čo nikdy nie je na škodu.

V knihe Les miznúcich hviezd sa autorka zamerala na židovských utečencov, ktorí sa skrývali pred nacistami v hlbokom lese, čo však bolo bez poznania prírody takmer nemožné prežiť. No hlavnou postavou v príbehu je mladá Jona, ktorú ako malú uniesla stará Jerusza, a tá jej ukázala všetky tajomstvá, ktoré ukrýva les. Kniha mi prišla ako mix rôznych žánrov, kde sa stretáva rodinná dráma, história, romantika a silné prepojenie s duchovnom. Autorka dokázala toto všetko prepojiť tak, že nič vám nepríde prehnane silené. Osobne sa mi veľmi páčilo, ako dokázala autorka do knihy zakomponovať aj náboženstvo hlavných postáv a ich vieru v Boha. Predsa len, príroda, v ktorej Jona vyrastala jej dala veľa priestoru precítiť prepojenie s určitým nadprirodzenom a mne osobne sa to do príbehu veľmi hodilo.

Práve v správaní Jony a jej prvotnej nedôvere voči ľuďom autorka zvýraznila antisociálny postoj Jeruszi, ktorá sa Jonu snažila celý život držať mimo ľudí a vzbudiť v nej strach. Autorke sa vďaka slovám podarilo vzbudiť vo mne veľa emócií, pretože na jednej strane sme mali rozpor v Jone, kedy sa chcela držať od ľudí ďalej a zároveň jej veľkú túžbu pomáhať, a na strane druhej krutú realitu vojny, ktorá Jonu spočiatku veľmi silno prefackala.

Celkovo v celej knihe silne vnímam, ako Jona spoznáva a objavuje rôzne emócie a nové pocity, ktoré v nej spôsobujú zmätok, od pocitu prijatia, závisti, vďaky, až po odmietnutie a zradu a popri tom všetkom ešte autorka zvládla opísať situáciu, v akej sa ocitli stovky ľudí utekajúcich pred vojnou. Opisy emócií a vnútorné dialógy autorka podchytila dobre, čo mi ale trošku nesedelo bolo niekedy až prílišné "tlačenie na pílu" ľúbostným trojuholníkom, ktorý bol trošku nasilu.

Opäť raz výborná kniha na tému druhej svetovej vojny, kde nečítame o hrôzach holokaustu, táborov a mučenia, ale veľmi netradičným príbehom spoznávame aj inú stránku dejín, pretože v lesoch sa skutočne počas vojny ukrývali mnohé početné skupiny židov. Autorka si určite musela naštudovať veľa literatúry o prežití v prírode, o bylinách, lesných plodoch, chovaní zvierat, či dokonca aj ročných obdobiach, pretože aj toto bolo v knihe podané výborne a dokonca som sa sama miestami cítila, ako na zálesáckom kurze. A ako som spomínala, mňa si získala aj spiritualita príbehu, kniha ponúka veľa úžasných myšlienok na zamyslenie.

Príbehu dávam 4,5/5.
Čítať viac
19

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
19.10.2022
Oddychovka
Jonu ako dvojročnú uniesla nemeckým rodičom záhadná Jerusza, ktorá ju vychovala v lese. Vraj to malo svoj dôvod, lenže po smrti starej ženy ostala Jona sama. V lese stretne skupinu Židov, ktorí utekajú pred nacistickým terorom a snaží sa ich naučiť prežitiu v divočine. Spozná cit lásky, ale aj zradu a sklamanie. Vtedy sa rozhodne pátrať po svojej minulosti, ale čo ak sa práve tým ženie do náručia diabla? Podarí sa jej zachrániť a ochrániť utečencov?
Je nemálo kníh z obdobia druhej svetovej vojny, ale v tejto sa snúbia zverstvá so zaujímavý motívom. Príbeh je zo začiatku pomalší, ale postupne sa trošku rozbehne. Dej je prevoňaný prírodou a bylinkami, miestami sú veľmi emotívne pasáže a musím uznať, že autorka si naštudovala možnosti prežitia v prírode. Nechýba ani romantická linka, ktorá však nie je prehnaná. Ale! Myslím si, že autorka nevyužila úplne potenciál knihy a jej Kniha stratených mien je oveľa lepšie prepracovaná. Niektoré konania postáv mi prišli prehnané a trošku mi to pripomínalo nereálnu americkú tragédiu s romancou, ktorá vo mne nevyvolala patričné emócie. Je to dobrá oddychovka, a ak nemáte veľké očakávania a chcete zrelaxovať, určite nebudete sklamaní.
Čítať viac
21

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
7.10.2022
Aj keď som si myslela, že som v príbehoch o 2 sv. vojne prečítala už skoro všetko, v tomto príbehu prichádza autorka s informáciami, ktoré sú pre mňa nové, a o takomto príbehu som doposiaľ ešte nečítala. V tomto prípade ide o skutočnosť, že mnoho stoviek Židov uniklo z poľských get a podarilo sa im prežiť v divočine lesa. Sú tam strašné zverstvá, ktoré sa ťažko čítajú bez ohľadu na to, koľko príbehov z tohto obdobia som prečítala.

Našou hlavnou postavou je Yona, ktorá prežila takmer celý svoj život v poľských lesoch. Vychovala ju tajomná žena, ktorá pozná každý aspekt toho, ako žiť a prežiť v lese, a svoje vedomosti odovzdáva Yone, ktorú ako malé Nemecké dievča „unesie“. Varuje Yonu, že sú pred nemi temné dni a že v najbližších rokoch by nemala opustiť les.

Keď sa Yona ocitne skutočne sama, začne uvažovať, aký by mohol byť život v okolitých dedinách. Narazí na malú skupinku Židov, ktorí utiekli z geta. Učí ich veľa z toho, čo vie, a pomáha im prežiť zimu v lese.

Ako sa na konci knihy, v autorkinej poznámke dozvedáme, autorka urobila veľa výskumov o tisíckach Židov, ktorí prežili vojnu, ukrytí v lese. S jedným preživším dokonca urobila rozhovor a aj z neho čerpala pri písaní tejto knihy.
Čítať viac
28
3.10.2022
Nedávam historickým románom šancu príliš často, musia ma teda skutočne zaujať, čo sa Lesu miznúcich hviezd podarilo takmer okamžite. Vynechám ódy na prekrásnu obálku a prejdem rovno k veci – ten príbeh ma uchvátil.

Zo začiatku to s ním síce nevyzeralo veľmi ružovo, má o niečo pomalší rozbeh, ako mi je milé, ale po pár kapitolách som si uvedomila, že to je niečo, s čím chcem stráviť celý zvyšok dňa a nepúšťať to z rúk za žiadnych okolností. Jona mi spočiatku prišla stratená vo vlastnej hlave a rovno v celom fungovaní sveta, prevracala som očami nad jej nevedomosťou, nedokázala som pochopiť, ako mohla roky ignorovať realitu, no, priznajme si, ani ona to nemala ľahké a predovšetkým to nebola ona, kto rozhodoval o svojom vlastnom živote.

Neprečítala som síce desiatky kníh z obdobia Druhej svetovej vojny ako iní, avšak aj skrz to si dovolím tvrdiť, že toto rozprávanie bolo v niečom jedinečné, nieslo si so sebou svojskú atmosféru a aj keď ukazovalo hrôzy, aké si my ledva dnes dokážeme predstaviť, odkrývalo ak úlomky každodenného šťastia a nádeje.
Čítať viac
14

Čitateľka od roku 1993, lovkyňa antikvariátnych pokladov a milovníčka ilustrácií bookstagram @mrs.columbo.loves.reading

Irisa Krížiková
Overený zákazník
20.9.2022
Les miznúcich hviezd sa odohráva hlboko v lesoch, kde mladé dievča pomáha prežiť skupine židovských utečencov. To ma zaujalo ako prvé, keď som si prečítala sumár obsahu tejto knižky. Navnadili ma aj prevažne dobré recenzie a poznámka, že je príbeh založený na skutočných udalostiach.

Kým inšpirácia historickými faktami sa začala objavovať až v neskorších kapitolách, v úvodných pasážach prekvapilo koketovanie s magickým realizmom. V románe okrem toho nájdete aj prvky rodinnej drámy a trochu z ľúbostného príbehu, ale je to do veľkej miery aj historická/vojnová fikcia.
Sledujeme životy hŕstky postáv, ktoré sa snažia skryť pred nacistickým režimom v divočine lesov na pomedzí Poľska a Bieloruska. Z pasáží, ktoré opisujú život utečencov, je cítiť dôsledné autorkine štúdium spôsobov, ako prežiť mimo civilizácie, za čo ju chválim.

Postavy, najmä teda hlavná hrdinka Jona, sú celkom vydarené a zo štýlu písania je jasné, že má autorka už niečo za sebou.
Občas mne osobne nevyhovovalo zabŕdnutie do "duchovna" a miestami sa mi dej zdal trochu priveľmi americký (rozumej nerealistický/ťažko uveriteľný), ale chápem, prečo sa niekomu môže páčiť tak, že dá knihe päť hviezdičiek. Nájdete v nej totiž mnoho silných a emotívnych scén, pričom pri nejednej si dosť pravedopodobne aj poplačete.

Do môjho srdca však len tak niečo neprenikne, a žiaľ, nepodarilo sa to ani tomuto románu. Asi sme sa nestretli v správnom čase alebo je to možno tým, že som vďaka odrobinkám mágie/nadprirodzena, ktoré autorka sprvu, a potom aj kde-tu trúsila, čakala trochu niečo viac... osudové? Spektakulárne?
Neviem si pomôcť, mám dojem, že som dostala skôr niečo na štýl light women fiction a kniha trochu premrhala svoj potenciál.

Ale koľko ľudí, toľko chutí. Isto nemá kniha nadarmo na goodreads také vysoké hodnotenie, takže asi som len ja mimo. Verím, že si aj u nás nájde veľa nadšených čitateľov.
Ja osobne ju odporúčam, ak máte radi emotívne príbehy s témou holokaustu, a naopak, neodporúčam, ak Vám vadí pomalšie tempo.
Čítať viac

Čítať viac

„…uveriť, že milovať - milovať s nohami pevne na zemi a nie tak, ako sme si to predstavovali ako dievčatá - je zručné žonglérske cvičenie, permanentné obetovanie sa, prehĺtanie ropúch eleganciou. “

Náhodné úvahy - Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor)
Náhodné úvahy
Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor)