Tvrdá krajina - Benedict Wells

17,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Tvrdá krajina

Píše sa rok 1985. Na okraji malého mestečka v štáte Missouri stojí značka s nápisom: Objavte 49 tajomstiev Grady. Pätnásťročný Sam nepozná ani jedno, zato však vie, čo znamená... Čítať viac

Vek
15+
Vydavateľstvo
Lindeni, 2022
288 strán
4 hodiny čítania

Píše sa rok 1985. Na okraji malého mestečka v štáte Missouri stojí značka s nápisom: Objavte 49 tajomstiev Grady. Pätnásťročný Sam nepozná ani jedno, zato však vie, čo znamená zápasiť so životom... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

17,99 €

Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

V to leto som dospel. Prvýkrát som sa zamiloval, prvýkrát žúroval, prvýkrát pochopil, čo znamená strata. A cítil som sa tak, ako som sa chcel cítiť celý svoj život – nesmrteľný.

Píše sa rok 1985. Na okraji malého mestečka v štáte Missouri stojí značka s nápisom: Objavte 49 tajomstiev Grady. Pätnásťročný Sam nepozná ani jedno, zato však vie, čo znamená zápasiť so životom.

Jedného dňa zbadá lístoček s oznamom, že miestne staré kino hľadá pracovnú silu. Prekoná počiatočné obavy, prejaví o miesto záujem a získa ho, aby unikol problémom doma. V práci sa zoznámi s bystrým Cameronom, málovravným športovcom Hightowerom a s bezstarostnou, trocha staršou Kirstie, do ktorej sa zamiluje. Konečne žije naplno, tak ako o tom vždy sníval, už sa viac necíti ako outsider.

Háčik je v tom, že všetci traja práve zmaturovali a na jeseň sa rozpŕchnu na všetky strany, aby pokračovali v štúdiu. Samovi teda zostáva len niekoľko týždňov na to, aby s novozískanými priateľmi okúsil život, po akom vždy túžil. Krátke obdobie, počas ktorého poodhalí tajomstvá miesta, na ktorom sa narodil, zistí, kto vlastne je – a čo znamená žiť.
Čítať viac
Počet strán
288
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
390 g
ISBN
9788056629314
Rok vydania
2022
Vekové odporúčanie
15+
Naše katalógové číslo
1631117
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Nemecko
Vydavateľstvo
Lindeni
Pre koho
pre deti a mládež, young adult
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

15 hodnotení

10
3
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Adra
Neoverený nákup
13.12.2022
Začnem vetou túto knihu som neplánovala čítať. Vlastne ani neviem prečo. Nezaujala ma anotácia, ani obálka. Aj keď sa ku mne kúsok prihováralo autorove meno, ktoré poznám z Na konci samoty a to bola láska. No toto dielo nejak samo o sebe na mňa neprehovorilo.
Som rada, že som sa nechala zinfluencovať, pretože som neskutočne uchvátená, rozcítená a zamilovaná a chcem si to dať ešte raz bez toho aby som vedela, čo všetko sa v tomto príbehu stane.
Čítanie tejto knihy vzbudzovalo vo mne spomienky na The perks of being a wallflower, má to totiž dosť podobný vibe.
Dospievanie, vyrovnávanie sa so smrťou blízkej osoby, prvé lásky a opíjačky. Bolo to neskutočné a nechcela som, aby to skončilo.
Autor vytvoril neskutočný príbeh, atmosféru dotvoril playlistom, ktorý si môžte vypočuť na spotify a celé to zdokonalil svojím štýlom, pretože presne vie, čo napísať, aby Vás zasiahol na tom správnom mieste a zaryl sa Vám svojími myšlienkami pod kožu.
Určite túto knihu neobchádzajte.
Čítať viac
3
8.11.2022
Dojemne nežná Tvrdá krajina
Dojemne nežná Tvrdá krajina je príbehom 15 ročného Sama, chalana, ktorého zmenilo jedno leto.
Leto prežité v starom kine, medzi kamarátmi a platonickou láskou Kirstie.
Leto, v ktorom zložil svoje iniciačné skúšky a výzvy prechodu medzi detstvom a mladosťou.
Leto, v ktorom stratil nenávratne jedného z najdôležitejších ľudí v živote bez možnosti rozlúčenia.

" Byť dieťaťom je ako vyhodiť loptu do vzduchu.
Dospievanie je čas, keď padá na zem."

Sam si majstrovsky napísanej knihe prechádza všetkými pocitmi tínedžera. Nedôverou v seba samého, úzkosťou, strachom, bolesťou zo straty, zamilovanosťou, láskou, pocitom víťazstva, nachádza si nový rozmer vzťahu k otcovi aj k sestre.
Tvrdá krajina je synonymom dozrievania, nachádzania, tajomstva a nového života, ktorým si prechádzal každý z nás.

závidím, naozaj úprimne závidím tínedžerom, že majú možnosť čítať knihy ako Tvrdá krajina. Že je to kniha o nich, nielen pre nich. Benedict Wells je ich vnútorným hlasom, je ich srdcom, aj mysľou.
Čítať viac
28
2.11.2022
Dospievaním sme si prešli všetci. Osobne mám v čerstvej pamäti všetky tie chvíle, kedy som naštvane pobehovala hore-dole s tým, aký je svet nespravodlivý, ako mi nikto nerozumie, aké je všetko zložité a tak.

Málokto o tomto období však dokáže písať tak citlivo ako práve Benedict Wells. Do svojho ani nie 300 stránkového románu dokázal zhrnúť prekvapivo všetko, no aj tak som ani na sekundu neuvažovala o tom, že by čomukoľvek venoval nedostatočnú pozornosť.

O 15-ročnom Samovi sa rozpísal nesmierne uveriteľne, dovolil mu stretnúť prvú lásku, užiť si prvú párty, prvýkrát sa opiť, prvýkrát sa cítiť nesmrteľne. Svoj príbeh priam nabil pozitívnou energiou, ktorá sama od seba pretekala pomedzi riadky, vytryskovala zo stránok, a nedokázal ju zatieniť ani zármutok či slzy.

Sam dostane život, po akom vždy túžil, a my dostávame perfektné čítanie, po akom nejeden z nás prahne. Čo je viac, ako pútavý, svižný text obohatený o zážitky vyvolávajúce plno nostalgie? Ja som veľmi, veľmi spokojná a už teraz sa teším, čo nám autor prinesie najbližšie.
Čítať viac
10
31.10.2022
"V to leto som sa zamiloval a moja mama zomrela." Akonáhle si prečítate túto prvú vetu v príbehu, zistíte, o čom celá kniha je. Nečakajte nič viac a nič menej. Ak vám autorov štýl sadne, budete nadšení od začiatku, ak nie, tak si myslím, že do konca knihy si vás nakoniec aj tak získa.

Benedict Wells je nepochybne veľmi nadaný spisovateľ a toto je jedna z najlepšie napísaných kníh o dospievaní, akú som čítala. Neuveriteľne dokázal vystihnúť atmosféru malého zapadnutého amerického mestečka, kde je kopec zašitých miest, na ktorých sa stretávajú teenegeri, aby fajčili, pili, sexovali a skúšali všetko nové, čo im život v ich veku môže ponúknuť. Hľadajú sami seba, túžia sa začleniť, chcú z mesta vypadnúť, ale zároveň vedia, že toto je ich najkrajšie obdobie života, lebo mladosť je krátka a uteká neskutočne rýchlo.

Veľmi citlivo a výstižne napísaný príbeh plný melanchólie a smútku z neustále prítomnej choroby, smrti a nenaplnenej lásky. Zároveň ale smútok aj všetkých spája a vzájomná spoločnosť im prináša útechu a podporu. Postupné spoznávanie samých seba postavy lieči a posúva vpred. Veľmi sa mi páčilo sledovať vývoj hlavného hrdinu. Divný Sam zostal divným aj naďalej, ale pre zmenu mal množstvo zážitkov a vieru v seba samého. Úžasnou postavou bola aj Samova chorá matka, ktorá svojimi radami, postrehmi, myšlienkami a veľmi dobrosrdečným charakterom, mala pre každého pochopenie a rodinu dokázala držať aj po svojej smrti.

Musím priznať, že zo začiatku som si príbehom nebola úplne istá. Prvá polovica ma veľmi nenadchla, ale akonáhle som sa prehupla do tej druhej, nechcela som, aby sa príbeh už skončil. Veľmi som si obľúbila všetky postavy (dokonca aj Kirstie, ktorá mi od začiatku išla tak trochu na nervy) a páčili sa mi rôzne autorove úvahy, myšlienky a podnety na premýšľanie. Milovníci "lepíkov" si v tejto knihe prídu na svoje, lebo pekných a zaujímavých myšlienok je tu neúrekom.
Čítať viac
19

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
25.10.2022
Drsne pravdivá
Keď si pätnásťročný Sam nájde letnú brigádu v starom kine, len aby nemusel ísť ku svojej tete a bratrancom, ani len netuší, že tam nájde skutočných priateľov, ktorí sú síce starší, ale nakoniec ho prijmú medzi seba. Patrí medzi nich aj Kirstie, do ktorej sa Sam zamiluje. V to leto spozná nepochopenie, prvú lásku, rôzne odtiene dospievania i stratu blízkej osoby. Áno, má smrteľne chorú matku, ktorá sa však snaží pred ním byť silná, preto Sam v jednej chvíli bude musieť náhle dospieť.
Autor v tejto pochmúrnej a smutnej knihe so zopár vtipnými úsekmi výborne vystihol duševné prežívanie dospievania pubertiaka, jeho spoveď, vzťahy v rodine, vyrovnávanie sa so smrťou a hľadanie si miesta v živote. Mladosť mnohokrát nie je bezstarostná, ale jej cesta často vedie naprieč tvrdou krajinou. Ostať dieťaťom sa nedá navždy a prechod k dospelosti vie byť drsný.
,,Byť dieťaťom je ako vyhodiť loptu vysoko do vzduchu. Dospievanie je čas, keď padá na zem." Podarilo sa niekomu z vás vyhodiť loptu poriadne vysoko? Ja musím priznať, že mne nie. V tejto knihe môžete nájsť aj kúsok seba a možno pochopíte niektoré vlastné konania. Ale i napriek ťažkej téme a emotívnosti ide o veľmi dobré čítanie spestrené peknými myšlienkami. Autorov štýl písania mi sadol a celkovo má kniha čo ponúknuť. Je síce pre trošku náročnejšieho čitateľa, ale je ozaj kvalitná. Odporúčam!
Čítať viac
13
16.10.2022
Pravdupovediac, na Tvrdú krajinu som sa vrhla hlavne kvôli skvelým ohlasom. Nechala som sa uniesť a do knihy som sa začítala aj ja. A dopadlo to…dobre. Aj keď sa ma príbeh bytostne nedotkol, páčil sa mi a určite stojí za prečítanie.

Puberta je sviňa. Toľko zmien, ktoré sa v človeku udejú, toľko výkyv nálad, fyzických a psychických premien za pomerne krátky čas, to chce odvahu. Každý z nás, čo týmto obdobím prešiel si zaslúži medailu. A týmto náročným vývinovým obdobím sa zaoberal aj autor. Tvrdá kniha sa môže javiť, ako young adult kniha, ale už po prvých stránkach pochopíte, že to tak celkom nie je. Aspoň mne, osobne, sa Tvrdá krajina tak nejavila. Bola v niečom iná. Neviem to celkom vysvetliť, ale autor nazerá na pubertu z toho dospelého pohľadu, a preto je určená skôr (aj keď nie vylúčne) pre staršie publikum. Mnohým z nás sa, napríklad, podobala na Charlieho malé tajomstvá a mala som z nej naozaj podobné pocity.

Naša hlavná postava, Sam, si práve prechádza týmto obdobím, hľadá si priateľov, zažíva prvé záblesky dospelosti…a zároveň sa pripravuje na to, že jeho mama čoskoro odíde. Najprv sa mi to zdalo ako klišé, pretože v knihách sa rozoberá práve len tá jedná určitá choroba, ale postupom času mi to neprekážalo. Sam mal s mamou skvelý vzťah a bolo ťažké sledovať chvíle, ktoré v knihe nastali.

Tvrdá krajina mala dobre napísaný koniec. Síce, ako som už spomínala, som sa necítila emočne vyšťavená, ale koniec sa mi naozaj páčil. Ak máte radi knihy, ktoré dôverne odrážajú realitu, ktoré sú v niečom viac, tak po knihe siahnite.
Čítať viac
12
16.9.2022
Emočná húsenková dráha
"To leto som sa zamiloval a moja mama zomrela.” Takto znie prvá veta, ktorou sa nám Sam vo svojom príbehu prihovára.

Sam je pätnásťročný chalan, ktorý v toto osudové leto začne pracovať v starom, takmer skrachovanom kine. Nielen preto, lebo sa chce vyhnúť prázdninám u svojej tety, ale chce aj spoznať Kirstie, ktorá v kine pracuje a do ktorej sa na prvý pohľad zaľúbil.

Osamelý a citlivý Sam si tak konečne nájde kamarátov, zažije a vyskúša nové veci (napríklad sa prvýkrát opije, prvýkrát žúruje), a bolo by to jeho najlepšie leto v živote, keby nedošlo k tej tragickej udalosti.

Pri pasáži o smrti Samovej mamy som ani nedýchala, autor krásne popísal, aká je strata rodiča, ktorá bolí vždy, ale v takom krehkom veku, akým je pätnásť rokov, je to predsa len čosi iné.

Veľmi sa mi páčilo, že sa dej odohrával v osemdesiatych rokoch, bolo tu veľa odkazov na hudbu, filmy a knihy a potešil ma playlist na Spotify, ktorý vytvoril sám autor. Takisto Kirstie mala milú úchylku - v kníhkupectve vedela stráviť hodiny tým, že si čítala prvé vety kníh, čo som si ja, ako správna knihomoľka, patrične užívala.

Miestami mi to pripomínalo Perks of Being a Wallflower (Charlieho malé tajomstvá) a odvážim sa povedať, že ak sa vám táto kniha páčila, bude sa vám páčiť aj Tvrdá krajina.

Nebudem tvrdiť, že sa tu občas nenašlo nejaké klišé, lebo zopár ich tu predsa len je, aj tak som však túto knihu úplne hltala a vyvolala vo mne asi každú jednu emóciu, ktorá existuje - od radosti, smútku, cez hnev, dojatie až po bezmocnosť. Citlivo a pekne napísaná emočná húsenková dráha, po ktorej sa na autorovu staršiu knihu Na konci samoty teším ešte viac!
Čítať viac
8
8.9.2022
Citlivý príbeh
Táto kniha je o dospievaní. A zároveň máte pocit, že s ňou tak trošku ešte stále dospievate aj vy. Je krásna. Je bolestivá. Je výnimočná a živá. Jej prostredie, postavy, okamihy a udalosti… všetko vám ožije pred očami a stane sa vám známym. Tak ako aj Na konci samoty, tak aj Tvrdá krajina si ma získala a vždy ju rada odporúčim ďalej. Zaslúži si to. Chvíľami mi veľmi pripomínala Charlieho malé tajomstvá, no predsa len v sebe mala niečo, čím bola iná. Fanúšikom by sa však veľmi páčila :) Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Sú rôzne druhy odvahy. Poznám ľudí, čo sa smelo vrhnú medzi rinčiace meče, ale vystavte ich spleti mocenských intríg a vezmú nohy na plecia. A naopak.“

Diabol v zrkadle - Juraj Červenák
Diabol v zrkadle
Juraj Červenák