Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Kým sa nerozlúčim - Susan Spencerová-Wendelová, Bret Witter, Ikar, 2013

11,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kým sa nerozlúčim

V júni 2011 sa Susan Spencerová-Wendelová dozvedela, že trpí nevyliečiteľnou chorobou, amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS), známou aj ako Louova Gehrigova choroba, ktorá... Čítať viac

Vydavateľstvo
Ikar, 2013
352 strán
5 hodín čítania

V júni 2011 sa Susan Spencerová-Wendelová dozvedela, že trpí nevyliečiteľnou chorobou, amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS), známou aj ako Louova Gehrigova choroba, ktorá systematicky ničí nervy svalov... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Emily v Paríži - Catherine Kalengula, Lindeni, 2023

Viac o knihe

V júni 2011 sa Susan Spencerová-Wendelová dozvedela, že trpí nevyliečiteľnou chorobou, amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS), známou aj ako Louova Gehrigova choroba, ktorá systematicky ničí nervy svalov. Mala štyridsaťštyri rokov, milujúceho manžela a tri deti. Zostával jej jediný rok života. Rozhodla sa, že ho prežije najlepšie, ako sa dá.

Zanechala milovanú novinársku prácu a všetok čas venovala rodine. V altánku v záhrade za domom sa často stretávala s priateľmi. Podnikla sedem výletov so siedmimi najdôležitejšími ľuďmi svojho života. Napriek zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu cestovala na Yukon, do Maďarska, na Bahamy, Cyprus. Pre najmladšieho syna a celú rodinu zorganizovala plávanie s delfínom a dospievajúcu dcéru Marinu zobrala do newyorského obchodu Kleinfeld Bridal, aby ju prvý a posledný raz videla v svadobných šatách. A napísala túto knihu. Už nedokázala chodiť ani dvíhať ruky, a tak ju napísala na iPade, darčeku od kolegov z novín, pravým palcom, ktorý si ešte vedela ovládať.

A predsa kniha Kým sa nerozlúčim nie je naplnená hnevom ani trpkosťou. Miestami je smutná – inak to ani byť nemôže –, ale zároveň plná Susaninho optimizmu, čistej radosti zo života a zmyslu pre humor. Je to kniha o živote, nie o smrti.

Kniha Kým sa nerozlúčim je nielen nezabudnuteľným darom autorky svojim milovaným, úprimným a vrúcnym záznamom ich posledných spoločne prežitých chvíľ, ale aj výzvou nám všetkým. Pripomína, že každý deň je lepší, ak ho prežijeme s radosťou.

Verše preložil Daniel Hevier.
Čítať viac
Originálny názov
Until I Say Good-Bye
Počet strán
352
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×206 mm
Hmotnosť
341 g
ISBN
9788055136486
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
156512
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

11 hodnotení

5
2
3
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

6

Vášnivý čitateľ a amatérsky pisálek, milovníčka cestovania a mágie. Hrnček kávy alebo čaju, šup pod deku a príjemný večer je na svete ;-)

Mária Kalincová
Overený zákazník
29.10.2021
Kým sa nerozlúčim
Kniha, ktorú som dlho odkladala, preťože som vedela, že to nebude ľahké čítanie.
Kniha, ktorá ma napokon prevalcovala a donútila sa zamyslieť nad tým, čo je v živote dôležité.
Kniha, ktorá je úžasná svojou jednoduchosťou a surovosťou, o akou autorka hovorí o svojej chorobe, no zároveň je plná nádeje. Nádeje, že o jej deti bude po jej smrti dobre postarané. Nádeje, že vďaka spoločným aktivitám a výletom si budú jej deti pamätať len to dobré, čo spolu zažili.

Ťažko slovami opísať pocity, ktoré vo mne kniha vyvolala. Bola to hotová smršť emócií. Už len to, že ide o skutočný príbeh a autorka sa rozhodla knihu napísať, aby jej blízki mali na ňu neskôr pamiatku, je silné samo o sebe. Čítajúc o jej bojoch s chorobou, ako sa napriek všetkému nevzdáva a snaží sa žiť svoj život naplno a prežiť každý deň s radosťou, mi nespočetnekrát vohnalo slzy do očí. Myšlienky na samovraždu. Zmierenie a vyrovnanie sa so situáciou. Vedomie, že nemôže nič robiť a všetko je na pleciach jej manžela. Písanie knihy na iPade, neskôr iPhone jediným funkčným prstom a mnoho iného To sú strašne silné momenty, keď si človek uvedomí, že často považuje úplné malichernosti za najväčší problém vo svojom živote. A pritom, keď nejde o život, nejde o nič, všakže?

Nechcem si ani len predstaviť, ako sa musela cítiť s vedomím, že svoje deti neuvidí vyrastať, že sa nezúčastní ich stužkových, svadieb… A ako sa musel cítiť jej manžel John… Čo je horšie? Umierať s vedomím, že všetko nechávam na pleciach milujúceho manžela, alebo vidieť umierať milovanú manželku a vedieť, že jej nedokážete (a ani nemôžete, lebo nie je ako) pomôcť? Jednoducho… Emócie na každej strane. Nie raz som si poplakala.

Kniha napriek všetkému nie je naplnená smútkom ani trpkosťou. Áno, je smutná, ale zároveň plná Susaninho optimizmu, radosti zo života a zmyslu pre humor. Plná úžasných, silných a neskutočných myšlienok, rozjímania o živote a zmierenia sa s blížiacou sa smrťou.

“Keď viem, čo chcem, chytím to. Nepoznám žiadne čakanie, žiadne „čo ak“. Proste o tom prestanem rozprávať a urobím to.” Táto myšlienka vystihuje celý rok Susaninho života, zobrazený v knihe. Chcela život prežiť naplno, tak to aj urobila. Aj keď bola slabá a zrádzalo ju telo, podnikala výlety so svojimi blízkymi, pokiaľ to išlo. Snažila sa žiť život naplno. V duchu hesla, že každý deň je lepší, ak ho prežijeme s radosťou.

Kniha má len jedinú chybičku krásy. Trošku som sa miestami strácala v časovom slede (čo je prítomnosť, čo minulosť, resp. ako ďaleko v minulosti sme), nakoľko autorka dosť skákala z myšlienky do myšlienky. To jej ale neuberá na sile a posolstve, ktoré je v nej zobrazené.
Čítať viac
10

Som mamička a učiteľka slovenského a nemeckého jazyka. Už od detstva rada čítam a nikto šija ani inak ako s knihou v ruke nevie predstaviť. Svoj vzťah ku knihám som dlhšiu dobu prezentovala aj na svojom blogu, kam sa pri momentálnych povinnostiam veľmi ťažko dostanem (www.knihajemojalaska.blogspo.sk), no uverejňujem aj na instagrame pod @knihajemojalaska. Rada sa nechám inšpirovať aj od ostatných :)

Petra Halusková
Overený nákup
18.5.2017
Naučí vás žiť
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Chcieť aj nemožné... Skúsiť všetko, na čo mi stačia sily... Zažiť každodenné veci, ktoré zažije 90% ľudí bez snaženia sa... Ale čo ak sa to nebude dať? Čo ak príde deň, keď sa aj tá najobyčajnejšia vec stane pre nás utrpením? Keď nebudeme môcť ísť, kam chceme? Keď bez pomoci ani len nevstaneme z postele?

Bojovať so smrteľnou chorobou je ťažké. Prehry sú na dennom poriadku a po "lepšom" dni prichádza krutý pád. Spravili by ste hocičo, aby vám bolo aspoň na minútu lepšie. Ľudia v takejto situácii často hľadajú poslednú slamku, ktorej by sa mohli chytiť a v snahe zachrániť sa zabúdajú na svojich blízkych. Susan nám ukazuje, že sa to dá aj inak.

Obal modrej farby odkazuje na nevädzu, modrofialovú bylinku, ktorá má množstvo liečivých účinkov, no stala sa symbolom ľudí trpiacich chorobou ALS (amyotrofická laterálna skleróza - systematicky odumierajú svaly v tele). Tento román zachytáva skutočný príbeh úspešnej novinárky Susan, ktorá sa dozvedela, že trpí touto nevyliečiteľnou chorobou a ostáva jej približne rok života. Nie, nečakajte žiadne srdcervúce lúčenia, či kapitoly zaplnené trpkosťou a bezúspešným hľadaním správneho lieku. Susan sa rozhodla svoj posledný rok prežiť najlepšie, ako sa dá.

Zanechať spomienku a splniť svojim deťom nejaké prianie sa stalo jej prioritou. Popri tom, ale hľadala a nachádzala aj samú seba. Rozhodla sa nájsť svojich biologických rodičov, pretože bola adoptovaná. Milovala svoju rodinu, no túžila zistiť, kam siahajú jej korene. Cesta ju priviedla na Cyprus, kde zažila vrelé prijatie zo strany rodiny jej mŕtveho otca. Okrem toto sa rozhodla stráviť s každým svojím dieťaťom výlet podľa jeho predstáv. Tak vytvorí mozaiku spomienok, ktoré pomôžu jej dvom synom a dcére na ceste životom, keď tu už ona nebude.

Kniha zanechala úžasný odkaz. Optimizmus a láska, ktorá sála zo Susan je nákazlivá. Vyzdvihuje skutočné hodnoty života a uvedomíte s, že sa často pachtíte za niečim, čo za to ani nestojí. Rodina a priatelia a zážitky, ktoré im môžete venovať... to je to, čo tu nakoniec po nás ostane. Susan učí, ako by sme mali nie len žiť, ale aj umierať. Apeluje na to, že každý deň môžeme prežiť lepšie, ako ten predchádzajúci, nech je akýkoľvek ťažký.

Autorka nás zavedie na miesta, ktoré za posledný rok navštívila: Yukon, Kalifornia, Maďarsko, Cyprus, New York, Bahamy a svoje zážitky rozdelila do trinástich častí podľa navštíveného miesta. Okrem toho máme možnosť vidieť pár záberov jej rodiny. Vyzerajú šťastní. Čakali by ste skleslých ľudí, ktorí sa lúčia s milovanou matkou, manželkou, kamarátkou, dcérou... Nie je to tak. Všetci sa usmievajú a žijú naozajstný život.

Vnímam tu tri výnimočné postavy okrem autorky. Nancy, priateľku zo školy, ktorá je jej spriaznená duša a Steph, sestru, ktorá je rovnako ako Susan adoptovaná. Najviac mi ale imponuje jej manžel John. Málokto by sa dokázal tak obetovať ako on. Keď pred oltárom hovoril "aj v zdraví, aj v chorobe", pravdepodobne nečakal, že to bude také zlé. Nepredstavujete si práve najhorší scenár. John ten najhorší zvláda úžasne. Je to niekto, na koho sa možno spoľahnúť, kto bude pri nej stáť, kto jej bude skutočne pomáhať, kto preberie úlohu matky aj otca... Necíti sa ponížene ani vtedy, keď pomáha Susan na záchode. Kam sa až človek dostane, keď nemá na výber...

Žime tak, akoby nás učila Susan. Žime každý deň naplno. Nevynechajme žiaden okamih. Vážme si svojich blízkych a skladajme im mozaiku spomienok už teraz a nečakajme, kým bude neskoro. Nelúčme sa so slzami v očiach, ale s úsmevom na tvári.
Čítať viac
Saša
Neoverený nákup
5.1.2016
Kniha o živote, nie o smrti
Myslím, že toto autorkine dielo je najkrajším darčekom, aký mohla svojim blízkym zanechať. Opísala v ňom svoju lásku k oddanému manželovi, deťom i k všetkým ľuďom, ktorí stáli pri nej. Je to kniha o živote, nie o smrti. Kapitoly sú spestrené aj čiernobielymi fotkami z jej života a situácií, ktoré prežila. Nachádza sa v nej veľa pekných myšlienok, ktoré vedia povedať len ľudia, ktorí umierajú. Oplatí sa prečítať. Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Som dievča, ktoré vstáva skoro ráno, aby videlo východ slnka. Som dievča, ktoré chce v každom vidieť niečo dobré, to, ktoré nadchýňa pieseň inšpirovaná umením. Som to dievča. To, ktoré čaká vonku v daždi len nato, aby videlo dúhu. Prečo byť smutný, keď môžeš byť šťastný? Pre mňa je to jednoduché rozhodnutie.“