Jeden deň Ivana Denisoviča - Alexander Solženicyn
Jeden deň Ivana Denisoviča
4,00 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Jeden deň Ivana Denisoviča

2 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2003

Ďalšie formáty

Kniha
9,90 €

Námet legendárnej novely slávneho ruského spisovateľa Alexandra Solženicyna, ktorý ako prvý v bývalom Sovietskom zväze začal zobrazovať hrôzy stalinizmu, vznikol v Ekibastuzskom pracovnom tábore v zime 1950 – 1951...

Čítaj viac

Námet legendárnej novely slávneho ruského spisovateľa Alexandra Solženicyna, ktorý ako prvý v bývalom Sovietskom zväze začal zobrazovať hrôzy stalinizmu, vznikol v Ekibastuzskom pracovnom tábore v zime 1950 – 1951...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

4,00 €
Vypredané, je však dostupné iné vydanie.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Námet legendárnej novely slávneho ruského spisovateľa Alexandra Solženicyna, ktorý ako prvý v bývalom Sovietskom zväze začal zobrazovať hrôzy stalinizmu, vznikol v Ekibastuzskom pracovnom tábore v zime 1950 – 1951. Hlavnú postavu Ivana Denisoviča autor vytvoril podľa vojaka Šuchova, s ktorým bojoval v druhej svetovej vojne, a na základe vlastných skúseností v tábore.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
Slovenský jazyk, Slovenský spisovateľ, 2019
Na sklade, objednávajte však rýchlo
9,90 €
Kniha
Slovenský jazyk, Slovenský spisovateľ, 2003
Vypredané
Kniha
Český jazyk, language.cudzí jazyk, Leda, 2016
Vypredané
Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
1442 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
218 g
ISBN
8022012289
Rok vydania
2003
Naše katalógové číslo
12938
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

79 hodnotení

46
16
11
3
1

5
23.2.2021
Silná kniha!
"Po večernom preratúvaní, keď sa väzeň vracia táborovou bránou a je z celého dňa vyšľahaný vetrom, vymrznutý a vyhladnutý, má preňho naberačka horúcej večernej polievky takú cenu ako dážď pre vyprahnutú zem - zmizne v ňom do poslednej kvapky. Tá naberačka je mu drahšia než sloboda, drahšia než celý minulý a budúci život."

Jeden deň Ivana Denisoviča odráža život väzňa Šuchova, ktorý bol odsúdený na 10 rokov nútených prác v sovietskom gulagu. Celý jeho život" tam" je zhrnutý do jedného dňa, ktorý začína skorým ranným budíčkom do mrazivého rána a končí zaspávaním na studenej prični po celodennej namáhavej práci.

Kniha poukazuje na prácu v tábore počas treskúcej zimy, na stravu, ktorú dostávali väzni počas dňa, či prehrešky za ktoré im mohli predĺžiť trest o týždne, ba až roky. Dozvedáme sa, ako si väzni, aj z toho mála čo dostali na jedenie, dokázali ušetriť na horšie časy. Časy, keď aj malá kôrka chleba znamenala pre nich tú najcennejšiu vec, vďaka ktorej mohli prežiť ďalší jeden deň.

Na druhej strane však v knihe nachádzame aj úsmevné momenty reflektujúce súdržnosť mužov pri práci či deľbe jedla a tabaku. Je to síce útla kniha, ktorú prečítate za pár hodín, ale uvedomíte si pri nej veľkú vďačnosť za všetky bežné veci, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť.
Čítaj viac
8
8.2.2021
3656 dni v trestaneckom pracovnom tábore, jeden ako druhy...Len si to predstavte!
A táto malá kniha opisuje len jeden jediný deň, od budíčku až po večierku. A aj napriek tom, že je to veľmi pútavé čítanie, žiadne kapitoly ani odseky, tu nie sú. Len jeden nepretržitý príbeh, rutiaci sa neľútostne ako vlak zamrznutou krajinou stále vpred. Striasa ma pri predstave, že tých kníh by som mal prečítať 3656. Na to, že by som to mal dokonca prežiť, radšej ani nemyslím. A teraz to ešte vynásobte počtom ľudí, ktorí si týmito tábormi prešli…(Vidíte tú horu kníh pred sebou?)...Brrr, nerád čítam takéto knihy. Napriek tomu hodnotím túto knihu ako výbornú a tým, čo ju ešte nečítali ju určite odporúčam. Prečítať si ju, vám určite nezaberie viac ako jeden deň.
Čítaj viac
2
29.10.2020
Skvelé
Keď som začal čítať túto knihu, bol som zo zaciatku trošku skeptický voči jej obsahu. Skrátka - bál som sa, že to bude donekonečna popisovanie každej jednej minúty zo dňa Ivana Denisoviča. Musím ale povedať, že kniha má nie len hlbokú myšlienku ukazujúcu krutosť Stalinovho režimu, ale zároveň je výborne autorsky napísaná. Môžem len odporučiť. Čítaj viac
Pavol Farkaš
12.10.2020
Náznak Gulagu
Overený nákup
Pomerne ľahkým perom ale úžasne opísané krutosti Gulagov. Napísané spôsobom, že to človek vidí pri čítaní. Určite dobré prečítať ak akýsi predslov k autorovmu dielu Súostrovie Gulag. Myslím, že o tomto by si mali čo to prečítať aj ľudia "novej doby", aby konanie ľudí už nikdy neskĺzlo do niečoho takého. Ale.... Čítaj viac
22
22.4.2019
Už to tu bolo spomínané. No budem sa aj ja opakovať. Málokto si váži, v akej dobe žijeme. Samozrejme aj ja sa posťažujem, ale práve knihy ako táto a jej podobné mi ukazujú, že som nevďačná. Po opise celého dňa Ivana Denisoviča, ktorý nie je ani trochu ľahký, skonštatuje sám, že to bol dobrý deň. Ja som celý čas mrzla už len pri opise zimy, ale bola som pekne v teplúčku. A nehovoriac o jedle.... Knihu chválim, žiadne okrasné siahodlhé opisy, prostá charakteristika obyčajného vydareného dňa! Kto chce mať predstavu ako to v takýchto táboroch chodilo, vrelo odporúčam. Čítaj viac
Pavel Stránský
18.7.2016
Povídka ze sovětského gulagu. Dílo má lehce dokumentární charakter. Podrobně zachycuje každodenní činnosti našeho hlavního hrdiny Ivana Děnisoviče doprovázené svými myšlenkami.
Samotné téma mi přišlo velice zajímavé. Je dobré znát život, jaký vězni vedli. Jak přežívali. Dle mého názoru, lidé spíše znají příběhy z koncentračních táborů.
Kniha se četla dobře, akorát jazyk je trochu složitý. Je třeba se na to více soustředit. Místy se vyskytují pojmy, kterým jsem nerozuměl. Navíc podrobný popis může být lehce nudný. Řekl bych, že tu chybí trochu akce.
Je to netradiční kniha na léto. Možná bych spíš preferoval zimní období. Abychom jsme si lépe představili drsné prostředí Sibiře.
Čítaj viac
Ľubomíra Križanová
1.10.2014
Názor čitateľa
Pre mňa jednoznačne majstrovské dielo. Je smutné, že si to autor musel prežiť na vlastnej koži, ale práve to robí túto knihu tak výnimočnou. Nikto kto si neprežil to čo on, by to nenapísal tak dobre. Nejdem písať o nejakom vtiahnutí do deja alebo niečom podobnom, pretože kniha je napísaná tak strašne realisticky, že núti čitateľa žiť v gulagu. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Čokoľvek, čo čítame s veľkým záujmom, nám ukazuje, ako by sme mali čítať vždy.“

Ernest Dimnet