NePlánované - Abby Johnson, Cindy Lambert
NePlánované
5,61 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Už ako študentka psychológie sa autorka rozhodla, že bude pomáhať ženám. V maximálnej miere si túto túžbu naplnila ako riaditeľka kliniky spoločnosti Plánované rodičovstvo. Po ôsmich rokoch pôsobenia na klinike prvýkrát asistovala pri umelom potrate pomocou ultrazvuku a v tom istom čase ju nadriadení žiadali o zvýšenie počtu vykonávaných potratov, aby sa zvýšili tržby kliniky. Radikálne si uvedomila tragickosť situácie a Božie riadenie vo svojom živote. Ihneď podala výpoveď a pripojila sa k táboru svojich dovtedajších najväčších odporcov, ktorí sa každodenne modlili za plotom kliniky... Skutočný príbeh o sile modlitieb a obrátení. "To, čo som roky ľuďom hovorila, čomu som verila, čo som učila a obhajovala, je lož. Čo ak by som bola poznala pravdu, čo ak by som ju bola všetkým tým ženám povedala?"
nePlánované nám pripomína, že milosť nás nachádza na tých najnepravdepodobnejších miestach a že sa všetci môžeme načiahnuť v láske k tým druhým, ktorí stoja na opačnej strane.

Ľudia berú do ruky rozličné knihy a časopisy. Nie všetky ich však oslovia alebo im pomôžu k lepšiemu chápaniu života. Ak však ide o hranicu života a smrti, a to zvlášť v prípade počatého života, treba byť veľmi obozretný. Preto vrele odporúčam knihu nePLANOVANÉ pre hlbší pohľad na počatý život, ktorý nám môže pomôcť k lepšiemu pochopeniu hodnoty života a jeho ochrany už pred narodením.
- J. E. Mons. Milan Chautur, predseda Rady pre rodinu KBS

Kniha Abby Johnsonovej prišla na Slovensko v poslednej chvíli. Každý, kto ju prečíta (a prečíta ju jedným dychom), pochopí, o čo ide, a začne sa zamýšľať nad dobou ťažkého masívneho globálneho ataku civilizácie smrti. Obdivujem jej odvahu spojenú s múdrosťou, s akou podáva skutočný príbeh, v ktorom sa nachádzame aj my na malom Slovensku! Na tomto príbehu vidno, ako pri nerešpektovaní prirodzeného poriadku nastupuje liberalizmus, ktorý vyhovuje záujmom úzkej skupiny na úkor ostatných.
- RNDr. Ing. Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života, www.forumzivota.sk

Knihu som čítala neskoro do noci, hoci zvyčajne ma pri čítaní večer po niekoľkých stranách premôže únava a spánok. Vyžaruje z nej úžasná vďačnosť Bohu a ľuďom, ktorí rôznym spôsobom kráčali s Abby na jej ceste za poznaním a prijatím pravdy o skutočnej pomoci ženám, ktoré prekvapilo nečakané tehotenstvo. Je to kniha o sile vytrvalej modlitby, o bezpodmienečnej láske rodičov k svojej dcére, o láske manžela k svojej manželke. Kniha o tom, ako Boh vytrvalo klope na srdce človeka, ktorý úprimne hľadá pravdu, i o tom, ako prijatie pravdy prinesie srdcu radosť a pokoj. Úžasné svedectvo, vďaka.
- Simona a Jozef Predáčovci, Liga pár páru, www.lpp.sk

Podmanivo úprimný príbeh! Nie je to argumentácia, nie je to žiadna ideológia, len fakty z prvej ruky a zároveň úprimné a čestné vyjadrenia.
- Peter Kreeft, spisovateľ a autor kníh Tri filozofie života a Návrat k večnosti
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
242
Hmotnosť
377 g
Rok vydania
2012
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Kumran
Rozmer
155×235 mm
ISBN
9788089487172
Naše katalógové číslo
125907

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

6 hodnotení

5
1
0
0
0

Simone
25.10.2013
úrimný príbeh
V prvom rade by som chcela povedať, že nePLÁNOVANÉ je kniha o potratoch a dvoch skupinách ľudí. Pro-life a pro-choice. Tieto dva pojmy boli pre mňa až donedávna úplne neznáme. Síce som si uvedomovala, že niektorí ľudia potraty podporujú a iní zasa odsudzujú, ale o takýchto skupinách som nemala prehľad. Čiže už pravdepodobne viete, že pro-life je skupina hlásajúca práva na život od počatia a pro-choice je skupina podporujúca právo ženy na voľbu, či si chce dieťa nechať.

Abby bola na začiatku príbehu obyčajná študenta túžiaca po možnosti pomáhať. Našla sa v práci, pri ktorej pomáhala ženám v kríze a dlho jej trvalo, než si uvedomila, že potratmi nikomu nepomáha. Jej rozprávanie bolo dynamické, úprimné a neprikrášlené. Celý príbeh je podaný naozaj dobre. Páčilo sa mi, ako dokázala čitateľovi vysvetliť svoje konanie a (aj keď som s ním veľmi nesúhlasila), názory. Opisy kliniky a ľudí v nej boli živé - mala som pocit, že to miesto dobre poznám - no pritom nenudili.

Prvá polovica knihy je o Abbyinom kariérnom postupe, ktorý jej mal priniesť šťastie a spokojnosť. Až sa raz zúčastnila potratu ultrazvukom. V tejto časti som nevedela, čo si mám myslieť. (S interrupciou nesúhlasím, teda ak ide o vážne zdravotné problémy je to iné, ale ak tam ide žena len preto, že je ešte mladá a decko jej "pobabre" život, tak to je už iná káva.) Opis toho, čo sa tam dialo bol hrozný, nehovoriac o potratoch v neskorom štádiu tehotenstva. Neviem si predstaviť, že by som sa niečoho takého mala zúčastňovať.

To je bod, keď sa Abbyin život od základu zmení a začína sa druhá, lepšia, časť. Príjemne ma prekvapili odkazy na stránky, kde môžeme nájsť výroky a rozhovory s Abby, lebo jej obrátenie spôsobilo vo svete pro-life a pro-choice hotovú senzáciu. Pretože Abby nie je len tak niekto, kto jednoducho zmenil názor. Abby je riaditeľka jednej z najznámejších potratových kliník.Obe spomínané strany sú pomerne mladé, pro-life skupina mladšia než pro-choice, no napriek tomu dokázali urobiť naozaj veľa. Bolo veľmi zaujímavé čítať o vzniku a prvých krokoch týchto, dnes už rozšírených, organizácií.

Neuveriteľne boli vykreslení aj ľudia. veľmi reálne a znovu sa raz potvrdilo, že niekedy nás paraoxne podržia práve tí, od ktorých by sme to najmenej čakali namiesto ľudí ku ktorým máme dôveru.

Vytknúť môžem len jedinú chybičku krásy - zo začiatku sa dej rozbiehal pomalšie a veľa vecí sa opakovalo. Niekoľkokrát bolo povedané to isté (nie) tými istými slovami. Inak to bolo skvelé čítanie. Úplne najviac ma na knihe zaujala úprimnosť a jednoduchosť. Abby sa nesnaží ohýbať realitu ani nasilu presviedčať ľudí. Je úprimná a podáva nám svoj pohľad na vec. Takmer ani nemôžem uveriť, že sa to skutočne stalo. Miestami to neznie ako reálny príbeh, o to viac si cením posolstvo knihy nePLÁNOVANÉ.
Čítaj viac
Leti
25.6.2013
nePLÁNOVANÉ
V úvode knihy, hneď po otvorení obálky, nájdeme krátke recenzie od významných osobností. A hneď v prvej z nich som si prečítala vetu: "Ak by vás prvá polovica knihy trochu nudila, vydržte, tá druhá vám možno vženie slzy do očí."

Nesúhlasím s touto vetou. Pre mňa bola rozhodne zaujímavejšia práve prvá časť knihy. Tu som sledovala postup mladej študentky ochotnej pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Videla som jej nadšenie pre prácu, snahu pomáhať a chrániť bezbranných, videla som, ako stále viac verí svojej práci a spoločnosti Plánované rodičovstvo, v ktorej začala pracovať najprv ako dobrovoľníčka, ale postupne sa vypracovala až na riaditeľku kliniky. So záujmom som sledovala aj vývoj jej vzťahu k "opačnému" táboru - k tým, ako zvykla vravieť, "z opačnej strany plota". A aký vplyv na jej postoje mali práve aktivisti v boji za ochranu života (proti potratom) a ich správanie. Či už to boli niektoré trochu extrémistické, či násilne pôsobiace snahy o "zobudenie svedomia", alebo neskôr citlivé a pokojné správanie z ktorého vyžarovala láska a starostlivosť o ženy, ktoré prichádzali na kliniku. Jedno ju povzbudilo k "boju za práva a slobodné rozhodnutie ženy", druhé pripravilo pôdu pre radikálny obrat približne uprostred knihy.

Viac nechcem prezrádzať, len toľko, že som nemala problém identifikovať sa s hlavnou hrdinkou (Abby Johnsonovou) v žiadnej etape jej života. Úplne som jej verila a chápala som ju aj vtedy, keď sa zaplietala do pavučiny lží a spolupráce na interupciách, ako aj vtedy, keď odrazu precitla a s plným nasadením sa s radosťou pustila skutočne pomáhať ženám v kríze.
Čítaj viac
Katarina Rimociova
16.4.2013
Hodnotenie
Poznáte strany pro-life a pro-choice? Áno? A do ktorej teda patríte? Nie? Nuž, tak v skratke ide o dve odlišné proti sebe stojace filozofie. Pro-life bojujú proti potratom a pro-choice zase hlásajú, že každá žena by mala mať možnosť voľby a rozhodnúť sa, či si dieťa nechá, dá ho na adopciu alebo pôjde na potrat. Ono to znie veľmi liberálne a férovo, ale má to pár veľmi závažných háčikov.Táto kniha je výpoveďou ženy, ktorá bola 8 rokov súčasťou - dokonca riaditeľkou - spoločnosti Plánované rodičovstvo, kde sa ženám v núdzi poskytovalo poradenstvo ohľadom reprodukcie, vyšetrenia, antikoncepcia, ale aj potraty. Abby sa v spoločnosti ocitla krátko po skončení školy, bola mladá a naivná a verila, že spoločnosť koná v duchu toho, čo hlásala - že svojím konaním chcú znížiť počet potratov. No keď spoločnosť finančne klesá na dno, Abby dostáva inštrukcie, aby práve častejšie vykonávanými potratmi zvýšila príjmy.

A medzitým sa vedľa tejto inštitúcie smrti rozvíja Združenie pre život - spoločenstvo ľudí, ktorí sú proti potratom a dennodenne sa modlia pri plote kliniky Plánované rodičovstvo. Títo ľudia bojujú čestne, bez násilia (hoci niekedy sa vyskytne zopár agresívnych jednotlivcov), pomocou rôznych kampaní, milých slov a modlitieb - a to nie len za všetky tie nešťastné tehotné ženy, ktoré sa rozhodli pre potrat, ale aj za zamestnancov kliniky.


Ústredným motívom knihy je Abbyne úplné obrátenie. Po celé tie roky sa to v nej hromadilo a hrádza sa pretrhla, keď asistovala pri potrate ultrazvukom - to znamená, že detailne videla všetko, čo sa v priebehu potratu deje v maternici ženy. Abby sa vplyvom tohto zážitku takpovediac zo dňa na deň rozlúči s Plánovaným rodičovstvom a ocitá sa po ochrannými krídlami Združenia pre život. Je to úplne neuveriteľné a tu sa asi skutočne dá hovoriť o zásahu zhora.


Abbyna cesta bola veľmi hrboľatá a ťažká. Celé roky hľadala svoje pravé miesto v živote a hoci sama seba presviedčala, že koná správne, vždy sa v nej tíško ozývalo svedomie. Mnohokrát pochybila - aj ona bola na dvoch potratoch - ale nakoniec sa dostala na správnu stranu plota.

Kniha ma veľmi hlboko zasiahla. Ja osobne som jednoznačne pro-life. Za každých okolností, pretože každé ešte nenarodené dieťa má právo na život. Každé! (A neakceptujem tvrdenia, že dieťa potrebuje dobré podmienky alebo že ak bolo počaté pri znásilnení, tak má matka právo na potrat a pod. Nie, toto u mňa neobstojí, lebo aj v takých prípadoch existujú oveľa prijateľnejšie riešenia ako potrat.). Okrem Abby a jej života sú bližšie opísané aj príbehy niektorých žien, ktoré na kliniku prichádzali na potrat. Všetky sú veľmi dojímavé a strašne smutné. A verte, tie ich dôvody boli niekedy nepochopiteľné a úplne malicherné.

Knihu skutočne vrelo odporúčam. Povinne každej žene/dievčine. Nie preto, aby som každú dotlačila do pro-life tímu, ale aby ste zistili, aké je to na oboch stranách - pretože Abby vie všetko o pro-life aj pro-choice, lebo v oboch pôsobila. A tak vám nestranne na vlastnej bolestnej skúsenosti priblíži obidva tábory. A potom už bude len na vás, do ktorého sa pridáte - pretože žiadna stredná cesta neexistuje, buď si ľudský život vážite v každej podobe, alebo nie.
Čítaj viac
Katarína Koyš
2.4.2013
neplánované
Kniha Neplánované je písana jednoduchým štýlom. Veľmi pútavo. Po prečítaní jednej strany vyvoláva zvedavosť, čo bude nasledovať.

Príbeh rozpráva Abby Johnsonová, bývalá riaditeľka "potratovej" kliniky spoločnosti Plánované rodičovstvo.

Na prečítanie úvodu potrebujete mať silný žalúdok. Veľmi etailne je opisovaná interrupcia pomocou ultrazvuku. Nečíta sa to príjemne, ale na druhej strane, ak sú vo vás pochybnosti, ktorá strana je správna, či pro-life, či pro-choice, určite vám tento opis pomôže rozhodnúť sa a pridať sa na správnu stranu.

V knihe je odkryté zákulisie pro-choice strany, ako láka dobrovoľníkov do svojich radov. Rozpráva o tom, ako veľmi im záleží na pacientkach, ale v skutočnosti sú najdôležitejšie peniaze. Hrajú sa na obete. Tvrdia, že im záleží na ženách, že im chcú dobre, len okolie ich nechápe, odsudzuje ich neprávom. Pravdou však je, že na prvom mieste su zisky z potratov a až potom všetko ostatné.

Na pro-life akivistoch som obdivovala ich vytrvalosť v modlitbe. Ďalej sa mi veľmi páčilo vykreslenie ich priateľstva. Autorka nádherne opísala, ako boli pripravení podať pomocnú ruku, ako im záležalo na každom človeku, čiže ako má vyzerať skutočné priateľstvo. Nie všetci, ktorých pokladáme za priateľov/nepriateľov nimi aj skutočne sú. Už pri malej skúške tí nepraví odpadávajú.

Potvrdzuje sa ľudová múdrosť - v núdzi poznáš priateľa.


"Veľké veci urobil s nami Pán a máme z toho RADOSŤ. žalm 126,3 Modlím sa za teba, Abby! Elizabeth"
Abby Johnsonová: Neplánované. kumran.sk 2012 s.138
Čítaj viac
Božena Fedorková
15.7.2012
Názor čitateľa
Neplánované
Autorka nám tu v tejto svojej knihe ponúka dojímavý a poučný príbeh života. Myslela si, že nepotrebuje Boha, no On sa o ňu aj tak postaral.
V knihe ´´neplánovené´´, sa nám autorka Abby Johnsonová dáva spoznať, spoznať jej životný príbeh. Priznáva a zdôveruje sa so svojimi chybami a negatívnymi myšlienkami na život. Opakom začínajúceho života je potrat, čiže interrupcia. Je to veľké rozhodnutie o živote budúcej generácie.
Nevedomosť. Toto slovo označuje dôvod, prečo mnoho mladých , ale aj starších ľudí robí vo svojom živote toľko chýb. Nie sú alebo nechcú byť dostatočne informovaný o problémoch ľudstva.
Veľmi sa mi páčila v knihe jedná životná múdrosť: „ Nikdy nedôveruj rozhodnutiu, ktoré nechceš, aby sa dozvedela tvoja mama.“ Čistá pravda, no niekedy aj zbytočná. Budúce mamičky sa niekedy nesprávajú tak, ako by sa mali správať. Nechcú prijať ten vzácny dar od Boha – dieťa. Boja sa, či by to zvládli, no nemajú čoho, veď to malé miminko ich urobí najšťastnejšími na svete.
Čo je ešte smutnejšie je to, že diabol nikdy nespí a v jednom kuse musí kuť niečo zlé. Musí nás ľudí nejako pokúšať, dávať nám do mysle hrozné názory, pravdy, skutky... Posiela svojich ľudí, aby nám nahovárali zlé veci, aby nás nejako dostali tam, kde chce nás mať sám diabol. Preto, majme sa vždy na pozore a modlíme sa, aby nás náš Pán vždy ochraňoval.
Čítaj viac
Samuela Rudincová
8.7.2012
nePLÁNOVANÉ
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Autentický príbeh mladej ženy, ktorá chce pomáhať ženám v kríze. Do tejto svojej túžby investuje samu seba, svoje srdce aj svoju kariéru. Dotiahne to až tak ďaleko, že sa stane riaditeľkou spoločnosti Plánované rodičovstvo. Celých osem rokov je presvedčená, že bojuje na strane dobra, že ich spoločnosť sa pričiňuje o znižovanie potratov, hoci ich sami vykonávajú.

Zlomový okamih nastane, keď asistuje pri potrate. V tej chvíli pochopí, že žila v klamstve, ktoré šírila, a tým zraňovala ženy, ktorým chcela pomôcť. Odchádza zo spoločnosti (aj keď nie v dobrom svetle) a vstupuje do „druhého tábora“ – Združenie pre život, kde ju prijímajú s otvorenou náručou.

Svoju túžbu srdca hlavná hrdinka trocha pozmenila: „Odteraz budem pomáhať nielen ženám, ale aj nenarodeným deťom.“

Autorka veľmi úprimne opisuje svoju cestu, počas ktorej si spätne uvedomuje Božiu réžiu. Konštatuje, že Boh je hoden našej poslušnosti a dôvery. Keď vykročíme v poslušnosti, Boh priamo pred nami rozbalí červený koberec.
Čítaj viac
Ivona
26.4.2012
Názor čitateľa
Abby Johnsonova – nePPLANOVANE

Tak ako pre autorku nebolo lahke uprimne pisat o etape svojho zivota [ako to v uvode priznava],
ktora ju zrazila na kolena, aj pre mna nie vzdy bolo lahke pokracovat v citani jej osobneho svedectva
do momentu dramatickeho zvratu.

A cenim si, ze pravdiva realita pokracovala aj v opisovani zivota po jej obrateni – veru, nebolo ziadne
euforicke Halelujaaah.Trne jedu zlych rozhodnuti bolo treba vytiahnut, rany liecit...

Scenar ignorovania mojho – tvojho - nasho svedomia je technicky totozny s jej vtedajsou pstrosou
politikou v duchu hesla ctrl-C=ctrl-V. Znova si uvedomujem, ake je to jednoduche – bud poviem
ANO, alebo poviem NIE. Bud suhlasim, alebo odmietnem. A zrazu, v okamihu rozhodnutia, sa tieto
dve paralely na momentalnej startovacej ciare rozletia kazda po svojej notorickej drahe. A my
tusime, vieme, opat sa presviedcame, co nas na nich caka.

Abby si nepotrebuje sypat popol na hlavu v 1. Casti knihy a chvalit sa, samospravodlivo, v druhej
casti. Ako skryty spodny prud som vnimala myslienku: cely cast tu, na Zemi, sa rozhodujeme, ako
odpovieme na akukolvek sancu: ANO alebo NIE. Nerata sa vyhovorka, ze ponuky sa spravaju ako
chameleony v cirkuse. Ved aj Abby si prezila osobne zneuzitie nadsenia mladej vzsokoskoleskej
studentky pomahat nudznym zenam na to, aby zrabala manipulatorom peniaze.

Citajuc jej knihu som si naliehavo uvedomovala – ak necham nie-dobru akykolvek priestorik
[nedoriesim, nechce sa mi...], aj ono bude niest ovocisko.

A tak by som knihu prirovnala k nutnej dennej davke vitaminov a mineralov pre ducha, ktora sa
najradsej skryva v zeleri, cibuli a spenate.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka