Netušený anjel - Dale Evans Rogers
Netušený anjel
4,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Keď sa Royovi a Dale Rogersovcom narodila malá dcérka Robin, boli veľmi šťastní. Po informácii, že Robin má Downov syndróm, a odporúčaní, aby sa jej vzdali, sa však ich vzrušenie premenilo na obavy. Roy a Dale odmietli takéto návrhy a dcérka zostala doma v rodine.

Robin bola s nimi dva a pol roka. I keď čas, ktorý strávila na zemi, bol krátky, zmenila životy svojich rodičov. Ba dokonca zmenila aj životy ďalších narodených detí so špeciálnymi potrebami. Robin sa zadívala na svoj život na zemi z nebies a rozhodla sa o ňom napísať správu. List z neba. Rozpráva v ňom Bohu o úlohe lásky - ako sa jej rodičia dostali bližšie k nemu a ako povzbudení pomáhajú ostatným deťom s týmto syndrómom.

Kniha zmenila spôsob, akým Amerika zaobchádzala s deťmi so špeciálnymi potrebami. Už niekoľko desaťročí (prvé vydanie je z roku 1953) prináša pokoj a dotýka sa životov rodičov nielen takýchto detí, ale aj rodičov, ktorých dieťatko už nie je s nimi na zemi. A tiež každého, kto vo svojom živote takéto jedinečné dieťa stretol.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
80
Hmotnosť
170 g
Rok vydania
2011
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Kumran
Rozmer
125×175 mm
ISBN
9788089487097
Naše katalógové číslo
106836

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,2 / 5

7 hodnotení

2
3
1
0
0

Mária
21.3.2013
Jedným dychom
Kniha sa dá prečítať jedným dychom a človek popremýšľa, čo je v živote dôležité ... Čítaj viac
Katarina Rimociova
5.12.2012
Názor čitateľa
Dale Evans Rogersová v tejto útlej knižočke vyrozprávala časť svojho života a predovšetkým kratučké dva roky života svojej dcérky Robin, ktorá sa narodila v roku 1950 s Downovým syndrómom. Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu malej Robin, ktorá svojmu skutočnému otcovi - Bohu - opisuje svoj život na zemi a priebeh Zámeru, kvôli ktorému bola poslaná do rodiny Rogersovcov.

Manželia Roy a Dale boli veriaci a veľmi statoční, pretože odmietli svoje choré bábätko odložiť do ústavu (ono to znie absurdne, aby rodič len tak odložil svoje dieťa, ale naozaj sa to stáva a bohužiaľ veľmi často). Napriek prognóze, že Robin má dni zrátané, si svoje dieťatko odniesli domov a dali jej toľko lásky, koľko len boli schopní. A nehanbili sa zaň. V polovici 20.storočia ste nikde na verejnosti nevideli postihnuté deti, pretože sa za ne rodičia určitým spôsobom hanbili, bola to tabuizovaná téma, no Rogersovci takpovediac dali veci do pohybu. Dcérku nevnímali ako nepohodlný kríž, ale stelesnenie anjela, nástroj, ktorým im Boh chce niečo povedať. Venovali sa jej, obklopovali ju ľuďmi, ktorí ju skutočne milovali, chodili s ňou na rehabilitácie, vyskúšali overené aj neoverené metódy liečby a stále dúfali.

Dale a Roy zbúrali akúsi bariéru, ktorá odhalila cestu vedúcu k pochopeniu, že deti s Downovým syndrómom sú darom od Boha tak isto ako zdraví potomkovia. Ešte počas Robininho života boli jej rodičia pozývaní na rôzne konferencie, aby tam rozprávali o svojom živote, o Robin, o zvládaní každodenného života.

Dale na začiatku poznamenáva, že knihu začala písať dva dni po smrti Robin. Neviem si predstaviť, ako sa matka môže cítiť, keď príde o dieťa. Ale Dale táto udalosť posilnila, pretože ju spolu s manželom Robin priviedla na akúsi inú, lepšiu cestu. Cestu, na ktorej sa deň čo deň pokúšajú pomáhať podobným deťom a ich rodinám pochopiť, že aj postihnuté dieťa je hodné lásky a starostlivosti. A Robin nespôsobila zmenu iba v zmýšľaní a konaní svojich rodičov, ale aj zmenu v životnom postoji súrodencov, opatrovateľov, lekárov a ľudia sa za ňu spontánne hromadne modlili.

Asi sa vám zdá, že je to depresívna knižočka, ale opak je pravdou. Dale sa podarilo neuveriteľným spôsobom prepašovať do príbehu aj trochu humoru a nadhľadu. Robin oboznamuje Boh so svojím životom na zemi a hlboko sa zamýšľa nad ním, nad životnými pravdami a cieľmi, ale na druhej strane je len dieťaťom: zvedavým, hravým a konečne šťastným dieťaťom.

Myslím, že táto knižka hlboko zasiahne tých, čo prišli do priameho kontaktu s dieťaťom s rovnakým alebo podobným osudom, no určite ju odporúčam každému. Je o Bohu a o viere v neho, to cítiť z každej stránky, ale jej hlavným posolstvom je nádej a viera v to, že všetci sme tu z určitého dôvodu.
Čítaj viac
Agáta Krupová
2.4.2012
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Siahla som po tej knihe, lebo som bola zvedavá, čo sa tam píše o deťoch s Downovým syndrómom. Takéto malé i veľké deti v Londýne a jeho okolí stretávam často. Omnoho častejšie ako na Slovensku. A nielen v sprievode inej osoby, ale aj samostatne na ulici, niekedy aj v buse. A na Wealdstone je malá sympatická reštaurácia, kde ľudia s Downovým syndrómom obsluhujú. Preto ten záujem o knihu z mojej strany.

Kniha Netušený anjel (Angel Unaware), ktorá vyšla na Slovensku v minulom roku vo vydavateľstve KUMRAN, s.r.o. v preklade Jany Balíkovej a grafickej úprave Štefana Talaroviča, má v skutočnosti takmer 60 rokov. Jej prvé vydanie v USA sa totiž viaže ešte k roku 1953. Autorkou nie je nikto iný ako bývalá americká filmová hviezda, speváčka a autorka piesní Dale Evansová, ktorá bola manželkou spievajúceho kovboja Roya Rogersa. Predtým, ako sa spoznali, obaja prešli viacerými vzťahmi. Ich manželstvo však vydržalo - až do jeho smrti - 51 rokov.

Roy a Dale mali spolu iba jedno dieťa. Malá Robin sa narodila s Downovým syndrómom a ťažkou chorobou srdca, ktorá sa nedala liečiť. V tom čase mať postihnuté dieťa znamenalo pre rodičov nielen ťažký osobný, ale aj spoločenský údel. Takého deti dovtedy znamenali pre rodinu akýsi spoločenský biľag. Preto sa zo spoločnosti de facto vylučovali a od malička dávali do ústavov, do ústrania. To bola aj jedna z lekárskych rád pre Dale dať dieťa do ústavu čím skôr, aby sa ako matka naň príliš citovo nenaviazala a aby odlúčenie s dieťaťom po čase nebolo príliš bolestivé. No Dale sa tomu vzoprela. A po smrti dcérky vydala veľmi útlu, ale obsahom veľmi silnú knihu, ktorá zmenila dovtedajší pohľad americkej spoločnosti na deti s týmto, ale nielen s týmto postihnutím.

Názov knihy sa usiluje predznamenať spôsob, akým autorka vyrozprávala príbeh svojej milovanej dcérky. Do slov malého anjela oslobodeného od všetkých pozemských bolestí a iných strastí, ktorý už všetko vníma z inej dimenzie a s iným pohľadom ako sa zvykneme my, ľudia, dívať na veci tu na zemi, pretransformovala autorka knižky svoje vnútorné dozrievanie. Vyjadrila tak nielen svoje city a pocity od chvíle, ako sa dozvedela, že jej dieťa je postihnuté, ale aj výsledky osobného dlhodobého rozjímania, prečo sa rodia aj takéto deti - je to trest za predchádzajúce hriechy alebo Boží zámer, ktorý nedokážeme ľudsky pochopiť alebo dokážeme, ale často s veľkými ťažkosťami?

Matka sa prostredníctvom pohľadu anjela snažila vžiť aj do pozície svojho dieťaťa, jeho pocitov ako vnímalo okolie, čo ho tešilo, čo ho vystrašilo, čo ho povzbudilo, aj čo ho znechucovalo a prečo.

Kniha je obrovským vyznaním viery, ktorú obaja Robinini rodičia prežívali, v ktorej postupne rástli a dozrievali, a o ktorej potom svedčili aj na mnohých svojich koncertoch a iných verejných vystúpeniach.

Rozmermi a rozsahom je knižka naozaj neveľká - iba 80 strán, ale čitateľovi ponúka veľký priestor na uvažovanie, či už je veriaci alebo nie je.

Knihu naozaj odporúčam. Číta sa rýchlo a zároveň pomaly. Rýchlo preto, lebo je písaná ľahko a na malom priestore, pomaly preto, lebo dáva podnet mnohým myšlienkam.
Čítaj viac
Jozefína Fedorková
31.7.2011
Názor čitateľa
Netušený anjel
Wáw, tak toto bolo uplne , že super. Kniha Netušený anjel ma dostala. Je t príbeh o zaujimavom spojení malého bábetka s Bohom. Knihu som prečítala bleskovo, pretože ma tak zaujala, že som sa od nej nevedela doslovne odtrhnúť. Síce je to krátký dosť príbeh, no je v ňom neskutorný duchovný poklad, ktorý myslím nikomu nebude múdrosťou nazvyš. Autorka Dale Evans Rogersová , čiže mama toho dieťatka, ju tak krásne-zlato na písala, že mietami až vyhrkli slzy z očí, a tiež na mnohých mietsch som sa prichytila , ako sa len tak usmieva. V tejto knihe je ukrytá silna láska, ktorá u vás vyvolá nové krásne pocity, aspon tak sa to stalo mne. Tento príbeh je vlastne o chorobe, ktorá sa volá Downov syndróm, o tom ako jedno bábetko, kroré rodičia nadovšetko milovali, prinieslo do ich života ten vzácny poklad. Hoci príbeh sa konči trošku smutné , to čo malo vyvolať u ľudí, ktorý ho čítali, vyvolalo. Splnilo svoju úlohu. Pri tejto knihe ma napadla jedna krásna a poučná veta, ktorú som len raz začula na jednej krásnej kázni počas sv. omše: Veríte v Boha?, alebo Veríte Bohu? Určite veriť v Boha, len nestačí. Treba mu veriť , treba mu dôverovať. Treba sa mu celý odovzdať do jeho ochranných rúk, aby sme boli v bezpečí. Tí , ktorí tak urobia, už sa nemusia ničoho obávať.
Čítaj viac
Ivona Roncova
26.7.2011
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Malá knižka s veľkým príbehom.
Dale Rogersová, ktorá je autorkou knihy, sa rozhodla čitateľom rozhodla priblížiť veľkým posolstvom krátky život jej dcérky Robin.

Robin sa narodila s Downovým syndrómom. Pred rodičmi sa predostrelo veľké rozhodnutie, ktoré im vnucovali najmä lekári - aby si dieťa nenechali. Dale a Roy sa napriek odporúčaniu doktorov rozhodli si Robin nechať a prijať ju ako dar Lásky z Lásky od svojho Boha.

A práve o tom je kniha. Robin síce žila so svojimi rodičmi dva a pol roka, ale stihla vykonať veľké skutky.
Kniha je napísaná tak, akoby ju sama Robin vyrozprávala. A tak možno povedať, že je napísaná veľmi jednoduchým spôsobom, ale je písaná srdcom a to ju robí výnimočnou.

Kniha zmenila pohľad mnohých ľudí na to, ako sa pozerať a ako sa starať o deti s Downovým syndrómom. Poukazuje na to, že tie deti nie sú vyvrheľmi spoločnosti - ale sú to netušený anjeli, ktorí prichádzajú, aby nám priniesla radosť a farebnosť do nášho sveta.
Čítaj viac
Božena Fedorková
28.6.2011
Názor čitateľa
Kniha Netušený anjel ma zaujala už len témou, o čom sa v nej píše. Je to vlastne krátky, krásny príbeh naozaj netušeného anjela, ktorého Boh zoslal nám , ľudom, aby sme si mnohé veci, ktoré nemáme ani v päte , uvedomili a vstúpili si do svedomia, alebo môžme povedať aj do srdca. Je to hlavne skutočný príbeh , ktorý sa naozaj stal. Už len to , že sa to naozaj stalo, a nie je to vymyslené našou fantáziou, by nás malo zaujať. Autorka a teda aj mama, toho netušeného anjela Dale Evans Rogers, dala do tohto príbehu toľko pocitov, že mi na konci vyšli až slzy a to už ani neviem prečo. Rozhodne mi to dalo veľa. Po prečítaní som mala takú skvelú náladu, že som sa nemohla prestať na ľudí usmievať. Uvedomila dom si niektoré veci, o ktorých som ani len netušila, že existujú. Rozhodne si myslím, že vás táto kniha nebude nudiť, aspoň mňa vôbec nenudila. Príbeh je rozprávaní vlastne malým bábetkom, a to je na tejto knihe to krásne, je to celkom jednoduché.Ludia sa v tejto knihe vlastne pýtajú PREčO JA?, a v nej aj nachádzajú odpoveď. Je to veľmi zaujímava kniha a ja som len rada , že som si ju mohla prečítať. Dakujem Bohu , že to tak zariadil, že som mála možnosť čítať to. Ak si to necháte ujsť, nemusíte si uvedomiť niektoré závažné veci. Čítaj viac
Mária Jelínková
20.6.2011
Názor čitateľa
Zaujalo ma,že si autorka "požičala" obmedzené možnosti,ktorými asi disponuje chybné dieťa na prerozprávanie príbehu.Nebyť viery v "boží zámer" s takými deťmi,nevzniklo by dielko plné lásky ,porozumenia,či stvoriteľovho zázraku.Je to knižka o inom pohľade na deti s Downovým syndrómom,vyjadrujúca všemožnú snahu rodičov pomôcť,uľahčiť dieťaťu život ,najmä v bohatých amerických pomeroch,ale celá snaha sa okoby vrátila v šťastí ,ktoré tieto deti rozdávajú svojím nevinným úsmevom a láskou rovnako na celom svete. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Prevratné myšlienky ku mne vždy prišli v knihách.“

Bell Hooks