Odporúčame

 

Vyberá Monika Záborská

Vedeli ste, že jún je mesiac audioknihy? Oslávte ho s nami so zľavou 15%! Inšpirovať sa môžete výberom najpopulárnejších audiokníh na Martinuse :-)

Akciové tituly  

Catherine the Great and Potemkin - Simon Sebag Montefiore
Ušetríte 14,50 €
  • Simon Sebag Montefiore
-74 %
5,00 €

It is one of the great love stories of history, and one of its most successful political partnerships. Catherine the Great was a woman of notorious passion and imperial ambition, perhaps the greatest of the Romanovs. Čítať viac 

Obľúbené knižné série

Časodejovia  

Odporúčame

 

Vyberá Ivan Janík

Vo štvrtok ráno sme sa vrátili v čase a prebudili sme sa do úplne iného sveta. Stalo sa to, o čom sa už niekoľko týždňov hovorilo, ale málokto tomu chcel uveriť. Veď ako by mohol niekto v 21. storočí bez dôvodu napadnúť inú krajinu? Bohužiaľ, to je realita dnešných dní a ukážka toho, čoho je schopný jeden mocný človek. O to dôležitejšie je v týchto dňoch overovať zdroje a informácie, s ktorými prichádzame do kontaktu, poznať súvislosti, tie historické, ale aj aktuálne, a pochopiť to, čo sa deje a aké môžu byť následky. Preto sme pre vás pripravili výber kníh, ktoré nám spoločne pomôžu pochopiť nielen vojnový konflikt na Ukrajine.

Dnes letí  

Novinky v čitateľských profiloch

4

Do príbehu sa dostanete hneď na prvej strane - a je jedno v akom jazyku. Pri čítaní zabudnete na dlhé, dvojročné čakanie , hneď v úvode vás autorka dostane do varu a ste “doma”.Kniha je supeeer tak, ako predchádzajúce. Doporučujem, veeeľmi

Čítať viac

13
13

Spoveď mešťana - Sándor Márai
Práve čítam
Spoveď mešťana

Som knihomoľ odkedy som sa naučila čítať a bez mučenia priznávam, že trpím aj bibliosmiou. Milujem staré knihy, nové knihy a čítačku u mňa nenájdete. Potrebujem cítiť vôňu knihy :)

Michaela Ella Hajduková napísala recenziu

10.08.2022 14:36

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Prečítané za dva dni. To teda bola jazda ???? príbeh sa nebabre. Vraj lovestory dvoch zloduchov. Páni! okamžite ma vrhol do deja a hneď sme spoznali prvého zloducha. Alessandra po noci strávenej s nápadníkom dostane žiadosť o ruku a nápadníka pošle kadeľahsie. Má vyššie ciele. Zbaliť kráľa, zabiť ho a nechať si jeho kráľovstvo. Vlastne...všetky jeho kráľovstvá. Čo bude trocháriť. ????

Alessandra je silná, odvážna a emancipovaná hrdinka hneď je však jasné, že je celkom iná ako hlavné hrdinky bežných fantasy príbehov. Je mrchavá, vypočítavá a intrigánska, ale žrala som ju ????????
Od prvej chvíle, ako vstúpila do paláca bolo jasné, že nebude tancovať ako pravidlá pískajú a aj preto si ju kráľ všimne. Keby len všimne. Dá ju zavolať do paláca a navrhne jej dohodu. Skvelý obchod a ona po ňom skočí.
Kniha sa čítala naozaj dobre a rýchlo. A skutočne bola v istom smere originálna. Alessandra si sama navrhuje šaty, mení módu na dvore a vplieta sa do intríg a splieta svoje vlastné.

Tieňový kráľ sa vyfarboval postupne, ona bola raz dva jasná ako slnko ????
Musím však povedať, že som čakala viac fantasy a viac temno. V tomto boli moje očakávania naplnené slabšie. Temno tu bolo viac v tom zle, čo sa okolo nich šírilo a ku ktorému aj sami radi prispievali. Nebolo to temné v pravom slova zmysle. Ale tie tiene, čo sa plazili po kráľovi...hmmm ????

Miestami som sa aj bavila, Alessandra je ozaj originálna hrdinka. Veď ktorá iná, keď má na dosah kráľa vandruje kdekade s inými chlapmi, pije pivo na boxerských zápasoch a nakoniec sa aj sama zapojí? Že schytá opicu a monokel je nutné zlo ????????
Čo mi trochu chýbalo bolo viac opisov. Často boli scény ako z rýchlika a nestihla som si ani skúsiť predstaviť prostredie, palác, záhrady...Alessandrine modely boli detailnejšie popísané.
Suma sumárum čítanie som si fakt užila. Lenže...

Nedá mi nespomenúť to a všimla som si, že na to upozornili v recenziách viacerí. Keby to bola literatúra pre dospelých tak super, dospelý človek by mal byť uvedomelejší a oddeliť knižný svet od reálneho. Lenže toto je young adult a to mi trochu vadí. Pätnástka zabije chalana, ktorého milovala a ktorý ju nechal. A v príbehu je to v pohode, dokonca prezradenie Tieňoveho kráľa a Alessandru zblíži. Však aj on je zloduch. To je iba jeden príklad. Viem, že je to iba príbeh, no trochu ma to zarazilo.
Určite však čítanie stálo za to, je v ňom plno úžasných myšlienok o ženách, o tom čo oni nesmú a u mužov sa to berie úplne normálne. Alessandra je fakt svojská, emancipovaná, neberie si servítky pred ústa a robí si po svojom.
A ešte taký detail ???? Tieňového kráľa sa nik nesmie dotknúť a ak sa dotkne on tak iba v rukavici. Čo samozrejme robilo priestor takej malej vzrušujúcej hre. ????

Čítať viac

Čitateľské kolekcie

Alexandra Čechová

myths/retellings


„Vybudovali si neúplné a asymetrické přátelství, tvořené dlouhými pauzami a spoustou mlčení, jakýsi prázdny čistý prostor, kam se oba mohli vracet a nadechnout se, když je školní zdi sevřely natolik, že už dál nemohli ignorovat pocit, že se dusí. “

Osamělost prvočísel - Paolo Giordano
Osamělost prvočísel
Paolo Giordano