Knihy
E-knihy

Vyberá Jana Šlinská

Ani toto leto sa nezaobíde bez dobrej knihy! A nielen jednej :) Vybrali sme pre vás pár tipov na letné čítanie - z každého rožka troška. Veríme, že si niečo dobré vyberiete a strávite krásny čas ponorení do niektorého príbehu.

Akciové tituly

Zvolila som si lásku - Scarlett Lewis
Ušetríte 5,90 €
  • Scarlett Lewis
-60%
4,00 €

Scarlett Lewis prišla o syna počas krvavého masakru v základnej škole Sandy Hook v decembri 2012. Deň, ktorý sa začal tak ako všetky ostatné, navždy zmenil jej život... Čítať viac 

Vyberá Jana Šlinská

Už zopár rokov sa snažím vždy v decembri pripraviť výber toho najlepšieho čítania a kníh, ktoré sa mi v danom roku páčili najviac. Je to čisto subjektívny výber, ktorý neovplyvňujú žiadne rebríčky ani vydavateľstvá. Tu sú moje naj knihy za rok 2019.

Najpredávanejšie z ponuky

Novinky v čitateľských profiloch

8

HSE úplná topka za posledné obdobie kníh.. Úplne iná ako séria Placebo, ktorá je tiež skvelá ale toto je iný príbeh, iný dej, iná zápletka - jednoducho napísané nevieš keď neprečítaš. Jednoduché a pohodickove čítanie, kde stále človek musí pokračovať v čítaní lebo je zvedavý ako bude dej pokračovať ďalej...
Pre mňa je autorka top medzi našimi spisovateľkami...Odporúčam prečítať...

Čítaj viac

4
4

Historik (starovek, najmä antický Rím; presahy do všeobecnej histórie - stredovek, 20. storočie, teória a metodologické prístupy historiografie). Milovník klasickej, postmodernej a psychologickej literatúry (vrátane poézie).

Miroslav Igaz napísal recenziu

04.08.2020 10:27

1) Som historik, ale nie som odborník na 20. storočie, avšak môj častý kontakt so zahraničným prostredím a neustále otázky na históriu Slovenska v 20. storočí ma nútia si naštudovať a podávať fundovaný výklad o našich dejinách. Robím to rád, človek si predsa musí rozširovať obzory a o rodnej krajine by mal dokázať súvisle, vecne a kompetentne rozprávať, obzvlášť ak ide o problematiku slovenskej histórie v rokoch 1939 - 1945.
2) Wardova monografia stojí za prečítanie. Je napísaná odborne, odkazuje na pramene, sekundárnu literatúru, má všetky znaky vedeckej práce. Knihe sa dajú vytknú niektoré špecifické pohľady autora na problematiku politického katolicizmu a prvorepublikového parlamentného fungovania či konštrukcie rozprávania ohľadom Tisa. Je to americký spôsob naratívnej histórie. Napriek tomu, autor dáva čitateľovi pristor na tvorbu vlastného názoru a nevyhlasuje svoje tvrdenia za zjavené pravdy. K výhradám niektorých komentujäúcich ohľadom používania slov ako "hádam" "myslím si" a podobne odporúčam naštudovať si nejaké metodologické rozpravy o histórii a limitoch historického poznania, pretože história nie je tvrdá veda. Niektoré naše vedomosti sú založené na domnienkach, prevládajúcich teóriach a pohľadoch, pretože pramene a svedectvá bývajú nejednoznačné - preto vznikajú interpretačné ťažkosti, ale aj interpretačná pluralita. To však neznamená, že si fakty môžeme ľubovoľne interpretovať, čo sa účelovo v slovenskom prostredí (a najmä pri postave ako je Tiso) deje. Preto sa zdôrazňuje, že Ward zo svojej autorskej pozície nemá záujem o alibistický výklad dejín, o glorifikáciu či ospravedlnenie Tisa, hľadá svoj výklad v objektívnej miere, akej je sám schopný. A zvládol to podľa môjho skromného názoru veľmi obstojne. Ešte dodám, že Tiso bol vojnový zločinec, čo treba akcentovať a nepoužívať ako argument jeho absenciu na nejakom spojeneckom zozname (ktorých inak bolo viac a americkí vojaci ho na základe jedného takého zajali). Skutková podstata činov, ktorých sa dopustil, sa charakterizuje práve termínom vojnový zločin a neexistuje možnosť, ako ho na ich základe zbaviť zodpovednosti.
3) Názor na Tisa v historickej obci nikdy nebude jednotný. A ani by nemal byť. Historici z nášho okruhu (A. Hruboň, J. Drábik, J. Hlavinka, M. Szabó, I. Kamenec a iní, ktorí sa venujú vo svojom bádaní aj tejto téme) majú svoje názory a vlastné pohľady na túto problematiku, Ward zase svoje. Pokiaľ je možný dialóg medzi týmito koncepciami, ktorý sa drží "priavidiel hry" (rešpektuje základné metodologické a logické konzekvencie vyplývajúce z práce historika jako profesionála), tak je to obhacujúce. Interpretácií môže byť väčšie množstvo, práve na základe charakteru a povahy pramennej evidencie. Problém je, že zjednodušujúce výklady histórie, ktoré sa reprezentujú exilovými historikmi a ich epigónmi alebo verejne činnými osobami s politickými zámermi, sú populárnejšie, než výklady vedeckých pracovníkov, ktorí venujú neúmerný čas a roky vlastného vzdelávania a odbornej prípravy bádaniu a overovaniu faktov. Ešte stále žijeme v minulosti namiesto toho, aby sme vedeli o minulosti viesť kultitovanú debatu.
4) Tisov posmrtný život v očiach slovenskej verejnosti. Tento obrovský skazonosný mýtus dodnes prežíva a prežívať bude - nikdy sa nám ho úplne nepodarí poraziť. Dôležité však je, aby sme sa nenechali zviesť na modernej vlne tzv. alternatívnych výkladov, pretože čomu chcú byť alternatívou? Aká je alternatíva k vede a poznaniu? Sú to len reklamné slogany, ktoré nám neposktnú ani poučenie, ani do hĺbky nevysvetlia vzťah, pozadie, motivácie, súvislosti našej národnej histórie a neodhalia nám skryté zákutia slovenskej identity. Iba tým živia mýty, ktoré okolo Tisa vznikali už za jeho života a tesne po jeho smrti. Už prešlo vyše sedemdesiat rokov - Nemci sa vyrovnali s dedičstvom nacizmu, Taliani prehodnotili fašizmus, príde raz aj na komunistické režimy... sme moderný civilizovaný národ. A k tomu patrí aj schopnosť vedieť jasne, do detailu a s erudíciou pomenovať, vysvetliť a prehodnotiť osobnosti v našich dejinách. Historici nesúdia, súdy vynáša samotná história. A navyše: dejiny sa píšu vždy z nejakej pozície. Z pozície 21. storočia nemôžeme s človekom, ktorý bol v epicentre historických udalostí počas druhej svetovej vojny a nielen na ne prikyvovala, vôbec sympatizovať. A z pozície 20. storočia už jeho súčasníci s tým nesympatizovali. C'est la vie.

Čítaj viac

Čitateľské kolekcie

„Kto sa chce stať vzdelaným, musí nad zlato vážiť si knihy.“

Komenský