Knihy
E-knihy

Vyberá Jana Šlinská

Už zopár rokov sa snažím vždy v decembri pripraviť výber toho najlepšieho čítania a kníh, ktoré sa mi v danom roku páčili najviac. Je to čisto subjektívny výber, ktorý neovplyvňujú žiadne rebríčky ani vydavateľstvá. Tu sú moje naj knihy za rok 2019.

Akciové tituly

Odpadlík - Paul Beatty
Ušetríte 6,90 €
  • Paul Beatty
-50%
7,00 €

Rozprávač Odpadlíka, ktorý sa narodil v „agrárnom gete“ Dickensu na južnom okraji Los Angeles, sa zrieka osudu Kalifornčana nižšej strednej vrstvy: „Umrel by som v tej istej izbe, v ktorej som vyrastal, a hľadel na pukliny v štukovom strope... Čítať viac 

Vyberá Jana Šlinská

Už zopár rokov sa snažím vždy v decembri pripraviť výber toho najlepšieho čítania a kníh, ktoré sa mi v danom roku páčili najviac. Je to čisto subjektívny výber, ktorý neovplyvňujú žiadne rebríčky ani vydavateľstvá. Tu sú moje naj knihy za rok 2017.

Najpredávanejšie z ponuky

Novinky v čitateľských profiloch

5
5

Milujem knihy o temných zákutiach ľudskej duše a o ľuďoch vo vypätých hraničných situáciách.

Tomáš Nagy napísal recenziu

25.01.2020 01:30

Popredný kryptonský vedec Jor-El predpovedá zničenie svojej planéty. Po dlhodobom pátraní nachádza planétu Zem, ktorá je podobná svojimi životnými podmienkami Kryptonu. Spolu s manželkou Larou uložia do materničnej matrice svojho novorodeného syna Kal-Ela a pošlú ho z horiaceho pekla do mestečka Smallville v štáte Kansas. Krypton exploduje...

Všestranný stredoškolák Clark Kent je miláčikom smallvillských dievčat, ale zároveň je tŕňom v oku svojich vrstovníkov a spoluhráčov amerického futbalu. Jeho otec Jonathan Kent si to príliš dobre uvedomuje a snaží sa svojho syna krotiť v demonštrovaní svojich superschopností na verejnosti. Rozhodne sa, že Clarkovi odhalí tajomstvo jeho pôvodu spred osemnástich rokov.

Šesťdielna miniséria Muž z oceli (Man of Steel) z roku 1986 je priamym pokračovaním epického príbehu Krize na nekonečnu Zemí od scenáristu Marva Wolfmanna a výtvarníka Georgea Péreza, ktorý vyšiel ako špeciál v rámci komiksového kompletu. Tento crossover zlúčil všetky dovtedy vychádzajúce série DC do jedného celku, a drastickým spôsobom zoškrtal alternatívne reality Univerza, ako i počty superhrdinov zo Zlatého veku komiksu.

Scenárista John Byrne bol postavený pred úlohu, aby Supermana zbavil takmer 50-ročného mytologického balastu a predstavil ho viac ako Clarka Kenta, osobnosť so silnými morálnymi zásadami, ku ktorým ho viedli jeho adoptívni rodičia - Jonathan a Martha Kentovci.

Komplet sa skladá zo šiestich na seba voľne nadväzujúcich kapitol zo života Clarka Kenta - od uvedomenia si svojich superschopností, cez odhalenie svojho mimozemského pôvodu, až po prijatie statusu osamelého a ľuďmi nepochopeného ochrancu Zeme. Na psychologickej ceste sebaspoznávaním, Supermanovi sekundujú Batman (Bruce Wayne), gothamský bojovník, bojujúci so zločinom a korupciou pod maskou netopiera; Loise Lane, dravá a inteligentná žurnalistka z Daily Planet; Magpie (Margaret Pye), kurátorka metropoliského múzea a zlodejka klenotov a Lex Luthor, vysokopostavený superzločinec a Supermanov úhlavný nepriateľ č.1.

Napriek novej a modernejšej verzii legendy o Supermanovi, z ktorej minulosti sa John Byrne snažil zachovať tie najlepšie prvky, vyznieva celý reštartovaný príbeh akosi rozpačito. Všetko zostáva v starých koľajách, len isté okolnosti a udalosti sú máličko pozmenené, takže pri čítaní Muža z ocele máte pocit, že čítate všeobecne známu zrecyklovanú verziu, zhrnutú do šiestich epizód. Toto zvláštne déj? vu zachraňuje parádna 80'-kova kresba Dicka Giordana a príjemne teplé farby Toma Ziuka.

Bonusový komiks Superman, zastánce utlačovaných z júna 1938, tomu vďaka otvorenému koncu tiež veľmi nepomáha.

Mám dojem, že perfektne rozbehnutý DC komiksový komplet začína poslednými knihami a nešťastnou rukou vydavateľa strácať na dychu. No čo už...?

Čítaj viac

3
3

Som obyčajný človek so závislosťou na knihách a ovocí. Ktoré z toho prevažuje, ťažko povedať. S knihami som začala, keď som mala 13 rokov. Bola to kniha od Krentzovej, Tajomstvo minulosti. Odvtedy sa stali súčasťou môjho života.

Veronika Kvašná napísala recenziu

25.01.2020 01:28

To, že je Zamari skvelá spisovateľka so slovnou zásobou, ktorú by je mohli závidieť mnohí slovenskí spisovatelia a ktorú dokáže pretaviť do tak pútavého celku v podobe kníh, je samozrejmosťou. Pri nej som nič iné ani neočakávala. Mňa len trápi jedna otázka.
KTO Z TÝCH TROCH ZOMREL PRI AUTONEHODE?

Čítaj viac

Čitateľské kolekcie

„Za všetko, čo je vo mne dobré, vďačím knihe.“

Maxim Gorkij