Odporúčame

 

Vyberá Monika Záborská

Objavovanie lesných chodníčkov, blúdenie mestskými uličkami, odbehnúť pár kilometrov pre radosť alebo absolvovať tréning na maratón. Za každým bežeckým výkonom sa ukrýva iná motivácia, ale niečo majú predsa len spoločné – s audioknihami „ubehne” čas rýchlejšie. Vyskúšajte najbližšie vymeniť hudbu za zaujímavú audioknihu :-)

Akciové tituly  

Matematika lásky - Hannah Fry
Ušetríte 6,90 €
  • Hannah Fry
-63 %
4,00 €

Láska je presne tak ako väčšina nášho života plná rôznych vzorcov. Či už ide o počet sexuálnych partnerov alebo o to, komu napíšeme na internetovej zoznamke, tieto vzorce nám život obracajú hore nohami ako láska samotná... Čítať viac 

Odporúčame

 

Vyberá Anna Porubcová

Dobrý príbeh unesie našu myseľ a výkupné si pýta stránku po stránke. Vyberte si skvelé čítanie z výberu Knihy roka.

Najpredávanejšie z ponuky  

Novinky v čitateľských profiloch

7

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Hlavný postaviak – novinár plátku Daily Gazette Edward „Ned“ Malone, inak Ír ako sa patrí – sa pokúša o klasickú mission impossible, t.j. vymanenie sa z friendzóny (ktorá podľa prepnutého krídla feministiek neexistuje, ale všetci vieme, že je to inak: https://slatestarcodex.com/2014/08/31/radicalizing-the-romanceless/). Vzhľadom na dátum vydania (1912) tak činí long before it was cool, ako aj predtým, čo bol (3.11.1994 v 7. epizóde 1. sezóny Friends) korunovaný prvý kráľ tejto neblaho povestnej oblasti.
Nedova objektica mu v zásade oznámila, že jediný, kto pre ňu prichádza do úvahy, je hardcore dobrodruh a chalanisko si išiel nohy polámať, aby jej urobil po vôli. Baran. Buď to robíš spontánne, alebo vôbec…
Long story short, zakrátko sa našiel po boku poněkud excentrického (hneď na začiatok si dali do zubov) profesora Challengera smerovať do Amazónie, kde sa mala nachádzať stolová hora so zachovanou paleofaunou, náhodný Challengerov objav, ktorý mu nikto neveril. Ďalšími spolucestujúcimi boli dobrodružný (tentoraz od prirodzenia) lord Roxton a Challengerov vedecký sok profesor Summerlee v úlohe akejsi komisie, ktorá má overiť, či Challenger drísta alebo áno.
Kniha ponáška na verneovku, ale s podstatne nižším spádom (tam, kde je Phileas Fogg v polovici cesty okolo sveta, naši pappenheimskí ledva nastupujú na loď do Brazílie). Nechýbajú dokonca ani Julesove obľúbené náhodne pohodené kostry a podobné rekvizity, na druhej strane sa toho podstatne menej deje. Doyle sa viac venuje opisom povýšenecko-suchopárnych interakcií britských ostro rezaných ksichtov, ako nejakému spádu deja. Paleontológia je na dnešnú dobu naivná, ale v 1912 mohla byť vcelku na úrovni doby. Hoci Doyle na Julesa V. nemá, stále je slušný rozprávač a tak sa nudiť nebudete, len si na záver uvedomíte, že sa toho oproti, čo ja viem, Nádhernému Orinocu (nech zostaneme v oblasti) alebo inej verneovke zas až toľko neprihodilo. Mám tiež pocit, že autor sa nepostavil jednoznačne k hlavnej postave, prepínanie medzi listami a priamym rozprávaním je trochu kostrbaté.
Traduje sa, že Challenger bol nejaký extrémny nepríjemňas. V konečnom dôsledku sa zďaleka nechytá na iné podobné postavičky. Sexista? Iste. Trošku. Rasista? Hm, to bude možno závisteť od konkrétneho prekladu, v tomto konkrétnom sa to stratilo alebo „bolo upozadené“, čo je podľa môjho skromného názoru už z dokumentačného hľadiska – aby sme vedeli, čo boli britkí Briti pred 100 rokmi za vtákov – kontraproduktívne. Bez veľkého zabiehania do detailov príbehu, stolovú horu úspešne nájdu, na planinu sa dostanú, tak trochu „vďaka“ lordovi Roxtonovi na nej zostanú odrezaní, zúčastnia sa genocídy a napokon sa dole dostanú trochu inak, ako mali v záložnom pláne, ale viacmenej tak, ako si spočiatku mysleli, že sa dostanú nahor. Ak očakávate farbisté popisy objaviteľskej činnosti v duchu dnešnej sci-fi, budete asi sklamaní. Napokon sa úspešne navrátia do Londonu a spáchajú trochu pozdvižení pri prezentácii výsledkov.
Trvale aktuálnym poučením zostáva, že Maloneho pokus o vymanenie sa z friendzóny bol, ako obvykle, k ničomu. Takže, páni, akonáhle zistíte, že konkurujete Jorahovi Mormontovi alebo Rossovi Gellerovi, berte nohy na plecia.
Pre niektorých čitateľov možno nie je známou vecou, že A. C. Doyle napísal ešte ďalšie dve knihy s prof. Challengerom, ktoré sa práve dočkali slovenského vydania. Na rozdiel od mnou recenzovanej verzie, ktorá je oproti pôvodnému vydaniu v edícii STOPY z r. 1983 ukrátená o ilustrácie, toto novšie vydanie (SnowMouse Publishing, 2017) vyzerá byť graficky na dobrej úrovni.
Záverečný verdikt? Slušný priemer, ktorý je napodiv vcelku odolný voči starnutiu.

Čítaj viac

6
6

Milujem knihy, milujem čítať, milujem ten pocit keď ma kniha vtiahne do deja a som tam, žijem tam a prežívam všetko so všetkými postavami a milujem ten pocit keď to po prečítaní vo mne ešte rezonuje a potrebujem nejaký čas na spracovanie všetkého - toto je pre mňa merítko dobrej knihy. Vždy mám nejakú poruke, či už fyzicky, v telefóne ako e-knihu alebo audio a chytám mierne panické stavy keď sa zmenšuje moja kôpka neprečítaných kníh, musím ju vždy dopĺňať ????

Zuzana Szemanová napísala recenziu

05.08.2021 22:10

Musím konštatovať, že táto časť sa mi páčila oveľa viac ako prvá. Či už to bolo dejovo alebo spôsobom písania. Fantasy linka tam bola veľmi jemná a pridávala knihe na tajomne. Veľmi sa mi páčilo, že si autorka dala záležať na pekných opisoch prostredia, ktoré bolo strašidelno - krásne - čarovné, štýlu obliekania hlavnej hrdinky. Nebolo to iba o tom, že dej rýchlo plynul ale vyhrala sa okrem týchto opisov aj s prejavmi a prežívaním pocitov hlavných hrdinov. Zvlášť som si obľúbila Kassandru, bola jednoducho úžasná, s tým svojim chladom a odstupom na povrchu z čoho vyplývalo aj dosť vtipných situácii. Skutočne vyvážená krásna kniha, ktorá stojí za prečítanie a krásna obálka ju iba podčiarkuje.

Čítaj viac

Čitateľské kolekcie

„Knihy nikdy nikomu nepožičiavaj, pretože ti ich nikto nevráti. Jediné knihy v mojej knižnici sú tie, ktoré mi požičali iní.“

France