Odporúčame

 

Vyberá Monika Floreková

8. mája si promíname výročie významných dejín v histórii ľudstva. Práve v tento deň oslavujeme výročie víťazstva nad fašizmom, ktorý je zároveň dňom oslobodenia pre celú Európu. Obdobie 2. svetovej vojny nás veľa naučilo, ale hlavne nám dokázalo, aké krutosti sú schopní robiť si ľudia navzájom. Ide o udalosti, ktoré by sme nemali brať na ľahkú váhu a na ktoré nemôžeme zabudnúť.

Akciové tituly  

Macbeth - Jo Nesbo
Ušetríte 10,90 €
  • Jo Nesbo
-69 %
5,00 €

Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je policajt s temnou minulosťou... Čítať viac 

Odporúčame

 

Vyberá Ivan Janík

Vo štvrtok ráno sme sa vrátili v čase a prebudili sme sa do úplne iného sveta. Stalo sa to, o čom sa už niekoľko týždňov hovorilo, ale málokto tomu chcel uveriť. Veď ako by mohol niekto v 21. storočí bez dôvodu napadnúť inú krajinu? Bohužiaľ, to je realita dnešných dní a ukážka toho, čoho je schopný jeden mocný človek. O to dôležitejšie je v týchto dňoch overovať zdroje a informácie, s ktorými prichádzame do kontaktu, poznať súvislosti, tie historické, ale aj aktuálne, a pochopiť to, čo sa deje a aké môžu byť následky. Preto sme pre vás pripravili výber kníh, ktoré nám spoločne pomôžu pochopiť nielen vojnový konflikt na Ukrajine.

Dnes letí  

Novinky v čitateľských profiloch

3

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Na túto knižnú sériu som čítala veľké ovácie a nadšené recenzie čitateľov. Bola som teda zvedavá, či je kniha naozaj taká dobrá, ako je aj úspešná.
Bohužiaľ, zatiaľ po prečítaní prvej knihy nemôžem zdieľať rovnaký názor (hodnotím iba prvú knihu, keďže celú sériu som ešte nečítala).
Asi som nemala mať žiadne očakávania, ale musím napísať, že prvých 200 strán som sa naozaj nudila.
(Kto prvú knihu miloval, nečítajte to ????)

Celeana ako postava mi nebola veľmi sympatická, ale zase nebolo to úplne to najhoršie spomedzi knižných hrdinov. Brala som ju trochu s rezervou. Čo mi ale vážne prekážalo bolo, ako z nej autorka urobila dojem krvilačnej chladnokrvnej vrahyne (sama Celeana si viackrát hovorila, že však ona je predsa niekto, jej sa musia báť!), ale napokon som v nej videla vyplašené dievča, v mnohých ohľadoch naivné, ktoré si vôbec nekryje chrbát. Naozaj tam bolo veľa momentov, ktoré nekorešpondovali s jej povesťou obozretnej, šikovnej a chladnokrvnej vrahyne. Scéna so šteniatkami to úplne zabila ???? (áno, milujem zvieratká, ale toto bolo v kontexte celého príbehu príliš).
S Chaolom som mala tiež menší problém a áno, chápem, zvádzal morálne dilemy, ale tak akože ???? k Celeane sa správal naozaj otrasne a tak mu aj treba, že to dopadlo tak, ako dopadlo!
Do cca 200tej strane sa dej točí v sklenom hrade a veľmi sa nikam neposúva. Trčíme na tom istom mieste, vedieme podobné dialógy (niekedy sú v hlavách hlavných postáv dookola tie isté), rieši sa oblečenie, kto ako vyzerá, občas na nervy lezúce doťahovanie postáv a čakáme. Dúfala som, že aspoň súboje budú detailnejšie opísané, ale oni boli mnohokrát odfláknute dvomi-tromi vetami. A tiež som dúfala, že súboje budú niečím výnimočné a špecifické (napríklad ako bolo v Hunger games??), ale asi som chcela príliš. Aj fantasy prvkov tu bolo málo, už som si začínala myslieť, že okrem zmienke o vyničenej a potlačenej mágie sa nič iné neudeje.

No a po týchto stranách sa dej konečne rozhýbal. Načrtla sa záhada, prišlo napätie, sem tam akčná scéna.
Veľmi som si obľúbila Nehemiu a od nej mám do budúcna veľké očakávania. Tiež Dorian si ku koncu svoju reputáciu napravil, ale Chaol aj Celeana ma neohúrili.
Suma-sumarum - kniha je 200 strán nemastná-neslaná, ale záver to trochu napravil.
Ja len premýšľam, či ísť do ďalšej knihy.

Čítať viac

3

Útlejšia kniha s počtom strán 230 je nabitá akciou, bitkami a svižnými dialógmi. Dej plynie veľmi rýchlo, nestíhate sa obzerať a sledujete, ako hlavní hrdinovia sekajú mečmi, ktorých čepele sa len tak kmitajú. Krv tečie potokom, náreky a smrť sú všadeprítomné a temnú krvavú atmosféru odľahčuje často sarkazmus, či vtipné poznámky v jednotlivých dialógoch. Príbeh veľmi krvavý a často aj ťažký (aspoň pre mňa) sa tak stal o čosi ľahším.
Celý dej sa točí okolo putovania dvoch hlavných hrdinoch – ostrieľaného rytiera Morenheima a mladého Randora, ktorí chcú pomstiť smrť drakov (jeden, pretože ho zaplatili a druhý pretože draci sú jeho zmyslom). U týchto hlavných protagonistov nehľadajte žiadnu dávku prílišnej empatie, či šľachetnosti. Ich motívy sú nám viac menej jasné od začiatku a nie sú v príbehu rozpracované do takej hĺbky, aby sme mohli dúfať v nejaké ich skryté nezištné ciele. Vieme, o čo im ide, avšak mňa bavilo sledovať všetky ostatné postavy, ktoré tu do deja vstupujú a svojou trochou prispeli a stali sa neoddeliteľnou súčasťou deja.
Randor, ako hlavná postava, bol celý príbeh veľmi nečitateľný, aj keď som vedela, čo robí a prečo to robí, bol ukrytý v tieni. Neskôr som si ale uvedomila, že on bol tou sprievodnou postavou, ktorá nás prevedie celým príbehom, no rozhodne nie je tou najdôležitejšou. Do deja zasahujú väčšou, či menšou mierou aj iní – malé dievčatko Flain meniace sa v... (neprezradím????), odhodlaná kráľovná Chay, čarodejnícky veliteľ Bernard, kráľ Bevin, zverodejka Ailína a mnohí ďalší. Možno ich občas nepochopíte, inokedy budete s nimi zase súcitiť, ale nakoniec im všetky prešľapy odpustíte a budete im fandiť.
Záver finálneho boja a celkovo príbehu sa mi veľmi páčil.
A keď už mám niečo vytknúť, tak to, ako skončili Randor a Lorna – akosi mi to do toho celého nepasovalo a predstavovala som si ich, že zakotvia na inom mieste. Ach... a ešte, chýbala mi tam mapa. Ja a mapy vo fantasy sú ako káva a mlieko – jedno bez druhého nie ????
A celkom si viem predstaviť, že by mohlo byť aj pokračovanie, ktoré by som si rada prečítala ??

Čítať viac

Čitateľské kolekcie

„...nenávisť voči sebe je presne to isté ako hrubý egoizmus a napokon vyvoláva tú istú strašnú osamotenosť a zúfalstvo.“

Stepný vlk - Hermann Hesse
Stepný vlk
Hermann Hesse