Odporúčame

Vyberá Ivana Hrenáková

V apríli 2019 sme odštartovali Čitateľský klub Martinus, v ktorom každý mesiac spoločne čítame vybranú Knihu mesiaca. Na tomto mieste nájdete všetky knižky pekne pokope. Ak niektorá z nich unikla vašej pozornosti, možno vás inšpirujeme k jej prečítaniu :-)

Akciové tituly

Vegánska raw kuchárka - Taline Gabrielian
Ušetríte 4,90 €
  • Taline Gabrielian
-49 %
5,00 €

Keď začala Taline Gabrielian, exotická kráska s arménskymi koreňmi a zároveň mama dvoch detí, trpieť potravinovými intoleranciami, rozhodla sa, že svoje problémy zoberie ako výzvu. Založila si projekt Hippie Lane, v rámci ktorého pravidelne... Čítať viac 

Odporúčame

Vyberá Anna Porubcová

Dobrý príbeh unesie našu myseľ a výkupné si pýta stránku po stránke. Vyberte si skvelé čítanie z výberu Knihy roka.

Najpredávanejšie z ponuky

Novinky v čitateľských profiloch

4
4

Som zasnívaná romantička, ktorá sa vyžíva v ženských románoch a sama sa pokúša nejaké tvoriť. Inrovertná osoba, ktorá sa v kruhu svojich priateľov a rodiny dokáže odviazať a otvoriť. Mám rada úprimných a vtipných ľudí, ktorí mi vedia vyčariť úsmev na tvári.

IVINKAAA BOOKSLAND napísala recenziu

26.02.2021 15:13

Po Nevyslovené som nemyslela, že autorka vytvorí znovu niečo silne emotívne, ale podarilo sa jej to. Za 230 strán sa toho vo mne nahromadilo mnoho a bola som viac zničená, nahnevaná a smutná ako po príbehu Fredyho.

,,Tými myšlienkami si zatĺkam do srdca klince. Jeden po druhom. Jeden je rovno, no ďalší nakrivo. Hnisavé diery krivosti svrbia. Bože, tak strašne. Klince obrastajú cievami, pomaly oxidujú. Z očí mi tečie hrdza.” - str. 21, Karolína

Na úvod, ako to býva zvykom, zhodnotím vonkajší dizajn novinky. Je spracovaná krásne, detailne, vnútorné čierne strany sú skvelé ozvláštnenie, iba ten paperback sa trochu hneď zdevastoval. Kniha je krásna na prvý pohľad. Príbeh je písaný z dvoch pohľadov. Väčšinový podiel má Karolína, menší, ale zásadný, Karol. Kapitoly sú krátke a dynamické, takže sa rýchlo čítajú.

A teraz k deju a postávam. Priznávam, mala som menší mindfuck a vôbec som nevedela odhadnúť, čo sa deje a ako to autorka sa znovu pekne zahrala s osudmi postáv. Hlavnou rozprávačkou je Karolína, bojujúc s vlastnou hlavou a telom, ktoré nenávidí. Žije v utkvelej domnienke, že je tučná a musí schudnúť, nehovoriac o domácej šikane, ktorej čelí. ON ju zhadzuje pri každej príležitosti a slovne jej ubližuje. Niektoré momenty boli náramne kruté a ubližovali aj mne ako čitateľovi. Nie nadarmo sa hovorí, že slová sú niekedy horšie ako facka.

Karolína trpela PPP (poruchy príjmu potravy) a samozrejme si nič nechcela priznať, tvárila sa, že všetko je v úplnom poriadku a iba musí schudnúť. Niektoré jej myšlienky a namýšľanie, úplne som jej rozumela, lebo veľakrát rozmýšľam rovnako. Myslím, že nejedno/a dievča/slečna/žena by sa v príbehu našlo/a. A napr. scény so stenou, podlahou, alebo odtokom (nechcem spoilerovať) - akože nevedela som, či byť šokovaná, alebo znechutená tým explicitným opisom.

,,Jablká, sladké jablká. Boli kyslé. Dala do nich dvojnásobok cukru. Keby sa tak dal zavariť život. Namiešať si ho podľa chute a zavariť aj sto fliaš. Dávkovať si ho postupne.” - str. 61, Karolína

Čierne stránky sú písané pohľadom Karola a najskôr si budete istí, ako dej vypáli, ale potom príde šok a prvotné odhalenia. Miestami tam bolo na mňa moc nadávok a vekové odporúčanie 13+ mi prišlo nízke.

Jediná vec, ktorá mi v knihe vadila bolo riešenie politickej situácie na Slovensku. Ja všeobecne nemám rada ak sa politika ťahá do umenia, hudby, filmov, kníh, zábavných programov a podobne. A bolo tam toho na mňa až príliš. Navyše jedna konkrétna, také manipulačné mi to prišlo. Ak vám to neprekáža, tak to pre vás nebude problém a dotvorí vám to prostredie. Kristína aj znovu zabrdla do LGBT témy a o čosi viac, ako v Nevyslovené, ktoré sa vyskytuje i tu.

Ak čakáte romantickú linku, tak vás sklamem, ale tá tam skoro nie je. Stále som sa nerozhodla, či mi chýbala alebo nie. Publikáciu by som zaviedla ako povinné čítanie do škôl, pretože toľko dievčat si tým prechádza a nevedia čo s tým. Tak je to i s Nevyslovené. Obsahuje množstvo krásnych a dôležitých myšlienok.

Záverečné hodnotenie
Dielo odporúčam, ale nie je to nič pre citlivé povahy. Pojednáva o ťažkých témach, o rodinnej šikane, hľadaní seba samého a akceptovaní druhých, ktorí sú iní, ale neznamená, že zlí. Nejde o romantiku, ale nájdení pokoja a sebalásky, čo sa nemusí vždy naplniť. Zrkadlo môže ukazovať realitu, alebo skreslený pohľad, ktorý si sami fabulujeme.

A ako napísala Kristína na konci: ,,...pozri sa na seba do zrkadla a povedz svojmu odrazu: ,,Ľúbim ťa, si krásny človek. Znamenáš pre mňa príliš veľa na to, aby som ti ubližoval/a.””

Čítaj viac

8
8

Sára Adamcová napísala recenziu

26.02.2021 14:56

Dánovky sa mi čítajú dobre a ani pri tejto to nebolo inak. Len som mala dojem, že kniha sa venuje viacej iným záležitostiam, ako hlavnému príbehu, ktorý by sa dal zhrnúť do oveľa menej strán.

Čítaj viac

Čitateľské kolekcie

„Kupujte knihy už teraz, aby ste si ich mohli v kľude prečítať skôr, než ich venujete ako darček k Vianociam.“

nápis v škótskom kníhkupectve