Hamnet

Maggie O’Farrellová vytvorila v románe Hamnet krehký portrét syna slávneho dramatika Williama Shakespeara, chlapca, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná... Čítať viac

4,3 38 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2021
256 strán
4-5 hodín čítania

Maggie O’Farrellová vytvorila v románe Hamnet krehký portrét syna slávneho dramatika Williama Shakespeara, chlapca, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná tragédia z pera jeho otca, Hamlet... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania (2)
Hamnet - Maggie O’Farrell
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2022
Ihneď na stiahnutie

13,59 €


Hamnet - Maggie O'Farrell
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2020
Ihneď na stiahnutie

5,49 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Príbeh o tom, ako sa zo života stáva literatúra.

Jedného letného dňa v roku 1596 si dievčatko ľahne na slamník s horúčkou. Jej dvojča, chlapec Hamnet, všade hľadá pomoc. Ich mama Agnes je ďaleko, v záhrade, kde pestuje liečivé byliny. Otec sa zdržiava v Londýne. Rodičia netušia, že jedno z detí sa nedožije konca týždňa.

Maggie O’Farrellová vytvorila v románe Hamnet krehký portrét syna slávneho dramatika Williama Shakespeara, chlapca, o ktorom nevieme takmer nič, jeho meno však nesie nesmrteľná tragédia z pera jeho otca, Hamlet. V alžbetínskej dobe totiž boli obe mená identické.
O’Farrellová rozpráva o Shakespearovi z pohľadu jeho manželky a detí vo chvíli, keď sú obaja manželia hlboko zranení smrťou syna. Chlapcovho otca ani raz nenazve celým menom, vždy je to len manžel, muž, mládenec, otec či brat. Jeho výzor a vystupovanie však zodpovedajú predstave, akú sme si o ňom vytvorili podľa jeho hier a historických faktov. Autorka sa zároveň vracia k histórii netradičného vzťahu mladého Willa Shakespeara a o osem rokov staršej Anne/Agnes Hathawayovej, ktorý napriek všetkému pretrval do konca ich života.

O’Farrellová mimoriadne naratívne a citlivo opisuje život v grófstve Warwickshire na konci 16. storočia. Veľkú pozornosť venuje životu žien v neskorej renesancii na starých obrazoch a bezpochyby potešia zmysly každého čitateľa.

Sú romány, ktoré otvárajú dvere minulosti a pritom ju prenesú do súčasnosti, takže nám je blízka a samozrejmá ako tlkot vlastného srdca. Hamnet pulzuje životom a dosviedča, aký krehký je tok nášho žitia.
Čítať viac
Originálny názov
Hamnet
Počet strán
256
Rok vydania
2021
ISBN EPUB
978-80-222-1185-7
Naše katalógové číslo
998629
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

38 hodnotení

22
9
4
2
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Aké je smutné, niektorým bytostiam sa dáva pocítiť, že nie sú dosť. Tento príbeh je o nich. Ženách, ale aj mužoch, Hamnetovi i Hamletovi, rodičoch, deťoch, ich zlých vzťahoch a tiež o tom, že také sú občas potrebné. Príbeh o večnosti medzi matkou a jej milovaným dieťaťom. Tak je, niektoré osudy sú príliš plačlivé, no práve tie bývajú plné veľkých lások. Aj pre toto sa v Hamn(l)etovom svete verí rozprávkam, ale tiež kvôli skutočnosti, že sem prichádzajú deti na svet s vôňou lesa. A jestvujú so schopnosťou preniknúť cez povrch do veľkých hĺbok. Toto je o ľudskom vedomí, že v tichu sa ukrýva obrovská sila. A neexistujúcich istotách, ktoré sa v malých okamihoch menia na najčernejšiu čerň. Čo ak predsa len neistoty prinášajú istejšie šťastia?

Čítať viac

Recenzie čitateľov

20
19.12.2022
Názor čitateľa
Hamnet má na Goodreads hodnotenie 4,2 hviezdičky z takmer 180 000 hlasov. V živote mi nenapadlo, že táto vo svete dobre hodnotená kniha skončí u mňa takýmto prepadákom. Autorka síce píše veľmi dobre a kniha sa čítala celkom rýchlo, ale mojim najväčším problémom je príbeh samotný. Hamnet má iba 250 strán, ale až na strane 171 sa začne diať to, čím som si myslel, že kniha začne. Dovtedy sa čitateľ musí prelúskať príbehom z mladosti Hamnetovej matky, ktorý je nie len že nudný, ale aj postava tak strašne tuctová, že netrvá dlho a človek je z toho akurát otrávený a do čítania sa musí nútiť. Myslím si, že nám tým chcela vniesť komplexnejší pohľad do života ženy v 16. storočí, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Podľa mňa vôbec nebola schopná využiť potenciál zápletky, ktorú vymyslela. Shakespeare je v tejto knihe vedľajšou postavou a v podstate sa tam len tak mihne. Ostatné postavy sú strašne nesympatické, ale vlastne to ani nie sú postavy v pravom slova zmysle. Predstavujú len archetypy rôznych ľudských vlastností. Je pravda, že k záveru si dala záležať na vykreslení psychického rozpoloženia Hamnetovej matky. Bolo to depresívne, plné výčitiek a hnevu. Tiež bolo zaujímavé čítať kapitolu o tom ako sa začal šíriť mor v Európe. Tu sa ale, spoločne s krásnou obálkou, pozitíva knihy končia. Nerozumiem všetkým tým chválospevom o mimoriadne senzuálnom zážitku či majstrovskom stvárnení Shakespearovej rodiny. Veľké sklamanie. Neodporúčam ! Ničmenej autorke pred pár dňami vyšla v slovenčine nová kniha - Manželský portrét a chystám sa jej dať ešte jednu šancu. Čítať viac
@magical_nights_with_book
Neoverený nákup
16.7.2022
@magical_nights_with_book
Kniha si získala priazeň čitateľov pravdepodobne vďaka krásnej obálke, Shakespearovi a smutnému príbehu. Na štýl písania som si musela postupne zvyknúť. Zo začiatku to bolo ťažšie, no napokon som si zvykla a nabehla na autorkin štýl. Obsahovo nejde o komplikovaný dej, skôr naopak, azda preto som knihu prečítala za deň. No pri tejto knihe nejde ani o to, aby bola komplikovaná, aby sa rozbehol nejaký zložitý príbeh. Ide o príbeh jednej ženy, jej rodiny, straty, trúchlenia a postupného hľadania cesty späť jeden k druhému. Príbeh je inšpirovaným Shakespearovým životom, jeho rodinou. Myslím si, že tento aspekt bol v diele dobre využitý. No od prvej strany viete, aký bude koniec. Mne osobne to prekážalo, že som poznala koniec, a preto som sa do príbehu nevedela tak vžiť :) Čítať viac
17
Americký cisár - Martin Pollack
Práve čítam
Americký cisár

Rada citam fantasy a romany, ale aj skutocne pribehy. Kupujem tiez vela detskych kniziek pre mojich 2 synov.

Zuzana Vittekova
Overený zákazník
13.7.2022
Autorka ma velmi pekny styl, chapem preco sa kniha tak vela ludom paci a hladaju v tom dalsie dielo svetovej klasiky. Pribeh matky a rodiny je velmi autenticky, bolo to velmi uveritelne a hmatatelne. Dej a hlavne zaver ma vsak uz az tak nezaujimal. Čítať viac
6
15.4.2022
5/5
1. Napriek tomu, že som naozaj jednoduchý zákazník pri knihách a rada čítam skoro všetko, si dovolím tvrdiť, že toto ľahko môže byť najlepšie napísaná kniha, akú som čítala.
2. V knihách celkovo nemám rada opisy. Mám rada, keď je kniha dynamická a opisy mi to občas kazia. Táto kniha je však jeden veľký opis a ja som hltala každé jedno slovo a keby som mala niekomu vysvetliť význam slova ‘senzibilný’, tak mu ukážem túto knihu.
3. Nadväzujúc na predošlý bod zvláštny poznatok ale pri čítaní som si uvedomovala, že neviem, či bola niekedy moja fantázia takto uspokojená ako pri tejto knihe.
A last but not least 4. nie som ten typ človeka, čo si prečíta poslednú stranu knihy a potom ide na ňu. Nechcem vedieť spoilery, chcem dej cítiť, odkrývať, domýšľať si ho. Táto kniha hneď na prvej strane prezradí, čo sa ide stať (ale aj keby to nespravila, poznáme históriu) a napriek tomu som chcela čítať viac a viac aby som si pospájala všetko, čo sa k vyvrcholeniu tejto prezradenie informácie stane.

Čítala som aj recenzie, že je precenená ale za seba musím povedať, že si to vôbec nemyslím - a potrebujem prehodnotiť doterajšie hodnotenia kníh aby som si 5 nechala na knihy, ako pre mňa bola táto:)
Čítať viac
20

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
24.2.2022
4,5*/5*

Bolo to fascinujúce a dobre vymyslené čítanie. Vôbec som neváhala siahnúť po knihe, keďže Shakespearea mám rada a už len meno Hamnet (Hamlet) ma pritiahlo knihu si zadovážiť.

Zatiaľ čo príbeh začína Hamnetom, pozornosť sa veľmi rýchlo presunie na jeho matku a ona je do značnej miery kľúčovou postavou knihy. Väčšina z nás ju však možno pozná ako Anne. Je to bylinkárka, človek s darom predvídavosti, ktorý dokáže vidieť osudy ľudí. Je nekonvenčná a jej komunita si často nie je istá, ako sa na ňu pozerať.

Príbeh je o láske, smrti, prežití a smútku. Je to o spletitých a rôznorodých cestách, ktorými sa jednotlivci uberajú, aby zistili, kým sú, a podľa toho aj žijú.

Prvé dve tretiny knihy sledujú dve časové línie, ktoré sa striedajú a zo začiatku som mala problém zorientovať sa v nich. Prvá sleduje udalosti, ktoré viedli k Hamnetovmu narodeniu. Druhá sleduje udalosti, ktoré viedli k smrti jedného z Agnesiných detí.

Moje jediné zaváhanie pri udelení 5 hviezdičiek bolo, že rozprávanie trochu uviazlo počas smútku po smrti. Aj keď to bolo dôležité a dobre napísané, zdalo sa mi, že sa to zbytočne naťahuje.

Kniha sa číta naozaj rýchlo. Knihu som zhltla doslova za jeden deň. Zistila som, že sa stránky rýchlo otáčajú a štýl písania tomu pomáha. Nie je to zložitý, spletitý príbeh, ale je to súcitný príbeh o materstve a smútku.
Čítať viac
Lenka
Neoverený nákup
16.1.2022
odporúčam!
myslím, že nebudem klamať, ak napíšem, že je to jedna z najkrajších kníh, ktoré som v živote čítala, nezmenila by som na nej nič, fascinujúci príbeh, plný krásnych detailov, opisov, či už ľudí alebo prírody, aj s opisom smútku a toho, ako sa s ním ľudia vyrovnávajú ... Čítať viac
Lucia Lacková
Overený nákup
12.1.2022
Hamnet
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Krásny a smutný príbeh o úžasnej a nezávislej žene, ktorá zažije smrť vlastného dieťaťa. Bolo by zaujímavé vedieť, ako by sa na hlavnú hrdinku pozeral svet v súčasnosti. Čítať viac
Jana Matulová
Neoverený nákup
9.1.2022
výborné
Túto knihu som začala čítať s predstavou, že ide o akúsi biografiu slávneho Shakespeara, a, pravdu povediac, nečakala som veľa. Na moje prekvapenie bola kniha napísaná krásne a odkrývanie iného sveta a jeho ponímania Hamnetovou matkou bolo poetické, nečakané. Odporúčam, skutočne dobré čítanie! Čítať viac
6
5.1.2022
Hamnet je príbeh z veľkej časti postavený na pozoruhodnej žene Agnes, jej mladosti, manželstve, materstve a daroch, ktorými bola obdarená. Autorka krásne, intímne zachytáva všetky odtienky vzťahov v rodine, vzácne puto dvojčiat a aj manželstvo velikána. Hoci v knihe ani raz nepadne jeho meno a príbeh je výsledkom autorkiných nepodložených hypotéz, máte pocit, že čítate o jeho skutočnom živote. Výnimočné, smutné, krásne. Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Humor je najkorenistejšou prísadou na hostine života.“

Anna v Redmonde - Lucy Maud Montgomery
Anna v Redmonde
Lucy Maud Montgomery