Knihy
E-knihy

Italianizmy v stredovekej nástennej maľbe

Gotický Gemer a Malohont

  Vydavateľstvo
  Matica slovenská, 2010

  Reprezentačná obrazová publikácia po prvý raz ucelene prezentuje súbor sakrálnych stavieb, ktoré sú z viacerých hľadísk unikátne, a to nielen v slovenskom, ale v celoeurópskom meradle. Zdobia ich gotické nástenné maľby nevyčísliteľnej hodnoty...

  Čítaj viac

  26,59 €

  Bežná cena Bežne 27,90 €

  Ušetríte 5%

  Posielame do piatich dní

  Odporúčané tituly a kolekcie

  26,59 €

  Viac o knihe

  Reprezentačná obrazová publikácia po prvý raz ucelene prezentuje súbor sakrálnych stavieb, ktoré sú z viacerých hľadísk unikátne, a to nielen v slovenskom, ale v celoeurópskom meradle. Zdobia ich gotické nástenné maľby nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré zreteľne nadväzujú na tradíciu talianskeho výtvarného umenia. Vytvárali ich talianski stredovekí majstri a ich tunajší žiaci, ktorí túto výtvarnú tradíciu originálnym spôsobom rozvíjali. Vzácny súbor architektonických skvostov vznikol vďaka bohatým mecénom z popredných uhorských rodín, ktorí tu sídlili v čase rozkvetu baníctva. Gemerská stredoveká nástenná maľba je pojmom v dejinách európskeho umenia a súbor kostolov na území Slovenska sa pripravuje na zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Súčasťou tejto výnimočnej knihy sú doteraz najkvalitnejšie reprodukcie unikátnych malieb a ich detailov, situačné schémy a 3D modely popisovaných objektov a dvojjazyčný, slovensko-anglický sprievodný text určený pre odborných aj laických čitateľov.
  Čítaj viac
  Kúpte spolu
  Italianizmy v stredovekej nástennej maľbe -
  Dve mince nádeje - Jana Pronská
  36,38 €
  Ušetríte 3,42 €
  Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
  Dajte nám o tom vedieť.

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Počet strán
  192
  Hmotnosť
  1290 g
  Rok vydania
  2010
  Väzba
  pevná väzba s prebalom
  Jazyk
  slovenský
  Vydavateľstvo
  Matica slovenská
  Rozmer
  210×275 mm
  ISBN
  9788081150319
  Naše katalógové číslo
  97956

  Recenzie

  Ako sa vám páčila kniha?

  4,0 / 5

  2 hodnotenia

  0
  1
  0
  0
  0

  NoirOrioN
  3.2.2014
  ...ešte jedna vec mi napadla.
  Posledné roky som sa zaujímal o fresky v Taliansku - Južné Tirolsko (kostol sv. Prokulus, Brixen, Val Mustair, vlastním viacero publikácií s freskami Talianov, videl som gotické oltáre v Prahe NG...severné Tirolsko...) a zdá sa mi (zdá, lebo som laik), že talianska maľba v čase, keď vznikali fresky v týchto našich gemerských kostoloch, bola na oveľa vyššej figurálnej a tvárovej úrovni tvorby. V Brixene farby doslova žiaria (neviem, či boli rekonštruované, no je práveže známe, že dnešné farby NEVIEME vyrábať také kvalitné ako ich vyrábali v stredoveku ). Mne sa skôr zdá, že tieto fresky sú od našich majstrov, ktorí sa azda len učili v zahraničí, resp. u Talianov u susedov, či u šľachtickej top-smotánky. Však je toho veľa aj na webe, porovnajte kvalitu spracovania námetov toho istého obdobia u nás a tam (trebárs ono Tirolsko, či Benátsko)
  Čítaj viac
  NoirOrioN
  3.2.2014
  Kvalita
  Ide o hodnotnú publikáciu s dobými fotografiami, graficky vizualizovanými prierezmi a popisom dobre zmapovaných kostolíkov - kultúrnych pamiatok (zas len dodať, že nepochopiteľne pred verejnosťou v drvivej väčšine zatvorených. Lebo na Gemeri majú všetci dobre platenú prácu... Ak ste turista a nájdete odkaz, že treba zavolať na to a to číslo a do 30-40 min niekto príde, ak práve nevarí, nie je na návšteve v susednej dedine, chorý a pod..."určite" budete volať, najmä ak neviete po slovensky ani prečítať odkaz...o čom to je?!) Kniha odborne popisuje všetky fresky v tom-ktorom kostole a popri tom sa celou knihou vinie historický prehľad príbehov gemerských šľachtických rodov na pozadí historických udalostí od 13. do 15. storočia - táto časť knihy je takpovediac "biele na čiernom". Prečo potom dávam 4 *? Dávam 4 a pol, ale to, čo mi trochu vadí na tejto knihe je, že autor(i) fotografií sa v drvivej väčšine venovali detailným snímkam. Je výborné, že robili aj také, ale pri každom kostole by skôr (podľa mňa) stačili 3-4 detaily (namiseto desiatich) a radšej by som uprednostnil celkové pohľady na celé fresky v každom kostole. Inak je to krásna kniha na kvalitnom papieri.
  Čítaj viac

  Kúpte spolu
  Italianizmy v stredovekej nástennej maľbe -
  Dve mince nádeje - Jana Pronská
  36,38 €
  Ušetríte 3,42 €

  „Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“