Budem iná - Zuzka Šulajová
Budem iná

18,96 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Budem iná

Zuzka Šulajová

Píše knihy viac než polovicu svojho života. Písať začala tesne pred štrnástymi narodeninami. Prvá útla knižka vznikala na papierových bločkoch a písala ju ceruzkou. Bola určená pre najlepšiu kamarátku pod vianočný stromček. Vtedy Zuzka zistila, že tvorba ju napĺňa. Nikdy však nemala ambície...

Drsný príbeh o hrdinke Ele, ktorá je odhodlaná byť iná ako jej usadnutí rodičia. Živá, nespútaná, brať si, čo život ponúka, nikdy neustrnúť. Tínedžerskú slobodu si užíva plnými... Čítať viac

4,5 23 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2021
Počet strán
768

Drsný príbeh o hrdinke Ele, ktorá je odhodlaná byť iná ako jej usadnutí rodičia. Živá, nespútaná, brať si, čo život ponúka, nikdy neustrnúť. Tínedžerskú slobodu si užíva plnými dúškami, no tá so sebou okrem vzrušujúcich nových zážitkov nesie aj... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
19,90 €

18,96 €

-5 %
Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Skutočné príbehy mladých ľudí, ktorí zúfalo hľadajú náplň života, no nie všetci sa vyberú rovnou cestou a poniektorí načisto zlyhajú...

Najnovšia kniha úspešnej slovenskej autorky Budem iná pootvorí dvere do života petržalskej sídliskovej mládeže. Mrazivý intenzívny príbeh rozpráva o podmanivej cigaretke, ktorej dym je farebný a plný zákrut ako sám život. Vábi vás, nepustí z pevného zovretia a poháňa v ústrety šialenstvu, ktorému načisto prepadnete. Protagonisti románu chcú byť iní, nonstop slobodní, užívať si bez zábran a do nemoty, zažiť opojnú dimenziu zakázaného ovocia, z ktorej už niet návratu. Zameraní len a len na svoje nebezpečné egá však ničia životy svojich najbližších.

Hlavná hrdinka Ela chce byť iná ako jej rodičia, ktorí žijú slušným, nudným a usadeným manželským životom. Mama je priveľmi pokorná a tatko zas násilný a nenávistný mudrlant bez výraznejších záľub a ambícií, vyžadujúci slepú poslušnosť. Typ, aký automaticky vyvoláva odpor. Ela absolvuje s nevôľou, ale bez väčšieho reptania všetky rodinné akcie, no kompenzuje si to v spoločnosti kamarátov z partie, kde si užíva tínedžerskú slobodu, ktorá so sebou nesie vzrušujúce nové zážitky, ale aj nebezpečné balansovanie na hrane.

Autorka sa v doslove priznáva, že knihu napísala podľa rozprávania jednej zo svojich fanúšičiek. Spolužiaci zo základnej školy dychtivo vyleteli do sveta dospelých, netušia však, že lákavý vzrušujúci život môže byť pri nesprávnom rozhodnutí nesmierne bolestivý. Sídlisková Petržalka nemá práve najlepšiu povesť, ale zabezpečuje anonymitu a nevšímavosť, veď rozšírené zrenice tu okoloidúcim málokedy padnú do oka. Náš obdiv patrí autorke, ktorá spojila v osudoch jednej partie množstvo reálnych príbehov mladých ľudí, čo nechtiac zakopli, ale rovnováhu viac nenašli.
Čítať viac
Počet strán
768
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
760 g
ISBN
9788022212137
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
978955
Štýl
napínavý, rebelský
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Tatran
Pre koho
new adult, young adult, pre rebelky
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
31,91 €

Hodnotenia

4,5 / 5

23 hodnotení

15
6
1
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Kniha neskutočne prekvapila! Nemohla som sa odtrhnúť. Trefné, smutno-reálne opisy osudov mladých ľudí, ktorí prekročia nie len svoje hranice a už niet cesty späť. Bez zbytočného klišé - až na jednu, za mňa zbytočne moc “Hollywood” nehodu ..
Človek sa zamyslí aj nad tým, čo dokáže spôsobiť zlé rodinné zázemie, nepodpora, nepochopenie a nekomunikácia (nie len) s deťmi, zlá partia..
Veľmi dobré čítanie, vrelo odporúčam aj napriek 808 stranám :)

Čítať viac

Recenzie čitateľov

lej
16.9.2022
Po dočítaní nemám slov. Knihu som dostala na Vianoce začala som ju čítať no nejak ma začiatok nezaujal. Prednedávnom som sa do knihy opäť pustila, a neľutujem.
Kniha je veľmi silná,pri čítaní som mala niekoľko krát zovretý žalúdok, a ku koncu som si aj poplakala. Túto knihu by som fakt odporúčala prečítať každému tínedžerovi,pretože táto kniha určite zanechá stopu v každom kto si ju prečíta.
Čítať viac
Simona
6.6.2022
Veľmi pútavé a napínavé čítanie, moja prvá kniha od Zuzky Šulajovej, ale určite nie posledná. Kniha ma veľa nečakaných zvratov a pravdivo ukazuje život dospievajúcich… hlavne ako jednoducho sa dá skĺznuť niekam, odkial niet úniku. Osobne by som túto knižku zaradila do povinného čítania. Za mna proste super. Čítať viac
1
Iba desať dní - Michaela Brnková
Práve čítam
Iba desať dní

Volám sa Natália a knihy sú mojou vášňou odjakživa.

Natália Mojžišová
22.5.2022
Veľa strán - veľa nečakaných zvratov v príbehu
Overený nákup
Kniha Budem iná ma oslovila už iba tým, koľko strán má (mám totižto rada hrubé knihy, evokujú vo mne dlhý napínavý príbeh s množstvom nečakaných zvratov). Príbeh zaujme každého mladého človeka, aj toho, kto nežije život podobný životu hlavných protagonistov Ely a Dama. Veľkým plusom je reálne opísanie miest bratislavskej Petržalky, ktoré sama poznám (dokonalé zatiahnutie čitateľa do deja). Čítať viac
2
28.3.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Budem iná ma takmer 800 strán. Uplynuli 3 dni, kniha je prečítaná a ja nie som ani za Boha uspokojená.

Autorka dala život postavám, ku kt. som si za pár hodín vytvorila vzťah tak blízky, že sa ich nemienim za žiadnu cenu vzdať.
Nemusím hovoriť, že sa vyžívam v ťažkých príbehoch. Ak ma nejaký čas sledujete, museli ste si to všimnúť - jednoducho zbožňujem to neustále napätie.

Každou ďalšou stránkou knihy od Z. Šulajovej som bola stále viac zničenejšia. Príbehy našich hrdinov boli úmorne ťažké. Život mladej Elin a jej priateľov. Bratislavská nedospelá mládež a konzumácia rôznorodých drog od trávy až po heroín. Toľko hlúpych náhod. Keby sa nestali, mnohí by boli zachránení. Či už Elin, Rasťo, Robo, Kajo, Dam, dokonca aj Aga.
Prečo im to len život urobil? Boli to nešťastné deti. Každému niečo chýbalo. Každý jeden sa cítil čímsi ublížený, dotknutý a tak sa rozhodli risknúť vlastné životy. Trúfam si niekoho z nich odsúdiť? Určite nie. Ani Dama. Celý čas ma prenasledovali myšlienky, že to urobil len pre Eline dobro. Chcel ju chrániť. On sa však nezachránil. Stal sa zverou. Jeho minulosť bola poľutovaniahodná a jeho budúcnosť ešte viac skľučujúca.
Robo bol anjel medzi démonmi. Ako jediný mal v sebe dobroty na rozdávanie. Autorka mi jeho koncom vrazila dýku do srdca. Považujem to za zlý sen.
Skutočne ma mal ten šťastný epilóg upokojiť? Nie, ďakujem. Neprosím. Po toľkom svinstve bolo šťastia primálo.
Budem iná bola veľmi živá kniha. Jej postavy uveriteľné a skutočné, a ich životné cestičky zarmucujúce.
Áno, priznávam. Zbláznila som sa do tohto skvostu. A do Kaja. Do priehľadnej šedej myšky so srdcom na správnom mieste. Stal sa akousi záchrannou kotvou. Nielen pre Elin, ale pre každého, kto knihu prečíta. Však posúďte sami.

Za mňa je to jedna z najlepších kníh, akú som od zrodu tohto profilu čítala. Len veľmi ťažko môžeme pochopiť niečo tak zúfalo krásne.
Možno preto mi je ešte aj teraz do revu.
Čítať viac
Juraj Janák
18.1.2022
Zaujímavé prekvapenie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Viem, nie som cieľová skupina. Kniha je určená skôr pre mladé ženy, než muža v stredných rokoch. Zaujal ma obal, obsah a možnosť kúpiť e-knihu, Čítam na cestách a prenášať denne ten hrubý, skoro 800 stranový kváder musí byť utrpenie.

Už dlho som hľadal slovenskú SÚČASNÚ variáciu na legendárnu knihu "My deti zo stanice ZOO" alebo "Tovar" od Tatiany Melasovej. Myslím, že táto kniha je približne to, čo som hľadal. Široká paleta drog aj s popisom účinkov, pekne zachytené a prepracované emócie, pozvoľný rozpad kamarátstiev a skupín. Postupné prepadávanie sa hlbšie a hlbšie. Reálne zachytený stav Ely: Emocionálne nestabilná, náladová a extrémne premúdrelá, kde vinní sú všetci iní, len nie ona. Typická feťáčka. Toto bolo zachytené výborne a presne. Pochváliť musím aj Urbex, naozaj milé spestrenie.

A teraz mínusy: Sem tam logika dostáva poriadne zabrať, občas dochádza k absurdnosti v deji a konaní postáv. Nebudem vymenovávať všetko, hlavne ku koncu sa to len tak vrstvilo až k vysloveným nezmyslom. Kniha mohla skončiť okolo strany 600. Potom začína byť všetko také nejaké silené a naťahované. Zbytočne to ťahá knihu nadol. Za všetko spomeniem iba jeden kľúčový moment, zo začiatku knihy.

ZAČIATOK SPOILERU

Nedospelá dcéra (po tom čo ju otec zbije) utečie z domu. Otcovi zakrátko zavolajú (vtedy) cudzí ľudia (ktorí Elu prichýlia), začnú sa mu vyhrážať, a chcú po ňom aby zbalil jej veci a odovzdal neznámemu chalanovi, ktorý si pre ne príde. Veď to je čistý únos, každý trochu príčetný rodič (aj alkoholik) by ihneď volal políciu, po vypátraní by dcéru čakali testy na drogy, a chlapci aj s tou ich tetou právničkou, by mali úplne iné problémy. Je úplne jedno, ako by ich tá 15-ročná dcéra obhajovala, keďže bola na drogách (a u nich dostala ďalšie), nikto by ju nebral vážne. A príbeh by sa uberal úplne iným smerom. V skratke, táto časť knihy je nereálna hlúposť, neverím, že by sa to takto mohlo stať.

KONIEC SPOILERU

Nedostatočne ukázaná ekonomická stránka, tie drobné, čo zarobili a nakradli by im v žiadnom prípade nestačili na život, ktorý viedli.

Eline záverečné mudrovačky, keď všetko vie, všade bola, všetko videla, ako jej nepomohla rodina, mi už vyslovene liezli na nervy, aj s jej silným spasiteľským komplexom. To bol však zrejme zámer. Kedy to už baby pochopia, že muž sa kvôli nim meniť nebude, vždy sa zmení iba kvôli sebe :-)

Na vyššie hodnotenie netreba nič dopisovať, stačí skrátiť o 200 strán (a aj kniha sa hneď stane prenosnejšou :-) )

Napriek všetkým negatívám, čo som napísal, je toto jednoznačne najlepšia kniha od slovenskej súčasnej autorky, akú som kedy čítal. Držím palce v ďalšom písaní.
Čítať viac
Juraj Janák
20.2.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Uff, tak ešte raz. Rodič má zodpovednosť za neplnoletu osobu. Vplyv to má zásadný. Ela už aj pred odchodom z domu pravidelne fajčila jointy. Čiže Marihuanu. Čiže THC. U nás v SR je to ešte stále považované za drogu a je to nelegálne. Takže áno, Ela brala drogy. A ak by sa na to prišlo, mali by problém. Dúfam, že som to objasnil. Čítať viac
Katarina Parajová
12.2.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nedá mi nereagovať k "únosu". Áno, otec mohol volať políciu, ale hrdinka vtedy už s Damom nejaký čas chodila a rodičia vedeli o jeho rodine, aj keď nevedeli, kde býva. Nezaujímali sa. Ak by volal rodič políciu, riešilo by sa aj násilie v rodine - Ela bola zbitá, a to viditeľne. To si asi každý príčetný rodič odpustí a Elin otec nebol zase až taký alkoholik, ktorý je celý čas mimo. Len vďaka alkoholu občas upadol do amoku. A ďalšia Vaša chyba - Ela vtedy na drogách nebola! Polícia by musela prísť až o dosť neskôr. Lysohlávky dostala neskôr. Samotné drogy, pervitín, začala užívať až oveľa neskôr po scéne, ktorú autorke vytýkate.
Mohol teda volať políciu, prišli by, riešil by sa únos a násilie, malo by to nejaké dôsledky, vplyv na vývin samotného príbehu by to však nemalo.
Čítať viac
Erika Telekyová Telekyová
20.11.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Zuzka Šulajová- Budem iná
-----------------
Zuzku Šulajovú čitatelia registrujú ako autorku young adult románov a keďže som od nej ešte nič nečítala, myslela som si, že jej kniha Budem iná, bude o teenegerskej láske a podobných veciach. Nemohla som sa väčšmi mýliť! Pod povrchom starostí mladých ľudí sa skrývali témy, ktoré sú súčasťou života.
Začnem obálkou, ktorá je temná a zobrazuje presne to, čo má. Príbeh sa začína pokojne- predstavuje mladú žiačku Elu a jej rodinný život. Túžbu zakorenenú v každom z nás- byť iný, originálny a jedinečný.
Prvá téma ktorá je čitateľom predstavená, je téma rodiny a vzťahov. Damián Speeder Dušek sa uchádza o Elu, ktorá si nie je istá svojími citmi k priateľovi Rasťovi. Ich vzťah som vnímala strašne silený, možno aj preto, lebo sa k Ele správal skôr ako starší brat než frajer. Občas ma strašne svojím správaním iritoval, pretože som mala pocit, akoby mal 30 rokov a nie 16. Práve preto sa postupne vzťah Ely a Dama pretaví z odmietavého, keď Ela bojuje s protichodnými citmi, do niečoho viac.
"Nepoznáš rozdiel medzi láskou a láskou"
Sejvi boli partia, ktorá drží pri sebe, ale napriek tomu, každý má svoje malé tajomstvá. Bolo to práve preto, lebo niektoré mali vážny dopad na celkovú psychiku a charakter postáv.
"Daj si bacha, aby z teba nakoniec nebola tvoja svetová mamča."
Veľmi dobrým príkladom je Aga, ktorá postupne padala na dno a jej charakter bol čoraz temnejsí. Na rozdiel od hlavnej hrdinky som si k nej nevedela nájsť cestu, pretože jej neuvážené a egoistické rozhodnutia ovplyvnili viacero životov.
Charakter Ely bol z psychologického hľadiska napísaný veľmi dobre, pretože napriek všetkým problémom som ju dokonale chápala a dokázala sa vžiť do jej myšlienkových pochodov. Vzťah s Damom odštartoval rad udalostí, ktoré už nešli zastaviť. Postupne je čitateľ vtiahnutý do problematiky drog, rodinných vzťahov a partie kamarátov. Tu mi autorka ponúkla úplne inú alternatívu, než je ľuďom všeobecne známa. Je fascinujúce s akou presnosťou opisuje účinky marihuany, lysohlávok, toluénu, pervitínu, či dokonca heroínu. A nielen ich účinky, ale aj nadobudnuté pocity. Alternatívnu, čo môžu ľudia na drogách získať, ale aj stratiť, pretože konečná závislosť si vyberá krutú daň.
"LSD mi veľmi pomohlo. Pomohlo mi pochopiť svet dospelých. LSD v tebe voľačo zmení. Otvorí ti oči. Všetko na svete má svoj dôvod. Svoje pre a proti. Drogy sú dobrý pán, ale zlý sluha. Človek zvládne strašne veľa, zistí to, keď nemá inú možnosť."
Mnohokrát chceme pre toho, na kom nám záleží urobiť aj nemožné aby sme mu pomohli, ale občas to nestačí.
"Prvý raz v živote ľúbim. A prvý raz v živote cítim, že ľúbiť nestačí."
Dam čoraz viac prepadá drogám, a rodinné vzťahy sú konečnou stopkou. Ja ho však nevnímam ako negatívnu postavu, lebo vždy dokázal nájsť v sebe malú iskierku.
"Mala by si sa držať odomňa čo najďalej. Zaslúžiš si lepšieho... Chcel som ťa ochrániť predomnou..."
Jeho protikladom je jeho nevlastný brat Robo, ktorého som si veľmi obľúbila. Práve pri ňom čitatelia pochopia, že svet nie je len čiernobiely. Ako každý človek má svoje klady a zápory, znázorňuje, že skoro každý človek má popri "poctivej práci" aj iné zárobky, ktoré pomáhajú prežiť. Ide len o uhol pohľadu: niektorí ľudia sú podomoví predavači šiat, iní kozmetiky, alebo marihuany či kradnutých dielov. Je to vždy o spôsobe využitia. Páči sa mi autorkina myšlienka, že človek nemusí byť dobrý alebo zlý, keď si "pomôže ako vie"
Autorka tiež načrtla tému zneužívania a týrania zvierat. Spomenutý je psí útulok, ale ja vyzdvyhnem Agu a Bodku. Je všeobecne známe, že zvieratá dokážu liečiť zranené duše, pretože dokážu vycítiť človekov strach, hnev aj smútok. Ale v tomto prípade to nemalo svoj účinok.
"Kde si nechala Bodku?
"Je u Klausa..."
Pre mňa bola konečná, keď sa tragicky skončil život Bodky kvôli zanedbaniu, zlej starostlivosti a drogám! Vtedy som Agu znenávidela!
"Bodku nechali uviazanú o hák auta. Práve preto že boli sfetovaní, na Bodku zabudli. Nenapadlo im, že Bodka vlečená za autom neprežije."
Postava Kaja bol pre mňa doslova fenomén. Sledovala som ho len z diaľky a nepripisovala mu žiaden význam. Ibaže autorka sa s ním pohrala a nakoniec v príbehu a Elinom živote zohral významnú úlohu. Bol to charakter, ktorý mi potvrdil že láska a dobro majú zmysel. Svojím spôsobom ho Ela zachránila a ukázala čitateľom, že človeku postačí aj malý impulz alebo milé slovo, aby chceli začať od začiatku. Dôvod, kvôli komu ísť ďalej.
Takýchto impulzov ale občas nestačí a človek sa môže aj rozkrájať, tomu druhému už nepomôže.
"Celý život som v tvojom tieni!"
Aké je to zaživa horieť? Ľudia si to nedokážu predstaviť a predsa som si prečítala pocity zhorenej ženy, ktorá už nemá čo stratiť. Neznesiteľnú agóniu, bolesť a ešte bolestivejšiu rekonvalescenciu. Vraví sa, že v núdzi spoznáš priateľov a tu to bolo absolútne do bodky znázornené. Pretože je ľahké súdiť, pohľad na znetvorené telo priťahuje pohľad, lebo človeka vždy priťahovala inakosť.
"Vyzerá to strašne, chudiatko malé. Nedá sa s tým niečo robiť?"
Čím viac má človek skúseností, tým viac sa stáva obozretnejším a zatrpknutejším. Myslím, že toto sa stalo aj Ele. Je zmýšľanie sa od základov zmenilo. V živote je to tak, že človek musí dostať tvrdú ranu aby sa umúdril. Psichika a postoj k sebe samému bude vždy kritický a v dnešnej dobe je ťažké pochopiť vnútornú krásu.
"Oči sú na mne najkrajšie, ak mám linky. Lenže chodím nenalíčená. Nenalíčená ženská je škaredá ženská."
V príbehu sa mi páčil kontrast peňazí so šťastím. Potvrdilo, že človek môže mať všetko bohatstvo sveta, nikdy nebude šťastný. Pod pozlátkom sa vždy skrýva čosi temnejšie a zvrátenejšie.
"Peniaze nerobia človeka šťastným. A pôžitky ho nenaplnia."
Zaujala ma rómčina ktorá sa v príbehu mihla. Autorka mi ozrejmila, že je súčasťou vyučovania na konzervatóriu, čo považujem za posun vpred, kvôli rasovej a jazykovej diskriminácii.
Čo mi ale vadilo, boli zastarané slová. Mladí ľudia, ktorí používali slová: ty koki, maľovátka, skoro ma porantalo" a ďalšie, sa používali v deväťdesiatych rokoch. Toto je strašne nereálne a viem určite, že dnes sa už žiaden šestnásť ročný človek takto nevyjadruje. Do toho prostredia by mi skôr pasovali vulgarizmy a nadávky.
Osobitnou kapitolou a témou je rodina. Som rada že sa mi potvrdilo, že byť otcom a matkou dokáže hocikto, ale byť rodičom nedokáže každý! Eliny rodičia si ma ničím nezískali, ich absolútny nezáujem ma neskutočne štval. Aj do tohto prostredia autorka zakomponovala násilie a alkohol, ktoré sa vyskytujú v každej druhej domácnosti. Elyn otec mal slovník a vyjadrovanie obyčajného chrapúňa s IQ -20. Tvrdimy to preto, lebo nedokázal zo seba dostať jediné milé slovo. Rozmýšľam, že možno by Ela ani nemusela všetko to prežiť, keby sa s ňou rozprávali ako rodičia. Pretože v každom ohľade zlyhala komunikácia!
"Dobre jej tak! Zaslúžila si to! Možno sa umúdri."
Keď Elyn otec vyslovil túto vetu po tom, čo videl svoju dcéru zhorenú na padrť, spustil vo mne vlnu nenávisti a odporu. Často som sa pýtala samej seba, ako je možné odvodiť svoje dieťa, nech vyvedie akúkoľvek hlúposť?
"Pod úderom jeho dlane mi odletela hlava a nohy sa mi tak zamotali, že som urobila piruetu. Líce a brada mi brneli. Čosi ma ostro zasiahlo do chrbta. Ďalšia rána mi zasiahla tvár. Tatinov opasok mi pre zmenu zasiahol predlaktia, zakrýval sa do kože a trhal ju ako papier."
V tejto časti som mala problém dočítať dokonca, pretože pre mňa je akékoľvek násilie na deťoch neprijateľné a neodpustiteľné!!!!! Nezáleží čo to dieťa spraví, takýto čin neospravedlňuje nič!
"Tatino...on mal vypité. Nemala si to robiť"
Elyna mama nebola o nič lepšia, v každom ohľade zlyhala ako matka, aj ako žena ktorá dostala právo dať život. Rozmýšľala som nad motívom že Ela má predsa len 16 a spáva s Damom, chalani sa okolo nej krútia... ibaže opäť tvrdím- ZLYHALA KOMUNIKÁCIA MEDZI RODIČMI A DIEŤAŤOM!!!!! A nie, motív "ochrany" neospravedlňuje násilie na deťoch!!!!!!!!!!!!!
Záver príbehu som nečakala taký aký bol, úprimne čakala som iné rozuzlenie. Ale myšlienka nového začiatku dvoch zranených ľudí poznačených životom je dobrý koniec. Je len na nich, ako sa popasujú s nástrahami.
Táto kniha je drsná, autorka nič neprikrášluje, je taká ako sám život. Napriek drobným výhradám vám odporúčam, aby ste ju čítali. Je pokladom v mojej knižnici a už teraz viem, že ju radím medzi top knihy za rok 2021. Autorke ďakujem za výnimočný čitateľský zážitok!
Čítať viac
14

Na instagrame ma nájdete ako @somcitatel ❤️ Som študentkou gymnázia, ktorú baví o knihách písať, hovoriť o nich, fotiť ich a v neposlednom rade, čítať ich.

Ema Hudáková
10.11.2021
Budem iná: Kam až môže človeka zaviesť túžba odlíšiť sa?
Zuzka Šulajová sa rozhodla povenovať ťažkým témam prostredníctvom mládeže a jej nie vždy správnych rozhodnutí. Za toto ju veľmi obdivujem, pretože z knihy bolo citeľné, že si dané problematiky naštudovala a vie, o čom píše. Dodalo to tak deju reálnosť a autentickosť.
Hlavnou hrdinkou a rozprávačkou je Ela, na začiatku knihy deviatačka, ktorá sa nečakane zapletie s chlapcom, ktorý má toho za sebou neúrekom. Postupne sa dostáva k drogám a ani nevie ako, diktujú chod jej života. Dovtedy ale nezaháľa a skúša rôzne adrenalínové kúsky hraničiace so smrťou, rieši pokus o samovraždu, ale i násilie a sex.
Musím sa priznať, že jej povaha mi nesadla. Bola temperamentná a búrlivá. No po prečítaní knihy som si uvedomila, že Ela taká proste musela byť, inak by nič z toho nezažila.
Rovnako sa autorka venovala aj okruhu jej priateľov, ktorí boli tiež veľmi zaujímaví na pozorovanie. Bavilo ma sledovať ich charaktery a to, ako sa vyvíjajú.
Kniha môže hrúbkou odrádzať, čo by ale bola škoda. Číta sa rýchlo a mňa pohltila na niekoľko večerov. Aj keď som si na jej konci nebola istá, či sa mi páčila alebo nie, po niekoľkých dňoch sa mi myšlienky urovnali a zistila som, že som spolu s Elou prežila niečo neobyčajné, čo ma ovplyvnilo.
Našla som asi zo dve negatíva, z čoho jedno je práve Elina povaha, no nejako výrazne neovplyvnili môj pohľad na knihu.
Každopádne knihu odporúčam. Je to úžasný príbeh o tom, aká je realita dnešných dní a aký môže byť niekedy človek slabý na to, aby jej čelil.
Čítať viac
Vivaldi
31.10.2021
K tejto knihe je toho treba povedať teda skutočne veľa a budem robiť maximum, aby som nepísal žiadne spoilery. Môžem na úvod povedať, že mám rád Zuzku ako autorku a vždy ju obdivujem, aké príbehy dokáže priniesť. A hoci je pravda, že jej "Oheň V Srdciach" ma ohromil, ako reálne a skutočne dokázal pôsobiť v historickej rovine, tak "Budem Iná" je asi najsilnejší román, ktorý nám kedy mala možnosť priniesť a asi aj so svojimi najlepšími postavami, ktoré kedy vytvorila.

V prvom rade poviem, že to nie je žiadne ľahké romantické čítanie. Možno sa to tak bude počas prvých stránok zdať, no táto kniha je veľmi temná. A plná veľkého množstva zlých rozhodnutí, ktoré neovplyvnia len život jednotlivca, ale niekedy aj životy ľudí okolo neho. Takže miestami je to skutočne veľmi silné čítanie. No napriek tomu som zhodnotil, že v tejto knihe sú postavy, ktoré majú svoje dobré a majú aj svoje zlé stránky. A snažia sa robiť maximum čo môžu. A až na jednu výnimku by som povedal, že tu nenájdem postavu, ktorá by mi prišla ako hrozný človek. A nie, nie je to Ela.

Videl som v predošlých komentároch, že ľudia mali s Elou ako hlavnou hrdinkou občas problém. Dokážem pochopiť ich pocity a dôvody, no súčasne je treba povedať, že jej ako hrdinke dokážem aj rozumieť. A nech boli jej rozhodnutia akokoľvek zlé, boli to rozhodnutia, ktoré som vedel pochopiť. Či už z jej mentálneho rozpoloženia alebo v snahe pomôcť druhým okolo seba. Človek však musí skôr či neskôr prísť na to, že nemôže zachrániť celý svet. Hoci by to občas chcel.

No rovnako ako ju si podľa mňa po dočítaní zapamätajú čitatelia aj ostatné postavy. Pretože sú rovnako skvele napísané. Či sú to Dam, Kajo, Robo... alebo aj vedľajšie postavy ako Sia, Lena, Rasťo, Erik a mnohí ďalší. Každý z nich rozhodne zanechá dojem. Rovnako aj partia Speederov, ktorí si žijú skutočne nespútaným životom. Ako som už ale napísal, je tu jedna postava, ktorá je podľa mňa skutočne hrozný človek. A celú dobu bude mať pocit, že za jej zlé rozhodnutia môže niekto iný. A tou postavou je Aga. Nebudem to rozoberať ďalej, no ak som mal chuť niekoho nakopnúť do zadku, tak to bola ona.

Udalosti v tejto knihe sú skutočne silné a nenašiel by som tu momentku, ktorá nepôsobí odžito. Ako bolo už povedané minule, kniha sa dá rozdeliť na tri dôležité časti. Pričom každá z nich končí dôležitým momentom. Prvá časť končí momentkou s "Ufom" , druhá končí s výletom do "zajtrajška" a zvyšok je tretia, ktorá sa sústredí najmä na poskladanie rozbitých životov a dôsledky našich rozhodnutí. Každá táto časť je podľa mňa emocionálne nabitá. A budete toho podľa mňa cítiť veľmi veľa. Myslím si, že tu sa bude prelínať strach, hnev, ľútosť, bolesť ale miestami aj určitá dávka radosti a nádeje. Takže je tu podľa mňa úplne všetko.

Pre mňa osobne ide o Zuzkine najväčšie a najsilnejšie dielo, ktoré kedy napísala a s každou stránkou som to prežíval spolu s našimi hrdinami. Príbeh pôsobí veľmi skutočne. A práve tým ma zasiahol úplne najviac.
Čítať viac
13
29.10.2021
Budem iná
Už keď som sa púšťala do tejto knihy som vedela, že má čaká príbeh so závažnými témami, no aj tak bolo pre mňa miestami čítanie veľmi náročné. Autorka sa tu venovala viacerým problémom ako drogy, závislosti, psychické choroby, rodinné nezhody. Prevládala vo mne celá škála emócií, od bolesti po sklamanie, no najmä hnev. Správanie niektorých postáv ma tak vytáčalo, že som knihu musela na chvíľu odložiť, inak by som ju musela niekam zahodiť. Nie je to myslené negatívne a nechcem tým vôbec povedať, že by bol príbeh zlý, no lomcovali mnou silné emócie, ktorým som nevedela zabrániť.

Ja a Ela sme si zrovna nesadli, môj vzťah k nej bol ako na horskej dráhe – chvíľu ma hnevala, inokedy mi jej zasa bolo ľúto. Kameň úrazu spočíva v tom, že sme úplne odlišné – ja som si vždy bola „slušňáčka“, čo sa striktne držala pravidiel a bála sa riskovať, zatiaľ čo ona si užívala život plnými dúškami a niekedy nebrala ohľad na nič a nikoho, preto som sa do nej nedokázala vžiť a často som nerozumela jej konaniu. Nechcem ju však súdiť, keďže sama netuším, ako by som sa v takejto situácii zachovala.

Mojou najobľúbenejšou postavou bol jednoznačne Robo. Ani on nebol žiadny svätúšik, no mal dobré srdce a pre svojich blízkych by urobil aj nemožné. Bol pre mňa jednou z najrozumnejších postáv celého príbehu.

Už pri knihe Oheň v srdciach som mala pocit, že v jednej knihe sú ukryté minimálne tri ďalšie a teraz som to cítila rovnako. Kniha má takmer 800 strán, udialo sa v nej toho dosť veľa a prešlo niekoľko rokov. V tematike drog sa až tak veľmi nevyznám, ale myslím si, že autorka si túto problematiku naštudovala dostatočne a na mňa príbeh pôsobil realisticky a uveriteľne.

Keď sa budete púšťať do tejto knihy, musíte sa pripraviť na to, že je iná než autorkine predchádzajúce knihy, mohla by som povedať, že je to asi jej „najtemnejšia“ kniha. Nečakajte žiadny „pekný“ príbeh, život nie je vždy zaliaty slnkom. Skôr by som povedala, že ide o akúsi výstrahu, čo všetko dokážu drogy urobiť s ľudským životom. Autorka sa pri písaní inšpirovala viacerými skutočnými udalosťami.

Knihu by som v podstate mohla rozdeliť na 3 časti – prvá je ukážka zo života teenagerov, ktorý radi riskujú, skúšajú nové veci, ničoho sa neboja; druhá ukazuje silu drog a tretia je zasa zameraná na hľadanie cesty z úplného dna a pre mňa bola najviac emočná. Najmä udalosti posledných strán ma emočne vyžmýkali. Recenziu píšem pár minút po prečítaní a ešte všetko spracovávam.

Aby som to nejak zhrnula – boli tu veci, ktoré mi úplne nesadli a nemôžem povedať, že by to bola moja najobľúbenejšia knižka od Zuzky, no rozhodne stojí za prečítanie. Aby sme sa chápali – čítanie som si užila, no niektoré jej predchádzajúce knihy sa mi proste páčili viac. Obdivujem ju, že sa pustila do takejto náročnej témy. Pred takýmito vecami nemôžeme zatvárať oči, je potrebné o nich hovoriť. Možno tak pomôžeme niekomu, kto s podobnými problémami bojuje. Páči sa mi, že každá jej kniha je úplne iná a vždy nás prekvapí niečím novým. Už teraz sa teším na jej ďalšiu knihu.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
31,91 €

„Ať člověk utíká, jak chce, sobě samému neunikne. Je to jako se stínem. Pořád se vás to drží.“

Po otřesech - Haruki Murakami
Po otřesech
Haruki Murakami