Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Otázka smrti a života - Irvin D. Yalom, Marilyn Yalom, Premedia, 2021

13,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Otázka smrti a života

Psychiater a spisovateľ Irvin Yalom zasvätil svoj život pomáhaniu ľuďom trpiacim úzkosťami a smútkom. Nikdy sa však nestretol s potrebou poradiť sám sebe, kým jeho manželke,... Čítať viac

Vydavateľstvo
Premedia, 2021
216 strán
3 hodiny čítania

Psychiater a spisovateľ Irvin Yalom zasvätil svoj život pomáhaniu ľuďom trpiacim úzkosťami a smútkom. Nikdy sa však nestretol s potrebou poradiť sám sebe, kým jeho manželke, uznávanej feministickej spisovateľke Marilyn Yalomovej, nediagnostikovali... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,95 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 17 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach
Ďalšie knižné vydania
A Matter of Death and Life - Irvin D. Yalom, Marilyn Yalom, Atom, Little Brown, 2021
Brožovaná väzba
Angličtina, 2021
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Lovec čertov - Juraj Červenák, Slovart, 2023

Viac o knihe

Psychiater a spisovateľ Irvin Yalom zasvätil svoj život pomáhaniu ľuďom trpiacim úzkosťami a smútkom. Nikdy sa však nestretol s potrebou poradiť sám sebe, kým jeho manželke, uznávanej feministickej spisovateľke Marilyn Yalomovej, nediagnostikovali rakovinu. V knihe Otázka smrti a života sa Marilyn a Irv delia o svoje skúsenosti s tým, ako sa pustili do nového boja: umožniť Marilyn zomrieť dobrou smrťou a Irvovi žiť ďalej bez nej.

V striedavom rozprávaní o ich posledných spoločných mesiacoch a Irvových prvých mesiacoch osamote nám ponúkajú vzácny pohľad do tváre smrteľnosti a vyrovnávania sa so stratou milovanej osoby. Manželia Yalomovci mali veľa požehnania – milujúcu rodinu, dom v Palo Alto pod nádherným starým dubom, veľký okruh priateľov, vášnivých čitateľov po celom svete a dlhé, naplnené manželstvo – ale čelili smrti tak ako všetci ostatní. S múdrosťou a láskou, ktorá v ich prípade trvala takmer sedemdesiat rokov, skúmajú univerzálne otázky intimity, lásky a smútku. Kniha Otázka smrti a života, vychádzajúca z dvoch životných skúseností, je otvorenou ponukou pre každého, kto hľadá podporu, útechu a zmysluplný život.
Čítať viac
Originálny názov
A Matter of Death and Life
Počet strán
216
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
363 g
ISBN
9788082420312
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
896317
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

16 hodnotení

19
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

14

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
13.8.2022
Tak krásna, tak smutná
Po tom čo Marilyn Yalomovej, známej autorke, feministke, manželke uznávaného psychiatra a profesora Irvina D. Yaloma, zistili mnohopočetný myelóm, rozhodla sa spolu s manželom napísať knihu, v ktorom zaznamenajú nasledujúce obdobie. Ich životný príbeh je prezentovaný veľmi zaujímavo cez striedajúce sa Irvinive kapitoly a Marilynine kapitoly. Zároveň je kniha obohatená o niekoľko fotografií a rozlúčkových príhovorov.

Marilyn bola silná, láskavá, obetavá žena. Dobro, ktoré bolo jej podstatou dávala svetu a hľadala ho v každom človeku. S Irvinom boli dokonalý pár, doslova som pri čítaní cítila ako boli pre seba stvorení. Vzájomný rešpekt, úcta, podpora a láska jeden k druhému, týmto všetkým je kniha nasiaknutá. A zároveň, obrovským smútkom. Pri jej čítaní sa všetky spomínané emócie preniesli aj na mňa.

V živote každý by mal nájsť to, na čom mu záleží. Irvin a Marilyn to našli. Ťažké je vyrovnať sa s tým, že budeme žiť vo svete bez milovaného človeka.

Na záver len chcem povedať, že mať to, čo mali medzi sebou Irvin a Marilyn je snom asi každého páru, jednotlivca. A ja si zo srdca prajem, aby sa to čo najviac ľuďom podarilo.

Marilyn
•Hoci sa nebojím smrti samej osebe, stále cítim smútok z odchodu od najdrahších. Napriek všetkým filozofickým traktátom a ubezpečeniam lekárov neexistuje liek na prostú skutočnosť, že sa musíme rozlúčiť.

Irvin
•Neexistuje pre mňa väčšie potešenie, ako držať sa za ruku s Marilyn. Ľudia si z nás uťahovali, keď sme sa v jedálni na Rooseveltovej strednej stále držali za ruku- a robíme to aj o sedemdesiat rokov neskôr. Ako píšem tieto slová, musím potláčať slzy.
Čítať viac
Eva Blahová
Overený nákup
12.7.2022
silný príbeh
Yalomove knihy milujem a zároveň nenávidím. to čítanie je skvelé, ide plynulo, dej je skvelý, ale všetky knihy sú tak dobré, až sú ťažké. vždy vás donúti zamyslieť sa a po prečítaní mi ostane také zvláštne prázdno. zvlášť po tejto. podľa mňa zatiaľ jeho najlepšia Čítať viac
4
Úvod do filosofie - Arno Anzenbacher, 2004
Práve čítam
Úvod do filosofie

Text? ...nekonečný vesmír. Text je miesto, kde premýšľam a učím sa, kde zrejem.

Mário Kmecz
Overený nákup
16.4.2022
Láska je silnejšia ako smrť
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Veľmi dojemná, úprimná kniha plná lásky a konfrontácie s blížiacou sa smrťou, rozprávaná známym americkým psychiatrom Irvinom Yalomom a jeho ženou Marilyn.
Pri čítaní som mal miestami až pocit úzkostnej bezmocnosti, presne taký, aký zažíval počas písania aj sám autor. Je to naozaj silný príbeh, pri ktorom vám ho slzy pomôžu precítiť. Príbeh rozprávaný životom.
Čítať viac
19
Hitlerovi bojovníci - Guido Knopp, 2002
Práve čítam
Hitlerovi bojovníci

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
8.2.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Cez víkend som mala svoje prvé sedenie, ehm stretnutie s psychiatrom, terapeutom a spisovateľom Irvinom Yalomom a jeho manželkou, feministickou spisovateľkou Marilyn. Spolu totiž napísali jednu úžasne krásnu knihu o láske, živote a smrti a niet strany, ktorú by som nepokropila slzami.

“Ty napíšeš svoje kapitoly a ja svoje a budú sa striedať. Bude to naša kniha, úplne iná ako všetky ostatné, lebo ju vytvoria dve mysle, nie jedna, budú to úvahy páru, ktorý je spolu šesťdesiat rokov! Úvahy dvojice s veľkým šťastím, že môže spolu kráčať po ceste, ktorá napokon vedie k smrti.”

Prežili spolu úctyhodných 67 rokov ako manželia, vytvorili si milujúcu rodinu, naplnili svoje životné cesty a ciele, pomohli mnohým ľuďom, no na sklonku života ich čaká ešte jeden boj: pomôcť sebe a vyrovnať sa so smrťou. Marilyn diagnostikovali rakovinu a obaja vedia, že Irva čaká život bez nej. Irva, ktorého fyzickú schránku už významne nahlodal vek a pamäť mu už tiež vynecháva, takže Marilyn je doslova svetlom jeho života.

“Stratiť tak veľa z vlastného života, kým som ešte nažive - to je naozaj desivá predstava. Bez nej zmiznú ostrovy, pláže, priatelia v mestách po celom svete a väčšina úžasných spoločných výletov, to všetko sa vyparí a zostane len zopár vyblednutých spomienok.”

Rozprávanie manželov Yalomovcov o posledných spoločných mesiacoch, o nádejach a sklamaniach, ktoré prináša vyčerpávajúca liečba, takže Marilyn uvažuje o asistovanej samovražde… uf, no nie je to ľahké čítanie. Avšak z každej vety doslova cítiť vzájomnú lásku, úprimné rozprávanie manželov je plné podnetných úvah, pohľadov na život a rôznorodých myšlienok z oboch perspektív. A to je práve to, čo dáva knihe obrovskú hodnotu nielen pre ľudí v podobnej situácii. Nemôžem na ňu prestať myslieť.
Čítať viac
Alžbeta Močiliaková
Overený nákup
29.11.2021
Irving D.Yalom, MarilynYalomová : Otázka smrti a života
Nesmierne obdivujem emeritného prof. I. Yaloma. Mám všetky jeho tituly, ktoré som si kúpila budˇ prostredníctvom vášho vydavateľstva, alebo osobne. Je to nesmierne pútavé čítanie hl. pre moju prax. Jeho názory na rôzne témata psych. problémov ma inšpirujú, môžem konfrontovať svoje postupy.
Obdivujem jeho intelekt, empaticko - ľudský rozmer, ako sa psychotherapeuticky vyrovnáva a pomáha tým, ktorí bojujú s poruchami, ktoré sú u nás ešte tabuizované.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Vynikajúci psychiater Irvin Yalom už viac ako polstoročie oslňuje svet svojimi príbehmi o ľudskej psychike plnými múdrosti, nadhľadu a humoru. Teraz sa s ohromujúcou úprimnosťou a odvahou delí o najťažšiu skúsenosť svojho života: stratu manželky a celoživotnej spoločníčky. To, čo nám nakoniec zostalo, je oveľa viac ako hlboký príbeh o trvalej strate – je to nezabudnuteľný a bolestne krásny príbeh o trvalej láske. Budem o ňom premýšľať ešte dlhé roky."
– Lori Gottliebová, psychoterapeutka

„Otázka smrti a života je oveľa viac než len kniha. Je to neúnavný príbeh lásky. Je to text, ktorý prechádza minulosťou a prítomnosťou. Je jedinečný, úprimný a zraniteľný – bez zvyčajných obranných prvkov strojenosti a pompéznosti –, keď sa vyrovnáva s neznesiteľnou bolesťou odlúčenia a neústupnou túžbou po niekom, koho sme stratili.“
– Joanne Cacciatore, autorka knihy Bearing the Unbearable

„Tieto krásne, dojímavé a povznášajúce memoáre sú príbehom lásky, príbehom dvoch neuveriteľne úspešných životov, ktoré boli prežité takmer ako jeden, pričom ich súčet sa ukázal byť oveľa väčší ako ich časti. Bude vás inšpirovať a možno vás pohne k tomu, aby ste sa na svoj život pozreli inak - mne sa to podarilo.“
– Abraham Verghese

Vydavateľstvo Premedia

Čítať viac

„Reťaz je vždy len taká pevná, ako je pevný jej najslabší­ článok. “

Slovenská mafia - Ján Petrovič, 2019
Slovenská mafia
Ján Petrovič