Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Deset knih o architektuře - Marcus Vitruvius Pollio, Miloš Uhlíř - Baset, 2021

16,87 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Deset knih o architektuře - Marcus Vitruvius Pollio, Miloš Uhlíř - Baset, 2021
Deset knih o architektuře - Marcus Vitruvius Pollio, Miloš Uhlíř - Baset, 2021

Deset knih o architektuře

Legendární Vitruviův spis O architektuře je jediným zachovaným dílem svého druhu z římské odborné literatury. Římský architekt Vitruvius jím vytvořil základní učebnici antické... Čítať viac

Vydavateľstvo
Miloš Uhlíř - Baset, 2021
Počet strán
438

Legendární Vitruviův spis O architektuře je jediným zachovaným dílem svého druhu z římské odborné literatury. Římský architekt Vitruvius jím vytvořil základní učebnici antické architektury, v níž encyklopedicky, jak bylo v jeho... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
19,75 €

16,87 €

-15 %
Posielame do týždňa
Ďalšie knižné vydania (2)
Deset knih o architektuře - Vitruvius Pollio Marcus, TeMi, 2010
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2010
Vypredané

Deset knih o architektuře - Marcus Vitruvius Pollio, Miloš Uhlíř - Baset, 2001
Pevná väzba
Čeština, 2001
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Emily v Paríži - Catherine Kalengula, Lindeni, 2023
Deset knih o architektuře - Marcus Vitruvius Pollio, Miloš Uhlíř - Baset, 2021
16,87 €

Viac o knihe

Legendární Vitruviův spis O architektuře je jediným zachovaným dílem svého druhu z římské odborné literatury. Římský architekt Vitruvius jím vytvořil základní učebnici antické architektury, v níž encyklopedicky, jak bylo v jeho době zvykem, shrnul všechny potřebné a používané znalosti a poznatky z oboru technických věd. Svůj obor pojal jako soubor tří disciplin: architektury jako stavebního umění, stavební techniky a mechaniky. Probírá postupně všechna témata a problémy, s nimiž se podle jeho zkušeností musí architekt jeho doby vypořádat: výběr místa pro stavbu, její orientaci a dispozici opírá o hygienické důvody a znalost fyziologie člověka a zároveň o poznatky z meteorologie a klimatologie; do nauky o stavebních materiálech zahrnuje výklad geologie, mineralogie a botaniky; ke stavbě vodovodů vyžaduje vědomosti z půdoznalství a hydrologie; stavbu divadel podmiňuje znalostmi akustiky a hudební teorie; estetiku architektury odvozuje od rozboru stavby lidského těla a zákonů optiky; jako stavitel, který umí stavět, neváhá zevrubně vyložit způsoby bourání, zejména pro účel války; v rámci rekonstrukce strojů popisuje všechna známá a používaná zařízení až po stavbu hodin a vodních varhan; pro organizaci života a práce shrnuje dobové znalosti o času a astronomii.
Vitruviův spis je jedinečnou encyklopedií starověkého vědění a sehrál nesmírně důležitou roli v dějinách evropské kultury. Byl uznávanou praktickou příručkou ve středověku a vysokého ocenění se mu dostalo za renesance. Stal se učebnicí stavitelství a architektury řeckého a římského období a dalekosáhle ovlivnil vývoj evropské architektury až do nového věku.
Čítať viac
Originálny názov
De architectura libri decem
Počet strán
438
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×210 mm
Hmotnosť
550 g
ISBN
9788086410821
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
892863
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Miloš Uhlíř - Baset
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

15 hodnotení

14
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Ľubica Knezovičová
Overený nákup
2.12.2022
Nemodulovaný hlas podľa Aristoxena (4.st.p.n.l.)
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Hudba v antike reagovala na všetky duchovné orientácie. Marcus Vitruvius Pollio vo svojej V.knihe o architektúre na str.165 píše:
"1 .Harmónia je ťažko pochopiteľný a neľahký základný obor hudobnej vedy, a to hlavne pre tých, ktorí nevedia grécky. Ak ju chceme totiž objasniť, musíme nevyhnutne používať grécke výrazy, pretože mnohé z nich ani latinské pomenovanie nemajú. Preto, pokiaľ to dokážem, najzreteľnejšie ju vysvetlím zo spisov Aristoxenových (4.st.p.n.l.), pripojím jeho nákres a uvediem vymedzenie tónov, aby ten, kto tomu venuje pozornejšie svoju pozornosť mohol vec ľahšie pochopiť."
Taliani toto jadro znenia nazvali srdcom- cuore tónu. A vytvorenie jadra tónu je základom hlasu plynulého, tzv.legáta, ktoré znamená, že aj počas pauzy znenie plynie.
Výsledkom je, že zmizne dualistický návyk vnímania pozerať sa na niečo len "zvonku" .
Čítať viac
Hana Blazickova
Neoverený nákup
26.4.2013
Filozofia architektury
Uzasna klasika a slabikar pre kazdeho nadsenca filozofie existencie cloveka,prirody a vedy. Nepostradatelna ucebnica pre stavbarov, architektov ako aj filozofov a to sa vztahuje aj na ziakov skoly tradicneho feng shuej. Čítať viac

„Všetko sa vždy začína a končí pravdou.“