Polovica žltého slnka

Strhujúci román obľúbenej nigérijskej spisovateľky Chimamandy Ngozi Adichie nás prenesie do Nigérie šesťdesiatych rokov. Na pozadí prebiehajúcej občianskej vojny sa odvíjajú a... Čítať viac

4,6 28 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2021
544 strán
8-9 hodín čítania

Strhujúci román obľúbenej nigérijskej spisovateľky Chimamandy Ngozi Adichie nás prenesie do Nigérie šesťdesiatych rokov. Na pozadí prebiehajúcej občianskej vojny sa odvíjajú a preplietajú dramatické osudy troch ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,89 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania (2)
Půl žlutého slunce - Chimamanda Ngozi Adichie
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2021
Ihneď na stiahnutie

11,50 €


Half of a Yellow Sun - Chimamanda Ngozi Adichie
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2009
Ihneď na stiahnutie

6,99 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Chimamanda Ngozi Adichie a jej najlepší román! Autorka obľúbenej Amerikánky a skvelých esejí o feminizme nás tentoraz zavedie do Nigérie šesťdesiatych rokov, aby sme zistili, čo majú spoločné láska a vojna.

Keď listujeme v dejinách, vidíme, že všetko je veľké. Veľké vojny, veľké víťazstvá. No ak sa prizrieme bližšie, všade uvidíme drobné ľudské osudy. A práve v tom spočíva bravúrnosť nigérijskej spisovateľky Chimamandy Ngozi Adichie. Jej strhujúci román Polovica žltého slnka nás prenesie do Nigérie šesťdesiatych rokov. Na pozadí prebiehajúcej občianskej vojny sa nám pred očami odvíjajú a preplietajú dramatické osudy troch hlavných postáv – chudobného dedinského chlapca Ugwua, dievčaťa z bohatej rodiny Olanny a anglického spisovateľa Richarda, milovníka tunajšieho ľudového umenia.

Román Polovica žltého slnka nám ukazuje, ako môže vyzerať zápas o oslobodenie spod nadvlády kolonializmu, ale aj to, ako fatálne zasahuje vojna do ľudských životov. Akákoľvek vojna.

Chimamanda Ngozi Adichie opäť otvára bolestivé témy a z hlbín minulosti vyvoláva príbehy, ktoré navždy zmenili tvár jednej krajiny. Jej majstrovský román Polovica žltého slnka, ktorý sa stál absolútnym víťazom štvrťstoročnice prestížnej Women Prize, vychádza v preklade Kristíny Karabovej vo vynovených šatách edície 100%.
Čítať viac
Originálny názov
Half of the yellow Sun
Počet strán
544
Rok vydania
2021
Edícia
100%
Naše katalógové číslo
868293
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

28 hodnotení

15
6
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Nevedomosť dokáže obrovské veci, ničí chápanie, skrýva človeka pred skutočnosťami a presviedča ho o tom, že niektoré sú nám priveľmi vzdialené a je zbytočné sa nimi zaoberať. Naozaj sú až tak vzdialené? Smutné, koľko nepoznaného je i cez ľahostajné nepochopenie ľuďom tak blízke. Toto je kniha o vojne. Že aj tá v Afrike znamená vojnu tu u nás. Veď každé ľudské zlyhanie je zlyhaním jeho druhu. Príbeh boja, ktorý nikdy nebude mať víťaza, vlastne, žiadna vojna ho nemá. O životoch ľudí, v ktorých smrť je každodennosťou. Skutočná a vždy hlboko dotýkajúca sa Chimamanda znova raz dokazuje, aké nezmyselné dokáže byť občas ľudské správanie. Aj to, že sme si všetci rovní, ale prečo to až vojna musí dokázať?!

Čítať viac

Recenzie čitateľov

9
13.10.2022
Chimamanda vtiahne do deja kažého
Amerikánka bola skvelá, ale toto je lepšie. Trochu sa obavám, že tuto vetu si budem vravieť pri každej ďalšej knihe od tejto autorky.
Veľmi zaujímavý pohľad na kusok afrických dejín. Vážna téma podaná tak, že knihu nepustíte z ruky. Má všetko - skvelý príbeh, dominantnu ženskú postavu (nie jednu), prierez spoločenskými vrstvami, generačné rozdiely, pohľad z vonku.... Ak váhate, tak za mňa určite áno, po tomto sa oplatí siahnúť.
Čítať viac
11
18.11.2021
Možno knihu, ktorá hovorí o takých ťažkých veciach nazvať krásnou? Dovolím si tvrdiť, že v podaní Chimamandy Ngozi Adichie áno.

Príbeh lásky (partnerskej, sesterskej i mnohých ďalších odnoží) na pozadí občianskej vojny, to znie príliš vágne na opis toho, čo Polovica žltého slnka ponúka, dokonca by to mohlo čitateľov aj odradiť. Autorka však dala všetkým postavám takú hĺbku, že všetky hrôzy vojny, hladomor, zabíjanie... to všetko vo mne zarezonovalo azda viac, ako iné reportáže z vojnových čias Nigérie či Afriky vo všeobecnosti.
Nechcem úplne porovnávať, ale u mňa to bolo ešte pútavejšie a čitateľsky zaujímavejšie ako Amerikánka.
Čítať viac
4
19.9.2021
Bezmocný pocit..
Chimamanda opisuje občiansku vojnu medzi Nigériou a Biaafrou ktorá sa odohrala v 60. rokoch.
Opisuje nie len krutosť vojny ale aj obyčajný život ľudí, ktorý sa snažia prežiť. Príbeh sledujeme z rôznych uhlov - od mladého sluhu až po vysokopostavených ľudí. Každý niekoho/niečo stratil, každého vojna neuveritelným spôsobom poznačila. Dlho som nemala po knihe taký bezmocný pocit. Dostala sa mi pod kožu a dlhodobo poznačila srdce. Proste nádherná kniha!
Čítať viac
Veronika Kuffová
Overený nákup
18.8.2021
Neuveritelny pribeh
Velmi putavy pribeh, ktory je v kazdej casti podany z ineho pohladu. Zujimave citanie s dost podrobnym historickym popisom obcianskej vojny v Nigerii. Kniha je sice dost hruba, ale vtiahne vas tak, ze ju nebudete chciet pustit z ruky :) Čítať viac
26
31.5.2021
“Po získaní nezávislosti väčšiny afrických krajín v 60. rokoch 20. storočia sa v mnohých z nich rozpútali vojenské konflikty. Jedna z prvých a najkrvavejších vojen sa odohrala v Biafre na juhu Nigérie, v ktorej za dva a pol roka zahynulo niekoľko miliónov ľudí. Odvtedy vnímajú niektorí ľudia slovo Biafra, názov separatistickej republiky, ktorej história trvala 961 dní, ako synonymum pre tragédiu, hrôzu či beznádej.”

Polovica žltého slnka je multiperspektívny popis Nigérie 60. rokov a udalostí, ktoré vedú k počiatkom krátkodobého štátu Biafra. Očami troch postáv s veľmi odlišným zázemím Adichie ukazuje, ako sa rôzne sektory spoločnosti asimilujú a spracúvajú udalosti odohrávajúce sa okolo nich - ich obavy, nádeje, sny.
Kniha začala mimoriadne dobre a pútavo, s nezabudnuteľnými postavami v exotickom prostredí. Od začiatku vojny sa však kúzlo pomaly vytrácalo. Hrôzy akosi nemali skutočný dopad, postavy sa stávali plochejšími, čím extrémnejšie boli ich zážitky, autorka im nedala žiadny priestor hovoriť samé za seba, niekoľko nepodstatných pasáží malo zbytočne pomalé tempo, zatial čo mnoho zaujímavých bolo uponáhľaných a myslím, že príbeh si nevyžadoval rozloženie časovej osi a plynul by hladšie, keby sa udržal lineárny. Časové preskoky pôsobili dojmom snahy o umelé udržiavanie napätia.

Hoci som sa nedokázala úplne vcítiť do postáv a radšej by som sa dozvedela viac o občianskej vojne ako o miestami až telenovelovských vzťahoch, ide o príbeh lojality, morálky, ideálov, lásky a kultúrneho / náboženského napätia a o surové a poučné rozprávanie o troch fiktívnych životoch, ktoré sú jemne pretkané a umiestnené na pozadí vojnového konfliktu.
Čítať viac
Ivana
Neoverený nákup
5.5.2021
Jednoducho skvelé!
Polovica žltého slnka je príbehom o zrode a krátkom živote nezávislého štátu Biafra. Živote, ktorý sa skončil jedným z najhorších možných spôsobov. „Keď sme umierali, svet mlčal“. Priznávam, pred prečítaním tejto knihy som o Biafre nemala ani poňatia. Hanbím sa a červenám.

Je to úžasne zostavený, ľudsky podaný román o naozaj neľudskom čase v nigérijských dejinách. Adichie sa v tomto románe podarilo svojim postavám vytvoriť naozaj prepracovaný svet bez toho, aby to celé skĺzlo iba na vysvetlenie problémov spoločenských tried, kmeňovej identity alebo koloniálnych dejín.

Namiesto toho všetky tieto témy pomáhajú objasniť pozadie príbehu, ktorého ústrednou témou je vojna a to, ako mení a ovplyvňuje tých, ktorí sa v nej ocitli. Všetci v tejto knihe sa skôr či neskôr stretávajú so strachom a s čírou potrebou prežiť v čase, keď sa všetky ich predstavy o šťastí a úspechu trhajú na kusy. Ale nie je to iba príbeh o vojne. To rozhodne nie! Vojna so svojimi hrôzami nám slúži ako kulisa pre príbeh lásky, lojality, priateľstva, zrady a odpustenia.

Schopnosť akou nám autorka vie vykresliť všetky, aj tie naozaj najťažšie existenčné problémy je jednoducho neskutočná. Teraz už viem, že sa musím poobzerať po ostatnom, čo napísala. Silno silno odporúčam!
Čítať viac
28
18.4.2021
I keď je pravda, že autorkina Amerikánka sa nezaradila práve medzi moje najobľúbenejšie knihy, rozhodla som sa dať jej novinke šancu a ani sekundu som tento fakt neoľutovala. Adichie má dar podať krutý príbeh s obrovskou dávkou chochmesu a šťavy, čo sa prejaví takmer na každej stránke. Vďaka jej trefným opisom som sa dokázala s ľahkosťou vcítiť do každej z jej postáv a vybudovať si k nim určitý vzťah, pri každom jednom som stáva a každého jedného som svojím spôsobom ľutovala. Len Adichie vie prostredníctvom svojho textu čitateľovi dokázať, že ani peniaze neznamenajú šťastie a miesto vo svete si treba vybojovať. Ani jeden z jej charakterov nedostal existenciu do vienka zadarmo, každý z nich sa musí životom pretĺkať, čeliť tajomným démonom a dokázať, že patrí tam, kde dnes stojí. Adichiine postavy pre mňa predstavujú idoly, múzy a hlavne veľkú dávku inšpirácie pre moje vlastné ja.
Svoju rolu si v knihe zahrá aj vojna, ktorá citeľne nabúra každodennú idylku, ak sa tak dá prežívanie zo dňa na deň nazvať. Vojna, ktorá v konečnom dôsledku zničila životy mnohým ľuďom, netrvala ani tri roky. Koľko bolesti a koľko zla sa dá za taký krátky čas napáchať. Vo vojne, kde brat nepoznal brata, kde boli chlapci z ulice unášaní do armády, kde chudobní obyvatelia hladovali, kde sa obyvatelia denne stretávali so smrťou.
Napísala by som niečo v tom zmysle „vychutnajte si príbeh“, ale viem, že to nie je možné. Adichie sa síce snažila situáciu v Nigérii mierne odľahčiť primiešaním lásky a pokusom o šťastie, ale pachuť depresie zostala. Neváhajte a dajte jej šancu, nič podobné ste doteraz nečítali. Môžem vám však zaželať, aby ste si vychutnali silné myšlienky a autorkin svieži pohľad na svet.
@laska_ku_kniham
Čítať viac

Čítať viac

„No svet je zvláštny a konce nie sú skutočne koncami, bez ohľadu na to, ako veľmi si to hviezdy želajú.“

Bezhviezdne more - Erin Morgenstern
Bezhviezdne more
Erin Morgenstern