Kôň Przewalského - Maja Lunde

14,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kôň Przewalského

Kôň Przewalského je jediný žijúci zástupca vyhynutého koňa divého. Ľuďom sa ho podarilo zachrániť vďaka chovu v zajatí a neskôr ho vrátili späť do jeho prirodzeného prostredia.... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2021
404 strán
6-7 hodín čítania

Kôň Przewalského je jediný žijúci zástupca vyhynutého koňa divého. Ľuďom sa ho podarilo zachrániť vďaka chovu v zajatí a neskôr ho vrátili späť do jeho prirodzeného prostredia. Eva so svojou dospievajúcou dcérou sa usilujú zachrániť aj posledné dva... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

14,95 €

Posielame do štyroch dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Tretia časť úspešného cyklu nórskej autorky Maje Lunde o tom, ako človek ovplyvňuje život na Zemi.

Kôň Przewalského je jediný žijúci zástupca vyhynutého koňa divého. Ľuďom sa ho podarilo zachrániť vďaka chovu v zajatí a neskôr ho vrátili späť do jeho prirodzeného prostredia, do mongolských stepí.
Ruský zoológ Michail koncom 19. storočia cestuje do Mongolska, aby odtiaľ priviezol divé kone do svojej zoologickej záhrady. Nemecká veterinárka Karin sa začiatkom deväťdesiatych rokov usiluje o návrat divých koní do ich prirodzeného prostredia a nórska statkárka Eva so svojou dospievajúcou dcérou bojujú nielen o prežitie v bývalom zoologickom parku na východe Nórska, no usilujú sa zachrániť aj posledné dva jedince vzácneho plemena. Láska ku koňom si však pýta svoju daň.

Komu sa kniha môže páčiť: Čitateľom, ktorí si obľúbili autorku bestselleru Príbeh včielMaju Lunde.

Vypočujte si zvukovú ukážku:
Čítať viac
Originálny názov
Przewalskis hest
Počet strán
404
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
150×238 mm
Hmotnosť
720 g
ISBN
9788055644677
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
859073
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
28,90 €

Hodnotenia

4,1 / 5

8 hodnotení

3
3
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Nórska spisovateľka Maja Lunde na mňa urobila dojem už knihou Príbeh včiel. Jej štýl písania a prelínanie medzi časovými a dejovými líniami je skutočne dokonalé. Nikdy som nemala chuť preskočiť niektorú časť kvôli pokračovaniu rozčítaného príbehu, pretože každý bol rozpracovaný naozaj veľmi pútavo a knihu som hltala rad-radom. Autorka, ako vždy, zahŕňa do príbehov budúcnosti aj ekologický rozmer. Knihu odporúčam každému, nielen milovníkom koní.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Katarina
Neoverený nákup
29.6.2022
Vyborne
Vyborna kniha, zaujala a zanechala hlboku stopu dlho po docitani. Dotyka sa temy klimatickych zmien a upozornuje na jej nepriaznive vplyvy. Čítať viac
28
23.4.2022
Zatiaľ druhá kniha autorky a teším sa na tretiu. Je veľmi pútavá a veru nadchne všetkých milovníkov zvierat a prírody. Opäť sa tu prelínajú tri dejové línie a nerobí to žiaden chaos pri čítaní. Hodnotenie som dala nižšie, pretože mi tam chýbalo akési vysvetlenie, akoby tomu chýbalo niečo. Možno medzi riadkami.... Čítať viac
17
9.8.2021
Táto kniha bola z celej trilógie o klmatických zmenách najslabšia. Nápad poukázať na vyhynutie rôznych živočíšnych druhov bol vskutku originálny, ale na vytvorenie kompaktného a pútavého príbehu to nestačilo. Štýl Maje Lunde mám rada, nakoľko pracuje s odlišnými časovými úsekmi a rozpráva tri odlišné príbehy, ktoré majú spoločného menovateľa - v tomto prípade kone.
Trochu som však bola sklamaná, nemalo to pre mňa žiadnu zápletku.
Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
23.6.2021
Podobná ako predošlé
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ak vás zaujal Príbeh včiel a Modrá, predošlé diela autorky z tohto voľného cyklu, určite sa vám bude páčiť aj tretí diel. Ako pri predchádzajúcich dvoch, aj tu dávam tri hviezdičky. Téma je skvelá, dozvedela som sa veľa nového o divých koňoch, avšak nesedí mi veľmi ten autorkin príliš jednoduchý štýl písania, ani postavy. Karin a Eva sa mi zdali ako jedna a tá istá osoba. S takýmto ženským charakterom som sa stretla aj v predošlých knihách z cyklu. Mužskí hrdinovia sú si zväčša tiež podobní. Toto je problém mnohých autorov a teda nezaškodilo by trochu prepracovať charaktery postáv, dať im rôzne vlastnosti, povahy, lebo takto sú to stále akoby tí istí ľudia. Páčilo sa mi, že tu sa objavila postava z knihy Modrá. Prečítam si aj štvrtý diel z cyklu, ale už teraz tuším, že aj ten ocením tromi hviezdičkami. Čítať viac
14
13.5.2021
aj bavilo, aj nebavilo
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Moja prvá kniha od nórskej spisovateľky Maji Lunde, ktorá mi bola známa ako detská autorka, hlavne ospevovanej Snehovej sestry. Nejako mi ušlo, že píše aj pre dospelých. Keď som však uvidela jej poslednú novinku – zaujala ma totiž obálka, ktorá pripomína ostrejšiu verziu malieb od Martina Benku (opäť chválim marketing Slovart), bolo rozhodnuté.

Mám rada príbehy o zvieratách, o ich ríši, hierarchii, správaní, do ktorých nevidím a od ktorých by sme sa mohli veľakrát niečo naučiť. Hneď na začiatku poviem, že kniha ma až tak neohúrila, ale boli v nej aj časti, od ktorých som sa nevedela odtrhnúť. Napätie, odbornosť a rozprávanie striedali myšlienky rôznych hl. postáv a niekedy ma, žiaľ, veľmi nebavili. Bolo ich na mňa zbytočne veľa. Hlavnou témou je kôň, konkrétne predchodca všetkých koní, ktorého existencia je zaznamenaná už v jaskynných maľbách. Ide o jediného prežívajúceho zástupcu divého koňa (nazývaného aj tachi), ktorý kedysi v prírode vyhynul (1960), ale vďaka chovu vo viacerých ZOO po celom svete a reintrodukčnému programu je znovu rozšírený aj v niektorých parkoch v Mongolsku. Práve táto zem bola miestom, kde sa najčastejšie vyskytoval a tachi je jeho národným symbolom.

Príbeh je rozdelený na 3 časové obdobia, čo mi prišlo celkom zaujímavé, ako aj ich striedanie v jednotlivých kapitolách. O divých koňoch sa dočítame z denníka ruského riaditeľa ZOO Michaila (r. 1882), kde nám opisuje výpravnú cestu a skúsenosti s odchytom tachi v Mongolsku. Celkom pútavé čítanie, kde nám okrem krásy mongolskej krajiny rozpráva aj o svojej úzkosť z tuhej zimy a nepohodlného cestovania. Pán Míííša bol skôr teoretik, zvyknutý na teplú posteľ a pravidelnú stravu, no skúsenosti nemal žiadne. Vyčerpanie, strach, špina, pot a únava niekde v stepiach – mal pocit, že sú to jeho posledné dni života. Jeho príbeh mi pripomenul výborný film „Skrotená hora“ a pousmiala som sa nad podobnou scénou aj situáciou. Výpravu bolo možné realizovať vďaka bohatému sponzorovi a šikovnému lovcovi zvierat, z ktorého som mala pocit, že je tak trošku aj lovcom ľudskej vášni a následky zlomeného srdca ho už nezaujímajú.

Následne v r. 1992 spoznávame 58-ročnú veterinárku Karin, ktorá presúva divé kone naspäť do ich rodnej zeme a ich záchrana a opätovná adaptácia je u nej na 1. mieste. Cestuje s ňou jej 30-ročný syn, bývalý narkoman, ktorý sa s ňou chce zblížiť, ale.. ako to už býva, niektoré matky svojím deťom nedávajú večné šance a vzťah plynie dostratena, prípadne sa upnú na niečo iné, živé – na zviera, ktoré treba NAOZAJ zachrániť.. tento príbeh ma bavil asi najmenej, aj keď rozprávanie o koňoch a ich správaní som si, naopak, užila najviac.

Posledná časová rovina, nie tak ďaleká budúcnosť (r. 2064), bola pre mňa najzaujímavejšou a najnapínavejšou časťou celej knihy. Nie len, že ma zaujal životný príbeh matky Evy a jej pubertálnej dcéry Isy, ale celkový opis krajiny „po vojne“ a zničenom ekosystéme, kde jeden deň svieti slnko a následne 3 mesiace stále prší a vy sa obávate, či neumriete hladom, lebo vám vytopí pivnicu, kde máte posledné zásoby ryže, zemiakov a čo je najdôležitejšie, posledné zásoby sena pre zvieratá, vďaka ktorým máte mlieko, syr a maslo Zároveň musíte zachrániť posledné dva divé kone na svete. Toto bola katastrofa, ktorá vôbec nie je nereálna. Sledovať boj o život so zlodejmi, predať vlastné telo za kúsok jedla, kšeftovať, či má stará smradľavá ryba hodnotu 3 alebo 4 vajec ala výmenný obchod v meste, odrodiť cudzie dieťa bez skúsenosti a pritom stále myslieť na to, že ak ostanete na mieste, kde ste predtým vyrastali, lebo išlo o rodinný podnik ZOO Parku, či je tu možné reálne aj dožiť - či by predsa len nebolo lepšie presunúť sa viac na sever, ako všetci ostatní, ale.. keď už aj auto nevládze, elektrina nadobro vypadne.. túto časť by som prijala ako samostatnú detailnú knihu o tom, ako to tu na našej milovanej planéte, ktorú si tak dokonalo ničíme, môže dopadnúť, a že to všetko môžeme už o pár rokov zažiť na vlastnej koži

Kniha s veľkým výkričníkom, kde sa síce rozpráva o takmer vyhubenom prakoňovi, ale treba za tým vidieť celý svet živočíšnej ríše, ktorú vedome/nevedome ničíme, a ktorú nemusí byť také ľahké vrátiť do jej prirodzeného prostredia, ak vôbec. Klíma, ktorá nám našu nenažranosť vracia už nejaké to leto aj zimu, a že si ja osobne vôbec neviem predstaviť, ako to tu bude vyzerať o ďalších 10 rokov. Kniha, ktorá ma síce nepostavila zo stoličky, ale snažila som sa z nej vyčítať všetko, čo mi ponúkala.

Kôň Przewalského je treťou časťou environmentálnej skupiny kníh, ktoré autorka píše, čo som sa dozvedela až počas jej čítania a dúfala som, že som neurobila zle, že som začala práve ňou. Našťastie ide o voľné pokračovanie a jednotlivé príbehy z kníh na seba priamo nenadväzujú. Som zvedavá na zvyšné časti a hádam ma potom celkovo neporazí z toho, ako si tu my „pekne“ žijeme a celá rastlinná a živočíšna ríša, spolu s klímou pomaly umierajú. Ďalší na rade budeme už iba MY - ľudstvo..
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
28,90 €

„„Anna, tuším táraš hlúposti.” „Pravdaže, chlapček môj. Nevieš, že iba veľmi bláznivý ľudia hovoria vždy rozumne?”“

Anna v Avonlea - Lucy Maud Montgomery
Anna v Avonlea
Lucy Maud Montgomery