Rodina vo Svätom Písme - Ján Ďurica
Rodina vo Svätom Písme
6,67 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Rodina vo Svätom Písme

Rodina má svoj pôvod v Bohu. V tejto učebnici ponúkame pohľad na rodinu z najzákladnejšieho prameňa všetkých teologických disciplín, zo Svätého písma. Hĺbku rodinných záväzkov predstavuje apoštol Pavol v Liste Efezanom 5,21-6,4. Sú to kľúčové...

Čítaj viac

6,67 €

Bežná cena Bežne 7,00 €

Ušetríte 5 %

Posielame do týždňa

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Rodina má svoj pôvod v Bohu. V tejto učebnici ponúkame pohľad na rodinu z najzákladnejšieho prameňa všetkých teologických disciplín, zo Svätého písma. Hĺbku rodinných záväzkov predstavuje apoštol Pavol v Liste Efezanom 5,21-6,4. Sú to kľúčové slová. Rodina zároveň predstavuje ľudské prostredie, v ktorom sa formuje „vnútorný človek“. Upevnenie jeho sily je darom Otca a Syna v Duchu Svätom.

V témach rodiny z aspektu biblickej teológie študujeme texty Svätého písma, aby sme naplno čerpali z toho najzákladnejšieho prameňa Božieho zjavenia, aký plán mal Boh Otec stvorením človeka ako muža a ženy, čím vytvoril prvý predpoklad pre manželstvo a rodinu so všetkými milosťami a darmi Ducha na uskutočňovanie tohto úžasného povolania. Vychádzame z dôkladnej analýzy autority v širokospektrálnom aspekte biblickej teológie. Potom v duchu biblickej antropológie predstavujeme dôstojnosť človeka, ktorý bol stvorený ako koruna tvorstva na Boží obraz a podobu, a jeho rozvoj i cez znetvorený obraz s jeho veľkosťou aj pádmi. No cez poslušnosť viery je pozvaný stať sa novým stvorením.

Ďalej predkladáme význam otcovstva telesného aj duchovného. Podobne pohľad na matku, ženu, manželku a jej poslanie v dejinách spásy. Základom života je rodinný dom ľudských detí aj symbolický dom Boží a duchovný dom Otca a jeho synov. Požehnaním rodiny je dieťa a súrodenci, pričom podstatnú úlohu zohráva výchova a vyučovanie. To všetko preberáme z najzákladnejšieho prameňa Božieho slova v aspekte celých dejín spásy. Dôležitou úlohou rodiny je pomôcť objaviť životné povolanie pre deti, v ktorom by radostne slúžili Bohu aj ľuďom.

V tejto vysokoškolskej učebnici preberáme citáty poväčšine zo študijného Svätého písma Jeruzalemskej Biblie, vydaného Teologickou fakultou Trnavskej univerzity v Dobrej knihe Trnava. Toto študijné vydanie umožňuje integrálne čítania Písma v súvislosti s ostatnými knihami Biblie pomocou marginálnych odkazov. Jeden z takýchto spôsobov práce nazývame kánonický prístup (porov. Interpretácia Biblie v Cirkvi s. 53-56), alebo skrutácia prostredníctvom ďalších kníh Biblie, ktoré boli prijaté do zoznamu Duchom Svätým inšpirovaných kníh.

Pretože v tejto knihe pohľad na rodinu je prvým a najpodstatnejším prameňom Sväté písmo, v duchu biblickej teológie uvádzame citované texty, aby boli hneď poruke, lebo oni sú hlavné aj keď na niektorých miestach sú dosť dlhé. Samotný text má jednak pedagogický rozmer, ale aj posväcujúci (pozri Sväté písmo Jeruzalemská Bbilia, 2016, s. 2570n).

Teda prostredníctvom skrutácie jednotlivých kníh Biblie, čítaním, štúdiom, meditáciou a rozličnými exegetickými spôsobmi práce možno okúsiť osobné stretnutie s neviditeľným Bohom, ktorý je Otec všetkých a účinkuje svojím Slovom prostredníctvom Ducha Svätého, ktorý je Duchom vzkrieseného a osláveného Ježiša Krista. On zjavuje a sprítomňuje aj cez opravdivú rodinu plnosť krásneho a radostného života tu na Zemi aj po smrti naveky.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
248
Hmotnosť
314 g
Rok vydania
2018
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Universitas Tyrnaviensis - Facultas Theologica
Rozmer
145×205 mm
ISBN
9788081911187
Naše katalógové číslo
843201

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac

„Knihy sa majú vyberať ako priatelia — uvážene a nadlho.“

Michail Larionovič Michajlov