Liturgický rok v katechéze - Ľubomír Pilarčík
Liturgický rok v katechéze
2,94 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Liturgický rok v katechéze

Na začiatku tejto práce si autor položil otázku: Je v pokoncilových katechizmoch na Slovensku zohľadňovaná tematika liturgického roku? V akom stupni katechechizmové príručky používané na základných školách spĺňajú liturgicko-katechetické požiadavky...

Čítaj viac

2,94 €

Bežná cena Bežne 3,09 €

Ušetríte 5 %

Posielame do týždňa

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Na začiatku tejto práce si autor položil otázku: Je v pokoncilových katechizmoch na Slovensku zohľadňovaná tematika liturgického roku? V akom stupni katechechizmové príručky používané na základných školách spĺňajú liturgicko-katechetické požiadavky Cirkvi po Koncile? Metóda, ktorá bola použitá v tejto práci, si vyžadovala prácu s liturgicko-katechetickým materiálom cez vyhľadávanie, analyzovanie, systematizáciu, porovnávanie a hodnotenie. Hlavnou náplňou bolo najskôr podať koncilový a pokoncilový pohľad na liturgický rok. Nájsť jasné postuláty a odporúčania, ktoré by poukazovali na význam liturgického roku a jeho uplatňovanie pri katechizácii, zosystematizovať ich, potom ich porovnávať s tým, čo sa na túto tematiku nachádza v slovenských katechizmoch, a v závere vyhodnotiť. Preto prvá a druhá kapitola sú teoretické, tretia skôr praktická. Prvá kapitola sa zaoberá pohľadom na liturgiu v 20. storočí, no najmä očami Druhého vatikánskeho koncilu. Jasne poukazuje na veľké hodnoty liturgického diania v živote kresťana. Druhá kapitola presúva akcent z teologicko-liturgickej rozpravy do oblasti katechizácie a na eventuálne „využitie“ matérie cirkevného roka. Autor v nej prevažne čerpal z katecheticko-pastoračných dokumentov Cirkvi a z náhľadov niektorých známych teológov. Tu sa ukázala ešte urgentnejšia potreba prepájania liturgického roku s katechézou. Analýzou a systematizáciou matérie získanej z prvých dvoch kapitol sa chcelo poukázať na mnohé skutočnosti, ktoré mali vyriešiť tieto otázky: Prečo je v katechéze potrebné počítať s liturgickým rokom? Aké je samotné posolstvo liturgického roku? Aké sú ciele a úlohy liturgického roku v katechéze? Ako existenciálne zdôvodniť potrebu kresťana počítať s liturgickým rokom? Ako vnášať túto matériu do hodín náboženstva na školách? Autor sledoval líniu, v ktorej išlo čím ďalej tým viac o to, aby sa liturgický rok nechápal a nepodával len ako záležitosť, o ktorej treba katechizovaných informovať, ale aby liturgický rok v katechetickom procese „vstupoval“ do života kresťana, keďže môže napĺňať jeho základné duchovné a existenciálne túžby a potreby.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
230
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Universitas Tyrnaviensis - Facultas Theologica
Väzba
brožovaná väzba
ISBN
8071414050
Naše katalógové číslo
843187
Rozmer
170×240 mm
Rok vydania
2002

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth