No a já - Delphine de Vigan
No a já
12,17 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Lou Bertignakové je třináct let, má IQ 160 a v hlavě mraky otázek. Pozoruje lidi, sbírá slova, provádí různé pokusy, hltá encyklopedie. Dva školní ročníky přeskočila. Ve třídě je nejmladší a nejmenší, ale dělá si největší... Čítať viac

Ďalšie formáty

E-kniha od 7,20 €
12,17 €
Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Lou Bertignakové je třináct let, má IQ 160 a v hlavě mraky otázek. Pozoruje lidi, sbírá slova, provádí různé pokusy, hltá encyklopedie. Dva školní ročníky přeskočila. Ve třídě je nejmladší a nejmenší, ale dělá si největší starosti. Proč ji matka už nikdy neobejme, proč otec předstírá dobrou náladu, proč „jsou věci tak, jak jsou?“ Když se seznámí s osmnáctiletou bezdomovkyní No, která zdaleka nemá ani to, co má Lou – střechu nad hlavou, jídlo, rodiče – vezme si na svá bedra víc, než unese. A postupně zjišťuje, jak daleko má realita k reklamním billboardům z ulic a metra. S pomocí nejstaršího spolužáka ze třídy a největšího lempla, který už dvakrát propadl, zato má něžný úsměv a velké černé oči, se Lou vrhne do experimentu, který míří proti osudu... No a já je románem o dospívání, které je podrobeno zkoušce reality. Je pohledem na svět očima předčasně zralého, naivního i jasnozřivého mladého člověka, který se nechce jen tak smířit s během věcí.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
pevná väzba, čeština, Odeon, 2021
Posielame do šiestich dní
12,17 €
Kniha
pevná väzba, čeština, Odeon, 2011
Vypredané
-5 %
Kniha
brožovaná väzba, angličtina, Bloomsbury, 2010
Vypredané

E-knihy a audioknihy

E-kniha
čeština, Odeon, 2021
Ihneď na stiahnutie
EPUB
MOBI
7,20 €
E-kniha
angličtina, Bloomsbury, 2010
Ihneď na stiahnutie
EPUB (Adobe DRM)
8,34 €
Ďalšie
Kúpte spolu
24,34 €
Originálny názov
No and Me
176 strán
2-3 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
306 g
ISBN
9788020720016
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
843065
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

26 hodnotení

21
4
1
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie Martinusákov

No a já nie je žiadny povzdych nad sebou samým. No je človek, žena, vlastne ešte dievča, ktoré sa túla po parížskych uliciach. „Já“ je zase 13-ročná Lou s IQ 160. Zvláštnejšiu dvojicu by ste ťažko hľadali. Lou spozná No pri školskom projekte a hoci to doma sama nemá ideálne, cíti, že musí No pomôcť zmeniť jej situáciu.
Autorkinou špecialitou je zobrazovať rôzne sociálne problémy modernej doby, no nerobí to prvoplánovo, aby vzbudila súcit, nemoralizuje. Ani táto kniha nie je o tom, že „by sme mali pomáhať bezdomovcom“. Naopak, ukazuje, že ide o komplikovanejší problém, ktorý sa nedá vyriešiť len tým, že má človek zrazu kde bývať. Tenučká kniha s krátkymi kapitolami a rozpráva síce príbeh z pohľadu tínedžerky, no vďaka jej intelektuálnej vyspelosti je jej miera detskej naivity posunutá na úplne iný level. Pre mňa od Viganky zatiaľ druhá najlepšia kniha.

Čítať viac

Trinásťročná Lou s IQ 160 a mladá bezdomovkyňa No. To sú hlavné postavy románu No a já, ktoré spojí jedna náhoda a odvtedy sa začne písať ich spoločný príbeh. Občas trochu smutný, občas krutý. Príbeh o krásnej naivite mladého človeka, ktorý sa nechce zmieriť so zaužívanými stereotypmi a pozerá sa na svet úplne inak

Čítať viac

Recenzie čitateľov

29
16.11.2021
Skvelé ako všetky od de Vigan
“Je to šílené, jak věci mohou vypadat zdánlivě normálně. Když jen trochu chceš. Když se nechceš podívat pod pokličku. Člověk by málem myslel, že žije v dokonalém světě, kde se všechno vždycky nakonec nějak srovná.”
-
Delphine de Vigan je francúzska autorka, ktorá si pre svoje príbehy vyberá rôznorodé témy. No a já je v poradí treťou knihou, ktorú som som práve dočítala a určite ju ešte zopár dní nedostanem z hlavy.
-
No a já je príbehom trinásťročnej Lou - dievčaťa s vysokým IQ, ktoré má na prvý pohľad ukážkové detstvo a Nolwenn, teda No, mladej bezdomovkyne. Túto dvojicu dopĺňa a vyvažuje Lucas, spolužiak Lou, ktorý má takisto svoje rodinné problémy, tie však skrýva za fasádou ľahostajnosti a maskuje nežným úsmevom.
Lou hltá rôzne encyklopédie, zbiera všakovaké veci a doma vykonáva rôzne pokusy, pozoruje ľudí na stanici, v metre, vyhodnocuje ich mimiku, správanie. Je na svoj vek nadpriemerne inteligentná a preto nezapadá ani medzi svojich vrstovníkov, ani medzi starších spolužiakov. Niekomu by sa táto dievčina mohla zdať čudnou, ale keď nahliadnete do zákulisia jej života, tak mnohé veci vám zrazu budú dávať zmysel. Napriek všetkému si ju obľúbite, či už kvôli jej detskej naivite, ktorú maskuje svojimi encyklopedickým vedomosťami, alebo jej bezhraničnému entuziazmu.
Priateľstvo medzi Lou a No je niečo, čo si dnes bežný človek nedokáže ani predstaviť. Sú to dievčatá z diametrálne odlišných svetov, ktoré napriek tomu majú mnoho spoločného. Obe sú takpovediac “mimo”, ani jedna z nich nie je šťastná. A Lou pojme ich priateľstvo ako druh sociálnej práce.
-
“Lidi dokážou sestrojit nadzvukové letouny a vypouštět rakety do vesmíru, identifikovat zločince z jediného vlasu anebo nepa trného kousíčku kůže, vypěstovat rajče, které vydrží tři týdny v ledničce a ani trochu neseschne, uložit do mikroskopického čipu miliardy dat. Dokážou nechat lidi umřít na ulici.”
-
Na knihách Delphine de Vigan sa mi páči, že autorka sa nesnaží nutne ukončiť knihu happy endom. V knihách Spojenia a Slová vďaky sme boli svedkami aspoň čiastočného happy endu, tu však ide viacej o priebeh deja ako o to, aký bude záver. No a já spracováva rôzne pálčivé témy: či je to téma dospievania, alebo ako sa vyrovnať s tým, že som iná/iný, alebo bezdomovectvo a jeho príčiny či následky. Jednou z tém je aj nefunkčná rodina - s touto témou sme sa mohli stretnúť aj v knihe Spojenia. Ak by som si však mala z tejto trojice vybrať tú najemocionálnejšiu knihu, tak ňou bola rozhodne Slová vďaky. Spojenia a No a já slúžia skôr ako zrkadlo dnešnej spoločnosti, ukazujú čo všetko môže nefungovať, čo všetko sa môže pokaziť.
-
“Než jsem potkala No, věřila jsem, že zlo spočívá v křiku, ranách, válce a krvi. Teď' vím, že zlo je taky v tichu, že je často na první pohled neviditelné. Zlo je čas na zacelení ran, ten nezkratitelný sled dnů, nemožnost návratu. Zlo je to, co nám uniká, mlčí, ne ukazuje se, zlo je to, co nemá zdůvodnění, to, co zůstane navždy neproniknutelné.”
-
Milí priatelia knihomili, ak ste doteraz nemali tú česť a zatiaľ ste od tejto nadanej francúzskej autorky nič nečítali, tak Vám ju môžem iba odporučiť. Nech siahnete po ktoromkoľvek jej diele, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete sklamaní. Daphne de Vigan Vás rozosmeje, prinúti Vás zamyslieť sa nad sebou, okolím, svetom, alebo Vás rozosmúti a rozplače. Jej diela majú vždy čo ponúknuť.
Čítať viac
1
4.8.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prostřednictvím Lou nabízí čtenářům Delphine de Vigan místy naivní, avšak velice přímý pohled na problém bezdomovectví.

Lou se seznámí s No. Mladou slečnou, která je bezdomovkyní. Nežije, ale přežívá jako všichni bezdomovci. Někteří se od dna společnosti chtějí odrazit, někteří ne.

Lou se snaží ze všech sil, společně se spolužákem Lucasem, No poskytnout zázemí...

Knížka mi sedla a od první stránky mě neskutečně bavila. Je plná emocí a na čtenáře doráží a doráží až se mu zcela zavrtají pod kůži. Ač je knížka tenká, i s doslovem 172 stran, autorka v ní dokázala sepsat tolik emocí, tolik pochopení i nepochopení. Tolik radosti, starostí i odmítnutí, která bolí.
Čítať viac
3

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
7.3.2021
Příběh Lou, které je 13 let, její IQ je 160 a ona tak přeskočila dva ročníky. Doma to nemá úplně ideální, její matka si žije ve svém světě a o dceru se v podstatě vůbec nezajímá. Ve škole se Lou rozhodne pro referát o bezdomovcích a díky němu se seznamuje s mladou dívkou No, která žije na ulici. Lou tak poznává realitu běžného života, kterou by však ráda změnila.

Tak toto byla moje čtvrtá kniha od Delpihne de Vigan a jako u každé, i nyní jsem byla nadšená. Autorka opět upozorňuje na problémy ve společnosti, na odcizení, osamělost a upadnutí na okraj společnosti.
Touto knihou nás sice provází třináctiletá slečna, ale díky tomu, že je rozumově vyspělá, nedíváme se na ten krutý svět pohledem dítěte, ale plnohodnotnou společnicí.

Knížka je plná citů, emocí, myšlenek, které na nás Delphine valí a vy je sotva stíháte pochytat. Už teď vím, že si knížku potřebuji přečíst znovu a vychutnat si tak všechny její myšlenky a slovní obraty, které jsem si opravdu maximálně užívala.

Opět kniha útlá rozměrem, ale velká svým obsahem. Kniha ze života a o životě. Kniha, kterou Vám rozhodně chci doporučit. Kniha, která se velice dobře čte a zároveň, která Vám něco předá.
Čítať viac
Katarina
5.6.2017
Vynikajuca kniha
Tato kniha je vynimocna a velmi hodnotna. Autorka pise putavo, inteligentne, citatel ma moznost sa identifikovat s postavami a rozumiet im. Dava moznost zamysliet sa nad hodnotami spolocnosti, nad subjektivnym vnimanim dobra a zla. Ked kniha nieje len chrlenim slov bez hlbsieho vyznamu, ale vsetko v nej ma svoj zmysel, vtedy vam ostane este dlho v pamati. Toto je ona. Ak nemate radi tliachania od veci a radi sa zamyslate nad zmyslom - neolutujete. Čítať viac
Elena
31.12.2016
bezdomovectvo
O bezdomovectve sa toho nenapisalo vela, nie je to "sexy" tema. Ale treba o nej hovorit a upozornovat na to, ze s tymto svetom a s touto spolocnostou nie je vsetko v poriadku, ked nechava ludi, aby zomierali na ulici... S tymto vnimanim hlavnej postavy - a teda zrejme aj autorky -i sa plne stotoznujem... Čítať viac
ivana
6.9.2012
Veľmi pekný štýl písania
Toto je jedna z knižiek, ktoré pohltia, nútia premýšľať, hoci spracováva náročnú tému, robí to s ľahkosťou a číta sa príjemne, a na jeden dych. Odporúčam. Čítať viac
Soňa
13.12.2011
Názor čitateľa
Konečne autorka, ktorá sa nesústredí len na opis prostredia a deja. Svet nie je len pekný a spravodlivý. Je taký, akí sú jednotliví ľudia.
Kniha sa výborne číta a rozhodne nie je povrchná. Odporúčam všetkým čitateľom, ktorí rozumejú aj tomu, čo je napísané medzi riadkami.
Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
24,34 €

„Niekedy je všetko čo máme okamih. Neexistujú žiadne opakovania. Všetko, čo sa niekedy stalo, robí život životom.“