B. J. Harrison Reads Wuthering Heights (EN) - Emily Brontë
11,99 €

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o audioknihe

"He's more myself than I am. Whatever our souls are made of, his and mine are the same."In the winter of 1801, a man named Lockwood rents a home in Northern England. When he meets his unfriendly landlord, Heathcliff, who lives in the old nearby manor Wurthering Heights, Lockwood is curious to know why he seems so troubled. By asking his housekeeper, Lockwood finds out much more than he bargainedfor.One of the most controversial and debated love stories of all times, 'Wuthering Heights' is one of those classics you just have to read. The emotional magnitude of this novel is great and far-reaching, and the writing is both provoking and seductive. 'Wuthering Heights' has been adapted for the screen several times, the complicated role of Heathcliff having been taken on by Timothy Dalton and Ralph Fiennes to name a few. To this is day, the most well-known adaptation of Emily Brontë's only novel, however, is the song by Kate Bush.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Dĺžka
12:34
Rozmery
9788726573978
Naše katalógové číslo
842257

Recenzie

Ako sa vám páčila audiokniha?

Čítaj viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev