Jar v Jekaterinburgu - Lukáš Cabala, Jindřich Janíček (ilustrátor), Artforum, 2021

11,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Jar v Jekaterinburgu

Vincent prichádza na sibírsku výskumnú stanicu Belyj krot. Jeho úlohou je priblížiť vedu bežným ľuďom. V izbe hlboko pod zemou nachádza čas a pokoj na písanie novej knihy, do... Čítať viac

2. diel série
Vincentovská trilógia
Vydavateľstvo
Artforum, 2021
128 strán
2-3 hodiny čítania

Vincent prichádza na sibírsku výskumnú stanicu Belyj krot. Jeho úlohou je priblížiť vedu bežným ľuďom. V izbe hlboko pod zemou nachádza čas a pokoj na písanie novej knihy, do ktorej sa mu postupne vlievajú miestni vedci, ich objavy z permafrostu, ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 26 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Veľký kaňon - Pavol Barabáš, K2 studio, 2023

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Vincent prichádza na sibírsku výskumnú stanicu Belyj krot. Jeho úlohou je priblížiť vedu bežným ľuďom. V izbe hlboko pod zemou nachádza čas a pokoj na písanie novej knihy, do ktorej sa mu postupne vlievajú miestni vedci, ich objavy z permafrostu, sprievodkyňa Jelena i krajanka, ktorá uviazla na svojich cestách a nedokáže sa vrátiť domov. A kto vie, čo ukrýva starosta neďaleko za mestom...

Druhá kniha Lukáša Cabalu, ktorý bol so svojím debutom Satori v Trenčíne (Artforum, 2020) nominovaný do desiatky ceny Anasoft litera.
Čítať viac
Počet strán
128
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×184 mm
Hmotnosť
296 g
ISBN
9788081503214
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
840503
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
2. diel série
Vincentovská trilógia
Vydavateľstvo
Artforum
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

11 hodnotení

8
2
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Lukáš opäť raz dokazuje, že všetko je možné, čo sme schopní si predstaviť. Je výborným rozprávačom, a to ani nemusí hovoriť priveľa. Baví ma! Mám rada jeho slová, čo s nimi tvorí, príbehy aj postavy, ktoré sú jeho súčasťou. Emócie ukryté pomedzi riadky. Hravé a zas iné. Tento príbeh je nápaditý, skutočne magický! Slovom aj kresbou.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

13
Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro, 2018
Práve čítam
Neopúšťaj ma

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený nákup
9.5.2022
Slovákov bežne nečítam.
Slovenských súčasných autorov veľmi nečítam. Zvládnem reportáže ale knižky s dejom proste nie. Jar v Jekaterinburgu ma zhodila zo stoličky. Bol totiž predo mnou úplne ozajstný kúsok európskej literatúry. Kniha sa mi veľmi páčila a hneď aj uvediem dôvody prečo. Prvý dôvod je, že milujem magický realizmus a toto čo tu Lukáš Cabala predviedol proste magický realizmus je. A navyše veľmi dobrý. Štýl písania sa vyrovná akémukoľvek svetovo uznávanému autorovi. Ďalej téma, ktorá mieša vedu, ekológiu a rusko-ukrajinské vzťahy je absolútna trefa do čierneho. Toto je totiž moja hitparáda top 3 vecí, o ktorých si niečo vo voľnom čase študujem a čítam.
Lukáš má môj obrovský obdiv za prehľad, ktorý z knihy len tak srší. Už len to, že dielo bolo napísané pred súčasným ruským konfliktom a v texte je len tak úplne pomimo spomenutá kniha Šče ne vmrela a ne vmre, akoby to bola samozrejmosť, že civilizovaný svet túto knihu čítal. Ďalej spomienky na Krym.... Musím povedať, že závidím všetkým čo sa ku knihe dostali ešte pred 24. februárom 2022. Keby som patrila do tejto kategórie, teraz dávam re-read a verím, že by som oči otvárala koľko som z tejto tematiky prehliadla pri prvom čítaní.

…“Počuj,” oslovila ho svojím typickým spôsobom, ktorý od nej sám prevzal. “Ja si myslím, a neraz sa mi to potvrdilo, že Ukrajinci sú nám bližší ako Česi.”….
….
….
“Spomeň si na to, až raz budeš v Prahe.”…

Ja si spomeniem. Ďakujem!
Čítať viac
29

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
24.4.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Niečo prekvapivé, jedinečné, úplne iné a nové na slovenskej literárnej scéne. Knihy L. Cabalu sú skvele spracované aj po grafickej stránke. Ilustrácie Vás dostanú a prehĺbia zážitok. Určite by mali po nich siahnuť milovníci zvláštnych kníh (tu mám na mysli hlavne fínske podivno) a magického realizmu. Realitu ladne strieda fikcia a ani sa nenazdáte a už opäť lietate niekde inde a musíte sa nájsť.
Dej je zasadený do trochu sci-fi prostredia. Autor vkladá medzi stránky kníh aj jeho lásku k literatúre v podobe odkazov na známe diela, je skvelý rozprávač a to čo píše sa číta svižne a s chuťou. V knihách cítiť inšpiráciu inou kultúrou a nechýba im originalita.
Veľmi sa teším na ďalšiu prácu tohto autora a som zvedavá čím prekvapí.
V Jekaterinburgu sa opäť stretávame s Vincentom, ktorého sme mohli spoznať v autorovom debute Satori v Trenčíne. Píše reportáž o sibírskej výskumnej stanici Belyj krot, aby priblížil ľuďom vedu a ich výskumy. Spoznáva zaujímavých obyvateľov, vedcov, kultúru, krásy a strasti krajiny, dokonca sa v tomto kúte sveta zoznámi aj so svojou krajankou. Postupne odhaľujeme tajomstvá, ktoré táto stanica skrýva.
Čítať viac
28

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
10.11.2021
Opäť skvelé
Po prečítaní knihy Satori v Trenčíne som sa musela pustiť aj do tejto a bola som milo prekvapená, že i v tomto príbehu vystupuje Vincent. Dej knihy je ucelenejší a jasnejší, než v prvej, má menej fantazijných prvkov, ale zato dá čitateľovi opäť niečo nové a skvelý zážitok.
Vincent sa dostane do Ruska na výskumnú stanicu, ale pôsobí skôr ako taký pozorovateľ všetkého, i nekalého, čo sa tam deje. Po zoznámení sa s Akbarou venuje všetok čas zaláskovaným myšlienkam a využitiu príležitostí byť s ňou. Zaregistruje korupciu, zmiznutie istej osoby, samotný výskum, ale všetko sa deje akoby mimo neho a či nasaje inšpiráciu k napísaniu novej knihy ani sám netuší.
V tejto knihe autor opäť bravúrne volí slová a nenápadne podsúva čitateľovi niektoré politické otázky, avšak najviac poukazuje na klimatické zmeny a celkovo globálne otepľovanie. Veľmi zaujímavou formou núti čitateľa premýšľať nad množstvom otázok, ktoré sa mu počas čítania vynárajú v mysli. Mňa aj táto kniha veľmi milo prekvapila a pevne verím, že sa ešte dočkáme niekoľkých ďalších s hlavnou postavou Vincentom, pretože svet a spoločnosť ešte ponúkajú veľa dôležitých tém, ktoré nám môže autor pripomenúť, aby sme sa nad nimi zamysleli.
Túto knihu si opäť čitateľ buď zamiluje, alebo sa mu páčiť nebude, ale mňa dostala a tlieskam.
Čítať viac
29
Overený zákazník
11.10.2021
Tak toto ma naozaj potešilo. Pekná knižôčka s prispôsobenou realitou príbehu, dočasne premiestnenou do Ruska. Vincentova tak trochu podivuhodne dobrodružná výprava na miesto ako z utajovaného fascikla, prináša záhadný výskum, úsmevné scénky a nenápadnú romancu.
Až mi bolo ľúto, že mi kniha vyšla iba na pár ciest električkou. Kľudne by som bral ďalšich pár stovák strán navyše.
Knihu zdobia páčivé ikustrácie Jindřicha Janíčka.
.
“Po tom, čo vyšla konečne von na čerstvý vzduch, jej do tváre narazil holub. Naštastie ju vzal akosi bokom a celý náraz pôsobil mäkko. Ľudia ju obchádzali, akoby sa nevhceli pliesť medzi dve bytosti, ktoré si vybavujú účty.”
Čítať viac
22.9.2021
V knihe sa preplieta fantasy s tajomnosťou a pochmúrnosťou výskumnej stanice na Sibíri. Lukáš Cabala má zjavne talent na písanie, málokomu sa podarí napísať niečo takéto len vo svojej druhej knihe. Príbeh plynie svižne, celý som ho prečítala na jeden raz. Celkový zážitok dotvárajú aj ilustrácie, bez ktorých by to asi nebolo ono. Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Ak vieš pozorne počúvať a sústrediť sa, môžeš vidieť oveľa viac, ako keby si mal oči otvorené.“

Môj dedko je čerešňa - Angela Nanetti, 2007
Môj dedko je čerešňa
Angela Nanetti