Pán much - William Golding, Naše vojsko CZ, 2010

18,50 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Pán much - William Golding, Naše vojsko CZ, 2010
Pán much - William Golding, Naše vojsko CZ, 2010

Pán much

Pán much je alegorický příběh o skupině chlapců, kteří se na pustém ostrově pokouší vybudovat demokratickou společnost a katastrofálně selhávají... Čítať viac

4,3 50 hodnotení
Vydavateľstvo
Naše vojsko CZ, 2010
256 strán
4-5 hodín čítania

Pán much je alegorický příběh o skupině chlapců, kteří se na pustém ostrově pokouší vybudovat demokratickou společnost a katastrofálně selhávají... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
19,20 €

18,50 €

-4 %
Posielame do šiestich dní
Kniha je dostupná v piatich knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach
Ďalšie knižné vydania (13)
Pán much - William Golding, Andrej Sujetov Kostić (ilustrátor), Maťa, 2021
Pevná väzba
Čeština, 2021
Na sklade
-18 %

15,75 €


Lord of the Flies - William Golding, Faber and Faber, 2022
Brožovaná väzba
Angličtina, 2022
Do šiestich dní
-5 %

15,68 €


Lord of the Flies - William Golding, Faber and Faber, 2012
Brožovaná väzba
Angličtina, 2012
Do piatich dní
-12 %

11,44 €


Lord of the Flies - William Golding, Faber and Faber, 2011
Brožovaná väzba
Angličtina, 2011
Do piatich dní

12,95 €


Lord of The Flies - William Golding, Penguin Books, 2016
Brožovaná väzba
Angličtina, 2016
Viac ako 30 dní
-12 %

16,74 €


Lord of the Flies - William Golding, Faber and Faber, 2000
Brožovaná väzba
Angličtina, 2000
Viac ako 30 dní
-5 %

12,53 €


Volodar mukh - William Golding, BookChef, 2021
Pevná väzba
Ukrajinčina, 2021
Viac ako 30 dní

11,70 €


Pán much - William Golding, Maťa, 2014
Pevná väzba
Čeština, 2014
Vypredané

Pán much - William Golding, Andrej Sujetov Kostić (ilustrátor), Maťa, 2003
Pevná väzba
Čeština, 2003
Vypredané

Pán much - William Golding, Odeon, 1993
Pevná väzba
Čeština, 1993
Vypredané

Boh múch - William Golding, Slovart, 2023
Pevná väzba s prebalom
Slovenčina, 2023
Pripravujeme,
vychádza 3. 11. 2023
-5 %

14,25 €


Boh múch - William Golding, Slovart, 2002
Pevná väzba s prebalom
Slovenčina, 2002
Vypredané

Lord of the Flies - William Golding, Faber and Faber, 1997
Brožovaná väzba
Angličtina, 1997
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Treba si variť - Martin Pyco Rausch, Ikar, 2023
Pán much - William Golding, Naše vojsko CZ, 2010
18,50 €

Viac o knihe

Pán much je alegorický příběh o skupině chlapců, kteří se na pustém ostrově pokouší vybudovat demokratickou společnost a katastrofálně selhávají. Název Pán much je doslovným překladem hebrejského בעל זבוב, tedy Belzebub neboli ďábel. Odpovídá záměru autora - uchopit, odkud se bere zlo mezi lidmi.
Čítať viac
Originálny názov
Lord of the Flies
Počet strán
256
Väzba
pevná väzba
Rozmer
148×210 mm
Hmotnosť
416 g
ISBN
9788020610959
Rok vydania
2010
Naše katalógové číslo
80298
Štýl
napínavý, psychologický
Jazyk
čeština
Pôvod
Spojené kráľovstvo, Spojené štáty
Vydavateľstvo
Naše vojsko CZ
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

50 hodnotení

23
19
6
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

26
Nemý svedok - Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt, 2017
Práve čítam
Nemý svedok

Knihy a knižné hrdinky a hrdinovia ma sprevádzajú od útleho veku. Dodnes si presne pamätám vôňu knihy (z roku vydania 1968 Winnetou), ktorú som čítala ako 11 ročná a s napätím som sledovala príbehy červených a bielych bratov. Nezabudnuteľné boli i chvíle ktoré som prežívala s Alfredom Hitchcockom a Tromi pátračmi... S pribúdajúcimi rokmi pribúdali aj prečítané knihy počnúc románmi od Juliette Benzoni, cez sci-fi a fantasy ako Stopárov sprievodca galaxiou, či Hra o tróny až po krimi (najmä severské). Knihy a knižní hrdinovia ma sprevádzajú celý život, mám okolo seba veľa priateľov, ktorí knihy tiež milujú a tak sa často stáva, že keď sa stretneme "nestihneme" si všetko povedať :-) . Mám zopár prianí a jedno z nich je, aby som mala dostatok času a dobrý zrak, na ďalšie knižné príbehy.

Beáta Kaššovicová
Overený nákup
9.9.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
„Pán múch“ od Williama Goldinga je literárne majstrovské dielo, ktoré čitateľom ponúka strohý a neochvejný pohľad do hlbín ľudskej povahy. Tento román, vydaný v roku 1954, zostáva rovnako relevantný a podnetný ako kedykoľvek predtým a spochybňuje naše chápanie spoločnosti, morálky a tenkej hranice, ktorá oddeľuje civilizáciu od divokosti.

Príbeh začína vo chvíli, keď sa skupina britských školákov, opustených na ostrove po havárii lietadla, pokúša nastoliť poriadok a čaká na záchranu. Za svojho vodcu vymenujú Ralpha, charizmatického a vyrovnaného chlapca. Jeho náprotivok Jack, vedie skupinu zborových chlapcov, ktorí sa vyvinú na divokých lovcov. Okuliarnatý a intelektuálny chlapec "Čuňas" je pre svoju zraniteľnosť ľahký cieľ pre čoraz divoších chlapcov. Jeho silné okuliare používajú na zakladanie ohňa. Chlapci ako symbol autority a poriadku používajú nájdenú lastúru, za pomoci ktorej zvolávajú stretnutia / porady, a ten čo práve lastúru drží v rukách má slovo. Ako sa dni menia na týždne, lastúra spočiatku maják poriadku a autority, postupne stráca svoju silu a zostup chlapcov do divokosti je čoraz evidentnejší. Signálny oheň, ktorý bol kedysi ich záchranným lanom, sa zanedbáva, pretože sú viac zaujatí lovom a vzrušením z násilia. A navyše sa na ostrove zjavila "Beštia", ktorá im obsadila miesto na hore kde udržiavali signálny oheň.
Simon, tichý a introspektívny chlapec, je prvý, kto rozpoznal skutočnú povahu „beštie“. Jeho stretnutie s odrezanou prasacou hlavou, ktorú nazývajú „Pán múch“, vedie k mrazivému odhaleniu temnoty v každom z nich.Jedna z najväčších predností románu spočíva v dobre vykreslených postavách. Každý chlapec predstavuje jeden aspekt ľudskosti, od Ralphovho racionálneho vedenia až po Jackov zostup do brutality a k zvieracím inštinktom. Goldingove živé opisy čitateľa účinne vtianu do bujného, no zradného prostredia ostrova a vytvárajú hmatateľný pocit izolácie a hroziaceho nebezpečenstva, vďaka čomu je príbeh o to pútavejší.
Príbeh „Pán múch“ však nie je bez výziev. Niektorým čitateľom sa môžu zdať určité úseky pomalé a navyše, brutalita zobrazená v druhej časti románu je hlboko znepokojujúca a nemusí byť vhodná pre všetkých čitateľov. Napriek tomu, je to nepopierateľne silné čítanie, klasika, ktorá si zaslúži svoje miesto vo svete literatúry, pripomína nám zložitosť ľudských podmienok a večný boj medzi civilizáciou a divokosťou.
Nezabudnuteľný príbeh ktorý si odo mňa právom zaslúžil maximálny počet bodov.
Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
12.7.2023
Táto kniha je hrozným portrétom našej spoločnosti. Čo by sa stalo, ak by sme si sami vytvárali zákony? Ten, kto má moc, stráca rozum. To platí, bohužiaľ, dodnes.

Má to úžasný námet, brilantné posolstvo, no štýl písania ma nedokázal zaujať. Nudilo ma to. Stagnovala som. Počas čítania tejto knihy som prečítala ešte dve. Nedokázala som sa do toho donútiť. Vždy som skončila po piatich stranách. No minulý týždeň som si povedala, že pri tom budem sedieť, až kým to nedočítam. Spoliehala som sa na to, že sa typicky začítam. No ani to sa nedalo. Vôbec to nebolo podľa môjho gusta. Trpela som a to je škoda, pretože táto klasika je nadčasová a vnukla mi toľko myšlienok... Tie tri hviezdičky jej dávam iba za to.

Čitateľ od začiatku tuší, že príbeh sa bude uberať zlým smerom. Zlým smerom pre protagonistov. Tí sú len chlapci. Deti, ktoré nevedia, čo si počať v neznámom prostredí, no odmietajú sa vzdať osudu. Sú vystrašené. No strach sa čoskoro mení na agresivitu. Neusmerňujú ich rodičia ani žiadne spoločenské pravidlá. Divočina ich postupne pohltí. Na konci mi puklo srdce. Je také jednoduché stratiť svoju ľudskú stránku? Čoho by bol človek schopný, ak by mohol zrazu robiť všetko? Bez následkov? Mala som zimomriavky.

Toto dielo vrelo odporúčam, ale od výkrikov nadšenia mám ďaleko. Podľa mňa to nebolo napísané pútavo a niektorí to môžu vzdať. Nečudujem sa. Keby som sa ja nedonútila, tak by mi ušla veľmi dôležitá klasika. Dajte jej preto šancu, trpte pri nej, ak sa nespriatelíte s autorom, a potom uvidíte, že to predsa len stálo za to.
Čítať viac
29.12.2021
Pán much
Rombinson trocha inak. Skupina malých chlapcov zostane odrezaná na opustenom ostrve. Spočiatku chcú spolupracovať, potom sa ale vykryštalizujú 2 skupiny a to tá, čo chce bojovať za dobro všetkých a záchranu a druhá, ktorá prepadne moci. Dej je dynamický a dosť drsný. Až si nechceme uvedomiť, že hrdinovia sú deti. Je to obraz populácie aj v realite. Príklad toho ako nespolupráca vedie k tragickému konci osoby a potom aj spoločnosti, či celého ľudstva. Čítať viac
majag
Neoverený nákup
6.11.2017
odporúčam
Výborné, odporúčam. Kniha ma naozaj uchvátila až od druhej polovice, radím sa ale k dosť netrpezlivým čitateľom a mám rada zhruba rovnakú dynamickosť príbehu od začiatku až do konca, čo táto kniha nesľubuje, ale zato má ďaleko lepšie kvality, ktorými to určite vyvažuje. Práve preto, lebo práve ten príbeh hral až druhoradú úlohu a v popredí mi nakoniec zostalo autorovo posolstvo a veľa nádherných myšlienok, ku ktorým kniha podnecuje. Čítať viac
Jakub Kutiš
Overený zákazník
19.4.2016
William Golding není autor jehož díla by bylo snadné číst. Není to tím, že by byl špatným spisovatelem, naopak. Je to tím, že jeho příběhy jsou alegorické, plné symbolů, a je tedy nutno je číst pozorně, do hloubky a vstřebávat nejen příběh, ale i to co je ukryto mezi řádky.
Pán Much však patří k jeho čtivějším knihám. Vypovídá o skupině malých dětí, které ztroskotají na opuštěném ostrově uprostřed Tichého oceánu, když utíkají z Anglie před hrozícím jaderným útokem. Zprvu se příběh zdá téměř idylický. Moře, sluníčko, pláž, čerstvé ovoce… Děti si zvolí svého vůdce, který začne rozdávat úkoly a snaží se tak vybudovat společnost, která přežije podmínky do doby, než je někdo zachrání. Jenže život není tak jednoduchý. Rozhodně ne v díle Williame Goldinga.
Ostrovem se začne šířit strach z něčeho neznámého. Strach, kterého někteří využijí k tomu, aby ovládali ostatní a situace se začne čím dál více přiostřovat až dosáhne samotných hranic lidskosti. Je to o to hroznější, že se jedná o sotva náctileté děti.
William Golding zobrazil jednu důležitou stránku lidského bytí. V každém z nás se ukrývá ďáblovo semínko. Jakési zlo, které v nás klíčí, ale záleží jen na nás, jak moc ho budeme zalévat a nechávat růst. Kdo ale může vědět, jak se zachová v extrémních a nepředvídatelných podmínkách? Doufejme, že ne tak, jako děti v Pánovi Much.
Pán Much je kniha silná. Přes to, že jsem při ní zažíval pocity beznaděje, hnusu a odporu, tak pro mě bylo čtení tohoto příběhu nezapomenutelným zážitkem a odnesl jsem si důležité poslání. A proto přeci čteme nebo ne?
Čítať viac
Andrea Strýčková
Overený nákup
4.5.2010
Je to kniha o dobre a o zle...
Priznám sa, k tomuto titulu som pristupovala dosť nedôverčivo. Dielko na mňa pôsobilo sprvu "robinsonovsky", ale postupne sa pocit "prvoplánovej idylky" vytrácal. Je to príbeh o dobre a o zle a o tom, že medzi týmito dvoma je občas len veľmi krehká hranica.... Čítať viac

„Musí existovať vedecký odôvodnená súvislosť medzi pôvabom človeka a jeho nezmyselným správaním. “

Krásny omyl - Vi Keeland, 2019
Krásny omyl
Vi Keeland