Stroje ako ja

Charlie, ktorý sa ešte aj ako tridsiatnik nezáväzne pretĺka životom a úspešne sa vyhýba pravidelnej práci, je zaľúbený do pôvabnej Mirandy. Tajomnú mladú študentku však ťaží... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2020
288 strán
4 hodiny čítania

Charlie, ktorý sa ešte aj ako tridsiatnik nezáväzne pretĺka životom a úspešne sa vyhýba pravidelnej práci, je zaľúbený do pôvabnej Mirandy. Tajomnú mladú študentku však ťaží hrozivé bremeno minulosti. Len čo Charlie nečakane... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,49 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Tomáš Gális Denisa Gura Doričová Daniela Dvořáková: Stopy stredoveku. N Press, 2023

Viac o e-knihe

Môže stroj porozumieť ľudskému srdcu, alebo sme to my ľudia, komu chýba porozumenie?
Charlie, ktorý sa ešte aj ako tridsiatnik nezáväzne pretĺka životom a úspešne sa vyhýba pravidelnej práci, je zaľúbený do pôvabnej Mirandy. Tajomnú mladú študentku však ťaží hrozivé bremeno minulosti. Len čo Charlie nečakane príde k peniazom, neodolá kúpe Adama, jedného z prvých umelých ľudí a - s výdatnou Mirandinou pomocou - pracuje na zostavovaní jeho osobnosti. Výsledkom ich spolupráce je takmer ideálna bytosť - príťažlivý, silný a múdry mladý muž. Je iba otázkou času, kedy sa stane nevyhnutné a všetky tri strany budú musieť čeliť hlbokej morálnej dileme.
Čítať viac
Originálny názov
Machines Like Me, People Like
Počet strán
288
Rok vydania
2020
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
795921
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

2,7 / 5

6 hodnotení

0
2
1
2
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Na mcewana som sa tešila ako malé bábo. Trikrát som začala čítať, trikrát som to vzdala. Nelogickosti a téma, ktorá má absolútne nezaujala. Obrovská škoda!

Čítať viac

Recenzie čitateľov

15
Lampa - Deborah Lawrenson, 2023
Práve čítam
Lampa

Čitateľka od roku 1993, lovkyňa antikvariátnych pokladov a milovníčka ilustrácií bookstagram @mrs.columbo.loves.reading

Irisa Krížiková
Overený zákazník
8.6.2021
veľmi zvláštna kniha
Román rozoberá etické otázky umelej inteligencie, ale táto zaujímavá téma sa odohráva akoby len na pozadí života tridsiatnika Charlieho, ktorý sa zamiluje do svojej susedky Mirandy. Dej sa skôr sústreďuje na ich vzťah a Charlieho vnímanie okolitého sveta. Ak by v knihe android Adam, ktorého si Charlie kúpi, ani nevystupoval, ani by sa veľa nestalo.
.
Okrem AI sa román dotýka aj tém ako zanedbávanie detí, sexuálne násilie či samovražda. Ťažké témy, podané s chladom a odstupom. Vo mne neprebudili žiadne pocity či súcit s postavami. Asi som bezcitná. Alebo je to len tak divne napísané.
.
Skrátka, Stroje ako ja sú veľmi zvláštna kniha. Moje pocity z nej sú značne rozporuplné. Niečo sa mi páčilo, niečo nie. Čítala sa mi dobre, a zároveň ma emocionálne takmer neoslovila.
Vôbec neviem zadefinovať, akému typu čitateľa by sa kniha mohla páčiť, ale ak hľadáte akčné sci-fi, toto určite nie je to, po čo by ste mali siahnuť.

Toto sa mi páčilo:
Páčilo sa mi síce, že autor svoju knihu zasadil do alternatívnej reality Británie 80.tych rokov, no zároveň nemám dojem, že táto skutočnosť na dej mala nejaký zásadný dosah.
Čítať viac
Soňa Janů
Neoverený nákup
14.10.2020
Mne sa téma veľmi páčila. Umelá inteligencia zrejme bude riešiť morálne a etické dilemy len na základe zákonov, ktoré vložia ľudia do jadra. Samoučením to zrejme nebude možné dosiahnuť. V tomto príbehu sa prehodnocuje váha pravdy, resp. klamstva. Ľudia často klamú, s rôznym úmyslom; spôsobiť zlo, alebo aj z dobrých dôvodov, ako neublížiť. Autor poskytuje čitateľovi dosť námetov na zamyslenie. Dejovo je príbeh tiež zaujímavý, netreba však očakávať triler. Čítať viac
M
Neoverený nákup
11.10.2020
McEwan je jeden z mojich najoblubenejsich autorov... som zvyknuta jeho knihy citat jednym dychom... Stroje ako ja ma, ale teda riadne potrapili... nevedela som zacitat, chybalo mi to “mcewanovske”, ktore krici z kazdej jeho knihy... pribeh bol podla mojho nazoru velmi mdly a nezazivny... a uplne to zaklincoval priserny preklad... popletene mena postav... cudny slovosled a sklonovanie... Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Anna mu bola privysoko nie pre vonkajšie okolnosti, ale pre to, že ju nechápal, že mu bola hádankou. Taká čistota sa rozprestierala okolo nej, že sa bál k nej pristúpiť aj s najčistejším citom, aby po ňom nezostala nejaká škvrna. “

Suchá ratolesť
Svetozár Hurban Vajanský