Knihy
E-knihy

Dejiny peloponézskej vojny I-IV

Thetis, 2010
Vydavateľstvo
Thetis, 2010
Preklad

V Thukydidovom historickom diele nachádzame významnú časť dejín Grécka. Obdobie ktoré popísal vo svojich knihách, nežičilo mieru, naopak, prialo nepriateľstvu Atén a Sparty, ktoré sa vzájomne pustili do nezmieriteľného kolobehu vojen...

Čítaj viac

14,48 €

Bežná cena Bežne 14,52 €

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

14,48 €

Viac o knihe

V Thukydidovom historickom diele nachádzame významnú časť dejín Grécka. Obdobie ktoré popísal vo svojich knihách, nežičilo mieru, naopak, prialo nepriateľstvu Atén a Sparty, ktoré sa vzájomne pustili do nezmieriteľného kolobehu vojen. Atény a Sparta, ktorí roky predtým vybojovali množstvo hrdinských bitiek proti presile Peržanov pri Maratóne, Termopylách, Salamíne či Platajach.
Krátke obdobie mieru spísaného medzi Aténami a Spartou nebolo však po vôli drobným sporom ich spojencov. Tí vznietili ohne vášní smerujúcich opäť nezadržateľne k vojne, tentoraz však navzájom medzi Grékmi.
Thukydides bol priamym účastníkom peloponézskych vojen, no treba podotknúť, že sa v nich príliš nevyznamenal. Ako neúspešný veliteľ aténskych vojsk pri Amfipolide bol z Atén vykázaný do vyhnanstva. Čo však chýbalo Thukydidovi vo vojenskom umení, zúročil vo svojej literárnej tvorbe. Zozbieral množstvo informácií po celom území Grécka a zapísal do ôsmich kníh svojich Dejín. Je v nich zachytená stručná história vojnových udalostí Grékov pred vznikom peloponézskych vojen a udalosti od ich vzniku roku 431 pred Kr. až do roku 411 pred Kr., kedy Thukydides pravdepodobne zomiera.
Thukydidovo dielo býva označované ako prvé historické dielo, Thukydides je považovaný za prvého historika. State historických právd však vie elegantne obohacovať. Sviežim štýlom, ktorým opisuje jednotlivé historické udalosti, dodáva svojim Dejinám čitateľskú zaujímavosť. Svoje state o histórii nepokojného sveta medzi Aténami a Spartou písal Thukydides tak, aby sa stali „majetkom na večné časy“.
Táto publikácia čitateľovi podáva prvé štyri knihy Thukydidovho diela. Obsahuje úvodnú štúdiu Petra Kuklicu Thukydides, jeho život, dielo a historická metóda, ktorá rozoberá význam Thukydidovho diela a čitateľovi umožní lepšiu orientáciu v množstve popisovaných udalostí odohrávajúcich sa v časoch peloponézskych vojen medzi Aténami a Spartou.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Dejiny peloponézskej vojny I-IV - Thukydides
Dejiny peloponézskej vojny V-VIII - Thukydides
28,96 €
Ušetríte 0,08 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
384
Hmotnosť
330 g
Rok vydania
2010
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Thetis
Rozmer
135×205 mm
ISBN
9788097011543
Naše katalógové číslo
79497

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,9 / 5

8 hodnotení

2
3
3
0
0

Dávid Greňa
1.3.2017
Názor čitateľa
Pri tejto knihe sa mi nepáči hlavne formát knihy, brožúrka s lacným tenkým papierom. Thukydides píše zaujímavo, čítanie tejto knihy mi ale pripomínalo čítanie novin, kde sa píše o situácii medzi Spartou a Aténami. Ale zas poskytuje obrovské množstvo informácii z prvej ruky, preto je dielo od Thukydida veľmi cenným nie však v tomto vydaní od Thetis.
Čítaj viac
Alojz BOGRIC
1.2.2012
Oprava
Tukydides nezomrel v r. 411 p.n.l. Predpokladá sa, že Tukydides, syn Olorov, zomrel asi v r. 398 p.n.l. To len týmto rokom ( 411 p.n.l, alebo 21. rokom vojny) boli ním samým pozbierané poznatky dokončené a jeho dielo skompletizované. Tukydides mal poznámky až do úplného konca tejto vojny, no tie už nestihol spracovať. V jeho diele pokračoval Xenofon, syn Gryllov.
Čítaj viac
Alojz BOGRIC
28.10.2010
Oprava
bol by som rád, keby ste nezadádzali čitateľov. Jedná sa o úryvok, kde sa píše o tom, že Tukydides bol neschopný vojvodca. Túto stať by som odporúčal buď opraviť, alebo odstrániť, lebo sa nezhoduje so skutočnosťou. Tukydides keď bol spoluvojvodca s inými, tak pomerne účinne a spoľahlivo splnili iné určené úlohy. Ten Amfipolis je zložitá záležitosť a on v tom veľkú vinu nenesie. Bitku neprehral. Bol pomalý, to je fakt a to, že prišiel neskoro k Amfipolide spôsobilo jeho pád a sám sa odsúdil do vyhnanstva (čo by ho ináč čakalo od Aténčanov). Mal bojovať proti Brasidovi, vtedy najúspešnejšiemu a najschopnejšiemu veliteľovi lacedemonských vojsk a Aténčania mu dali len zopár lodí a málo vojakov. Takže sa zdržal náborom vojakov cestou k Amfipolide a to spôsobilo, že sa omeškal a Amfipolis získal Brasidas.
Čítaj viac

Kúpte spolu
Dejiny peloponézskej vojny I-IV - Thukydides
Dejiny peloponézskej vojny V-VIII - Thukydides
28,96 €
Ušetríte 0,08 €

„Klasika – to sú knihy, ktoré ľudia vychvaľujú, ale nečítajú.“

Mark Twain