Knihy
E-knihy

Dejiny peloponézskej vojny V-VIII

Thetis, 2010
Vydavateľstvo
Thetis, 2010

Druhá časť Thukydidovho diela Dejiny peloponézskej vojny obsahuje knihy V–VIII. Udalosti V. knihy sa začínajú v desiatom roku vojny, v ktorom bol medzi Aténami a Spartou uzavretý Nikiov mier. Uzavretím mieru však vojnové udalosti nedostali nadlho oddych.

Čítaj viac

14,48 €

Bežná cena Bežne 14,52 €

Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

14,48 €

Viac o knihe

Druhá časť Thukydidovho diela Dejiny peloponézskej vojny obsahuje knihy V–VIII. Udalosti V. knihy sa začínajú v desiatom roku vojny, v ktorom bol medzi Aténami a Spartou uzavretý Nikiov mier. Uzavretím mieru však vojnové udalosti nedostali nadlho oddych. Bojové ambície zvíťazili nad argumentmi života v mieri a vojská oboch strán sa opäť vrhajú do nových, ešte krutejších bojov.
Thukydides nám podáva charakteristiky najvýznamnejších osobností zúčastňujúcich sa vojny, poukazuje na klady, ale aj tienisté stránky, ktoré sprevádzali ich život. Ukazuje pozitíva, ale i chyby pri rozhodnutiach, ktoré niekedy znamenali významné víťazstvá, inokedy záhubu celých vojsk. Vykresľuje také osobnosti, ako boli v Aténach Perikles, Demosthenes, Kleon, Alkibiades, Nikias či v Sparte Brasidas, Agis, Gyllipos.
O udalostiach peloponézskej vojny Thukydides podáva opisy na základe svedectiev „na vlastné oči“, ktoré buď sám zažil, videl, alebo ich získal od priamych účastníkov bojov či iných udalostí. Príbehy Thukydidovho diela sú tak vo veľkej miere opisom skutočnosti, zbavenej subjektívnych a neistých prvkov. Aj preto Thukydidovo dielo tvorí pre nás cenný zdroj objektívneho poznania histórie antického sveta.
Publikácia obsahuje komplexnú štúdiu Petra Kuklicu Dejinný význam Thukydidovho diela v kontexte vzniku a vývoja gréckej civilizácie, ktorá podrobne rozoberá Thukydida a jeho literárnu tvorbu. Štúdia čitateľa stručne sprevádza dejinami Atén, Sparty či iných miest a oblastí Grécka, od najstarších zmienok o ich vzniku, vysvetľuje vývoj politických zriadení v týchto mestách, výstižne charakterizuje boje Grékov, ktoré predchádzali peloponézsku vojnu, stručne opisuje najvýznamnejšie osobnosti. Záver štúdie patrí hodnoteniu diela z rôznych aspektov, s poukázaním na všetky najdôležitejšie udalosti Thukydidovho života a peloponézskej vojny.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Dejiny peloponézskej vojny V-VIII - Thukydides
Dejiny peloponézskej vojny I-IV - Thukydides
28,96 €
Ušetríte 0,08 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
384
Hmotnosť
330 g
Rok vydania
2010
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Thetis
Rozmer
135×205 mm
ISBN
9788097011550
Naše katalógové číslo
79495

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

5 hodnotení

2
1
2
0
0

Dávid Greňa
1.3.2017
Názor čitateľa
K tomu to dielu pridávam rovnaký názor ako k prvej časti.
Pri tejto knihe sa mi nepáči hlavne formát knihy, brožúrka s lacným tenkým papierom. Thukydides píše zaujímavo, čítanie tejto knihy mi ale pripomínalo čítanie novin, kde sa píše o situácii medzi Spartou a Aténami. Ale zas poskytuje obrovské množstvo informácii z prvej ruky, preto je dielo od Thukydida veľmi cenným nie však v tomto vydaní od Thetis.
Čítaj viac
martin_aston
24.4.2017
Názor čitateľa
Ak ide o preklad diela, vyzerajú iné preklady viac záživné? Ak áno, ktoré? Ďakujem.
Čítaj viac
Alojz Bogric
28.10.2010
Oprava
V čase uzavretia Nikiovho mieru už 3 osobnosti nežili. Perikles, Kleon a Brasidas. Táto stať by sa skôr hodila na začiatok knihy a nie ako úvod druhej časti, po prijatí Nikiovho mieru. S pozdravom
Čítaj viac

Kúpte spolu
Dejiny peloponézskej vojny V-VIII - Thukydides
Dejiny peloponézskej vojny I-IV - Thukydides
28,96 €
Ušetríte 0,08 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“