Vianoce
Medzi dobrom a zlom - Ján Markoš
Medzi dobrom a zlom

15,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Medzi dobrom a zlom

16 etických dilem, pred ktorými môžete raz stáť i vy

Kniha Medzi dobrom a zlom prináša 16 etických dilem z bežného života, 16 situácií, s ktorými sa môže každý z nás raz stretnúť. Každú dilemu sprevádza esej, v ktorej sa autor... Čítať viac

4,7 32 hodnotení
Vydavateľstvo
N Press, 2020
312 strán
4-5 hodín čítania

Kniha Medzi dobrom a zlom prináša 16 etických dilem z bežného života, 16 situácií, s ktorými sa môže každý z nás raz stretnúť. Každú dilemu sprevádza esej, v ktorej sa autor snaží čo najzrozumiteľnejšie a čo najčitateľnejšie zhrnúť všetky fakty... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

15,90 €

Na sklade, posielame ihneď

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Kniha Medzi dobrom a zlom šachového veľmajstra a autora bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe prináša 16 etických dilem z bežného života, 16 situácií, s ktorými sa môže každý z nás raz stretnúť.

Kniha je rozdelená do štyroch okruhov: v časti Bioetika môžete premýšľať nad interrupciou, asistovanou reprodukciou, eutanáziou a na chvíľu sa môžete stať otcom či mamou chlapca, ktorý túži, aby bol akceptovaný ako dievča. V časti Sloboda prejavu preskúmate, kde má sloboda prejavu hranice. Ktoré informácie je správne nechať voľne šíriť, a ktoré je, naopak, lepšie potlačiť v zárodku? Povedať kamarátke o nevere manžela? Ako narábať s firemným facebookovým profilom? Ísť na výstavu mŕtvych ľudských tiel či na nelegálny protest? Časť Spoločnosť sa venuje dilemám, ktoré sa menia v čase - to, čo bolo ešte nedávno bežné, dnes už neakceptujeme. Je venovaná sexuálnemu obťažovaniu, korupcii, utrpeniu zvierat aj odpúšťaniu. Zamestnali by ste napríklad bývalého spolupracovníka ŠTB? Pandémia nás postavila pred etické dilemy, ktoré sme doteraz nemuseli riešiť. Má rodina prednosť, keď ide o život? Ako udržať otca doma? Aká je cena ľudského života a kto celú túto situáciu zavinil?
Každú dilemu sprevádza esej, v ktorej sa autor snaží čo najzrozumiteľnejšie a čo najčitateľnejšie zhrnúť všetky fakty a argumenty, ktoré považuje k danej téme za najpodstatnejšie. Neponúka však jasné riešenie:

„Je len na vás, ako sa s týmito dilemami popasujete. Ako ich vyriešite. Budem však rád, ak sa na túto úlohu nepodujmete sami. Vezmite túto knižku do kaviarne, na pivo či – ak ste učiteľkou či učiteľom – do školy. Spýtajte sa manžela, mamy, kamaráta alebo študentov, ako by sa k danej dileme postavili oni. Diskutujte, argumentujte. Možno sa nezhodnete, ale určite sa dobre porozprávate,“ hovorí Ján Markoš v úvode knihy.

„...rýchle odstraňovanie všetkých vzdialeností však nevytvára blízkosť, pretože nepatrná miera vzdialenosti nie je ešte blízkosťou.“

Slová nemeckého filozofa Martina Heideggera, ktoré vyslovil na prednáške v roku 1950, nestratili na aktuálnosti ani po siedmich desaťročiach. Ani dnes, na Slovensku 21. storočia, nemáme problém s prekonávaním vzdialeností. Máme však problém s blízkosťou.
Pri hodnotových, etických otázkach je to viac než zrejmé. Medzi súperiacimi – či skôr bojujúcimi – tábormi nie sú žiadne informačné bariéry. Liberál si môže za pár minút stiahnuť do počítača všetky pápežské encykliky. Človek konzervatívneho razenia sa rovnako ľahko môže dostať ku knihám liberálnych autorov. Absencia informačnej vzdialenosti však ešte nevytvára blízkosť. Túto blízkosť musíme vytvoriť my sami a inak. Blízkosť súvisí so vzájomnou dôverou, s otvorenosťou, intelektuálnou poctivosťou, rešpektom. A tiež s priznaním vlastnej zraniteľnosti, neistoty a nevedomosti.

Cieľom knihy Medzi dobrom a zlom Jána Markoša je prispieť k hľadaniu tejto blízkosti. A ešte jeden cieľ má táto kniha: zabrániť, aby hodnotové otázky boli zneužívané. Bohužiaľ, dnes etické otázky najčastejšie slúžia ako návnady či dymové clony. Keď populistický politik či iný manipulátor potrebuje odviesť pozornosť či vyhrať voľby, vytiahne niektorú z eticky kontroverzných tém, ako sú napríklad interrupcie či práva LGBT komunity, a hodí ju verejnosti ako návnadu. Diskusia o hodnotách môže však prebiehať aj inak. Nemusí byť bojom, ale môže byť hľadaním spoločného riešenia.
Čítať viac
Počet strán
312
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
173×240 mm
Hmotnosť
592 g
ISBN
9788099925503
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
780563
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
N Press
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
29,85 €

Hodnotenia

4,7 / 5

32 hodnotení

26
5
0
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Paulína
5.11.2022
Čakala som viac. Možno práve preto, že s autorom v mnohom súhlasím. Kniha neposúva diskusiu, neponúka nové argumenty, nechallenguje. V niektorých pasážach silne subjektívna - postoje protistrany zruši bez pádnej argumentácie. Čítať viac
Peter
4.1.2022
Etické dilemy dneška
Veľmi zaujímavo a poučne napísané zamyslenia nad otázkami, ktoré nás mnohých trápia ale aj zaujímajú a nemajú jednoduché odpovede. Napriek náročnosti témy je kniha napísaná pútavo a ľahko sa číta. Obsah je tvorený tak autorovými vlastnými myšlienkami ako aj množstvom informácií z externých zdrojov. Knihu jednoznačne odporúčam! Čítať viac
Martinus logo
Sofia Koleničová
1.11.2021
Dať 5 hviezdičiek tejto knihe vôbec nebolo dilemou
Ani táto kniha od Markoša nesklamala! Prvú som prečítala rýchlo a bola z nej nadšená, takže kúpa aj druhej knihy bola jasným rozhodnutím. Autor vás núti premýšľať a vytvárať si vlastný názor. Nevnucuje Vám svoj, naopak nabáda ku kritickému mysleniu. V tejto knihe rozoberá problematiky ktoré Vám už určite preleteli hlavou alebo ste dokonca v danej situácii boli. No aj keď ste si mysleli že máte jasny názor (ktorý sa nemusel zmeniť ani po prečítaní danej kapitoly) ale aspoň trošku to s vami pohne a prehodnocujete. Za mňa jednoducho skvelá kniha. Čítať viac
Lucy
21.5.2021
Výborná faktografia
Skvele a pútavo napísaná kniha slúžiaca však ako podklad na ďalšiu diskusiu. Na väčšinu tém som mala vytvorený názor (aspoň som si to myslela), no častokrát som sa dostala do pozície, že som ho musela prehodnotiť.
Určite vrelo odporúčam.
Čítať viac
1

Som prekladateľka a tlmočníčka. Milujem jazyky, ich podobnosti a odlišnosti. Mám rada literatúru faktu a keď ma už nebaví, prečítam aj nejakú tú beletriu. Keď mám pozérsku naladičku, prečítam si aj nejakú tú báseň a tvárim sa, ako ma to napĺňa :)

Lenka Juhaszova
4.6.2021
Milujem knihy, ktoré vedia narušit pohľad na vec. Často sme o niečom presvedčení a hľadáme literatúru, ktorá nás ešte viac utvrdí v „našej pravde”. Hmmm ... vďaka tejto recenzií ma láka kúpiť si tuto knihu a vidieť, ktoré moje presvedčenia naruší. Vďaka. Čítať viac
Zuzana
13.5.2021
Povinné čítanie
Toto by (spolu so Silou rozumu) malo byť povinné čítanie pre všetkých stredoškolákov a všetkých internetových diskutérov a to bez ohľadu na to, či ide o ľudí veriacich alebo neveriacich, konzervatívnych alebo liberálnych, starších alebo mladších.

Jednotlivé tému sú rozobraté dosť podrobne, aby sa čitateľ v problematike stihol zorientovať a pochopil odlišné pohľady na vec, no jednotlivé kapitoly nie sú príliš dlhé, takže sa kniha číta jedna radosť (i keď ide častokrát o závažné otázky).

Osobitne oceňujem kopu aktuálnych príkladov (napr. vyjadrenia verejne známych ľudí, ktoré sa objavili v médiách minulý rok).
Čítať viac
5
1.5.2021
Je človek dobrý alebo zlý ?
Overený nákup
Ak hľadáte odpoveď na otázku vyššie, v tejto to nenájdete. Táto kniha vám dá totiž niečo oveľa cennejšie – na jednom mieste vám prehľadne zhrňuje reálne situácie, fakty, filozofie, názory rôznych hodnotových spektier či argumenty, a tak vás navádza vás navádza smerom ku kritickému mysleniu.

V knihe nájdete sériu etických dilem, s akými ste sa mohli kľudne stretnúť aj vy. Autor sa nesnaží povedať, čo v tej alebo inej situácii robiť, práve naopak, toto rozhodnutie necháva na každom jednom z nás. Prostredníctvom argumentom čitateľa vyzýva k tomu, aby významné rozhodnutie nerobil len na základe prvotného pocitu (guts feeling), ale bral do úvahy oveľa širšie spektrum názorov, faktov...ak sa dilema má dotýkať aj iného človeka, je to to najmenej čo by sme naozaj urobiť mali.

Považujem sa za človeka, ktorý vie, že nič nevie, rád rozmýšľa a je tiež rád „challengovaný“. Práve preto ma táto kniha veľmi zaujala. Aj keď si viem k niektorým témam predstaviť ešte viac polemík, stále ponúka široké spektrum rôznych pohľadov z rôznych „táborov“. Rozprávanie malo pre mňa vyhovujúce tempo aj dĺžku, jazyk bol zrozumiteľný a všetky termíny, ktoré nepatria do mojej aktívnej slovnej zásoby, boli dostatočne vysvetlené.

Knihu rozhodne odporúčam každému, kto sa už v minulosti zamýšľal alebo sa prinajmenšom chce viac zamýšľať o tom, akým spôsobom uvažovať pri ocitnutí sa v etickej dileme. Lebo táto kniha je o tom. O myslení.
Čítať viac
Silvia
19.2.2021
Obohacujuca kniha, urcite stoji za to si ju precitat
Velmi slusne napisana kniha. Temy, ktore pan Markos rozobera su rozobrate z roznych uhlov pohladu, cim poskytuje citatelovi rozsirit si vedomosti a nazory o danych temach. Vyuziva rozne zdroje (a je ich teda pozehnane), vdaka ktorym je kniha kvalitnou knihou. Čítať viac
Lucia Ladecká
3.2.2021
Moja druhá kniha od Markoša
Overený nákup
Dobrá kniha. No ak porovnám s prvou, ktorú som čítala, t. j. Sila rozumu v bláznivej dobe, tak túto hodnotím o jednu hviezdičku nižšie. Neznamená to, že by nestála za prečítanie, no Sila rozumu v bláznivej dobe mi "dala viac". Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
29,85 €

„Hľadať záblesk nádeje v temnote nie je prejavom slabosti.“

Cilkina cesta - Heather Morris
Cilkina cesta
Heather Morris