Medzi dobrom a zlom - Ján Markoš
Medzi dobrom a zlom
13,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Medzi dobrom a zlom

16 etických dilem, pred ktorými môžete raz stáť i vy

4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
N Press, 2020

Ďalšie formáty

E-kniha
11,90 €

Kniha Medzi dobrom a zlom prináša 16 etických dilem z bežného života, 16 situácií, s ktorými sa môže každý z nás raz stretnúť. Každú dilemu sprevádza esej, v ktorej sa autor snaží čo najzrozumiteľnejšie a čo najčitateľnejšie zhrnúť všetky fakty...

Čítaj viac

Kniha Medzi dobrom a zlom prináša 16 etických dilem z bežného života, 16 situácií, s ktorými sa môže každý z nás raz stretnúť. Každú dilemu sprevádza esej, v ktorej sa autor snaží čo najzrozumiteľnejšie a čo najčitateľnejšie zhrnúť všetky fakty...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

13,99 €

Bežná cena Bežne 15,90 €

Ušetríte 12 %
Dočasne vypredané,
opäť bude 16.12.2021

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Kniha Medzi dobrom a zlom šachového veľmajstra a autora bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe prináša 16 etických dilem z bežného života, 16 situácií, s ktorými sa môže každý z nás raz stretnúť.

Kniha je rozdelená do štyroch okruhov: v časti Bioetika môžete premýšľať nad interrupciou, asistovanou reprodukciou, eutanáziou a na chvíľu sa môžete stať otcom či mamou chlapca, ktorý túži, aby bol akceptovaný ako dievča. V časti Sloboda prejavu preskúmate, kde má sloboda prejavu hranice. Ktoré informácie je správne nechať voľne šíriť, a ktoré je, naopak, lepšie potlačiť v zárodku? Povedať kamarátke o nevere manžela? Ako narábať s firemným facebookovým profilom? Ísť na výstavu mŕtvych ľudských tiel či na nelegálny protest? Časť Spoločnosť sa venuje dilemám, ktoré sa menia v čase - to, čo bolo ešte nedávno bežné, dnes už neakceptujeme. Je venovaná sexuálnemu obťažovaniu, korupcii, utrpeniu zvierat aj odpúšťaniu. Zamestnali by ste napríklad bývalého spolupracovníka ŠTB? Pandémia nás postavila pred etické dilemy, ktoré sme doteraz nemuseli riešiť. Má rodina prednosť, keď ide o život? Ako udržať otca doma? Aká je cena ľudského života a kto celú túto situáciu zavinil?
Každú dilemu sprevádza esej, v ktorej sa autor snaží čo najzrozumiteľnejšie a čo najčitateľnejšie zhrnúť všetky fakty a argumenty, ktoré považuje k danej téme za najpodstatnejšie. Neponúka však jasné riešenie:

„Je len na vás, ako sa s týmito dilemami popasujete. Ako ich vyriešite. Budem však rád, ak sa na túto úlohu nepodujmete sami. Vezmite túto knižku do kaviarne, na pivo či – ak ste učiteľkou či učiteľom – do školy. Spýtajte sa manžela, mamy, kamaráta alebo študentov, ako by sa k danej dileme postavili oni. Diskutujte, argumentujte. Možno sa nezhodnete, ale určite sa dobre porozprávate,“ hovorí Ján Markoš v úvode knihy.

„...rýchle odstraňovanie všetkých vzdialeností však nevytvára blízkosť, pretože nepatrná miera vzdialenosti nie je ešte blízkosťou.“

Slová nemeckého filozofa Martina Heideggera, ktoré vyslovil na prednáške v roku 1950, nestratili na aktuálnosti ani po siedmich desaťročiach. Ani dnes, na Slovensku 21. storočia, nemáme problém s prekonávaním vzdialeností. Máme však problém s blízkosťou.
Pri hodnotových, etických otázkach je to viac než zrejmé. Medzi súperiacimi – či skôr bojujúcimi – tábormi nie sú žiadne informačné bariéry. Liberál si môže za pár minút stiahnuť do počítača všetky pápežské encykliky. Človek konzervatívneho razenia sa rovnako ľahko môže dostať ku knihám liberálnych autorov. Absencia informačnej vzdialenosti však ešte nevytvára blízkosť. Túto blízkosť musíme vytvoriť my sami a inak. Blízkosť súvisí so vzájomnou dôverou, s otvorenosťou, intelektuálnou poctivosťou, rešpektom. A tiež s priznaním vlastnej zraniteľnosti, neistoty a nevedomosti.

Cieľom knihy Medzi dobrom a zlom Jána Markoša je prispieť k hľadaniu tejto blízkosti. A ešte jeden cieľ má táto kniha: zabrániť, aby hodnotové otázky boli zneužívané. Bohužiaľ, dnes etické otázky najčastejšie slúžia ako návnady či dymové clony. Keď populistický politik či iný manipulátor potrebuje odviesť pozornosť či vyhrať voľby, vytiahne niektorú z eticky kontroverzných tém, ako sú napríklad interrupcie či práva LGBT komunity, a hodí ju verejnosti ako návnadu. Diskusia o hodnotách môže však prebiehať aj inak. Nemusí byť bojom, ale môže byť hľadaním spoločného riešenia.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
Dočasne vypredané,
opäť bude 16.12.2021
13,99 €
-12 %

E-knihy a audioknihy

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
11,90 €
Ďalšie
Kúpte spolu
27,94 €
Ušetríte 1,91 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
3124-5 hodín čítania
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
173×240 mm
Hmotnosť
592 g
ISBN
9788099925503
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
780563
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
N Press
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

24 hodnotení

20
4
0
0
0

Martinus logo
Sofia Koleničová
1.11.2021
Dať 5 hviezdičiek tejto knihe vôbec nebolo dilemou
Ani táto kniha od Markoša nesklamala! Prvú som prečítala rýchlo a bola z nej nadšená, takže kúpa aj druhej knihy bola jasným rozhodnutím. Autor vás núti premýšľať a vytvárať si vlastný názor. Nevnucuje Vám svoj, naopak nabáda ku kritickému mysleniu. V tejto knihe rozoberá problematiky ktoré Vám už určite preleteli hlavou alebo ste dokonca v danej situácii boli. No aj keď ste si mysleli že máte jasny názor (ktorý sa nemusel zmeniť ani po prečítaní danej kapitoly) ale aspoň trošku to s vami pohne a prehodnocujete. Za mňa jednoducho skvelá kniha. Čítaj viac
Lucy
21.5.2021
Výborná faktografia
Skvele a pútavo napísaná kniha slúžiaca však ako podklad na ďalšiu diskusiu. Na väčšinu tém som mala vytvorený názor (aspoň som si to myslela), no častokrát som sa dostala do pozície, že som ho musela prehodnotiť.
Určite vrelo odporúčam.
Čítaj viac
Lenka Juhaszova
4.6.2021
Milujem knihy, ktoré vedia narušit pohľad na vec. Často sme o niečom presvedčení a hľadáme literatúru, ktorá nás ešte viac utvrdí v „našej pravde”. Hmmm ... vďaka tejto recenzií ma láka kúpiť si tuto knihu a vidieť, ktoré moje presvedčenia naruší. Vďaka. Čítaj viac
Zuzana
13.5.2021
Povinné čítanie
Toto by (spolu so Silou rozumu) malo byť povinné čítanie pre všetkých stredoškolákov a všetkých internetových diskutérov a to bez ohľadu na to, či ide o ľudí veriacich alebo neveriacich, konzervatívnych alebo liberálnych, starších alebo mladších.

Jednotlivé tému sú rozobraté dosť podrobne, aby sa čitateľ v problematike stihol zorientovať a pochopil odlišné pohľady na vec, no jednotlivé kapitoly nie sú príliš dlhé, takže sa kniha číta jedna radosť (i keď ide častokrát o závažné otázky).

Osobitne oceňujem kopu aktuálnych príkladov (napr. vyjadrenia verejne známych ľudí, ktoré sa objavili v médiách minulý rok).
Čítaj viac
4
1.5.2021
Je človek dobrý alebo zlý ?
Overený nákup
Ak hľadáte odpoveď na otázku vyššie, v tejto to nenájdete. Táto kniha vám dá totiž niečo oveľa cennejšie – na jednom mieste vám prehľadne zhrňuje reálne situácie, fakty, filozofie, názory rôznych hodnotových spektier či argumenty, a tak vás navádza vás navádza smerom ku kritickému mysleniu.

V knihe nájdete sériu etických dilem, s akými ste sa mohli kľudne stretnúť aj vy. Autor sa nesnaží povedať, čo v tej alebo inej situácii robiť, práve naopak, toto rozhodnutie necháva na každom jednom z nás. Prostredníctvom argumentom čitateľa vyzýva k tomu, aby významné rozhodnutie nerobil len na základe prvotného pocitu (guts feeling), ale bral do úvahy oveľa širšie spektrum názorov, faktov...ak sa dilema má dotýkať aj iného človeka, je to to najmenej čo by sme naozaj urobiť mali.

Považujem sa za človeka, ktorý vie, že nič nevie, rád rozmýšľa a je tiež rád „challengovaný“. Práve preto ma táto kniha veľmi zaujala. Aj keď si viem k niektorým témam predstaviť ešte viac polemík, stále ponúka široké spektrum rôznych pohľadov z rôznych „táborov“. Rozprávanie malo pre mňa vyhovujúce tempo aj dĺžku, jazyk bol zrozumiteľný a všetky termíny, ktoré nepatria do mojej aktívnej slovnej zásoby, boli dostatočne vysvetlené.

Knihu rozhodne odporúčam každému, kto sa už v minulosti zamýšľal alebo sa prinajmenšom chce viac zamýšľať o tom, akým spôsobom uvažovať pri ocitnutí sa v etickej dileme. Lebo táto kniha je o tom. O myslení.
Čítaj viac
Viktória
9.3.2021
Zaujímavé
Témy, nad ktorými sa asi nepozastavíme každý deň. Moje hodnotenie je však dosť skreslené, keďže sa názorovo vo väčšine dilem zhodnem s autorovým postojom k problematike. :) Čítaj viac
Silvia
19.2.2021
Obohacujuca kniha, urcite stoji za to si ju precitat
Velmi slusne napisana kniha. Temy, ktore pan Markos rozobera su rozobrate z roznych uhlov pohladu, cim poskytuje citatelovi rozsirit si vedomosti a nazory o danych temach. Vyuziva rozne zdroje (a je ich teda pozehnane), vdaka ktorym je kniha kvalitnou knihou. Čítaj viac
Lucia Ladecká
3.2.2021
Moja druhá kniha od Markoša
Overený nákup
Dobrá kniha. No ak porovnám s prvou, ktorú som čítala, t. j. Sila rozumu v bláznivej dobe, tak túto hodnotím o jednu hviezdičku nižšie. Neznamená to, že by nestála za prečítanie, no Sila rozumu v bláznivej dobe mi "dala viac". Čítaj viac
Majka
26.1.2021
Skvelé čítanie
Naozaj veľmi dobre napísaná kniha. Nie je to kúsok, ktorý zhltnete za deň, ale to je jej výhodou. Prinúti vás zamyslieť sa nad etickými dilemami dnešnej doby a rozanalyzovať ich zo všetkých strán. Neponúka jeden názor, pozerá sa na problém zo všetkých uhlov a neodcudzuje. Odporúčam Čítaj viac
Zuzana Zvolenská
15.1.2021
Vyborna kniha
Kniha ponuka pohlad na rozne eticke dilemy, otvara temy, ktore su casto radikalizovane a sposob akym je pisana umoznuje obrusit hrany a napomaha diskusii. Autor prichadza s vlastnym postojom, ktory nevnucuje. Zaroven vsak velmi citlivo citatelovi kladie otazky a nuti ho sa zamysliet nad empatickym a racionalnym pristupom k problematike. Odporucam kazdemu, kto ma pocit, ze vzdy stoji na strane nespochybnitelneho dobra. Tito ludia totiz prilis lahko konaju zle skutky, a ani o tom nevedia. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
27,94 €
Ušetríte 1,91 €

„Kniha je živý hlas nesmrteľných duchov všetkých vekov a národov.“

Victor Marie Hugo