Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Krátky list na dlhú rozlúčku - Peter Handke, Tatran, 2020

8,35 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Krátky list na dlhú rozlúčku
Akcia

Cez autorovo rozprávanie spoznávame Ameriku 80. rokov, je prítomná v jeho rozhovoroch s Claire a Johnom Fordom, v jeho spomienkach na filmy, knihy a piesne, v ktorých sa odráža... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2020
148 strán
2 hodiny čítania

Cez autorovo rozprávanie spoznávame Ameriku 80. rokov, je prítomná v jeho rozhovoroch s Claire a Johnom Fordom, v jeho spomienkach na filmy, knihy a piesne, v ktorých sa odráža americká história... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
12,90 €

8,35 €

-35 %
platí do 31. 12. 2023
Na sklade, posielame ihneď
Kniha je dostupná v 8 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Ako byť zdravý? - Veronika Folentová, N Press, 2023

Viac o knihe

Ako americká popkultúra pomohla rozprávačovi úspešne zvládnuť jeho problémy

Známy autor divadelných hier bezcieľne cestuje s jedným kufrom po Amerike. Nie je to preňho len civilizačný šok, ale aj namáhavá cesta k sebe samému po rozchode s Judith.
Cez autorovo rozprávanie spoznávame Ameriku 80. rokov, je prítomná v jeho rozhovoroch s Claire a Johnom Fordom, v jeho spomienkach na filmy, knihy a piesne, v ktorých sa odráža americká história. Stretáva Američanov v hoteloch, baroch, na ulici, pozorne si ich všíma, nadchýna ho ich bezprostrednosť a sloboda, úplne odlišná od rakúskej upätosti.

Peter Handke je majstrom slova a detailu. V jeho podaní vnímame Spojené štáty všetkými zmyslami do najmenších detailov. Opisy tancujúceho vojaka, ktorého stretol na letisku, Clairinej dcérky alebo mileneckého páru sú v jeho podaní výnimočné a priam dojímavé. Amerika bola pre Handkeho takmer magickým miestom, rozľahlé Štáty mu pripadali ako zasľúbená zem, ktorú treba bezpodmienečne navštíviť. Literárne postavy z Handkeho kníh sa neskôr objavili aj vo Wendersových roadmovies, ktoré sa vyznačujú dlhými zábermi americkej krajiny.
Čítať viac
Počet strán
148
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×195 mm
Hmotnosť
264 g
ISBN
9788022211048
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
773433
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

12

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
18.10.2020
Handkeho talent je nespochybniteľný, čo dokazujú mnohé literárne ceny a čitateľská priazeň. Už niekoľko desaťročí patrí k najvýznamnejším nemeckým a svetovým autorom. Už ako tridsaťročný mal na konte medzinárodný úspech s divadelnými hrami, textami a románmi. Spolupracoval ako scenárista na filme Nebo nad Berlínom.
"Som v New Yorku. Prosím, nehľadaj ma, nebolo by dobre, keby si ma našiel."
Tak takýto list obdržal v úvode novely známy autor divadelných hier od svojej bývalej ženy Judith. Zhodou okolností je aj on v rovnakom meste. Sám seba považuje za stvoreného pre strach a hrôzu a v rámci akejsi psychoterapie putuje naprieč Spojenými štátmi. Keďže sa so ženou nerozišli v dobrom, ani mu nenapadne, hľadať ju. Alebo áno? Uteká pred ňou a zároveň svojím spôsobom po stretnutí s ňou túži. Sám nevie, čo chce. Judith ho síce v liste prosí, aby ju nehľadal, no práve ona mu z rôznych úkrytov dýcha na krk, dokonca ohrozuje jeho život. Neváha ho nechať okradnúť či namieriť na neho zbraňou.
Rozprávač popri partnerských peripetiách rieši aj osobné dilemy. Na začiatku číta Veľkého Gatsbyho a román ho núti, aby sa okamžite zmenil. Potreba premeny bola telesná, náhla, priam pudová. Jeho sklon k obavám a panike mu však bráni zažívať pocity srdečnosti, veselosti či šťastia. Závidí iným spomienky, považuje sa v živote za nadbytočného, ba niekedy má pocit, akoby bol dvojníkom niekoho iného a pohyboval sa v prázdnote. Neodpustí si ani kritiku krajiny, po ktorej putuje. Všetko ofrfle. Postupne však svoj názor prehodnocuje a vníma slobodu a uvoľnenosť obyvateľov. Cíti kúzlo krajiny a sprostredkúva ho aj nám.
Ťažko priblížiť dej, to sa musí len prečítať a prežiť... Ak človek zmení miesto, môže tým niekedy spôsobiť aj zmenu seba samého.
Handkeho pisateľský štýl je jedinečný. Vniesol do literatúry novú jazykovú a imaginatívnu precíznosť. Je výnimočným pozorovateľom, ktorý vidí aj to, čo iným uniká. Pri čítaní detailných opisov situácií, spomienok a pocitov môžete nadobudnúť presvedčenie, že sa vám do rúk dostal rozprávačov osobný denník. Vychutnajte si originálny spôsob písania v nadčasovej road movie po Amerike od nositeľa Nobelovej ceny.
Čítať viac
12

Viete o mne vela podla zakupenych knih v Martinuse za niekolko rokov. Myslim si, že je málo citatelov, ktori si rocne kupuju tolko knih, co ja. Mam 64 rokov, citam od detstva a je to najkrajsia a najzmysluplnejsia cinnost v mojom zivote. Vybudovala som základ kvalitnej kniznice aj u mojej dcery a zata v Nemecku.

Vlasta Novohradská
Overený nákup
1.10.2020
Dlhá spleť askciácií
Dlhá cesta z Providence do Kalifornie a medzi tým veľa, veľa spomienok na "neznesiteľnú chuť bytia" s Judith, od nemožnosti sa s ňou rozísť, až po konene nájdený po,oj v duši.
Ďalej sa striedajú nevšedné opisy hotelových interiérov, cesty taxíko , spomienky na nie moc radostné detstvo sa míňajú s putovaním večerným New Yorkom, stretnutia s dávnou priateľkou, do seba zahľadenými milencami až po stretnutie s prestárlym režisérom Johnom Fordom.
Knižku čítate tak, ako sa míňajú filmové zábery na plátne v kine. Ak ste jazykovo zdatný, oceníte zaujímavé vety, použité slová, veľmi prepracované opisy, ktoré v jazyku autora, teda v nemčine, musia byť veĺmi pôsobivé, čoho dôsledok je aj udelenie nobelovej ceny pre autora.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Priznávam, že spisovateľ naozaj suverénne ovláda jazyk, že ním neplytvá, že je aj vo vyjadrovaní nekonvenčný, že jeho extrémne surrealistické spojenia, šokujúce obraznosťou, mohli zaujať germánskych kritikov… JÁN SEDLÁK

Rozprávač tohto príbehu sa nestane veľkým Gatsbym ani nezachráni svoj ľúbostný vzťah. Nedá sa dokonca ani povedať, že rozumie sebe samému viac ako na začiatku svojej "dlhej rozlúčky". Dospeje však k vyrovnaniu so svetom, k istej pokojnej rezignácii. Handke dnes už nepotrebuje byť rebelom. Jeho dielo už dávno nie je "nadávaním publiku". Sú to skôr krátke listy na dlhú rozlúčku, sú to krátke príbehy, ktoré však majú dlhý dolet. DANIEL HEVIER

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Chcel somsa len zahrať, na divoký západ a zmiznúť v jednom z nich. Vypadnúť na pláž, popíjať rum a sledovať, tú dokonalú Božiu prácu, pri chôdzi v plavkách.“