Tajný príbeh

Strhujúci debut autorky svetového bestsellera Stehlík. Úprimná spoveď hlavného hrdinu Richarda Papena, ktorý sa v spomienkach vracia do svojich študentských rokov na malej... Čítať viac

4,2 98 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2020
560 strán
8-9 hodín čítania

Strhujúci debut autorky svetového bestsellera Stehlík. Úprimná spoveď hlavného hrdinu Richarda Papena, ktorý sa v spomienkach vracia do svojich študentských rokov na malej vermontskej univerzite, kde našiel taký životný štýl, po akom... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,59 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
The Secret History - Donna Tartt
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2011
Ihneď na stiahnutie

14,73 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Strhujúci debut autorky svetového bestsellera Stehlík.
Úprimná spoveď hlavného hrdinu Richarda Papena, ktorý sa v spomienkach vracia do svojich študentských rokov na malej vermontskej univerzite, kde našiel taký životný štýl, po akom vždy túžil – prenikne do skupiny bohatých a svetáckych študentov, ktorých si charizmatický profesor klasických jazykov vybral do svojho seminára. Richard, očarený novými priateľmi, vo svojej zaslepenosti netuší, že spáchali zločin, hoci sa mu to stalo takmer pred očami.

Komu sa kniha môže páčiť: Čitateľom, ktorých nadchol predošlý román Donny Tart – Stehlík a milovníkom napätia a kriminálnej zápletky.
Čítať viac
Originálny názov
The Secret History
Počet strán
560
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
757805
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

98 hodnotení

51
28
9
7
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
20
29. mája 2020

Hoci mi trvalo trošku dlhšie, kým som si k Tajnému príbehu našla cestu, bola to pre mňa nakoniec veľmi príjemná čitateľská skúsenosť. Len veľmi ťažko sa dá vypichnúť konkrétna vec, ktorá z tejto knižky robí veľký román, pretože príbeh, prostredie, postavy, štýl písania - to všetko spolu krásne hrá ako celok. Ja osobne ale na Tajnom príbehu najviac oceňujem to, akým spôsobom čitateľom znovu pripomína, že svet okolo nás nie je vôbec čierno - biely, buď - alebo, dobrý - zlý. A že to, čo je logické a dáva to zmysel po rozumovej stránke, ani zďaleka nemusí byť správne či morálne. Pre mňa je Tajný príbeh predovšetkým knihou, ktorá pomocou príbehu Richarda a jeho priateľov nastoľuje otázky, ktoré je dobré si klásť, aj keď na ne neexistujú jednoznačné odpovede.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

24
Odpadlík - Paul Beatty
Práve čítam
Odpadlík

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený zákazník
4.1.2023
Po viacerých slabších knihách som konečne čítala niečo, čo za to stálo. Tajný príbeh má čitateľovi čo ponúknuť. Nepovedala by som, že dej je vyložene strhujúci, no ako sa stupňoval, naozaj som sa nevedela od knihy odtrhnúť. Na konci nečakalo rozuzlenie, pretože vieme, čo protagonisti vykonali, skôr šlo z mojej strany o zvedavosť, kam to až môže zájsť. A záver ma prekvapil, hoci som neočakávala žiaden happyend. Príbeh by mohol byť aj kratší, no myslím, že rozsah knihy má svoj zmysel v kontexte spoznávania postáv, ich zázemia a chovania. Je to výborné čítanie a čím ďalej v knihe ste, tým je lepšie. Čítať viac
4
30.11.2022
Knižka na chatu/pláž
Ako pozitíva by som zhodnotila, že knižka je napísaná tak, že aj 600 strán prečítate relatívne ľahko + sa jedná o študentov zaoberajúcich sa gréckou klasikou, ktorú mám rada. Tretím plusom je detailné rozobratie postáv, avšak z pohľadu rozprávača, jedného z aktérov, poňaté subjektívnym spôsobom, ktorý Vám necháva veľký priestor na vlastné hodnotenie charakterov, nielen na akceptovanie autorových predstáv.

A teraz prečo sa mi aj tak nepáčila: Napriek tomu, že postavy sú naozaj detailne rozpracované, nestotožnila som sa ani s jednou z nich, ani na jednej mi vôbec nezáležalo, prišli mi iracionálne a ich konanie úplne nekonzistentné. Snahou zrejme bolo navodiť pocit, že sa jedná zväčša o nadpriemerne intelektuálnych študentov, ale podľa mňa sa správali ako úplné jelítka. V podstate si vybrali medzi seba vodcu svorky, ktorý oplýval len jedinou nadpriemernou schopnosťou - lingvistickou a všeobecnými vedomosťami z čias minulých a toho slepo poslúchali, a to aj vo veciach, kedy by podľa mňa priemerný človek minimálne zaváhal. To, že niekoho mali radi, nebolo možné zmeniť, ani keď sa v podstate ukázalo, že to bol sociopat. Ich vzťahy s inými, tak podrobne opisované, boli z komplexného pohľadu nemenné bez ohľadu na odhalené skutočnosti a poslušnosť, aj keď im (až raz!) prišlo, že to možno nie je ideálna stratégia, slepá. Snaha predstaviť charaktery ako "šedé", z môjho pohľadu zlyhala, jednalo sa o postavy, ktoré svetu a svojmu okoliu prakticky nemali čo poskytnúť, boli zamerané len na seba, a to tak bez hraníc, že ani vraždenie im neprišlo nejako zbytočne zaváhania hodné. Viac im vadilo, keď ich bolela hlava.

Za mňa to bola po veľmi dlhej dobe knižka, ktorá na mne nezanechala žiadnu stopu, úvahu, nič.
Čítať viac
11
26.12.2021
Richard nám v krátkosti rozpráva o svojom bezútešnom detstve v Kalifornii a o tom, ako sa napokon dostal na univerzitu, kde sa pridružil k uzavretej skupinke zámožných študentov patriacich medzi školskú elitu. Spoznáva svojich spolužiakov, cíti sa medzi nimi rozpačito a nesvoj, pretože pochádza z chudobnejších pomerov ako oni a veľmi túži zapadnúť, čo sa mu napokon aj podarí. Spočiatku sledujeme rôzne príhody, ktoré zažívajú. Počas týchto chvíľ som veľmi túžila zažiť niečo podobné a už len čítať o ich priateľstve ma napĺňalo pocitom spolupatričnosti.

Keď kamaráti poodchádzali na Vianoce domov, Richard ostáva na škole sám a ja som na vlastnej koži cítila jeho osamelosť, depresiu a apatiu. Tu končí veselá časť knihy, pretože po návrate na univerzitu sa priatelia správajú čudne a Richard odhalí temné tajomstvo, ktoré pred ním skrývali. Toto tajomstvo musí umrieť spolu s osobou, ktorá hrozí, že všetko odhalí a tu sa autorka naplno ponorí do ľudskej mysle a bravúrne nám predstavuje rôzne ľudské charaktery.

Richard je fantastickým bystrým rozprávačom a oplýva uštipačným humorom. Veľkú časť rozprávania tvorí najmä jeho vnútorný svet, ale nechýbajú aj dialógy či dianie okolo neho a príbeh je skutočne svieži a až neskutočne pútavý.

Veľkým pozitívom knihy je to, že Richard a jeho priatelia sú úžasne realistické charaktery. Majú množstvo vlastností a nie sú založené len na jedinej povahovej čŕte, ako to v príbehoch s väčším množstvom postáv často býva. Nikdy ich skutočne neprestávame spoznávať a to dodávalo knihe osobité čaro.

Najväčšmi sa mi páčilo, že som ani len netušila, k akému koncu sa kniha vlastne uberá. Študenti natoľko pohrúžení do svojej vášne si dlho ani neuvedomovali, aký zločin spáchali. Poniektorých netrápilo svedomie a od vraždy sa celkom odosobnili, ďalší utápali svoje výčitky v alkohole a v iných tento čin zasa prebudil sadistické chúťky a cítili sa nezničiteľní.

Tajný príbeh je fascinujúce rozprávanie o morálke, medziľudských vzťahoch a ľudských charakteroch. O tom, že najviac škody môžu v našich životoch napáchať práve priatelia, ktorí sa obrátili proti nám.

Myslím, že jedna z najsenzačnejších vecí je na tejto knihe to, že ju podľa mňa každý a jeden čitateľ pochopí úplne inakšie. Nie je totiž obyčajným príbehom, je jedným z tých, ktoré musíte precítiť, nie len prečítať a veľa záleží na vašom osobnom postoji a na tom, akým človekom ste vy.
Čítať viac
Niki
Neoverený nákup
19.12.2021
Úžasná!
Táto kniha ma veľmi zaujala už od prvej strany. Je to taká modernejšie klasická kniha, ktorá vás zauje hlavne vďaka slov a opisu veci a osôb. Je krásne napísaná. Odporúčam Čítať viac
5
27.11.2021
Tajomná itelektuálna skupina
Po tom čo som čítal od tejto autorky jej bestseller Stehlík, mi tento román príde trošku nižšia trieda. Ak by som zvolil opačné poradie, pravdepodobne by som stúpal po schodíkoch príjemného čítania správnym postupom. Každopádne by som ohodnotil ako spokojné čítanie, vychutnávajúc si túto tajnú skupinku intelektuálov, túžiacich natoľko po zvláštnom tajuplnom zážitku, že to zaváňa traumou zo zločinu. Čítať viac
7
25.11.2021
dark academia must read
mala som neskutočnú reading slump, ale donna tartt ma z nej instantne vysekala týmto skvostom.

ofc, tajný príbeh nie je úplne pre každého, keďže je to vo svojej podstate veľmi pomalý román plný miestami bizarných situácií, ale je to tak dokonalo písané, že som si neuvedomovala aké bizary tam píše, lol.

čo sa postáv týka, omg, všetko morally grey characters, čiže to občas malo "six of crows but university" vibes, čo je niečo o čom som nevedela že to potrebujem.

story ako taká je premyslená a prepracovaná výborne, čiže wau. autorka dokonale využívala symbolizmus, citácie antických aj klasických diel, takže radosť čítať.
(aktuálne zakladám svoju osobnosť na tejto knihe, takže idem si zrobiť dnešnú session latinčiny na doulingu, bye loves)
Čítať viac
13

Citam rada a citam vela. Nie som zanrovy rasista - ak je kniha dobra, precitam si horor, krimi, sci-fi, romantiku, biografiu, popularno-naucnu knihu, name it. Plus mam dve male deti, s ktorymi denne citame detske knihy.

knizny. semafor
Overený zákazník
23.10.2021
zbytočne rozťahané
Hlavným problémom tejto knihy bolo nie celkom šťastné žánrové zaradenie.

Toto nie je triler, krimi, ani snaha o rozlúštenie záhady, kde hľadáte páchateľa alebo kde pointou príbehu je pochopiť konanie páchateľa, pretože v podstate oboje sa dozviete hneď na začiatku. Je to psychologický román o tom, čo dokáže urobiť vina s človekom, ako ho pretvára, bojuje s ním, až ho nakoniec zlomí a zničí.

Ak teda hľadáte napínavý a mysteriózny príbeh, nestrácajte čas, nakoľko kniha je to naozaj rozsiahla. A navyše dejovo veľmi pomalá, keďže rýchly spád a akcia nie sú jej cieľom. Je to príbeh o skupine vysokoškolákov, o ich vzájomnej dynamike, o vplyve ich profesora na ich životné rozhodnutia. O tom, ako vám pobláznenie a jedno blbé rozhodnutie môže zmeniť a zničiť celý život.

Postavy sú tu naozaj prepracované, hoci si nemôžete byť až do konca istí, či sú skutočne také, ako ich podáva rozprávač, ktorý je jedným z nich, má k nim citové väzby a nevie tak príbeh podať objektívne. Táto technika rozprávania príbehu sa mi veľmi páčila, dodávala mu na tajomne a je len na čitateľovi, čo rozprávačovi uverí a čo nie.

Ak by som do tejto knihy šla s inými očakávaniami, nebola by som z nej taká sklamaná. Nič to však nemení na tom, že bola pre mňa príliš rozťahaná, plná zbytočných opisov. Rozumiem, že tam mali svoje miesto, no iný spisovateľ by to isté vedel vyjadriť dvomi-tromi vetami, a nie dvomi-tromi stranami, ktoré vo mne akosi nevyvolávali žiadnu emóciu, iba ak nudu.

Ak máte radi pomaly plynúce príbehy s dôrazom na psychológiu postáv, dajte knihe šancu. Ale naozaj od nej nečakajte žiadne závratné odhalenia. Hoci osud hlavných postáv v závere vás možno šokuje.
Čítať viac
10

Ahoj. Som knihomoľka. Čítam kvalitné knihy rôznych žánrov.

Zlatica G.
Overený nákup
6.7.2021
Skvelo vystavaný príbeh
Autorka v sebe nezaprela úžasnú rozprávačku so zmyslom pre detail. Pre vytvorenie atmosféry je schopná zdržať čitateľa na jednom mieste s opisom situácie do najmenších podrobností, ale u nej to nie je na škodu. S hlavným hrdinom nie je problém sa stotožniť napriek tomu, že sa občas zachová zbabelo a oportunisticky. Jednu hviezdičku som strhla za to, že odstrihnutie zopár strán by prospelo k väčšiemu spádu príbehu, ale ak sa nemýlim, bola to autorkina prvotina... v Stehlíkovi si už viedla oveľa lepšie. Čítať viac
7
Andrea Šopoňová
Overený zákazník
13.4.2021
zaujímavý príbeh + silné postavy = ?
Milujem dlhé "pomalé" knihy so silnými postavami. Myslím, že čaro dlhých kníh spočíva práve v tom, že si dokážete vytvoriť vzťah a porozumieť postave. Dobrú knihu, totiž, netvorí len dobre premyslený dej, ale hlavne dobre napísané postavy. A presne to som našla v tejto knihe. Pravdupovediac dej a zápletka ma v niektorých momentoch dokonca iritovali, ale maximálne to prevážili postavy, do ktorých som sa zamilovalala. Btw, Henry je doteraz moja najväčšia knižná crush! ????? Čítať viac
10
4.4.2021
Ocakavanie vs prekvapenie
Po tolkych * ktore tato kniha, ocakavala som strhujuci roman. Pre mna ponaucenie do buducna- citat si aj recenzie!!! Ku knihe som si nasla cestu az po strane 180, kedy sa konecne zacalo diat nieco zaujimave. Kniha aj pribeh je postaveny na psychologii postav. Aj ked dej je originalny a koniec necakate urcite, velmi tazko som sa dostaval cez niektore pasaze. 30% knihy by za mna mohlo ist prec. Velka skoda, inak by som mala urcite lepsi zazitok z knihy... Čítať viac

Čítať viac

„V deň môjho odchodu zo Severného Kaukazu zbadám v diaľke helikoptéru. Zatiaľ je to len maličký bod na oblohe. O niekoľko sekúnd neskôr si uvedomím, že je to vták. A zhrozím sa svojho nového spôsobu videnia. “

Vlčice zo Sernovodska - Irena Brežná
Vlčice zo Sernovodska
Irena Brežná