Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Príbehy spoza dverí - Germano Almeida, Portugalský inštitút, 2020

13,20 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Príbehy spoza dverí

Svieži vánok z Kapverdských ostrovov prináša 3 novely o tom, čo muži môžu a ženy vedia. Prvá je príbehom ženatého muža a záletníka, čo zistí, že najväčší paroháč široko ďaleko... Čítať viac

Vydavateľstvo
Portugalský inštitút, 2020
167 strán
2-3 hodiny čítania

Svieži vánok z Kapverdských ostrovov prináša 3 novely o tom, čo muži môžu a ženy vedia. Prvá je príbehom ženatého muža a záletníka, čo zistí, že najväčší paroháč široko ďaleko je on sám, v druhej zarytý starý... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,20 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Naveky tvoja - Jana Pronská, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

Svieži vánok z Kapverdských ostrovov prináša 3 novely o tom, čo muži môžu a ženy vedia.
Prvá je príbehom ženatého muža a záletníka, čo zistí, že najväčší paroháč široko ďaleko je on sám, v druhej zarytý starý mládenec a sukničkár dospeje k názoru, že vlastne nepotrebuje manželku, ale dobrú gazdinú a v poslednej si bezvýznamný úradník a nedouk vezme do hlavy, že z neho raz bude veľký spisovateľ. A samozrejme hrajú v novelách dôležitú úlohu i ženy. Láskavé aj prísne, skromné aj náročné, úprimné aj prefíkané, to sú postavy, ktorými Germano Almeida zaľudnil svoje príbehy. Rozpráva ich spontánne a s pôžitkom, nešetrí sarkazmom a iróniou, ale nad všetkým prevláda láskavý humor. Má svoje postavy rád a snaží sa im porozumieť.
Čítať viac
Počet strán
167
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×207 mm
Hmotnosť
310 g
ISBN
9788097316082
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
747657
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Portugalský inštitút
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

8 hodnotení

5
2
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

13

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený nákup
26.8.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Príbehy spoza dverí je tenká kniha, ktorá nám pootvára dvere do životov kapverdských domácnosti. Stretávame sa v nej s tromi príbehmi. V prvom príbehu sa zoznamujeme s Donou Rosalindou, štyridsaťročná žena s mladistvým zovňajškom, ktorá ovdovela už tretíkrát. Najviac rozpísaný je jej vzťah s druhým manželom Fernandom de Macedovom, pri ktorom sa až naučila, aké to je rozkoš nie len dávať, ale ju aj prijímať. To je veľmi zaujímavý bod, pri ktorom by som sa zastavila. Tieto príbehy nám ukazujú, ako to v kapverdskej spoločnosti funguje, dáva do protikladu ženský a mužský pohľad na svet, a zároveň stále poukazuje na to, že ženy sú menej ako muži.

Druhý príbeh je o mužovi menom João Nuno, ktorému bohate stačí k životu jeho gazdiná. Avšak, aj tú má problém si nájsť, nakoľko vždy keď prijal novú gazdinú najskôr vyhlásil, že je to tá pravá, no po týždni vyhlasoval, že je to chodiaca pohroma a že ho chce pripraviť o majetok. Má problém nadviazať so ženou vzťah. I keď sa to podarí, vždy sa objavia komplikácie.

Tretia časť je o umelcovi, väčšinu času sa venuje písaniu, respektíve maximálne tomu, čo sa ho vyslovene týka. Ako sám o sebe vraví, je ušľachtilá bytosť, ktorému príroda nadelila hlavu plnú myšlienok, ktoré nemá kedy dať na papier. Ak mám pravdu povedať, tento chlap mi liezol maximálne na nervy.

Ako aj samotný autor v závere knihu uvádza, príbehy v tejto knihe sú karikatúrou kapverdskej spoločnosti, nie sú verným obrazom spolužitia muža a ženy. Avšak sám konštatuje, že ich čaká ešte dlhá cesta ku skutočnej rovnosti medzi mužom a ženou.
Čítať viac
28
Overený zákazník
21.4.2022
príbehy spoza kapverdských dverí
Hoc teraz môžem napísať, že anotácia je výstižná, pred čítaním som si nebol istý čo čakať.
Napriek tomu, že Kapverdy sú africké, mentalita je pre niekdajšiu kolonizáciu Portugalskom premiešaná. Charakter samotných príbehov mal tak naozaj exotický charakter, pôsobil veľmi južansky a temperament bolo cítiť z každej stany.
Na moje prekvapenie, všetky tri príbehy boli nečakane úsmevné.
Čítať viac
30.3.2022
Neviem presne, či slovné spojenie "sympatická kniha" vôbec existuje, ale ak mám opísať svoje dojmy z nej, tak rozhodne takto. Už po prvých stranách som si hovorila, že autorov štýl písania a moje čitateľské očakávania vytvorili súhru. "Príbehy spoza dverí" bola nesmierne vtipnou, sympatickou, láskavou i sarkastickou knihou, ktorej autor vdýchol svieži vánok Kapverdských ostrovov.

Kniha sa skladá z troch krátkych príbehov, v ktorých sú ich hlavné postavy vykreslené s veľkou dávkou tolerancie či pochopenia pre ľudské zlyhania, rozmary i slabosti. Dona Rosalinda, ktorá svojmu nebohému manželovi Fernandovi údajne zahýbala na každom kroku, dáva každý rok slúžiť zádušnú omšu za jeho dušu. Starý mládenec, ktorý nedokáže žiť s nikým iným, len sám so sebou, hľadá v živote ženu, ktorá ho bude milovať no zároveň mu bude aj dobrou gazdinou. Úradník, ktorý si myslí, že jeho manželka nevie doceniť jeho skutočný spisovateľský talent, zanedbáva manželské povinnosti a venuje sa svojmu intelektuálnemu rozvoju.

Jednotlivé príbehy sú akýmsi karikatúrnym obrazom kapverdskej spoločnosti. Germano Almeida prostredníctvom tejto knihy neguje zaužívané stereotypy, v ktorých je spoločnosť ovládaná väčšinovo mužmi. V príbehoch do popredia stavia predovšetkým ženy, vystupujúce ako silné, nezávislé, inteligentné a majúce vždy nejaký tromf v rukáve. Dej sa odohráva počas tzv. Klinčekovej revolúcie v Portugalsku, po ktorej získali Kapverdy nezávislosť. Kapverdská spoločnosť sa po získaní samostatnosti začala meniť a rovnoprávnosť žien ukotvená v zákone im priniesla lepšie možnosti v oblasti vzdelávania či práce.
Čítať viac
12

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
8.7.2020
Bavila som sa. Výborné poviedky.
Všetky tri poviedky sú výborne napísané a skvelé. Nie raz som vybuchla od smiechu. Ani neviem vybrať, ktorá je najlepšia :-) Autor vykresľuje postavy s veľkou dávkou tolerancie a pochopenia pre ľudské slabosti. Je silne ovplyvnený ústnou kapverdskou tradíciou. Vyrástol na príbehoch vynikajúcich rozprávačov, azda preto je jeho rozprávačský štýl skôr hovorový než literárny. Píše spontánne, s pôžitkom, nešetrí sarkazmom ani iróniou a všetko zastrešuje láskavým humorom. Almeida je zárukou nepretržitého, ak nie smiechu, tak aspoň úsmevu na tvári od začiatku knihy až do konca. Čítať viac

Vydavateľstvo Portugalský inštitút

Čítať viac

„Schopnosť prijať zložitosť druhých je meradlom vyspelosti a nevyhnutnou podmienkou na utváranie autentických, zmysluplných vzťahov.“