Epidémie v dejinách - Branislav Kovár, Oliver Zajac, Lucia Benediková
Epidémie v dejinách

14,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Epidémie v dejinách

Ľudstvo v boji s neviditeľnými nepriateľmi

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne... Čítať viac

4,4 110 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2020
Počet strán
296

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne zasiahli v prospech moderných ľudí v ich strete s neandertálcami... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,95 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne zasiahli v prospech moderných ľudí v ich strete s neandertálcami. Neznáme choroby nielenže prispeli k pádu Rímskej ríše, ale mor zabránil i jej opätovnému zjednoteniu. V stredoveku zasiahla populáciu vo viacerých vlnách neslávne známa čierna smrť, pravdepodobne najdesivejšia a najtragickejšia pandémia v dejinách. Ani prežitie morových pandémií však neprinieslo ľudstvu vytúžený pokoj.

Vojenské konflikty novovekého sveta významne napomohli šíreniu škvrnitého týfusu či cholery. Choroby sa stali „biologickými zbraňami“ Európanov pri kolonizácii Ameriky. Veľké množstvo jej pôvodných obyvateľov mali na svedomí pravé kiahne. Dokonca aj Napoleon sa musel skloniť pred silou bubonického moru či škvrnitého týfusu, ktoré masovo kántrili jeho vojakov. O nepoučiteľnosti ľudstva z vlastných dejín svedčia smrtiace vlny rôznych druhov chrípky, ktoré sprevádzali celé 20. storočie.

Kniha ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať.
Čítať viac
Počet strán
296
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×230 mm
Hmotnosť
610 g
ISBN
9788081598364
Rok vydania
2020
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
747255
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
28,85 €

Hodnotenia

4,4 / 5

110 hodnotení

63
33
13
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus logo
Eva Hermanová
zamestnanec
19. februára 2021

Rozhodne odporúčam túto knihu. V dobe kedy každý druhý z nás je epidemiológ, virológ a najlepšie vie, čo je potreba robiť, by bolo skvelé keby sme poznali históriu iných epidémii, ktoré tu prišli a stále sú a vzali si ponaučenie.
Kniha bola veľmi zaujímavá a priniesla mi zaujímavý pohľad na epidémie, o ktorých som veľa počula, ale nikdy som sa nad nimi nezamýšľala tak do hĺbky. Autori popisujú priebehy a okolnosti jednotlivých epidémiu zaujímavo, kniha obsahuje veľa historických faktov, ale zároveň je napísaná tak, že zaujme aj čitateľa, ktorý nežije históriou každý deň, ale má stručný prehľad o dejinách. Niektoré informácie sa opakovali (napr autor A spomenul to a to a v nasledujúcom článku to spomenul aj autor B), ale mne osobne to vôbec nevadilo, dokonca mi to pomohlo spojiť si súvislosti medzi jednotlivými príspevkami od autorov.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

7

Študentka veteriny. Namiesto Kinga by som si mala čítať anatómiu alebo mikrobiológiu -- hups..

Anna Chomová
16.7.2022
Kniha obsahuje mnoho zaujimavých kapitol, v ktorých je vysvetlené svetové dianie, kde tu aj dobová politika a hlavne choroba, ktorá spôsobila niekedy aj veľkú paseku. Určite by som chcela pochváliť úžasne napísané texty obohatené zaujímavými fotografiami a citáciami. Jedna z najzaujímavejších kapitol pre mňa bola o pravých kiahňách a ako vôbec prišlo na svet slovo “vakcinácia”. Čítať viac
9
24.4.2022
Overený nákup
Kniha sa venuje epidémiám, ktoré sa vyskytli nielen v dvadsiatom storočí a v novoveku, ale aj tým ktoré zasiahli ľudstvo už v dávnych časoch. Každá z chorôb ovplyvnila vývoj na celom svete. Na základe jednotlivých epidémií, ktoré sa v minulosti vyskytli, môžeme lepšie pochopiť priebeh ochorení a aké môžu byť príznaky pri daných ochoreniach. Kniha je zaujímavá pre tých, ktorí sa chcú viac dozvedieť o rôznych ochoreniach, ako je napríklad mor, španielska chrípka alebo týfus. Čítať viac
11
30.1.2022
Ľudia sú presýtení slovami ako pandémia, epidémia, očkovanie a v opatreniach sa už neorientuje asi nikto z nás. Je potrebné si uvedomiť, že epidémie tu boli a pravdepodobne aj budú. Mení sa len to, že veda napreduje a práve ,, Epidémie v dejinách" je jedna z kníh, ktorá by mohla v aktuálnej situácií, niektorým jedincom trochu otvoriť oči.
Kolektív autorov zrozumiteľne a pútavo vysvetľuje vývoj epidémií naprieč dejinami. Každý z nás už počul napríklad o španielskej chrípke, cholere či o more, ale vďaka tejto knihe sa dozviete najmä to, aký dopad mali choroby na vývoj ľudstva. Ako počas vypuknutia rôznych epidémií ľudia strácali dôveru v inštitúcie a odborníkov, ako pochovávali svojich blízkych alebo, ako sa snažili zabrániť šíreniu nákazy. Epidémie ovplyvnili náboženstvo, vojnové konflikty, ekonomiku, celkovú atmosféru v spoločnosti a v neposlednom rade psychiku ľudí.
Ide o vedecko-populárnu publikáciu zostavenú z viacerých článkov, rozdelených do štyroch väčších celkov. Text je doplnený niekoľkými kresbami a fotografiami. Špeciálnu pozornosť si podľa môjho názoru zaslúži obálka knihy.
Mnoho paralel so súčasnosťou priam vyzýva k diskusii, a to je ďalšia z vecí, ktorá ma baví. Ako laik v tejto problematike, hodnotím knihu veľmi pozitívne. Považujem ju za prínosnú najmä pre čitateľov, ktorí sa v téme neorientujú, ale majú záujem vedieť viac ako len to, kde a kedy jednotlivé epidémie vypukli.
Čítať viac
Miroslava Lecsőová
30.12.2021
Knihu som kupovala ako dar, no nedalo mi sa jemne zahĺbiť do je stránok. Páči sa mi štýl akým je napísaná, jednoduchá a zrozumiteľná. No šmrnc jej nechýba. Názorne ukázané možnosti a vplyvy jednotlivých pandémii a epidémii na svete, doplnené jemnými ilustráciami, nie násilnými. Keďže nie som veľmi na žánre hororové, toto je taká zlatá stredná cesta ako sa niečo nové dozvedieť ale neznechutiť si to. Čítať viac
8
22.12.2021
Inteligentné čítanie
Kniha Epidémie v dejinách od kolektívu autorov je veľmi zaujímavé čítanie. Venuje sa aktuálnej téme po svete a to globálnej chorobe. Hovorí sa: "Ľudstvo je aktuálne v boji s neviditeľnými nepriateľmi!" Vo vyspelých debatách sa v knihe opisuje vplyv katastrofických chorôb na politický, ekonomický, ale aj psychologický život jedinca na Zemi. Už pred vstupom epidémie sa šepkalo o veľkých zmenách vo svete, keď ľudia častokrát strácali dôveru v tradičné spoločenské inštitúcie. Čítať viac
12
11.12.2021
och jajks
Tejto knihe veľmi ublížilo že ju písalo viac ľudí. Niektoré kapitoly sú rozpísané tak dopodrobna a nudne že som tú knihu chcela vyhodiť z okna a iné prešli z rýchlika, pričom wikipédia mi dá viac informácií ako kapitola v tejto knihe.
Na druhej strane, nemyslím si že to je úplný prepadák. Niektoré kapitoly som si naozaj užila a dozvedela sa aj nové informácie.
Čítať viac
Amália Eliasová
7.12.2021
naj viac na mňa zapoôsobilo to ako kresťania zachovali k svojim blížnym, ktorí boli postihnutí nejakou chorobou, neutekali od nich, ale ich s láskou opatrovali, čo na dnešnú dobu sa nedá jednoznačne povedať. Čítať viac
5

Vo voľnom čase rada fotím, no hlavne čítam knihy - či už tie voľne dostupné na soc. platformách alebo papierové. Preferujem papierové, tie sú mi bližšie k srdcu.

Majka Strišovská
1.11.2021
Môj názor
Overený nákup
V týchto časoch, kedy máme vyhlásenú pandémiu kvôli Covid-19, si myslím, že táto kniha je vhodná na prečítanie. Nie je to strata času, stráviť pri nej niekoľko hodín. Jej ľahké čítanie vás skutku pohltí informáciami o minulosti, o ktorých ste ani nevedeli. Niektoré pasáže nútia zamyslieť sa nad udalosťami, iné vám pripomenú súčastnú situáciu - i keď vtedy neboli podmienky, ktoré máme teraz (rúška, dezinfekcie, lieky a priestory). V knihe je drsne opisané, ako sa správali k svojim mŕtvym, ako zomierali ľudia v prvej línií (čiže lekári - v minulosti liečili len tým čo im príroda sama ponúkla, prípadne ‘pustenie žilou’, ktoré tiež nebolo vhodnou voľbou). Ľudia zomierali, zmierajú a zomierať budú ešte na epidémie - pandémie. Nikdy nevieme, čo si pre nás pripravý príroda.
Samozrejme, kniha nezaujme jednoducho zmýšľajúceho čitateľa. Čitateľa, ktorý uznáva len jeden názor - čiže ten svoj. Je potrebné je čítať s otvorenou mysľou a uvedomovať si fakty. Z toho dôvodu si myslím, že časť zverejnených informácií, ktoré sú uvedené v knihe, by sa mali publikovať v učebniciach Históre a Dejepisu na základných a stredných školách. Prečo? Aby sme budúce generácie mali pripravené na situáciu, ktorá sa práve teraz odohráva.
Čítať viac
RADOSLAV REVAJ
27.10.2021
Dakujem
Overený nákup
Dakujem za dalsiu knihu ktora sa da citat a dozvediet nieco nove zo sveta historie ako to prebiehalo pocas epidemii a ako to primali ludia Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Človeka udiví nemálo paralel so súčasnosťou, prekvapí množstvo pre mňa úplne neznámych masových infekcií, na druhej strane neprekvapí stigmatizácia nakazených. Čo je však na knihe najcennejšie, je skutočnosť, že poskytuje naozaj zaujímavé čítanie. Vždy som mal rád politickú históriu, ale dejiny sú aj o vírusoch a baktériách a tie sa na minulosti významne podpísali.“ Robert Mistrík

Čítať viac
Kúpte spolu
28,85 €

„Traja starí rybári stáli na okraji móla, aby lepšie dovideli na more, ruky mali zvesené popri tele, prázdne, bez práce, a sledovali jedinú rybársku loď, ktorá v ten deň prichádzala do prístavu. Vybral som z auta ďalekohľad a zodvihol som ho k očiam; na tvárach rybárov sa zračil náznak bolesti či tiesne - ani čo by sa na mólo vybrali preto, aby zistili, či sa do sietí nechytil stratený čas.“

Ryby nemajú nohy - Jón Kalman Stefánsson
Ryby nemajú nohy
Jón Kalman Stefánsson