Škola slovanského symbolu, Nitrava, 2020

9,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Škola slovanského symbolu

  Slovanské symboly – to sú vzory tradičnej výšivky, predmetov ľudovo umeleckej výroby a výzdoby domov, ako aj predmety, spojené so slovanskými bohmi. Chápanie symboliky... Čítať viac

  Vydavateľstvo
  Nitrava, 2020
  Počet strán
  80

  Slovanské symboly – to sú vzory tradičnej výšivky, predmetov ľudovo umeleckej výroby a výzdoby domov, ako aj predmety, spojené so slovanskými bohmi. Chápanie symboliky zázračných predmetov pomáha porozumieť slovanskej mytológii, zvykom, tradíciám a... Čítať viac

  • Šitá väzba
  • Slovenčina

  9,90 €

  Na sklade, posielame ihneď

  Naši škriatkovia odporúčajú

  Oslávte Deň detí s Knihoradom
  Škola slovanského symbolu, Nitrava, 2020
  9,90 €

  Viac o knihe

  Slovanské symboly – to sú vzory tradičnej výšivky, predmetov ľudovo umeleckej výroby a výzdoby domov, ako aj predmety, spojené so slovanskými bohmi. Chápanie symboliky zázračných predmetov pomáha porozumieť slovanskej mytológii, zvykom, tradíciám a znameniam. Načo potrebujeme poznať slovanské symboly?

  Slovanská symbolika je neuveriteľne bohatá. Hľaďte na výšivku, ktorou sa zdobí tradičný odev. Všetko v nej je premyslené, každý obrat vzoru, znak, vložený do celkového obrazu výšivky – všetko má svoj význam. Jednako, pre nezasväteného pozorovateľa je to jednoducho zastaraný spôsob výzdoby odevu, kde tajomstvo slovanských symbolov zostáva pred ním ukryté.

  Tu je niekoľko dôvodov pre spoznanie a osvojenie si slovanskej symboliky:

  • pre pochopenie slovanských mýtov a legiend, ich vizuálneho vnímania,
  • pre spoznanie svetonázoru našich dávnych Predkov,
  • aby sme sa naučili čítať slovanské symboly na odevoch, domácich predmetoch,
  • výzdobe domu, určovať účel rituálnych predmetov,
  • aby sme si vedeli vybrať vhodný amulet pre seba aj svojich blízkych.

  Zdroje poznatkov o slovanskej symbolike

  Vznikajú spory ohľadne prameňov slovanských symbolov. Jedny zdroje pripisujú našim vzorom starodávne korene, vidia v nich zložité schémy, zobrazujúce usporiadanie sveta. Iné sa naopak s nedôverou stavajú k slovanským symbolom, dokonca aj k takým známym, ako Kolovrat alebo Hviezda Rodu, nazývajúc ich replikami.

  Kde je pravda? Stačí si pozrieť staré ručne šité odevy, bohato zdobené slovanskou symbolikou, ktoré sa zachovali na celom území slovanského sveta a presvedčíme sa o tom, že vznikla pred mnohými stáročiami. Staré mamy a starí otcovia, ktorí ešte vedia vyšívať a vyrezávať tradičné vzory, ich význam vôbec nespájajú s vesmírom, so zložitými výpočtami a ich pôvod nevysvetľujú zamotanými teóriami.

  Za pravé považujeme všetky slovanské symboly, s ktorými sa stretávame na zariadení domov, ľudovej výšivke, amuletoch, nájdených pri vykopávkach starobylých miest. Vysvetlenie hľadáme jednoduché, blízke prírode, spojené s našimi mýtami. Jednoduché však neznamená primitívne. Práve v jednoduchosti slovanského vzoru, v možnosti vysvetliť aj malému dieťaťu význam tradičných vzorov spočíva hlboká múdrosť.

  Ktoré slovanské symboly poznáme?

  Slovanské symboly môžeme rozdeliť do skupín rôznymi spôsobmi. Napríklad, podľa ich vzťahu k slovanským bohom. V tom prípade sa vedľa seba ocitnú Hromovník a Hromový Kríž ako aj kovaná sekerka. Obidva znaky sa otáčajú k slovanskému bohu búrky Perúnovi.

  Znaky môžeme rozdeliť aj podľa ich aplikácie. Vtedy rozdelíme slovanské symboly na tie, ktoré sa vyskytujú na oberegoch (ochranných amuletoch), alebo sú vyšité na odevoch, vyrezané na zariadeniach slovanských chalúp a nachádzajú sa na rôznych predmetoch. Napríklad, znakom Svaroga bude Hviezda Rusi s ostrými hrotmi alebo kladivo, symbol Boha-Kováča.

  Niektorí bohovia majú slovanské symboly, spojené s vyobrazením zvierat. Podobné znaky sa vzťahujú predovšetkým k Bohu Velesovi. Medzi jeho symbolmi nájdeme hadí kameň, pečať Velesa v tvare laby medveďa a vlka. Dokonca samotný znak Velesa v tvare prevráteného písmena «A» ktorý sa inak volá aj «býčia hlava».

  Čítať viac

  Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

  Nahlásiť chybu

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Kúpte spolu
  Škola slovanského symbolu, Nitrava, 2020
  Škola slovenského ornamentu - Štefan Leonard Kostelníček, Nitrava, 2017
  18,90 €

  Hodnotenia

  4,3 / 5

  3 hodnotenia

  2
  0
  1
  0
  0

  Ako sa páčila kniha vám?

  Recenzie čitateľov

  Linda
  Neoverený nákup
  29.10.2020
  Inšpiratívne!
  Nádherná kniha so symbolmi a vysvetleniami, inšpiratívna na kreslenie, vyšívanie a iné kreácie. Obsahuje symboly Slovanských bohov, mýtických bytostí, zvierat, rastlín, živlov a iné. Čítať viac

  Kúpte spolu
  Škola slovanského symbolu, Nitrava, 2020
  Škola slovenského ornamentu - Štefan Leonard Kostelníček, Nitrava, 2017
  18,90 €

  „Charlie jemne pohladil povrch pultu. Koľko rozhovorov viedol ponad tento kúsok kameňa? A koľko kníh sa prenieslo ponad tento pult, aby zmenili život? Dokonca aj zachránili život? Knihy to dokážu. To bol hlavný dôvod, prečo Charlie veril v kníhkupectvo.. “

  Most - Karen Kingsbury, 2017
  Most
  Karen Kingsbury