Knihy
E-knihy

1793

Tatran, 2019
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Tatran, 2019

Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka stredovekom plným násilia. V mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu. Právnik Cecil Wings, geniálnejší...

Čítaj viac

12,90 €

Bežná cena Bežne 19,90 €

Ušetríte 35%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka stredovekom plným násilia. V mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu. Právnik Cecil Wings, geniálnejší ako Sherlock Holmes, má v štokholmskej polícii na starosti „obzvlášť závažné zločiny“. Druhým vyšetrovateľom je Michael Cardell, veterán s drevenou rukou. Obaja rýchlo pochopia, že obeť mučili s chirurgickou presnosťou, ale to je len jedna z ohavností, ktoré odhalia...

Bolestivá naliehavosť románu si zaslúži rôzne prívlastky: napínavý, plný atmosféry, temný, krutý, brutálny, spoločensko-kritický atď. Vynikajúco zobrazené charaktery nás navyše prevedú ťaživou atmosférou mesta a vtiahnu do svojich osobných problémov. Prežiť v Štokholme v roku 1793 je skutočne náročné. Na vine nie sú len otrasné stredoveké pomery, ale aj to, že mesto pod neschopným vládcom bankrotuje a upadá.

Detektívka 1793 bola vo Švédsku knihou roka 2018. Autora Natta och Daga zasa pokladajú a novú hviezdu švédskej kriminálky. Jeho nezvyčajný objaviteľský debut spôsobil prevrat v historickej detektívke. Podrobným štúdiom historických prameňov dosiahol neuveriteľne živý a plastický obraz feudálnej spoločnosti, pričom samotné pramene sú preňho najdobrodružnejším zážitkom. Intenzitou čitateľského zážitku prirovnávajú Daga k Charlesovi Dickensovi alebo Umbertovi Eccovi.
Čítaj viac
Kúpte spolu
1793 - Niklas Natt och Dag
Keď sa more upokojí - Jorn Lier Horst
20,80 €
Ušetríte 12,05 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
1793
Rok vydania
2019
Počet strán
360
Vydavateľstvo
Tatran
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
705151

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

3,8 / 5

12 hodnotení

5
3
0
1
2

Michaela
21.1.2020
Neodporúčam
Štokholm koncom 18. storočia - zima, špina, smrad, choroby, ponižovanie, zúfalstvo a beznádej. Čudujem sa, že tie podmienky vôbec niekto prežil. Nebolo to vôbec príjemné čítanie, musela som sa donútiť dočítať knihu. Neopdorúčam ani milovníkom severskej krimi. Čítaj viac
Jaromír Petržala
20.1.2020
Pozoruhodná kniha.
Po knihe som primárne siahol ako po historickej detektívke v očakávaní, že sa mi dostane podobného zážitku ako pri čítaní dobrodružstiev Steina a Barbariča. Nestalo sa. Samotná detektívna línia je skôr slabšou stránkou knihy. Hoci Winge aj Cardell si dokážu získať čitateľove sympatie, vyšetrovanie je dosť priamočiare, postavené na šťastných náhodách a celý prípad mi zaváňal lacnou snahou šokovať prehnanou zvrátenosťou. Potom však vstúpia na scénu ďalšie postavy, cez príbehy ktorých sa čiastočne poodhaľuje tajomstvo spáchaného zločinu, no najmä dokresľujú plastický obraz vtedajšej spoločnosti, a vtedy ma to pohltilo. Práve strhujúce životné príbehy jednotlivých postáv, ktoré sa postupne plynulo prepletú, považujem za hlavnú prednosť tohto románu.
Jedna vec ma však v knihe sústavne rozčuľovala. A síce autorova zjavná snaha blysnúť sa svojou znalosťou historických máp Štokholmu. Tie časté popisy, ako sa niekto presúva z bodu A do bodu B po uliciach, ktorých názvy neviem ani poriadne vysloviť, nieto ešte aby som vedel, kde sa nachádzajú, si mohol pokojne odpustiť.
Čítaj viac
10
18.1.2020
Temný a drsný ...
Dej sa odohráva koncom 18. storočia v Štokholme plnom špiny, krutosti, prostitúcie, alkoholu a predovšetkým utrpenia.
„Ľudstvo je luhárska háveď, svorka krvilačných vlkov, ktoré by sa vo svojej mocibažnosti najradšej navzájom roztrhali na kúsky. A tí, ktorí sú zotročení, nie sú o nič lepší od svojich pánov, iba čo sú
slabší.”
Po prečítaní knihy, si človek až vydýchne, že nežije v takej dobe.

Na začiatku ma dosť vyrušovali autorove opisy a odkazy na reálne osoby, budovy , ulice, ale niekde sa to nakoniec zlomilo, postupne mi už nič nevadilo a naplno som sa nechala vtiahnuť do príbehu.
Ten sa odohráva v štyroch líniách, z pohľadu jednotlivých postáv. Na konci všetko pekne zapadne, osudy a motívy sa poprelínajú a dostaneme odpovede na otázky.
Autor nás nechá len sem-tam nahliadnuť cez štrbinu pootvorených dverí na život bohatých a mocných. Väčšinou nám spoločnosť bude robiť spodina.
Miestami je atmosféra zvráteností a hrôzy vykreslená tak reálne, že som bola fakt znechutená.
Avšak na základe promo tejto knihe, som čakala, že mi vyrazí dych, čo sa nestalo.
Knihu jednoznačne odporúčam pre brilantné vykreslenie spoločnosti a panujúcich pomerov v tej dobe., ale nie ako krimi. Pokiaľ chcete zažiť historické vyšetrovanie, tak odporúčam siahnuť po knihách nášho domáceho autora Juraja Červenáka - séria so Steinom a Barbaričom.
Čítaj viac
4

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
17.12.2019
Za mňa výborné :-)
Mám veľmi rada krimiromány, no zriedkavo siahnem po historických. Tentoraz som nezaváhala. Poviem vám, bol to riadny „nářez“! Dosť často sa mi stáva, že otvorím knihu, a keď mi okolnosti dovolia, ani ju nezavriem, kým nedočítam. A toto je jedna z nich.Pri čítaní si všetci predstavujeme postavy a miesta, fantazírujeme, pridávame k vetám obrazy. Pri tomto románe som po prvých stranách nechala svoju predstavivosť čušať v kúte a ako náhle vykukla, hneď som ju zahnala naspäť. Teda snažila som sa... Doslova som cítila zápach kanálov, ľudských tiel, vnímala som špinu, násilie, pred očami sa mi mihali obrazy znečistených ulíc, chudobných štvrtí, príbytkov, zadymených krčiem, znetvorených ľudí a v neposlednom rade príšerná chudoba tých najchudobnejších. 1793 vás zovrie a nepustí. Keby som ho chcela opísať len pár slovami, použila by som tieto: vynikajúci, napínavý, senzačný, hnusný, odporný a výnimočný. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
1793 - Niklas Natt och Dag
Keď sa more upokojí - Jorn Lier Horst
20,80 €
Ušetríte 12,05 €

„Ten, kto nemiluje knihu, nemiluje múdrosť. Ten, kto nemiluje múdrosť, stáva sa hlupákom.“

Jan Amos Komenský