Storočie chirurgov - Jürgen Thorwald
Storočie chirurgov

14,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Storočie chirurgov

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald... Čítať viac

5,0 32 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2019
Počet strán
216

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald vo svojej fascinujúcej knihe... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,99 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald vo svojej fascinujúcej knihe.

V roku 1846 sa objavom narkózy začína úžasné storočie chirurgov. Skončila sa doba špinavých rúk i zbytočných infekcií, skončila sa doba, v ktorej bol obyčajný zápal slepého čreva rozsudkom smrti. Chirurgické umenie vynieslo v druhej polovici devätnásteho storočia medicínu na piedestál a spôsobilo v nej skutočnú revolúciu.
Storočie chirurgov, to je strhujúci príbeh chirurgie, pri ktorom sa Jürgen Thorwald opiera najmä o spomienky svojho starého otca Henryho Stevena Hartmanna. Ten sa ocitol v Bostone pri objavení narkózy a tento objav v ňom prebudil obrovskú vášeň pre medicínu a najmä pre chirurgiu. Bol presvedčený, že vďaka narkóze čaká chirurgiu obrovský pokrok a túto správu chcel rozšíriť do celého sveta.

Pestrá a pútavá kniha Jürgena Thorwalda sa dočkala mnohých vydaní po celom svete a každá ďalšia generácia ju číta znova so zatajeným dychom.
Čítať viac
Počet strán
216
Väzba
pevná väzba
Rozmer
165×230 mm
Hmotnosť
506 g
ISBN
9788082031396
Rok vydania
2019
Edícia
Dejiny
Naše katalógové číslo
692909
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
34,94 €

Hodnotenia

5,0 / 5

32 hodnotení

31
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na IG: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
11.3.2022
Narodení v šťastnom storočí
Táto kniha ma donútila zamyslieť sa nad tým aké dnes máme šťastie. U zubára dostaneme injekciu, celú operáciu môžeme prespať a navyše máme veľkú šancu, že sa po operácii ešte vôbec zobudíme a nezomrieme na otravu krvi do dvoch týždňov.
Historický prehľad najväčších míľnikov v chirurgii, od objavu anestézie, cez operáciu slepého čreva a objavu mikroorganizmov a dezinfekcie, až po úspešnú operáciu srdca. Sleduje sa to úžasne. Posúvanie hraníc z nemožného na bežné, dnes už rutinné. Aj keď musím povedať, že ma občas pri čítaní bolelo celé telo. Pri predstave, že niekto mi reže do tela špinavým skalpelom, alebo bez umŕtvenia, au.
Veľmi knihu odporúčam každému čitateľovi, ktorého zaujíma veda, pokrok a história. Absynt ma ešte nikdy nesklamal.
Čítať viac
6
26.1.2022
Overený nákup
Doba keď lekár, chirurg, musel byť odvážny experimentátor, chemik, vedec, konštruktér, mäsiar a človek bez empatie. Vynájdením narkózy sa rozpútala vojna o moc a vplyv a vedomosti lekárov sa odrazu mohli rozširovať nevídanými smermi. Operácia každého ďalšieho orgánu bola krokom do neznáma, kedy nikto netušil ako dopadne. No bola to aj doba, v ktorej si každý inovátor musel prejsť výsmechmi a odsudzovaním a niekedy ani dôkazmi a tvrdou prácou sa mu nepodarilo vydobiť si miesto medzi uznávanými lekármi, kým neprešiel čas, ktorý mal, aby aj "starí dinosauri" pochopili, že pokrok sa nedá zastaviť.
Storočie chirurgov je fascinujúci príbeh od prvého pričuchnutia si k rajskému plynu, cez objavenie choroboplodných zárodkov, až po prvé zošitie srdca.
Čítať viac
9
10.10.2021
Chirurgia ako predmet záujmu a nedotknutelné srdce
Poučná a napriek tomu veľmi pútavo napísaná história o začiatkoch chirurgie, vynáleze anestézie, prvých chirurgických rukaviciach a rôznych iných zaujímavostiach rovnako aj smutných udalostiach v živote autorovho starého otca, ktoré podnietili jeho profesionálny záujem o operačné zákroky a vývoj chirurgie ako takej. Čítať viac
Jozef
23.7.2021
Moja najobľúbenejšia kniha
Neskutočne zaujímavé čítanie pre mňa. Nie som verný čitateľ ale túto knihu som prečítal na jedno sedenie. Čítať viac
Simona Pírová
18.4.2021
Velmi putava kniha
Overený nákup
Kniha je velmi zaujimava, presunie vas do 19. storocia. Nevedela som sa od nej odtrhnut.
Vrelo odporucam kazdemu citatelovi, ktory ma zaujem o tuto temu.
Čítať viac
5
22.3.2021
Kúsok z histórie medicíny
Overený nákup
Kto má rád nie mainstreamovú histúriu, tak si príde na svoje. Pútavý príbeh o objavoch v oblasti chirurgie, o úskaliach ktorým museli čeliť aby sa dostali do praxe a neumierali zbytočne pacienti. Kniha spomína aj kľúčových lekárov, ktorí stoja za objavmi a ich niekedy nezmyselný boj s aroganciou a namyslenosťou starej generácie lekárov. Čítať viac
Mati H.
24.2.2021
Recenzia na knihu STOROČIE CHIRURGOV od JÜRGENA THORWALDA
Vrelo odporúčam túto knihu študentom medicíny, ošetrovateľstva, študentom stredných zdravotníckych škôl, zdravotníckym pracovníkom pracujúcim na operačných sálach, na oddeleniach Centrálnej sterilizácie, pracovníkom rezortu epidemiológie i hygieny, laikom zaujímajúcim sa o históriu medicíny a medicínskych techník, záujemcom študujúcim Univerzitu tretieho veku.
Súčasťou tvrdej väzby knihy je vlepená jemná stužka- záložka, ktorá Vám nedovolí stratiť sa pri čítaní a obracaní strán, a len pokročilý čas na hodinách Vás donúti knihu zatvoriť.
Čítaním tejto knihy som sa preniesla do posluchárne, s veľkou kupolou, kde svetlo dopadalo cez malé sklenené okná a slnečné lúče ostro sledovali, spolu so študentami prebiehajúci dej na operačnom stole. Vplávala som na miesta studených stien, stolov, kde sa vôňa podávanej narkózy (oxidu dusného, éteru, chloroformu, rajského plynu, nápoja zabudnutia) prelínala s vôňou strachu, zápachom krvi, i zvyškov bolesti po amputácii končatiny, operácii nádoru. Chirurgia dávala poznať, že je kráľovským odborom medicíny.
Autor nevtieravo otvára kladné i záporné stránky prebiehajúceho života generácie, ktorá rieši otázky morálky, náboženské dôvody, skúma poznanie ľudskej tragédie i to, že pravda sa môže javiť ako niečo tragické a bolestivé. Odhaľuje, že aj medzi lekármi a objaviteľmi existuje patologický egoizmus, závisť, i osobná závislosť na skúšaných látkach. Vpúšťa nás dverami do súkromia jednotlivých postáv, opisuje tradície rodinného zázemia našich hrdinov v Londýne, Edinburghu, Viedne, Bostonu, Paríža...ale i to, že šťastie sa im niekedy otáčalo chrbtom.. Cítim vôňu papiera, atramentu, vidím slabý odraz petrolejovej lampy, a v ušiach počujem prichádzajúci koč a zvuk drevených kolies prechádzajúci po dlažobných kockách nazývaných mačacie hlavy.
Dozviete sa, že pôvodcov niektorých chorôb autor nazýva vrahmi z temnoty, prečo sa baktéria tuberkulózy volá Kochov bacil, i to že objaviteľ tajomstva antisepsy Semellweis podľahol na sepsu. Prečo sa nožnicovité svorky na cievy volajú pean... Keď siahnem po gumenných rukaviciach, spomeniem si, že náklonnosť a pozornosť k svojej milovanej žene, urobilo Dr. Halsteda vynaliezavým pri podnete pre výrobu rukavíc, ktoré dodnes chránia ruky. Niektoré veci do života prihraje náhoda. Nevedela som, že rýchlym poskytnutím pomoci a už v tom čase rozvinutej znalosti operácie osrdcovníka mohla prežiť rakúska cisárovna Alžbeta, známa pod meno Sisi. O život ju pripravilo bodnutie pilníkom, spôsobené miestnym atentátnikom na nábreží „Mont Blanc“ v Ženeve.
Jedno však viem isto,.. aj keď som sa niekedy strácala v množstve informácii, mien lekárov, objaviteľov, pomocníkov, obväzovačov,.., že spätným nalistovaním som sa k nim mohla vrátiť a znovu si ich sprítomniť.
Nech stále platí: Ži a pomáhaj žiť!
Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
34,94 €

„Ak nejestvuje nič také ako šťastný koniec, nech sa príbeh skončí teraz.“

Knižnica na kolesách - David Whitehouse
Knižnica na kolesách
David Whitehouse