Tajný život afghánských dívek - Jenny Nordbergová, Libri, 2016

15,84 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Tajný život afghánských dívek - Jenny Nordbergová, Libri, 2016
Tajný život afghánských dívek - Jenny Nordbergová, Libri, 2016

Tajný život afghánských dívek

Kniha odhaluje pravdivý příběh o prastaré tradici "Bacha Posh", kdy se dívky vydávají za chlapce – ve společnosti, která si neváží žen. Očekávaná délka života afghánské ženy je... Čítať viac

Vydavateľstvo
Libri, 2016
Počet strán
368

Kniha odhaluje pravdivý příběh o prastaré tradici "Bacha Posh", kdy se dívky vydávají za chlapce – ve společnosti, která si neváží žen. Očekávaná délka života afghánské ženy je pouhých 44 let a její životní cyklus často... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
19,25 €

15,84 €

-18 %
Posielame do týždňa
Kniha je dostupná v štyroch knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Kníhviazačka z Jericha - Pip Williams, Motýľ, 2023
Tajný život afghánských dívek - Jenny Nordbergová, Libri, 2016
15,84 €

Viac o knihe

Kniha odhaluje pravdivý příběh o prastaré tradici "Bacha Posh", kdy se dívky vydávají za chlapce – ve společnosti, která si neváží žen. Očekávaná délka života afghánské ženy je pouhých 44 let a její životní cyklus často začíná a končí zklamáním. Narodí se jako dívka a nakonec se jí možná také narodí dcera. Pro některé z nich je přestrojení za chlapce jediný způsob, jak se prosadit.
Autorka sleduje příběhy žen jako je Azita Rafaat, poslankyně Parlamentu, která kdysi sama žila jako Bacha Posh a nyní tak vychovává i svou nejmladší dceru Mehran. Dále je tu Zahra, dospívající studentka, která žije jako chlapec a která se chystá dát najevo své ženství, až vstoupí do puberty, nebo Shukria, nemocniční zdravotní sestra, která zůstala v přestrojení až do svých dvaceti let a nyní má tři vlastní děti.
Tajný život afghánských dívek je fascinujícím a dojemným pátráním po historických kořenech této tradice.
Čítať viac
Počet strán
368
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×200 mm
Hmotnosť
442 g
ISBN
9788072775422
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
683935
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Libri
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

2 hodnotenia

1
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

1.9.2021
Chtěla bych být na tomto světě čímkoli
Je ne ženou
Mohla bych být papouškem
Mohla bych být ovcí
Mohla bych být jelenem
Vrabcem žijícím ve větvích
Je ne Afgánkou.
[…]
Je ne Afgánkou.
[…]
Chtěla bych být čímkoliv z přírody
Je ne ženou
Ne Afgánkou.
- úryvok z básne v úvode knihy

Tajný život afgánskych dívek je reportáž Jenny Nordbergovej. Stretla sa s niekoľkými rodinami aby poodhalila tajomstvo “bača poš”. Verejné tajomstvo o ktorom sa vie, ale nikto to napriamo neprizná. Nie pri prvom stretnutí. Dievčatá, ktoré istú doby vyrastajú ako chlapci. Pretože pre ženu v Afganistáne je dôležité porodiť syna. A keď sa nedarí, je lepší “prezlečený” chlapec než žiaden.

Autorka ale prináša oveľa viac ako príbehy žien, ktoré mohli v detstve nosiť nohavice a hrať sa vonku. Ukazuje Afganistán po jeho viacerých stránkach. História, náboženstvo, politika, zahraničná humanitárna (ne)pomoc, zvyky a tradície, minulosť, Talibán, obmedzenia, dedičstvo. Nekritizuje, nesúdi, nemoralizuje, nepoučuje. Pozoruje, píše o tom, čo videla, stretáva sa s ľuďmi. Ukazuje Afganistán taký aký je, taký aký sa vyformoval, dáva informácie do širších súvislosti, naťukne rozdiely medzi Kábulom a ostatnými oblasťami krajiny.

Je to výborná knižka o ženách a mužoch Afganistánu. O krajine, kde nie je jasný ani počet obyvateľov, náboženstvo sa vykladá podľa situácie, kde jeho obyvatelia nevedia čítať ani písať, no citujú poéziu a rozprávajú viacerými dialektami. Je pútavo napísaná a nesmierne zaujímavá. Každý, koho situácia v Afganistáne zaujíma, by po nej mohol siahnuť. Pretože je aj napriek téme je ľahko stráviteľná. Veselo vám z nej nebude, chápať to občas tiež nebudete a vzhľadom k tomu, že Talibán je opäť pri moci (kniha vyšla v roku 2014), zapôsobí o to viac. Ak pred touto témou nechcete zatvárať oči, vrelo odporúčam. Vo výbornom preklade Jitky Jeníkovej. Jedna z najlepších kníh, aké som tento rok prečítala.
Čítať viac

„Každá žena objasňuje muža, ktorý ju miluje, a naopak: on objasňuje jej charakter. “

Roviny života - Julian Barnes, 2014
Roviny života
Julian Barnes