Magický advent - Zuzka Šulajová
Magický advent

17,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Magický advent

Zuzka Šulajová

Píše knihy viac než polovicu svojho života. Písať začala tesne pred štrnástymi narodeninami. Prvá útla knižka vznikala na papierových bločkoch a písala ju ceruzkou. Bola určená pre najlepšiu kamarátku pod vianočný stromček. Vtedy Zuzka zistila, že tvorba ju napĺňa. Nikdy však nemala ambície...

Magický advent je čarovný svet, kde neistí chalani a neskúsené baby riešia vzájomné vzťahy. V celej svojej naivite a zraniteľnosti sa snažia zapadnúť medzi rovesníkov a zároveň... Čítať viac

4,7 65 hodnotení
Vydavateľstvo
Tatran, 2019
464 strán
6-7 hodín čítania

Magický advent je čarovný svet, kde neistí chalani a neskúsené baby riešia vzájomné vzťahy. V celej svojej naivite a zraniteľnosti sa snažia zapadnúť medzi rovesníkov a zároveň porozumieť svetu dospelých... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

17,90 €

Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Magický advent je čarovný svet, kde neistí chalani a neskúsené baby riešia vzájomné vzťahy. V celej svojej naivite a zraniteľnosti sa snažia zapadnúť medzi rovesníkov a zároveň porozumieť svetu dospelých. Hlavná hrdinka, tínedžerka Sofia, zavedie staršieho čitateľa do študentských čias a nezabudnuteľných spomienok. A mladšiemu pripraví vzrušujúcu generačnú zábavu.

Gymnazistka Sofia je uznávaná blogerka bláznivo zaľúbená do Sama, pri ktorom stráca reč. Jej najbližšej dôverníčke a poradkyni Karine sa tiež nedarí zaujať idol svojich snov. Takže obsah ich rozhovorov a trápení je jasný. Po otcovej tragickej smrti na lazoch Sofia odmieta chodiť s mamou každý víkend za starým otcom na miesto spojené s bolestnými spomienkami. Pred Vianocami sa však stav starého otca natoľko zhoršil, že potrebuje stálu opateru. Mama si vezme neplatené voľno a Sofia ju chtiac-nechtiac musí nasledovať na lazy neďaleko Banskej Bystrice. Rozlúčka so spolužiakmi a Rusovcami je pre ňu ťažká, ale dúfa, že sa čoskoro vráti. Na lazoch sa jej otvorí nový svet. Celou bytosťou vníma okolitú zimnú prírodu, nové priateľstvá, vzťahy a zvyky spojené s adventom. Zoznámi sa s bratmi zo susedstva, sú iní ako bratislavskí spolužiaci. Obyvatelia okolitých domov prijmú Sofiu medzi seba a vtiahnu ju do svojich osídiel láskavosti. V drevenom domčeku, v „kúdeľnej izbe“ dievčatá z lazov zasvätia Sofiu do veštenia z olova a z halušiek. Sofia sa zblíži aj so starým otcom a na lazoch zažíva neuveriteľnú pohodičku: sviečky, čajíčky, deka, knižky a za oknami sneh a cencúle. Odrazu si uvedomí, ako veľmi sa jej tu páči.

Spontánny príbeh Zuzky Šulajovej o vzrušujúcom adventnom očakávaní, príprave Vianoc a Sofiinom prekvapivom rozhodnutí, sa postará o správny čitateľský zážitok pri vyzdobenom stromčeku. Magický advent je prostý príbeh života, lásky a osudových zvratov vyrozprávaný pútavo, živo, s humorom a láskavým nadhľadom. Viac niet čo dodať.
Čítať viac
Počet strán
464
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
631 g
ISBN
9788022210492
Rok vydania
2019
Vekové odporúčanie
14+
Naše katalógové číslo
676869
Štýl
romantický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
32,89 €
Ušetríte 1,91 €

Hodnotenia

4,7 / 5

65 hodnotení

53
10
0
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

23. decembra 2021

Ak hľadáte knižku, ktorá vás príjemne naladí na obdobie adventu a Vianoc a zároveň holdujete žánru young adult, potom je Magický advent presne pre vás. Príbeh vám autenticky predstaví radosti a starosti súčasných tínedžerov - prvé lásky, prvé sklamania, hľadanie svojho vlastného hlasu či snahu zapadnúť. Spolu so 16-ročnou Sofiou však nazriete aj do života na zasnežených stredoslovenských lazoch, kde si aj v tejto dobe stále ctia slovenské tradície a zvyky, rodinu a priateľstvo či pomoc blížnemu. A práve toto prostredie malo pre mňa z celej knihy asi najväčšie čaro. Dajte tejto knižke šancu, ak nepohrdnete pútavo napísaným príbehom a zaujíma vás slovenský folklór.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Laura
12.4.2022
Keď som sa na túto knihu pozrela hneď som vedela že je to super kniha. Zuzku Šulajovu priam milujem. Má krásny štýl písania, perfekte prepracovaný dej a úžasné postavy. Knihu veľmi odporúčam. Čítať viac
4
3.1.2022
Hneď ako som knihu začala čítať, nevedela som sa od nej pustiť, proste, štýl písania autorky ma tak vtiahol do príbehu, až som knihu prečítala za deň - keď sa príbeh číta veľmi dobre, nezáleží ani na tom, koľko strán ma

Ale ako také negatívum:  nevedela som sa stotožniť s hlavnou hrdinkou v meste, v jej škole - viac sa mi páčilo to, keď z mesta odišla a tam sa mi to čítalo ešte lepšie, a bola som zvedavá, ako to skončí, ako to pôjde ďalej.

Ako som spomínala, autorka ma veľmi dobrý štýl písania, páčilo sa mi, že kniha bola písaná ako denníková forma, čítalo sa to ľahšie a bolo to zábavnejšie.

Kniha sa mi páčila, pre mňa veľmi milá knižka.
Ako takú krásnu, oddychovú knihu, odporúčam, určite prečítajte, je to milý príbeh
hodnotenie: 4/5
Čítať viac
13
28.12.2021
Podmanivý príbeh, ktorý mi krásne doplnil predvianočné obdobie. Zo začiatku som sa trochu bála, či ma kniha nebude nudiť, keďže 16-násť ročná Sofia predsalen rieši trochu iné životné situácie. Ale moje obavy sa nesplnili a mňa kniha doslova pohltila. Často som nostalgicky zaspomínala na moje obdobie strednej školy a prišlo mi celkom vtipné, čo za malicherné starosti som vtedy mala. Veľmi sa mi páčili opisy malebnej prírody lazov, ľudových zvykov a tradícii, mágie a čarovania a celej tej predvianočnej atmosféry, ktorá na mňa z knihy doslova dýchala.

Sofiu som si obľúbila vlastne od prvej strany a bolo úžasné sledovať ako za taký krátky čas vnútorne dospela a začala bojovať sama za seba. Koho som však mala problém trochu pochopiť bola jej mama Monika. Celý čas sa správala ako osprostená zamilovaná tínedžerka, ktorá nemá takmer žiadny vlastný rozum a na svoju dcéru brala len minimálny ohľad. A jej priateľ Jaro, typický bratislavký “mačo”, mi bol doslova proti srsti. Avšak ostatné postavy, najmä švárni mládenci z lazov, s nimi vytvorili peknú rovnováhu. Určite by som si knihu ešte viac užila, kebyže som mladšia, ale aj tak je pre mňa Magický advent jedna z najlepších kníh, ktoré som tento rok čítala.
Čítať viac
14

20 yo | romantic and history soul | tea and coffee lover | bookstagram: @jankina.kniznicka ♡ | books: 2020: 58 | 2021: 80

jankina.kniznicka
23.12.2021
Autorka zas nesklamala! :)
Ak budete hľadať knihu zo slovenských lazov, verte mi, že krajšiu tradičnú knihu nenájdete!

Ak si v príbehu neobľúbim postavy, potom je pre mňa ťažké nadviazať kontakt aj so všetkým ostatným, čo ale neplatí pri Magickom advente. So Sofiou sme si boli veľmi podobné, niekedy mi hovorila úplne z duše a som rada, že som s ňou mohla zažívať všetky stredoškolské dobrodružstvá. Vedľajšie postavy mi ulahodili tiež - starký či susedia z lazov, ktorí boli vždy naladení pozitívnou energiou. Kniha vo mne vyvolala takú “lenivú náladu” a vtiahla ma na vidiek. Príbeh však začína v Bratislave, no veľmi rýchlo sa ocitneme na magickom mieste - lazy blízko Banskej Bystrice. Zahreje vás romantická linka, ktorú hodnotím veľmi pozitívne, i keď som do poslednej strany netušila, ako sa všetko skončí.

Na čo sa však v knihe ešte môžete tešiť? Hlavne na Sofiinu úprimnosť, ktorá pomocou rozprávania zachytáva svoj život celkom do podrobna. Jej zápisky ma veeeeľmi rozveselili a som rada, že aj tentoraz bola kniha písaná pomocou denníkovej formy. Tá atmosféra, to dôverné spojenie s knihou pomocou všetkých tých zvykov a tradícií, to bolo niečo výnimočné a nevídané. Priznám sa, že niektoré som ani nepoznala, ale bolo milé dozvedieť sa o nich niečo viac. Preto som šťastná, že naša skvelá Zuzka sa rozhodla uchovať pri živote naše tradície a typický dedinský život, ktorý bol a stále aj je zaujímavý, no posledné roky upadá do zabudnutia.

Pri čítaní som zažívala pocity domova, cítila som sa naozaj vďačná za to, že vyrastám práve v našej krajine, kde oslavujeme takýto pekný čas adventu a každému, kto má chuť vypadnúť na zasnežené lazy, tento román odporúčam. Myslím, že si prídete na svoje, pretože Sofia vám tento magický čas určite spríjemní.
Čítať viac
1
Smäd - Jozef Karika
Práve čítam
Smäd

Patrím medzi tých čitateľov, čo nepohrdnú nad ničím zaujímavým čo im brnkne do nosu. Mojím obľúbeným žánrom sú knihy, ktoré mi pohladia dušu. Robím aj recenzie na instagrame a Tik-toku ako knizna.dusa

Natália Prívarčáková
20.12.2021
Vianočný románik na chladné večery
V rámci vianočnej nálady som siahla po rovnako magicky naladenom románe. Romantika, mágia a Vianoce - takto by som charakterizovala túto knihu, vďaka ktorej som sa vrátila v čase, keď som ako natešený pubertiak prečítala všetky časti džínsového denníka (nepochybne séria, ktorá reprezentuje dobre meno umelcov píšucich pre mládež).
Pomalší začiatok tejto knihy určite vykompenzovali prvky bosorátstva a mágie, teda živého slovenského folklóru. Určite nazaškodilo poukázanie na zreteľné rozdiely medzi Bratislavou ( mešťania reprezentujúci závisť, žiarlivosť a vo všeobecnosti všetko s čím mladé dievča v dnešnej dobe bojuje) a dedinčanmi, ktorí sú dobromyseľní, láskaví a nápomocní.
Celý dej prepletá romantika s priebehmi rôznych vzťahov mladých ľudí s konečným milým rozuzlením.
Dej z dnešného prostredia v ktorom sa nájde nejeden z nás prepletajú nenásilne dialógy.
DOPORUČUJEM ako darček pre mladé dievča alebo ako oddychové čítanie na zasnežené večery s čajom v ruke
Čítať viac
Erika Telekyová Telekyová
15.12.2021
Zuzka Šulajová
Magický advent
________________
Zvyknete čítať knihy v rámci vianočného čítania? Tento rok som stavila na slovenských autorov a urobila som dobre.
Magický advent je pohladením pre dušu a navodí vám tú správnu vianočnú atmosféru.
Začiatok knihy ma vrátil späť do študentských čias. V hlavnej hrdinke som sa videla skrz na skrz, pretože bola moje 16 ročné ja: premiantka triédy, nesmelá tichá introvertka, a milovníčka kníh. Veľmi sa mi páči výber jej mena- Sofia v gréčtine znamená múdrosť a to na ňu sedelo. Študentské lásky, žúrky, vzťahy a prirodzenú rivalitu okorenili úsmevné dialógy a situácie, pri ktorých si každý povie- presne takto to bolo aj za mojich čias. Kniha je písaná formou denníkoch a momentových zápiskov, čo bolo tiež ozvláštnenie.
Príbeh sa ale posunie z hlavného mesta do Banskej Bystrice a okolia lazov, kde má Sofia stráviť vianočné sviatky. To, že autorka zasadila príbeh do Banskej Bystrice je u mňa ďalšie plus, pretože toto mesto je moja srdcovka, strávila som tam pár rokov. Čo je pre mňa ale nepochopiteľné je, že ako môže niekto dopustiť, aby sa starý rodičia (otec) a vnučka nevideli päť rokov a zanedbali svoj vzťah?
Autorka vytvorila prenádherné prostredie v lone prírody. Jej opisy sú priam ódou slovenských lesov, lúk, hájov a zveri. Pekný kontrast je medzi rozmýšľaním mestským a dedinským, kde majú úplne iné hodnoty.
Z prostredia lazov som si obľúbila každého, pretože znázorňujú ľudské hodnoty, na ktoré dnes zabúdame: ochotu pomáhať bez očakávania odmeny, priateľstvo, súdržnosť, nezištnosť, ľudskosť. Opísané sú aj vianočné zvyky a tradície, niektoré som nepoznala, nad inými som sa usmiala a spomínala na časy, na ktoré sa v ruchu mesta zabudlo.
Jaro predstavuje charakter človeka, ktorý je presný opak ľudí z lazov- egocentrický, namyslený a arogantný. Vrchol dosiahol, keď ponížil Moniku- Sofiinu matku. Muž by mal rešpektovať ženu, nech je oblečená v čomkoľvek a nech vyzerá akokoľvek unavene a na prvý pohľad zanedbane. Pretože žena je predovšetkým matka a rovnocenná bytosť. Žiaľ, takíto "muži" sú čoraz častejšou degeneračnou odrodou aj v realite. Rovnako nepochopiteľné pre mňa bolo, prečo sa žena musí pred mužom zhadzovať a doprosovať sa mu. Každá žena by mala poznať svoju hodnotu! Neskúsená Sofia sa sama v sebe nevyzná, vo svojích citoch a čoskoro nastane odchod do Bratislavy. Páčilo sa mi ako sa autorka vyhrala s jej myslením a nechala ju dozrieť na svojích skúsenostiach a chybách. Záver sa končí presne tak, ako som dúfala.
Táto kniha je absolútnym pohladením pre dušu, óda a úcta našej slovenskej kultúre a na vianočný čas pri stromčeku a horúcom čaji ako stvorená! Stala sa ďalším klenotom v mojej knižnici!
Čítať viac
Ema007
13.12.2021
Krok vedľa
Väčšina Zuzkiných kníh sa mi páči, no táto... nedočítala som ju. Hrozne ma nudila. Zuzka vždy píše obšírne, čo mne osobne nevadí, no pri tejto knihe rozhodne platí, že menej je niekedy viac. Čítať viac
Ľudmila Kolačkovská
28.11.2021
Čarovná
Kniha ma vrátila do mojich pubertálnych čias :) nádherne opísané vianočné zvyky , príroda , chvíľkami som sa tam sama túžila ocitnúť . Veľmi vydarené dielo, ako stvorené na čítanie v predvianočnom čase . Čítať viac

Recenzie, kritiky

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
32,89 €
Ušetríte 1,91 €

„Vždy, keď stretnete muža, z ktorého by bol dobrý manžel, zistíte, že ním už je.“

Úplne najviac - Maxim E. Matkin
Úplne najviac
Maxim E. Matkin